*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #966 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 09:26:47 μμ »
Lk..
Είσαι σίγουρη ότι το φαινόμενο "δηλώνω κενό κ βρίσκω άλλα αντί άλλων" συμβαίνει μόνο επί ημερών Φίλη κ λόγω ασφυκτικών χρονικών ορίων;;
Γιατί εμένα μου έχει συμβεί πολλάκις στο παρελθόν που τα υσ τα έκαναν όλα με το πάσο τους;;;
Μάλλον θα φταίει η αύρα μου..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #967 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 09:28:30 μμ »
Αυτό ισχύει έτσι και αλλιώς. Δεκτές γίνονται μόνο ενστάσεις που παραβιάζουν τα μόρια και όχι αυτές που δεν υπάρχουν τα κενα που ανακοίνωσε το ΠΥΣΔΕ. Δηλαδή σε όλα τα ΠΥΣΔΕ από εδώ και χρόνια ισχύει το εξής
Αποσπασμένος Α με 40 μόρια δηλώνει το σχολείο Χ
Αποσπασμένος Β με 10 μόρια δηλώνει το σχολειο Χ και Ψ
Ο Α παίρνει το χ και ο Β το Ψ. Όμως ο Α πάει με ακανοίνωση κενού 21 ώρες και βρίσκει πραγματικές 4. Ενώ ο Β πάει με ανακοίνωση κενού 12 ώρες και βρίσκει πραγματικές 21. Δυστυχώς ο Α δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ατύχησε.
Το ίδιο συμβαίνει με όλους (υπεραριθμία, διάθεση, συμπλήρωση). Γι αυτό πρέπει να ανακοινώνονται τα σωστά κενά. Αυτοί που πανηγύριζαν είτε δεν είναι στη θέση μας είτε δεν έχουν σχέση με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #968 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 09:34:37 μμ »
Πάλι δε με κατάλαβες platonas. εννοείται πως δε θα συμμετείχα στην κατανομή των μαθημάτων, επειδή ημουνα την Πέμπτη στο σχολείο. Μια που οι έχοντες οργανική δεν θέλουν να ασχολούνται με τον  Η/Υ, εγώ μαζί με τον Διευθυντή πέρασα τα κενά στον πίνακα που είχε στείλει η Διεύθυνση και ήταν 16 οι ώρες  και δεν αλλάχτηκαν.Επίσης οι οργανικα ανήκοντες είχαν κάνει έτσι την κατανομή, ωστε τα εναπομείναντα φιλολογικά να είναι αρχαία και νέα.Εσύ δηλαδή το θεωρείς σωστό να εξαναγκάζει το πύσδε τους φιλολόγους να αφήσουν ιστορίες, που την έχουν α ανάθεση,και που η νομοθεσία ορίζει ότι οι αναθέσεις είναι αρμοδιότητα του Συλλόγου Διδασκόντων; και για να σου λύσω την απορία σου σχετικά με τις τοποθετήσεις, άμα υπηρετείς στην ακριτική Ελλάδα, οι τοποθετήσεις δεν είναι δύσκολες, μια που είμαστε πολλοί λίγοι και τα κενά πολλά,αφού οι μισοί αποσπώνται.

Αποσυνδεδεμένος klena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #969 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 09:38:44 μμ »
και για σιγουρευτείς ότι τα κενά δεν αλλάχτηκαν,για ποιο λόγο πήραν από τη διευθυνση να ζητήσουν ανακατανομή των φιλολογικών ωρών για να περισσέψουν ιστορίες για την πε05 την Παρασκευή 2/9.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #970 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 11:26:25 μμ »
Lk..
Είσαι σίγουρη ότι το φαινόμενο "δηλώνω κενό κ βρίσκω άλλα αντί άλλων" συμβαίνει μόνο επί ημερών Φίλη κ λόγω ασφυκτικών χρονικών ορίων;;
Γιατί εμένα μου έχει συμβεί πολλάκις στο παρελθόν που τα υσ τα έκαναν όλα με το πάσο τους;;;
Μάλλον θα φταίει η αύρα μου..
Και βέβαια συνέβαινε, αλλά τώρα θα φτάσει στο 50% αυτό το φαινόμενο. Επίσης, όταν είχες μέρες μπροστά σου, μπορούσες να πάρεις και σε κανένα σχολείο να σιγουρευτείς. Εμείς κολλημένοι σε μια οθόνη να βλέπουμε το απόγευμα την επικαιροποίηση της επικαιροποιήσεως ποιο σχολείο είχαμε περιθώριο να πάρουμε; Λίγες ώρες μας έδωσε μόνο η διεύθυνση. Τώρα μην πάμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Φαίνεται και θα φανεί ότι αυτό που συμβαίνει είναι παρωδία. Έβαζαν εκπαιδευτικούς να δηλώσουν σχολεία, συλλόγους να συνεδριάσουν και έρχονταν μετά τη συνεδρίαση εγκύκλιοι που ανέτρεπαν το σχεδιασμό. Μη μου πεις ότι εξακολουθείς να βρίσκεις θετικό αυτό το έκτρωμα και ό,τι γίνεται φέτος!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #971 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:02:27 πμ »
Και βέβαια συνέβαινε, αλλά τώρα θα φτάσει στο 50% αυτό το φαινόμενο. Επίσης, όταν είχες μέρες μπροστά σου, μπορούσες να πάρεις και σε κανένα σχολείο να σιγουρευτείς. Εμείς κολλημένοι σε μια οθόνη να βλέπουμε το απόγευμα την επικαιροποίηση της επικαιροποιήσεως ποιο σχολείο είχαμε περιθώριο να πάρουμε; Λίγες ώρες μας έδωσε μόνο η διεύθυνση. Τώρα μην πάμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Φαίνεται και θα φανεί ότι αυτό που συμβαίνει είναι παρωδία. Έβαζαν εκπαιδευτικούς να δηλώσουν σχολεία, συλλόγους να συνεδριάσουν και έρχονταν μετά τη συνεδρίαση εγκύκλιοι που ανέτρεπαν το σχεδιασμό. Μη μου πεις ότι εξακολουθείς να βρίσκεις θετικό αυτό το έκτρωμα και ό,τι γίνεται φέτος!
Μήπως μπορείς να μου υπενθυμήσεις την ανάρτησή μου στην οποία αναφέρω ότι βρίσκω θετικό αυτό το έκτρωμα;
Μην δημιουργούμε εντυπώσεις.
Κουράζουμε.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #972 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:23:33 πμ »
Επειδή λέμε πως δεν θέλουμε τις τοποθετήσεις Οκτώβριο δεν πάει να πει ότι θεωρούμε εφικτό το 2 Σεπτεμβρίου του υπουργού. Από την πρώτη στιγμή γελάμε με την εγκύκλιο.   :)

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #973 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:04:46 πμ »
Μπορεί να με γράψει κάποιος τον αριθμό του ΦΕΚ με τοο οποιο γίνονται τετράμηνα στο Γυμνάσιο; Μιλάω για το Επίσημο ΦΕΚ.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #974 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 09:08:57 πμ »
 Το πιο σωστό θα ήταν να μπει ένας ορίζοντας μέχρι τον αγιασμό, ωστε να μπορέσουν τα σχολεία να ρυθμίσουν τα θέματα τμημάτων, κενών κλπ. Και δεν μιλάμε για το 100% των τοποθετήσεων, καθώς αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, αλλά για το μεγαλύτερο ποσοστό.
  

Αποσυνδεδεμένος Στρουμφάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #975 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 10:06:22 πμ »
@LK,
θυμάσαι μια διευκρινιστική που είχε βγει (αν δεν κάνω λάθος) Σεπτέμβρη-Οκτώβρη νομίζω του 13, μετά από πίεση των ΠΕ02 μέσω δικηγόρων, και εμφανίστηκαν κρυμμένες ώρες ιστορίας;;τότε , αν το θυμάμαι καλά, ορίστηκε ότι ανεξάρτητα της υπηρεσιακής κατάστασής του, ένας ΠΕ02 θα συμπλήρωνε οπωσδήποτε και μετά οι άλλοι με β ανάθεση...ξέρουμε τι απέγινε αυτό; είναι σε ισχύ;;νομίζω ότι τότε τα ΠΥΣΔΕ το τήρησαν και τοποθετήθηκαν σωστά οι (μόνιμοι )ΠΕ02...συγχωρήστε με αν δεν το θυμάμαι καλά και λέω βλακείες ;)
Μια χαρά το θυμάσαι. Δυστυχώς όμως χάσαμε (οι ΠΕ 02 ) το δικαστήριο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #976 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:01:33 μμ »
Πολύ χαίρομαι τότε Silkcut και knkn που θεωρείτε την εγκύκλιο έκτρωμα. Προφανώς, εγώ κατάλαβα λάθος, γιατί σε κάθε επιχείρημα που αναφέραμε εδώ μέσα γύρω από την εγκύκλιο, υπήρχε κι ένα αντεπιχείρημα δικό σας.  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #977 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:03:08 μμ »
Μια χαρά το θυμάσαι. Δυστυχώς όμως χάσαμε (οι ΠΕ 02 ) το δικαστήριο.
Τι εννοείς ότι χάσαμε το δικαστήριο; Εγώ απλώς ξέρω ότι δεν ξαναβγήκε η εγκύκλιος την επόμενη χρονιά και ότι είχαμε κάνει ασφαλιστικά μέτρα (κι εγώ συμμετείχα) για την εφαρμογή της εγκυκλίου. Μπορείς να το διευκρινίσεις καλύτερα;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #978 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:34:03 μμ »
Διευθυντής Γυμνασίου δεν εφαρμόζει της νέας Υ.Α που αφορά τις αναθέσεις. Συγκεκριμένα δεν δέχεται να κάνει σύλλογο και νέο πρακτικό με το οποίο οι γεωγραφίες θα ανατεθούν σε οργανικά τοποθετημένο ΠΕ04 ως β ανάθεση (δεν ξεπερνα τις 11 ώρες) με το δικαολογητικό ότι οι δύο μαθηματικοί (με υποχρεωτικό 18 ώρες), θα χρωτούν από ένα δίωρο ο καθένας και δεν υπάρχει κάτι που μπορούν να πάρουν. Που πρέπει να αναφερθεί ΠΕ04 με επίσημο έγγραφο για την εφαρμογη του νόμου;

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #979 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:46:02 μμ »
Μπορεί να απαντήσει κανείς στην προηγούμενη ερώτησή μου;  Οργανικά υπεράριθμος στου οποίου το σχολείο υπάρχει συστεγαζόμενο που έχει ώρες της ειδικότητας. Μπορεί να διεκδικήσει ώρες σε άλλο σχολείο της ομάδας ως υπεράριθμος ή πρέπει να ζητήσει απόσπαση;

 Το λέω γιατί το ΠΔ λέει πως όταν υπάρχουν ώρες στην ομάδα σου δεν μπορείς να διεκδικήσεις σε όμορη ομάδα ως υπεράριθμος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159417
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 163
Σύνολο: 170

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.