*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #658 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 05:31:32 μμ »
(!!) oi υπεραριθμοι προηγουνται των σε διαθεση. οκ δεν ξερω. εχω χασει την μπαλα φετος. δεν δουλευω- δεν τους νοιαζει
ηθελα ναξερα ποιος ειναι αυτος που προσπαθουν να εξυπηρετησουν σε καθε περιπτωση


επειδη αν και με αποσπαση κανονικη με μορια ΔΕΝ τοποθετηθηκα 1 μηνα μετα την αποσπαση μου, μπορω να ζητησω εκ νεου αποσπαση σε αλλη ΔΙΔΕ?

αυτο που μου την δινει πιο πολύ είναι οτι ειναι καποιοι αλλοι, μου καθοριζουν που θαμαι, αν θα είμαι και βασικα ..ουτε καν, απλα με παιρνει μπάλα το δικο τους παιχνιδι που αφορα καποιους δικους τους. ντροπη βρε αιρετοι ΠΥΣΔΕ ΚΥΣΔΕ  ή δεν ξερω κι εγω τι,  το παρακανετε λιγο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2015, 06:38:19 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #659 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:10:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Eάν είστε λειτουργικά υπεράριθμος δικαιούστε με αίτησή σας να επιλέξετε - διεκδικήσετε λειτουργικό κενό,
εφόσον φυσικά γνωρίζετε αυτό το λειτουργικό σε πόσες ώρες αντιστοιχεί. (Είναι υποχρεωμένο η εκάστοτε ΔΔΕ να προβαίνει σε δημοσίευση των λειτουργικών κενών.
Επίσης δεν επιτρέπεται η Β Ανάθεση να υπερβαίνει τις δέκα (10) ώρες.

Εάν βρίσκεστε σε δύσκολη θέση κάντε χρήση της δικλείδας να σπάσουν τα τμήματά σας με εκείνα των Αγγλικών μια που για λόγους  πρακτικούς και ουσιαστικούς η Αγγλική Γλώσσα διδάσκεται σε επίπεδα και εσείς αποκτάται μικρότερο αριθμό μαθητών στα τμήματα, άρα η αναλογία μαθητών σε υπολογιστές αυξάνεται προς όφελος των μαθητών και του μαθήματος.

Από το ιστορικό που παραθέσατε εννοείται ότι έπαιξαν μπιλιάρδο στην πλάτη σας, κάντε ένσταση και επικαλεστείτε τη σχετική νομοθεσία με βάσει την οποία προηγείστε στις τοποθετήσεις ως λειτουργικά υπεράριθμος καθώς και για τη συμπλήρωση ωραρίου.


Σε μας ούτε γι' αστείο δεν τα δημοσιεύουν τα λειτουργικά κενά. Πήρα με τη σειρά όλα τα σχολεία τηλέφωνο για να μάθω τι ανάγκες υπήρχαν....

(!!) oi υπεραριθμοι προηγουνται των σε διαθεση. οκ δεν ξερω. εχω χασει την μπαλα φετος. δεν δουλευω- δεν τους νοιαζει
ηθελα ναξερα ποιος ειναι αυτος που προσπαθουν να εξυπηρετησουν σε καθε περιπτωση


επειδη αν και με αποσπαση κανονικη με μορια ΔΕΝ τοποθετηθηκα 1 μηνα μετα την αποσπαση μου, μπορω να ζητησω εκ νεου αποσπαση σε αλλη ΔΙΔΕ?


πραγματικά ότι να ναι φέτος....

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #660 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:52:18 πμ »
Ο υπουργός που θα πετύχει τα πυσδε να κάνουν τις προσωρινές τοποθετήσεις 10 Σεπτεμβρίου ( και όχι 10 Οκτωβρίου ) θα έχει την ψήφο μου για πάντα .   :)

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #661 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 05:47:17 μμ »
διαβαζω για προσληψεις αναπληρωτων και εμεις βασικων ειδικοτητων καθομαστε αεργοι! οκ!! το εργο ειναι στημενο... και ΟΧΙ δεν μαρεσει καθολου που καθομαι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #662 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 08:38:57 πμ »
 Να βρεθεί ένας υπουργός που θα πει :   α) 1η Σεπτεμβρίου ολοκλήρωση εγγραφών μαθητών β) 2 Σεπτεμβρίου δημιουργία τμημάτων , αναθέσεις και αποστολή λειτουργικών κενών γ) 3-10 Σεπτεμβρίου κάθε μέρα συνεδριάζει το πυσδε ( αν χρειαστεί και νύχτα ). 11 Σεπτεμβρίου όλες οι τοποθετήσεις. Πάντως να υπάρχει λαός στην διάθεση μεγάλου πυσδε της Αθήνας και να μην έχει τοποθετηθεί ( 5 Οκτωβρίου )  ούτε ένας από ειδικότητες πε2 , πε3 , πε4 , είναι ξεφτίλα τουλάχιστον ...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #663 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 10:39:13 πμ »
σε ευχαριστω βρε κνκν που απαντας, γιατι εχει αρχισει και μου την δινει αγρια με τα ΠΥΣΔΕ . Εκανα αιτηση στο ΑΠΥΣΔΕ για μετακινηση...οχι λενε....δεν μπορουν ακομα...ελπιζω κατα τον Μαρτη να μπορεσουν

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #664 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 06:21:39 πμ »
Κάπου διάβασα ότι ο νέος υπουργός είπε ότι από τον Ιούνιο του 2016 και κάθε Ιούνη θα ολοκληρώνει τις υπηρεσιακές μεταβολές για να είναι όλοι οι  εκπαιδευτικοί στις θέσεις τους το Σεπτέμβριο.  Επίσης θα πέσει μαχαίρι λέει στις αποσπασεις. Τα ίδια και τα ίδια ;  Εγώ πάντως φέτος ακόμα περιμένω προσωρινή τοποθέτηση κύριε υπουργέ.   :)

Αποσυνδεδεμένος smerliao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #665 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:18:11 πμ »
Καλημέρα και απο εμένα.
Μια ερώτηση.

Τέλος Ιουνίου κρίθηκα οργανικά υπεράριθμος . Δεν κατέστη δυντό να πάρω νέα οργανική. Σήμερα, δεν είμαι λειτουργικά υπεράριθμος καθώς συμπληρώνω ωράριο στο σχολείο που ανήκω.

Ο προγραμματισμός του ΠΥΣΔΕ μας αναφέρεται στις τοποθετήσεις ότι πραγματοποιούνταισύμφωνα με το αριθμ. 145137/Δ2/20-11-2012 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας.

το έγγραφο λέει

ΥΠΑΙΘ απάντηση σε ερώτημα
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
   Μαρούσι,                      20-11-2012                     

Αρ.Πρωτ.                        145137/Δ2       

ΘΕΜΑ: « Απάντηση σε ερώτημα»

                Σε απάντηση του από 19-10-2012 ερωτήματος που υποβάλατε στην υπηρεσία μας σας       γνωρίζουμε τα εξής:

    Σειρά προτεραιότητας κατά τη πλήρωση λειτουργικών κενών  σε μια περιοχή μετάθεσης έχουν αρχικά όλοι όσοι ανήκουν οργανικά στη συγκεκριμένηπεριοχή μετάθεσης. Μεταξύ αυτών προηγούνται οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι έχουν χαρακτηριστεί οργανικά υπεράριθμοι και δεν κατέστη εφικτό να λάβουν νέα οργανική θέση. Η τοποθέτησή τους πραγματοποιείται, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο  άρθρο 14 του Π.Δ 50/96, όπως συμπληρώθηκε από το άρθρο 12 του Π.Δ.  100/97. Έπονται οι εκπαιδευτικοί που χαρακτηρίστηκανλειτουργικά υπεράριθμοι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 9, του άρθρου 12 του Π.Δ. 100/97  για το σχολικό έτος 2012-2013 ακολουθώντας τις διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ 50/96 και τελευταίοι οι εναπομείναντες εκπ/κοί στηΔιάθεση του /ΠΥΣΔΕ συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει των μονάδων μετάθεσής τους.
    Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία τοποθέτησης των οργανικά ανηκόντων εκπαιδευτικών σε μια περιοχή μετάθεσης, τοποθετούνται σε εναπομείναντα λειτουργικά κενά οι αποσπασμένοι εντός και εκτός των ΠΥΣΔΕ συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει των μορίων απόσπασης.
    Σύμφωνα με την παρ. 9, του άρθρου 12 του Π.Δ. 100/97 «Οι διατάξεις της παραγράφου 3, και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου»
    Οι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί έχουν κατά προτεραιότητα τοποθέτηση σε όλες τις σχολικές μονάδες στις οποίες προκύπτουν λειτουργικά κενά, προκειμένου να συμπληρώσουν το ωράριό τους, συγκρινόμενοι μεταξύ τους βάσει μονάδων μετάθεσης.( παρ. 9, του άρθρου 12 του Π.Δ. 100/97)
    Η κατά προτεραιότητα τοποθέτηση των υπεράριθμων εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες της ίδιας ή όμορης ομάδας αφορά την πλήρωση μόνο των οργανικών κενών και όχι των λειτουργικών, σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ. 50/97.

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ

                                                                                                                          ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

 

ΜΕΪΜΑΡΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ
------------------------

στην διεύθυνση μου λένε οτι αφου δεν είμαι λειτουργικά υπεράριθμος δεν μπορώ να φύγω από το σχολείο.

Έχει κανείς κάποια εμπείρια πάνω στο θέμα?

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #666 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:46:17 μμ »
Νομίζω πως αφού δεν είσαι λειτουργικά υπεραριθμος μπορείς να ζητήσεις μόνο απόσπαση και δεν έχεις πλεονέκτημα.  Πλεονέκτημα αποκτάς στις οριστικές τοποθετήσεις αν είσαι οργανικά υπεραριθμος. Με κάθε επιφύλαξη .

Αποσυνδεδεμένος diathyper

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #667 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:37:23 πμ »
Ανήκω στο πυσδε, με έχουν χαρακτηρίσει λειτουργικά υπεράριθμο. Όταν τους ρώτησα για ποιο λόγο άλλαξα σχολείο μου είπανε (για να μην τα πολυλογώ) έτσι αποφασίσαμε κ κάνουμε ότι θέλουμε. Μπορεί να γίνει κάτι ή είναι χαμένος κόπος;
Το ότι προηγούμαι όλων υπάρχει νόμος να το λέει;
Επίσης μπορεί κάποιος να έχει μάθημα μόνο τη β ανάθεση; (αν κ για μας τους πληροφορικούς αυτό ούτως ή άλλως καταργήθηκε...)

Ψάξε να βρεις τη φετινή οδηγία για τις τοποθετήσεις με               
Αρ. Πρωτ.:  137644/Ε1/03-09-2015.
Νομίζω προηγείσαι ακόμη κι από αυτούς που είναι ειδική κατηγορία. Το διάβασα λίγο βιαστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 11:42:00 πμ από diathyper »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #668 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:48:50 μμ »
Ερώτηση: συναδελφος εκπαιδευτικος αναπληρωτης παιρνει αδεια για περιπου 5 μηνες, στην θεση του τοποθετειται για αντικατασταση αλλος αναπληρωτης. Τι γινεται οταν επιστρεψει απο την αδεια ο συν/φος;

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #669 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 07:21:53 μμ »
Ερώτηση: συναδελφος εκπαιδευτικος αναπληρωτης παιρνει αδεια για περιπου 5 μηνες, στην θεση του τοποθετειται για αντικατασταση αλλος αναπληρωτης. Τι γινεται οταν επιστρεψει απο την αδεια ο συν/φος;

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #670 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 06:44:58 μμ »
Ουδεις;;;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #671 στις: Μάρτιος 18, 2016, 08:54:57 μμ »
Δίνεται έμφαση στο συγχρονισμό των διαδικασιών τοποθέτησης εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες όλων των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας ώστε να καταστεί δυνατή η ολοκλήρωση των οριστικών και προσωρινών τοποθετήσεων των μονίμων εκπαιδευτικών από τα Υπηρεσιακά Συμβούλια μέχρι τα τέλη Ιουλίου.

http://www.esos.gr/arthra/42971/ioynio-oi-metatheseis-ioylio-oi-apospaseis


Ακούμε από κάθε υπουργό το αυτονόητο .  Το θέμα είναι να γίνει το αυτονόητο κάποτε .  Άντε να δούμε ρε Φίλη .  Να το δούμε να γίνει . Όχι εξαγγελία . Να γίνει . 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.