*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:25:52 μμ »
Δε γίνεται να θες να τοποθετήσεις εκπαιδευτικούς μέχρι 5/9 χωρίς να έχεις ρυθμίσεις σημαντικές παραμέτρους πρώτα. Σε κανέναν εκπαιδευτικό δεν αρέσει να τοποθετείται Οκτώβρη, για τους λόγους που προανέφερα (παίρνεις πακέτο μαθημάτων, τμημάτων και προγράμματος). Για να αλλάξει όμως αυτό, πρέπει να ρυθμίσεις όλα τα προηγούμενα. Δεν μπορείς να δίνεις τη δυνατότητα στον εκπαιδευτικό να διακόπτει και να ξεκινάει την άδειά του όποτε θέλει, στο μαθητή το δικαίωμα να αλλάζει κατεύθυνση και μάθημα επιλογής, στους διευθυντές δευτεροβάθμιας να διαλύουν τμήματα και μετά να βγαίνεις και να λες τοποθέτησε τους εκπαιδευτικούς αμέσως. Πώς θα γίνει; 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:41 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:35:55 μμ »
Εγώ μια χρονιά, ούσα στη διάθεση, κλήθηκα να δηλώσω σχολεία τον Αύγουστο, χωρίς πίνακα κενών σε πύσδε Κολοπετινίτσας (εξήγησα τι εννοώ). Τοποθετήθηκα 20 Αυγούστου και 1 Σεπτέμβρη ήμουν στο σχολείο. Μετά από 3 ημέρες επανέρχεται στην οργανική της θέση η συνάδελφος, γιατί έκανε ανάκληση χορήγησης σύνταξης. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει και ο διευθυντής του σχολείου (συνδικαλιστής) μου λέει έχουμε δύο ώρες εδώ και θα πας και σε άλλα 3 σχολεία (εννοείται ότι χρειαζόμουν αυτοκίνητο, γιατί τα σχολεία ήταν από τη μια άκρη του νομού στην άλλη). Τρελάθηκα! Ένας συνάδελφος, καλή του ώρα, μου λέει πως ξέρει για ένα λύκειο που έχει ολόκληρο κενό. Παίρνω τηλέφωνο στο πύσδε και ο γραμματέας με σκυλόβρισε. Ζήτησα τα κενά και μου είπε ότι δεν είναι υποχρέωσή τους να μου τα δώσουν και ότι δεν προηγούνται οι δικές μου ανάγκες, αλλά αυτές της υπηρεσίας. Από τα πολλά βρήκα το τηλέφωνο του αιρετού και του είπα τι συμβαίνει, έκανα ένσταση και τοποθετήθηκα στο κενό. Πιστεύω ότι δε θα άρεσε σε κανέναν που είναι σε πύσδε του Πειραιά ή της Αθήνας να του συμβούν τέτοια πράγματα, αλλά εκεί θα οδηγηθούμε στο τέλος και μετά θα φωνάζουμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:46:26 μμ »
Τα μεγάλα πύσδε με την έναρξη του σχολικού έτους και την ανάληψη υπηρεσίας των εκπ/κων ζητούν κενά/πλεονάσματα. Αυτά αναρτώνται την επόμενη μέρα (στην καλύτερη περίπτωση) και αρχίζουν οι αιτήσεις όλων των κατηγοριών εκπαιδευτικών.Εν τω μεταξύ τρέχουν οι εξετάσεις μετεξεταστέων και οι μετεγγραφές. Μαζί και οι ανακοινοποιήσεις επί το ορθόν ::) των κενών...Πάγια εντολή των δντων εκπσης προς τους δντες των σχολείων: να μην αλλάξει ο αρχικός προγραμματισμός (από τον Ιούνιο) για τον αριθμό τμημάτων ανά τάξη, δλδ μη μας εμφανίσετε νέα τμήματα και κενά...
Στην καλύτερη περίπτωση οι τοποθετήσεις α φάσης αρχίζουν γύρω στις 11/9, όχι όλες οι ειδικότητες την ίδια μέρα αλλά σταδιακά, συνήθως ξεκινούν από τις πολυπληθέστερες με τα περισσότερα κ μεγαλύτερα κενά..ακολουθούν ενστάσεις και νέα ανακοίνωση τις επόμενες μέρες κενών μετά την α φάση. Τα μικρά κενά β φάσης (που δεν τοποθέτησαν στην α φάση) δίνονται για συμπλήρωση ωραρίου. Τα μεγαλύτερα αρχικά σε όσους έμειναν με 0 ώρες μετά την α φάση, ακολουθώντας τη γνωστή σειρά των τοποθετήσεων. Εδώ βέβαια έχουν υπάρξει κ δυσάρεστες εκπλήξεις: μετά την α φάση δεν ανακοινώνονται νέα κενά κ όσοι δεν τοποθετήθηκαν στην α φάση (0 ώρες ή δεν συμπληρώνουν ωράριο) τοποθετούνται με απόφαση του δντη εκπσης ;D χωρίς πύσδε..
Αν υπάρξουν μαζικές αντιδράσεις το παίρνουν πίσω, και κάνουν τη διαδικασία όπως στην α φάση...Αλλιώς εξετάζουν μόνο τις μεμονωμένες ενστάσεις κ συνήθως τις κάνουν δεκτές ::).
Κάπως έτσι φτάνουμε τέλος Σεπτέμβρη- αρχές Οκτώβρη...καθηγητές πηγαινέλα στα σχολεία κ προγραμματιστές στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.
Τι θα γίνει φέτος;
Θα δείξει..
Τα μεγάλα πύσδε αντικειμενικά δεν μπορούν να τοποθετήσουν όλους μέχρι 5/9.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 05:53:55 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:51:05 μμ »
Νομίζω ότι συνεχίζεται μία συζήτηση που δεν έχει νόημα
Τοποθήτησεις μέχρι 5/9 δεν μπορούν να γίνουν με λογικό, δίκαιο και νόμιμο τρόπο. Είναι αδύνατο.
Ο μόνος λόγος που επιμένει το υπουργείο είναι για την εμμονή του Υπουργού σχετικά με το άνοιγμα των σχολείων και για να μην δώσει αφορμή στην αντιπολίτευση.
Το παράδοξο για εμένα δεν είναι η θέση του υπουργού αλλά η θέση συναδέλφων (όπως φαίνεται από το Forum) που συμφωνούν μαζί του (δηλ με την συγκεκριμένη εγκύκλιο). Τι να πω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:41 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:51:43 μμ »
Προσυπογράφω τα όσα έγραψες, Silkcut. Και μάλιστα, οι τοποθετήσεις θα γίνουν μέχρι 2/9, γιατί 5/9 θα συνεδριάσουν από κοινού ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ.  :o Φοβερό; Δηλαδή, εγώ που είμαι αποσπασμένη από άλλο πύσδε, θα πάω την Πέμπτη ν' αναλάβω υπηρεσία και την Παρασκευή θα είμαι στο σχολείο και θα κάνω εξετάσεις. Ουάου, που θα έλεγε και μια ψυχή! Δηλαδή, απ' αυτά που κατάλαβα, θα πάω θα υπογράψω, θα περιμένω, θα έρθουν τα κενά στη Δευτεροβάθμια, αυτή θα τα δώσει την ίδια μέρα, εγώ την ίδια μέρα θα δηλώσω και την επόμενη ημέρα θα ξέρω και το σχολείο μου. Δεν το πιστεύω!  :P

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:52:33 μμ »
Η ανάρτηση της silkcut νομίζω ότι αντιπρωσοπεύει την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:07:00 μμ »
Τα μεγάλα πύσδε αντικειμενικά δεν μπορούν να τοποθετήσουν όλους μέχρι 5/9.
Μέχρι 2/9 έχεις δίκιο LK λησμόνησα την τροποποιητική.
Μέχρι οι ιθύνοντες ν αντιληφθούν ότι η έγκυρη και έγκαιρη τοποθέτηση εκπκων στις θέσεις υπηρεσίας τους προυποθέτει την θέσπιση και ολοκλήρωση μιας σειράς διαδικασιών από το προηγούμενο των λειτουργικών τοποθετήσεων σχολικό έτος, θα βλέπω αυτό το πιεστικό χρονοδιάγραμμα μόνο ως ένα μέσο πίεσης της κεντρικής διοίκησης προς τα υσ ώστε να ευθυγραμμιστούν μεταξύ τους.
Καλή τοποθέτηση σε όλους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:08:40 μμ »
Ο λόγος που γίνεται όλο αυτό είναι για να πάρει λιγότερους αναπληρωτές στην α΄ φάση και να το εμφανίσει όλο αυτό ως ευθύνη των εκπαιδευτικών. Ξέρουν ότι αρχές Σεπτέμβρη τα κενά είναι λιγότερα και θέλει βάσει αυτών να κάνει την πρόσληψη των αναπληρωτών. Εκεί είναι όλη η ουσία και εμείς καθόμαστε και συζητάμε εδώ πέρα, δυστυχώς! Αν εφαρμοστεί αυτό που θέλει το υπουργείο ούτε τους μισούς αναπληρωτές από πέρυσι δε θα πάρει και όχι 10.000 όπως διατείνονται. Και φυσικά, ανοίγει και ο δρόμος για υποχρεωτικές μετακινήσεις εκπαιδευτικών στην περιφέρεια. Αυτά!

ΥΓ: Μάλλον η ευχή δε θα είναι φέτος "καλή τοποθέτηση", αλλά "καλή περιπέτεια!".

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:08:54 μμ »
Προσυπογράφω τα όσα έγραψες, Silkcut. Και μάλιστα, οι τοποθετήσεις θα γίνουν μέχρι 2/9, γιατί 5/9 θα συνεδριάσουν από κοινού ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ.  :o Φοβερό; Δηλαδή, εγώ που είμαι αποσπασμένη από άλλο πύσδε, θα πάω την Πέμπτη ν' αναλάβω υπηρεσία και την Παρασκευή θα είμαι στο σχολείο και θα κάνω εξετάσεις. Ουάου, που θα έλεγε και μια ψυχή! Δηλαδή, απ' αυτά που κατάλαβα, θα πάω θα υπογράψω, θα περιμένω, θα έρθουν τα κενά στη Δευτεροβάθμια, αυτή θα τα δώσει την ίδια μέρα, εγώ την ίδια μέρα θα δηλώσω και την επόμενη ημέρα θα ξέρω και το σχολείο μου. Δεν το πιστεύω!  :P
Σε κάποιες διευθύνσεις οι εκπαιδευτικοί ίσως θα κάνουν δήλωση τοποθέτησης χωρίς να έχουν βγει κενά...Πότε θα προλάβουν να τα στείλουν, να γίνει πυσδε κλπ ;  Αυτό που θεωρώ πιθανότερο είναι ότι την Παρασκευή θα είμαστε σε ένα σχολείο με προσωρινή τοποθέτηση... Πλήρης εικόνα των κενών αποκλείεται να υπάρχει πριν από τις 12 Σεπτέμβρη. Οπότε θα κληθούμε να ξανακάνουμε αιτήσεις σύντομα. Δεν βλέπω κάτι άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 06:11:21 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:16:17 μμ »
Προσωρινά σε σχολείο πηγαίναμε όλα τα χρόνια. Δε χρειαζόταν ΠΥΣΔΕ γι αυτό! Απλώς, τώρα θα βγαίνει το υπουργείο από πάνω και θα λέει ότι αυτό ήθελε να πάρει 10.000 αναπληρωτές, αλλά τα κακά σχολεία και τα πύσδε δεν έδωσαν κενά. Είναι μανούλες στη διαστρέβλωση και την εξαπάτηση. Αν διαβάσει κανείς την εγκύκλιο είναι να τρελαίνεται. Λέει ότι μέχρι 29/8 θα αναρτηθούν τα κενά, αλλά 1 Σεπτέμβρη θα συνεδριάσουν οι σύλλογοι, θα κάνουν κατανομή και θα στείλουν τα κενά. Εσείς τι καταλαβαίνετε;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:27:22 μμ »
LK
Θα σου πω εγώ πως το αντιλαμβάνομαι.
29/8 θα δώσουν τα ήδη γνωστά κενά (από αποσπάσεις κ άδειες) και θ αρχίσουν να τρέχουν οι αιτήσεις με δυνατότητα τροποποίησης μέχρι την καταληκτική μέρα κ ώρα της 2ης εγκυκλίου.
1/9 θα παρουσιαστούμε, θα γίνουν οι αναθέσεις και μετά θα γίνει της...ανακοινοποιήσεως επί το ορθότερον ;D ;D..
Εν τω μεταξύ θα έχουν ήδη κάνει μια προεργασία τοποθετήσεων με βάση τις αιτήσεις κ τα κενά από 29/8...έτσι κερδίζουν χρόνο, εφόσον είναι ήδη γνωστά τα τμήματα ανά σχολείο από το καλοκαίρι..μη νομίζεις ότι θα υπάρχουν μεγάλες αλλαγές, η τροποποίηση της αρχικής εγκυκλίου έγινε για να τηρηθεί κατά το δυνατόν το τυπικό της διαδικασίας....
Άμα ξενυχτήσουν  :P...
Θα τα βγάλουν μέχρι το πρωί της Παρασκευής..
Μεγάλο ερωτηματικό τα μεγάλα πύσδε..
λόγω μεγάλου όγκου αιτήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 06:36:20 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:32:40 μμ »
ένα πολύ ωραίο άρθρο με εύλογες απορίες για την εγκύκλιο στο alfavita.

https://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/i-leitoyrgia-toy-pysde-yfistatai-i-epiheirithike-i-heiragogisi-tis-kai-i

Εγώ, αγαπητή συνάδελφε Silkcut, λέω πως θα γίνει της τροποποιήσεως φέτος... ;D Προτείνω τα μέλη των υπηρεσιακών συμβουλίων να μη φάνε κιόλας, προκειμένου να προλάβουν και νερό να πίνουν γουλιά γουλιά

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:39:30 μμ »
Ανακεφαλαιώνοντας:
10/10/2013
26/09/2014 (!!!!!)
09/10/2015
02/09/2016 (!!!!)
Πότε βγαίνει η επόμενη διευκρίνιση;;; 8)
Κ της τροποποιήσεως..
Κ της ανακοινοποιήσεως... ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:57:36 μμ »
Θεωρώ δεδομένο ότι οι δντες σχ μονάδων έχουν ήδη κληθεί από σήμερα να ενημερώσουν το myschool με τα ήδη γνωστά στοιχεία.
Τα τμήματα είναι γνωστά απ το καλοκαίρι.
Δεν αλλάζουν προς τα πάνω.
Όσον αφορά τα ιταλικά , είπαν με την προυπόθεση ότι υπηρετεί οργανικά εκπκος ή μπορεί να τοποθετηθεί προσωρινά. Πόσες τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν,;;
Όσον αφορά τις ομάδες προσανατολισμού κ τα μαθήματα επιλογής στα λύκεια, μη μου πείτε ότι δεν έχετε ακούσει για πιέσεις που δέχονται μαθητές ώστε να μην αλλάξουν ομάδα πολύ δε περισσότερο μάθημα επιλογής ώστε να μη διαταραχθεί  ο προγραμματισμός του σχολείου;;
Τα ζούμε χρόνια...
Όσον αφορά τη συνεδρίαση των υσ και το ερώτημα πώς θα προλάβουν να τελειώσουν από τις 10:00 μέχρι τις 12:00 της 2/9;
Είναι γνωστό ότι συνεδριάζουν για να επικυρώσουν.
Η προεργασία έχει γίνει τις προηγούμενες μέρες από τη γραμματεία του πύσδε κ το τμήμα διοικητικών θεμάτων της δνσης..
Αυτοί θα ξενυχτήσουν..
Όχι τα τακτικά κ αιρετά μέλη των υσ.
Έτσι γίνεται πάντα σε όλες τις τοποθετήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 07:04:07 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 523
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.