*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404446 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:17:22 πμ »
@ knkn

"Διασταλτικά οι υπεράριθμοι του ΠΥΣΔΕ ( που είναι στη διάθεσή του ) προηγούνται στις λειτουργικές τοποθετήσεις του Σεπτεμβρίου."

Οι υπεράριθμοι του ΠΥΣΔΕ που έχουν οργανική (λειτουργικά υπεράριθμοι) προηγούνται στις λειτουργικές τοποθετήσεις του Σεπτεμβρίου
Στο άρθρο 14 παρ. 9 του ΠΔ 100/97 (τροποποίηση ΠΔ 50/96)ορίζεται ρητά ότι:
 « Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παρ. 7 εδάφιο Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπαιδευτικοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου».
δηλαδή οι λειτουργικά υπεράριθμοι τοποθετούνται κατ' απόλυτη προτεραιότητα συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους με βάση μονάδες μετάθεσης και δηλώσεις προτίμησης.
"Όταν υπάρχει διευκρίνιση του Υπουργείου που λέει κάτι τέτοιο , νομίζω πως αυτό πρέπει να εφαρμόζεται  ( ακόμα και αν το Υπουργείο έκανε λάθος εκτίμηση ) . "
Η διευκρίνιση του υπουργείου (και η μεταγενέστερη αυτής που παρέθεσα παραπάνω) στηρίζονται σε διάταξη νόμου που αναφέρεται ρητά σε υπεράριθμους με οργανική θέση (όχι διάθεση ΠΥΣΔΕ). Λάθος "εκτίμηση"? Η ερμηνεία των νόμων δεν είναι αρμοδιότητα των εκάστοτε δημοσίων υπηρεσιών και υπαλλήλων (διοικητικών και μη) αλλά των νομικών και των αρμόδιων δικαστηρίων. Γι αυτό πολλές αποφάσεις του υπουργείου, έχουν ακυρωθεί με μεγάλη ευκολία στα αρμόδια διοικητικά δικαστήρια....
''Αν αυτοί που είναι στη διάθεση ήταν όσα τα λειτουργικά κενά , θα έφερναν κάποιον με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ ?''
Ρητορική ερώτηση?
Τι πάει να πάει "διάθεση ΠΥΣΔΕ"? αν οι μεταθέσεις γίνονταν μόνο σε κενές οργανικές θέσεις (όπως ο νόμος ορίζει) δεν θα υπήρχαν συνάδελφοι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, δηλαδή στο έλεος του ΠΥΣΔΕ...
"Όσοι είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ δεν επαρκούν για να καλύψουν τα λειτουργικά κενά"' Αν κοπούν οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε διάφορους φορείς και υπηρεσίες του υπουργείου, δεν θα τόσο μεγάλη η ανάγκη πραγματοποίησης αποσπάσεων από άλλα ΠΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:20:53 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος susanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 01:01:01 μμ »
To ΠΥΣΔΕ στο οποίο αποσπάστηκα δεν ανακοίνωσε ποτέ και πουθενά ούτε τα  λειτουργικά κενά ούτε ποιοι εκπαιδευτικοί αποσπώνται εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ. Το Σεπτέμβριο ανακοίνωσε απλώς μια λίστα με τα μόρια αποσπασμένων από το ίδιο και από άλλα ΠΥΣΔΕ, οι οποίοι ήταν προς τοποθέτηση.
 Η ερώτηση είναι αν είναι υποχρεωμένα τα ΠΥΣΔΕ και οι Δευτεροβάθμιες να ανακοινώνουν λειτουργικά κενά (έστω κατά προσέγγιση) καθώς και ανακοίνωση με τη λίστα ονομάτων όσων παίρνουν απόσπαση εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ ή αν μπορούν να δρουν/ανακοινώνουν κατά βούληση.

Mήπως γνωρίζει κανείς; Είναι υποχρεωμένα ή εναπόκειται στη διακριτική τους ευχέρεια;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:54:54 μμ »
Η ερμηνεία των νόμων δεν είναι αρμοδιότητα των εκάστοτε δημοσίων υπηρεσιών
Ούτε αρμοδιότητα των εκάστοτε αιρετών που κάνουν ρουσφέτια , έτσι ? 

Λες πως η διευκρίνηση του υπουργείου αναφέρεται σε υπεράριθμους που έχουν οργανική σε σχολείο και όχι σε υπεράριθμους του ΠΥΣΔΕ που δεν έχουν οργανική και είναι στη διάθεσή του . Υπάρχει διευκρίνηση που να λέει το αντίθετο ?  Υπάρχει διευκρίνηση που να λέει ότι προηγούνται οι αποσπασμένοι και όχι αυτοί που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ?
Λες πως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν άτομα στη διάθεση ? Σε αυτό μπορώ να συμφωνήσω .
Αλλά υπάρχουν !   Πρέπει να προηγούνται ή όχι ?   

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:07:02 μμ »
συμφωνώ με ότι λες για αιρετούς, δεν το λέω εγώ πως η διευκρίνηση του υπουργείου αναφέρεται σε υπεράριθμους που έχουν οργανική σε σχολείο και όχι σε υπεράριθμους του ΠΥΣΔΕ που δεν έχουν οργανική και είναι στη διάθεσή του, το πδ το αναφέρει...
Και ποιος είπε ότι προηγούνται οι αποσπασμένοι?
Μήπως πρέπει να συνεξετάζονται οι σε διάθεση με τους αποσπασμένους με βάση  τα σταθερά μόρια?...Αυτό λέω εγώ...
Δηλαδή οι μόνοι που προηγούνται σαφώς (και δεν το λέω εγώ αλλά το πδ) είναι οι λειτουργικά υπεράριθμοι.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, κι εγώ μέχρι πρότινος έτσι πίστευα (όπως εσύ) ότι είναι, συνάδελφος αντιμετώπισε σχετικό πρόβλημα, και απλά ψάχνοντας το καταλήξαμε στα παραπάνω συμπεράσματα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 08:32:44 μμ »
Μήπως πρέπει να συνεξετάζονται οι σε διάθεση με τους αποσπασμένους με βάση  τα σταθερά μόρια?

Αν ρωτάς την άποψή μου , όχι .
Η άποψή μου είναι πως πρέπει να προηγούνται αυτοί που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ .
Αλλά το θέμα δεν είναι ποια είναι η άποψή μας .
Το θέμα είναι πιο είναι το νόμιμο ( που δεν είναι βέβαια πάντα και το ηθικό ) .
Καλά κάνεις και προσπαθείς να με πείσεις πάντως .  Τα διάφορα επιχειρήματα  ίσως μας οδηγήσουν στην αλήθεια ...

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 03:19:42 μμ »
Οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά, στο νομό, έγιναν 3-9-12. Ένας συνάδελφος (που προέρχεται από απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ) κι εγώ (που βρίσκομαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) της ίδιας ειδικότητας τοποθετηθήκαμε αυτή τη μέρα. Η 1η επιλογή μου ήταν σχολείο του οποίου το λειτουργικό κενό "φάνηκε" τη δεύτερη εβδομάδα. Έκανα αίτηση επανατοποθέτησης 11-9-12, αλλά επίσημη απάντηση δεν πήρα. Έμαθα (προφορικά) ότι το ΠΥΣΔΕ δεν θα κάνει επανατοποθετήσεις. Μπορεί ο αποσπασμένος συνάδελφος (που θέλει το ίδιο σχολείο με την 1η μου προτίμηση) να τοποθετηθεί εκεί επικαλούμενος σοβαρά προβλήματα υγείας; Οι τοποθετήσεις γίνονται μόνο με τα μόρια ή και με τα προβλήματα; ( η απόσπασή του έγινε χωρις να επικαλεστεί τα σοβαρά προβλήματα υγείας που αναφέρει η εγκύκλιος αποσπάσεων - μέτρησα τα μόριά του-ούτε κατά προτεραιότητα). Αν συμβεί αυτό μπορώ να κάνω ένσταση; 

Εγώ έχω περισσότερα μόρια μετάθεσης από αυτόν.
Κάποια απάντηση; Κανείς δεν ξέρει;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 07:10:42 μμ από kourakpe »

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 07:36:52 μμ »
Καμια απάντηση παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:08:13 πμ »
Μου συνέβη πέρυσι, όπου ήμουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και είχα κάποιο σχολείο ως 1η προτίμηση. Υπήρχε κενό που δεν "φάνηκε" και τοποθετήθηκα αλλού (μάλιστα σε 2 σχολεία). Σε αυτό που είχα ως 1η προτίμηση τοποθετήθηκε αποσπασθείς από άλλο ΠΥΣΔΕ και μάλιστα προσωρινά, αφού μετά πήγε αλλού!
Παρόλα αυτά στη θέση πήγε τρίτος κλπ, δηλαδή ένας χαμός.
 Οταν ρώτησα κάποιον αιρετό αν γίνεται να υποβάλλω ένσταση και να διεκδικήσω τη θέση, μου είπε οτι δεν πρόκειται να γίνουν αλλαγές για να μην αναστατωθούν οι τοποθετήσεις κλπ.  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 03:18:10 μμ »
Έκανα αίτηση επανεξέτασης γιατί δεν μπορεί να έχουμε τοποθετηθεί και οι δυο στις 3-9 και μετά για κάποιους λόγους (πχ. οικονομικούς οικογενειακούς) μη μοριοδοτούμενους, να τοποθετούν αυτόν (3-2 υπερ αυτού η ψηφοφορία, το 2 οι αιρετοί), που προέρχεται από απόσπαση, με λιγότερα μόρια από μένα στο σχολείο που υπάρχει κενό απο τις 10-9 και είναι 1η προτίμησή μου. Θα φτάσω μέχρι το υπουργείο αν μεθαυριο που γίνει πυσδε δεν το αλλάξουν.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 08:57:24 μμ »
Μάλλον το παρακάτω θα σε βοηθήσει


Δ2/58044α/14-07-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Διευκρινίσεις στο αρ. 58044/Δ2/22-6-2004 έγγραφο μας
Σε συνέχεια του αριθμ. 58044/Δ2/22-6-2004 εγγράφου μας και απαντώντας στο αρ. 1696/23-5-2004 δικό σας σχετικό, σας γνωρίζουμε ότι η διαδικασία των μεταθέσεων προηγείται αυτής των αποσπάσεων. Ως εκ τούτου αν μετά τις τοποθετήσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 15 του Π.Δ. 50/96 οι οργανικές θέσεις είναι λιγότερες από τους εκπαιδευτικούς, αυτοί παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερικών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β` της παρ. 7 του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96.
Οι εκπαιδευτικοί που ζητούν απόσπαση εντός του ιδίου Π.Υ.Σ.Δ.Ε. και οι αποσπασμένοι από άλλα Π.Υ.Σ.Δ.Ε. συγκρίνονται μαζί καθώς το κριτήριο στην περίπτωση αυτή είναι οι κοινωνικοί - προσωπικοί λόγοι για τους οποίους πραγματοποιούνται οι αποσπάσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 Γ΄ παρ 5 του ν. 1566/85, όπως τροποποιήθηκε από τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 1674/86
Σύμφωνα με τα παραπάνω οι τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. προηγούνται των αποσπάσεων.
Οι διατάξεις με τις οποίες γίνονται οι εν λόγω τοποθετήσεις είναι διαφορετικές από αυτές με τις οποίες γίνονται οι αποσπάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2012, 09:00:00 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 07:56:27 πμ »
Σ' ευχαριστώ. Το έχω επικαλεστεί στην ένστασή μου. Οι "υπερεξουσίες του πυσδε" έχουν και...όρια.

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 04:42:02 μμ »
Για να ...μαθαίνουνε οι...νέοι και να .....θυμούνται οι ........παλιοί ακούστε μια ωραία τοποθέτηση.
Αποσπασμένος συνάδελφος από άλλο ΠΥΣΔΕ, τοποθετείται σε σχολείο του νομού αρχές Σεπτέμβρη, στη συνέχεια με τον .......πρόσφατο νόμο Ν.1566/85 που βρήκε στα συρτάρια του ο Δ/ντης της Β/βάθμιας αποσπά τον.....αποσπασμένο, σε σχολείο της αρεσκείας του αποσπασμένου!!!!!!! Άντε ρε παιδιά καλή τοποθέτηση και .........αξιολόγηση !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:37:23 μμ »
Τοποθετήθηκα 3/9 σε λειτουργικό κενό όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. 2-3 εβδομάδες αργότερα προέκυψε λειτουργικό κενό -από απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ- σε σχολείο που είχα βάλει πριν από αυτό που τοποθετήθηκα στη δήλωση προτίμησής μου. Στο νέο κενό τοποθετήθηκε αποσπασμένος εντός ΠΥΣΔΕ. Δικαιούμαι να πάω σε αυτό το κενό; Έπρεπε να κάνω ένσταση ή δήλωση επανατοποθέτησης; Τουλάχιστον να το ξέρω για του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:53:52 μμ »
Έστω ότι ένας που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ένας που έχει οργανική θέση αλλά δεν συμπληρώνει ωράριο στο σχολείο του και ένας αποσπασμένος στο εν λόγω ΠΥΣΔΕ διατεθούν εξ ολοκλήρου στο οικείο ΠΥΣΠΕ με τι σειρά θα τοποθετηθούν?(είτε έχουν κάνει αίτηση για τη διάθεση στην άλλη βαθμίδα είτε γιατί το αποφάσισε η Διεύθυνση)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.