*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404124 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1932 στις: Αύγουστος 07, 2022, 11:53:51 μμ »
Υπάρχει κάπου γραμμένο;
Τώρα, αλήθεια, αυτό με αφορά... Είναι ένα μπέρδεμα με τις αναπηρίες και τις ειδικές κατηγορίες.
Ούσα η ίδια ΑμΕΑ, αλλά με 50% αναπηρία από ΚΕΠΑ, δε θα έχω τη δυνατότητα στις μεταθέσεις (περσινή νεοδιόριστη) να μπω σε ειδική κατηγορία. Νομίζω κάπου γράφουν από 67% και πάνω; Το είχα δει στο σύστημα του συζύγου όταν έκανε αίτηση για μετάθεση;
Στις αποσπάσεις όμως δίνει κάποια μόρια ανάλογα τον βαθμό αναπηρίας.
Πέρσι, όταν έκανα δήλωση τοποθέτησης ως νεοδιόριστη, τους σημείωσα στη δήλωση για ειδική κατηγορία, αλλά ποτέ δε δημοσιοποίησαν με τι τρόπο μας τοποθέτησαν.
Πολύ άδικο μου φαίνεται γενικά αλλού να σε μετράνε ως ανάπηρο και να σου δίνουν μόρια, αλλού να είσαι ειδική κατηγορία κτλ κτλ

Παρακάτω αναγράφει αναλυτικά τη μοριοδότηση για τις αποσπάσεις:

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/1364-krithria-moria-aithseis-apospaseis

Γενικά η απόσπαση είναι πολυ ευκολότερη απο τη μετάθεση για αυτό και η αναπηρία πχ 55% μοριοδοτείται στις αποσπάσεις και όχι στις μεταθέσεις.

Επίσης η ένταξη σε ειδική κατηγορία στις μεταθέσεις απαιτεί ο ίδιος ή ο σύζυγος να έχεις 75%+ αναπηρία ή τέκνο με 67%+ αναπηρία. Παραθέτω με copy - paste:

"όσοι έχουν, οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους, ποσοστό αναπηρίας 75% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως,  ή έχουν τέκνα με αναπηρία 67% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως".


Στις προσωρινές τοποθετήσεις τώρα μετράνε νομίζω μόνο τα κριτήρια που έγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:37 »

Αποσυνδεδεμένος evaggelia1318

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1933 στις: Αύγουστος 07, 2022, 11:53:57 μμ »
Προφανώς αναφέρεσαι στην απόσπαση εντός της περιοχής του ΠΥΣΔΕ, όπως καταλήγει στο ποστ του ο gtΠΕ02.
Ναι αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1934 στις: Αύγουστος 08, 2022, 12:04:39 πμ »
Thank you Victor!!! Είσαι εγγύηση!!!
Πάντως, πολύ δύσκολο ένας άνθρωπος να έχει αναπηρία 75%. Αυτοί εννοείται οι άνθρωποι δικαιούνται με τα χίλια να πάνε στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους. Αλλά αλήθεια... Κι εγώ με 50%, όπως και άλλοι, σε ένα νοσοκομείο με παρακολουθούν και υπάρχουν πάντα οι κίνδυνοι... Νομίζουν ότι είναι απλή αυτή η αναπηρία και δεν επείγει να τους έχουν σε προτεραιότητα... Τελοσπάντων..
Σε ευχαριστώ και πάλι.

Παρακάτω αναγράφει αναλυτικά τη μοριοδότηση για τις αποσπάσεις:

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/1364-krithria-moria-aithseis-apospaseis

Γενικά η απόσπαση είναι πολυ ευκολότερη απο τη μετάθεση για αυτό και η αναπηρία πχ 55% μοριοδοτείται στις αποσπάσεις και όχι στις μεταθέσεις.

Επίσης η ένταξη σε ειδική κατηγορία στις μεταθέσεις απαιτεί ο ίδιος ή ο σύζυγος να έχεις 75%+ αναπηρία ή τέκνο με 67%+ αναπηρία. Παραθέτω με copy - paste:

"όσοι έχουν, οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους, ποσοστό αναπηρίας 75% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως,  ή έχουν τέκνα με αναπηρία 67% και άνω, ανεξαρτήτως παθήσεως".


Στις προσωρινές τοποθετήσεις τώρα μετράνε νομίζω μόνο τα κριτήρια που έγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1935 στις: Αύγουστος 24, 2022, 10:02:54 μμ »
Ας με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος να καταλάβω.
Στην alfavita αναρτήθηκε το παρακάτω
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/389944_aythairesies-stis-topothetiseis-neodioriston-stin-protobathmia
Στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης δεν έχουν βγει οι τοποθετήσεις ΠΕ70.
α) Σε ποιες τοποθετήσεις αναφέρεται το άρθρο; (Πε06,11,60 ,79;)
β) Έχουν  ειδοποιηθεί με άλλο τρόπο οι νεοδιόριστοι για το σχολείο που τοποθετηθηκαν;
Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:12:37 »

Αποσυνδεδεμένος N.V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1936 στις: Αύγουστος 24, 2022, 10:08:25 μμ »
Ας με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος να καταλάβω.
Στην alfavita αναρτήθηκε το παρακάτω
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/389944_aythairesies-stis-topothetiseis-neodioriston-stin-protobathmia
Στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης δεν έχουν βγει οι τοποθετήσεις ΠΕ70.
α) Σε ποιες τοποθετήσεις αναφέρεται το άρθρο; (Πε06,11,60 ,79;)
β) Έχουν  ειδοποιηθεί με άλλο τρόπο οι νεοδιόριστοι για το σχολείο που τοποθετηθηκαν;
Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται;
Το άρθρο λέει για την Α Αθήνας. Ανήκεις στην Α Αθήνας? Αν ναι τότε πρέπει να κοιτάξεις τι γίνεται. Δεν τα ανακοινώνουν όλες οι διευθύνσεις ταυτόχρονα.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1937 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:14:57 μμ »
Καλημερα σε ολους και ευχομαι καλη τοποθετηση! Μια ερωτηση: Οι οριστικες τοποθετήσεις με ποια κριτηρια θα γίνουν; Είναι τα ίδια που ισχυουν για τις μεταθέσεις; Έχω λίγο μπερδευτεί...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1938 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:25:59 μμ »
Καλημερα σε ολους και ευχομαι καλη τοποθετηση! Μια ερωτηση: Οι οριστικες τοποθετήσεις με ποια κριτηρια θα γίνουν; Είναι τα ίδια που ισχυουν για τις μεταθέσεις; Έχω λίγο μπερδευτεί...

Ναι. Οι οριστικές γίνονται με τα μεταθετικά μόρια.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1939 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:35:03 μμ »
Σε ευχαριστω Victor! Στα κριτηρια, λοιπον, τωνμεταθεσεων, διαβαζω είναι μεταξυ άλλων η συνολική υπηρεσία. Δλδ είναι κάθε μήνα και μόριο;Επίσης, εγω διοριστηκα στην πρωτοβαθμια αλλα εχω και δυο ταπεινους μηνες προυπηρεσια και στη δευτεροβαθμια. Αυτή προσμετράται; Γιατι είδα πως τωρα στην προσωρινη μου τοποθετηση δεν προσμετρήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1940 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:50:45 μμ »
Σε ευχαριστω Victor! Στα κριτηρια, λοιπον, τωνμεταθεσεων, διαβαζω είναι μεταξυ άλλων η συνολική υπηρεσία. Δλδ είναι κάθε μήνα και μόριο;Επίσης, εγω διοριστηκα στην πρωτοβαθμια αλλα εχω και δυο ταπεινους μηνες προυπηρεσια και στη δευτεροβαθμια. Αυτή προσμετράται; Γιατι είδα πως τωρα στην προσωρινη μου τοποθετηση δεν προσμετρήθηκαν.

Όχι. Το κάθε μήνα και μόριο ισχύει για αναπληρωτές. Ως μόνιμος παίρνεις 2.5 μόρια το χρόνο + τα μόρια συνθηκών διαβίωσης των σχολείων που έχεις υπηρετήσει. Τα μόρια συνθηκών διαβίωσης υπάρχουν εδω:

http://malliaros.bplaced.net/home.php

Όλα τα παραπάνω αφορούν 12 μήνες το χρόνο. Αν υπηρετήσεις λιγότερο παίρνεις αναλογικά τα μόρια για τους μήνες που υπηρέτησες. Επίσης αν η υπηρεσία σου ένα μήνα είναι κάτω των 15 ημερών παίρνεις 0 μόρια για εκείνο το μήνα. Αν είναι από 15 και πάνω παίρνεις ολόκληρο το μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 12:52:35 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1941 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:03:16 μμ »
Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση! Να καταχραστω τις γνωσεις σου  και να ξαναρωτησω, αν βεβαια το γνωριζεις, αυτο για την προυπηρεσια στη δευτεροβαθμια. Μετραει στην πρωτοβαθμια που διοριστηκα τωρα; Αναλυτικοτερα, εχω 18μηνες και 23 μερες στην πρωτοβαθμια και 1 μηνα και 23 μερες στη δευτεροβαθμια. Η προυπηρεσια της δευτεροβαθμιας μετραει στην προσωρινη μου τοποθετηση; (δεν την προσμετρησαν). Δε θα μετρησει ουτε αργοτερα, στην οριστικη μου τοποθετηση; Να πω πως ειναι σε διαφορετικο κλαδο (ΠΕ70 και ΠΕ02).

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1942 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:24:52 μμ »
Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση! Να καταχραστω τις γνωσεις σου  και να ξαναρωτησω, αν βεβαια το γνωριζεις, αυτο για την προυπηρεσια στη δευτεροβαθμια. Μετραει στην πρωτοβαθμια που διοριστηκα τωρα; Αναλυτικοτερα, εχω 18μηνες και 23 μερες στην πρωτοβαθμια και 1 μηνα και 23 μερες στη δευτεροβαθμια. Η προυπηρεσια της δευτεροβαθμιας μετραει στην προσωρινη μου τοποθετηση; (δεν την προσμετρησαν). Δε θα μετρησει ουτε αργοτερα, στην οριστικη μου τοποθετηση; Να πω πως ειναι σε διαφορετικο κλαδο (ΠΕ70 και ΠΕ02).

Μετράει κανονικότητα. Το 18 μήνες και 23 μέρες όμως δεν σημαίνει ότι θα γίνει 19 μήνες. Τα μόρια υπολογίζονται με το να πάρουν από την πρώτη μέρα που δούλεψες και μήνα μήνα να υπολογίζουν τα μόρια σου. Ο υπολογισμός αυτος τελικα μπορεί να διαφέρει από λίγο έως πολύ από την συνολική σου προϋπηρεσία. Προς το παρόν σωστά δεν στα μέτρησαν γιατί για την προσωρινή τοποθέτηση σε λειτουργικά μετράνε κοινωνικά κριτήρια και μόνο. Όχι η προϋπηρεσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 01:28:35 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1943 στις: Αύγουστος 25, 2022, 02:57:59 μμ »
Καταλαβα, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1944 στις: Αύγουστος 25, 2022, 04:22:46 μμ »
Μόλις έμαθα ότι ορισμένες διευθύνσεις θα κάνουν την τοποθέτηση των νεοδιοριστων με βάση την σειρά τους στο πίνακα του Ασεπ που προσληφθηκαν.  Με το σκεπτικό ότι αφορά λειτουργικα κενά η τοποθέτηση και επίσης ότι ορισμένα κοινωνικά κριτήρια τους έχουν ήδη προσμετρηθει(όπως γίνεται και με τους αναπληρωτές που τοποθετούνται σε λειτουργικα) .  Αυτό τους είπαν ότι το κάνουν για να τρέξουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες και ότι επειδή αφορά λειτουργικα κενά είναι νόμιμο.
Άλλες πάλι θα τις κάνουν κατά τα γνωστά με τα κοινωνικά κριτήρια για φέτος και του χρόνου στις οριστικές με βάση όλα τα μόρια και κριτήρια.
Τελικά πλέον επειδή ο καθένας εφαρμόζει ότι θέλει δεν ξέρουμε και ποιο είναι λάθος και σωστό. 

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1945 στις: Αύγουστος 25, 2022, 04:44:26 μμ »
Το πρόβλημα είναι τι γίνεται στην ισοβαθμία (μετά την προσμέτρηση των κοινωνικών κριτηρίων). Τα περισσότερα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ θα ανατρέξουν στη στήλη Σειρά διορισμού.
Κάποια άλλα θα προσπαθήσουν να εφαρμόσουν μια εγκύκλιο του 1999 που μάλλον αφορούσε προσωρινές τοποθετήσεις ήδη διορισμένων (χωρίς να το λέει έτσι ξεκάθαρα) σύμφωνα με την οποία στις ισοβαθμίες μπλέκουν και τα μόρια μετάθεσης (εκτός από τα οικογενειακά, συνολική υπηρεσία και μετά μόρια δυσμενών συνθηκών).

Το μόνο σίγουρο που πρέπει να εφαρμοστεί είναι αυτό που έστειλε πέρυσι το υπουργείο:
άρθρο 3 του Π.Δ. 154/1996, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 2 του Π.Δ. 144/1997:  Σε περίπτωση που οι ίδιες θέσεις ζητούνται από περισσότερους υποψήφιους προτιμώνται κατά σειρά όσοι έχουν τις περισσότερες μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους, συνυπηρέτηση και εντοπιότητα, όπως αυτές καθορίζονται από τις διατάξεις που ισχύουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπ/κών.

Αλλά επειδή το παραπάνω δεν αναφέρεται στην περίπτωση ισοβαθμίας, άλλοι πηγαίνουν στη σειρά διορισμού ως επόμενο κριτήριο και άλλοι στην εγκύκλιο του 1999.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159450
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 308
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.