*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1092 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 07:25:01 πμ »
Knkn
Οι τοποθετήσεις γίνονται με βάση προτεραιότητα/μόρια/δηλώσεις.
ΑΛΛΑ τα κενά δεν σπάνε (εκτός αν δεν υπάρχουν άλλες επιλογές). Οπότε ο ένας θα πάει για συμπλήρωση στο 4ωρο κ ο άλλος  :) (ο διαθεσίτης) 20ωρο ή 11+9 ή 12+8 ή ότι υπάρχει κ έχει δηλώσει. :)

Πολύ ωραία. Ευχαριστώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:15 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1093 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:07:54 πμ »
Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως τα φανταζόμαστε. Εγκύκλιος που να λέει τα κενά δεν σπάνε δεν υπάρχει. Την τοποθέτηση για συμπλήρωση ωραρίου αποφασίζει το ΠΥΣΔΕ με βάση τις ώρες που λείπουν, την κοντινότερη απόσταση από την μονάδα οργανικής (αν αυτό είναι δυνατό), κοινωνικά κριτήρια και στην τοποθέτηση διαθεσιτών και αποσπασμεων με μόρια (φυσικά παίζουν και οι προτιμήσεις). Οπότε άνετα μπορεί να σπάσει ένα κενό σε δυο ή τρεις ή τέσσερις εκπαιδευτικούς ακόμα και όταν υπάρχουν άλλες επιλογές. Εξαρτάται πάντα από τον χρόνο που έχει το ΠΥΣΔΕ να κάνει μία σωστή κατανομή, τις ενστάσεις, τις ώρες , τα βίσματα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1094 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:21:49 πμ »
Stellousi
Δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ορίζει ρητά αυτό που λες. Γιατί σε έβγαλαν; Μήπως έκανε ένσταση κάποιος που προηγούνταν στην τοποθέτηση από σένα πχ υπεράριθμος, διαθεσίτης, αποσπασμένος εντός/εκτός αλλά σε ειδική κατηγορία; Έχει σημασία η απάντηση για να προχωρήσεις σε ένσταση πρέπει να έχεις έννομο συμφέρον (τόχεις) κ να έχει συμβεί "ατασθαλία" σε σειρά τοποθετήσεων, μόρια κλπ.
Πάντως με βάση τα τελευταία φεκ αναθέσεων προηγείται για όλους η συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο.

Καλημέρα.
Μήπως για τη συμπλήρωση ωραρίου προηγούνται όλων οι λειτουργικά υπεράριθμοι ( κάτω από 12 ώρες Α' ανάθεσης) και μονάχα στην ομάδα σχολείων τους ή και σε όμορες και όχι ανεξαιρέτως όλοι όσοι δε συμπληρώνουν ωράριο? Πες μου να ξέρω σε παρακαλώ..

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1095 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 12:55:59 μμ »
Κάτω από 12 ώρες Α΄Ανάθεσης αντιστοιχεί σε Οργανική Υπεραριθμία.

Λειτουργική Υπεραριθμία σημαίνει κάποιος με Α΄και Β΄Ανάθεση να έχει πλεόνασμα 12 ωρών τουλάχιστον και πάνω..
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:15 »

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1096 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:09:09 μμ »

Λειτουργική Υπεραριθμία σημαίνει κάποιος με Α΄και Β΄Ανάθεση να έχει πλεόνασμα 12 ωρών τουλάχιστον και πάνω..

Δε το κατάλαβα.Δηλαδή κάποιος που ενώ έχει 12 ώρες ή περισσότερες Α' ανάθεση αλλά δε συμπληρώνει το ωράριο του με Β' αναθέσεις, είναι λειτουργικά υπεράριθμος? Ακόμα και εάν του υπολείπεται μία ώρα για να συμπληρώσει ωράριο?
Δηλαδή οι έχοντες οργανική θέση που δε συμπληρώνουν ωράριο προηγούνται των διαθεσιτών όπως και να'χει?

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1097 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 07:07:12 μμ »
Εξαρτάται πάντα από τον χρόνο που έχει το ΠΥΣΔΕ να κάνει μία σωστή κατανομή

Χρόνος δεν υπάρχει. Αύριο ξεκινάμε. Καλή αρχή σε όλους.
Και καλή τοποθέτηση σε όσους περιμένουμε ακόμα.    :)
Και γρήγορα λέμε !   :)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1098 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 07:31:59 μμ »
Δε το κατάλαβα.Δηλαδή κάποιος που ενώ έχει 12 ώρες ή περισσότερες Α' ανάθεση αλλά δε συμπληρώνει το ωράριο του με Β' αναθέσεις, είναι λειτουργικά υπεράριθμος? Ακόμα και εάν του υπολείπεται μία ώρα για να συμπληρώσει ωράριο?
Δηλαδή οι έχοντες οργανική θέση που δε συμπληρώνουν ωράριο προηγούνται των διαθεσιτών όπως και να'χει?

Λειτουργικά υπεράριθμος είναι εάν με Α και Β Ανάθεση έχει πλεόνασμα ωρών πάνω από 12 ώρες.

πχ...

6 ώρες Α Ανάθεση + 2 ώρες Β Ανάθεση με υποχρεωτικό ωράριο 21 ώρες = Λειτουργική Υπεραριθμία (πλεόνασμα 13 ωρών)
6 ώρες Α Ανάθεση + 2 ώρες Β Ανάθεση με υποχρεωτικό ωράριο 18 ώρες, δεν συνίσταται λειτουργική υπεραριθμία λόγω του ότι το πλεόνασμα διαμορφώνεται στις 10 ώρες.

πχ 2ο

11 ώρες Α Ανάθεση = Οργανική Υπεραριθμία ανεξαρτήτου υποχρεωτικού ωραρίου.

Παράθεση
Δώδεκα (12) ώρες μαθήματος (κατ ΄ ελάχιστον) συνιστούν οργανικό κενό το οποίο δίνεται σε εκπαιδευτικό που καλύπτει τις ώρες αυτές με Α΄ ανάθεση, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί που θα μπορούσαν να συμπληρώσουν το ωράριό τους αναλαμβάνοντας το μάθημα ως Β΄ ανάθεση ή έχοντας δεύτερη ειδικότητα.


Παράθεση
Ο εκπαιδευτικός χωρίς μαθήματα Α΄ ανάθεσης (τουλάχιστον 12 ώρες) δεν καλύπτει οργανικό κενό και κρίνεται υπεράριθμος σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 14 του Π.Δ.50/96 όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 100/97.

Δείτε και εδώ
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1099 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:29:19 μμ »
Stellousi
Δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ορίζει ρητά αυτό που λες. Γιατί σε έβγαλαν; Μήπως έκανε ένσταση κάποιος που προηγούνταν στην τοποθέτηση από σένα πχ υπεράριθμος, διαθεσίτης, αποσπασμένος εντός/εκτός αλλά σε ειδική κατηγορία; Έχει σημασία η απάντηση για να προχωρήσεις σε ένσταση πρέπει να έχεις έννομο συμφέρον (τόχεις) κ να έχει συμβεί "ατασθαλία" σε σειρά τοποθετήσεων, μόρια κλπ.
Πάντως με βάση τα τελευταία φεκ αναθέσεων προηγείται για όλους η συμπλήρωση ωραρίου σε σχολείο.
Δεν με έβγαλαν από την πρώτη μου τοποθέτηση. Απλά τελευταία στιγμή προέκυψε εξτρά τμήμα το οποίο δεν πρόλαβε να δηλωθεί επισήμως στο myschool. H δευτεροβάθμια όμως το γνώριζε στο προφορικό. Παρόλα αυτά με διέθεσαν χωρίς να το λάβουν υπόψη σε τρία ακόμη σχολεία εκ των οποίων στα δύο μόνο από δύο ώρες για το καθένα. Για αυτό ρωτάω αν μπορώ επικαλούμενη το νέο τμήμα, τουτέστιν τις δύο εξτρά ώρες που προέκυψαν στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης να ζητήσω να με βγάλουν από το ένα από τα άλλα τρία. Δεν θα είναι παράτυπο να φέρουν κάποιον άλλο συνάδελφο της ειδικότητάς μου μόνο για 2 ώρες στο δικό μου σχολείο αφού, αν μου βγάλουν την μια διάθεση, θα μπορώ να το καλύψω εγώ; Δεν προηγούμαι δηλαδή στο να καλύψω πρωτίστως εγώ  τυχόν κενό στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης και να αφήσω ένα απο τα σχολεία διάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1100 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:43:19 μμ »
Χρόνος δεν υπάρχει. Αύριο ξεκινάμε. Καλή αρχή σε όλους.
Και καλή τοποθέτηση σε όσους περιμένουμε ακόμα.    :)
Και γρήγορα λέμε !   :)
Καλή τοποθέτηση :)
Κ καλή σχολική χρονιά..
Κ μην ανησυχείς πρώτα θα πάρετε όλοι ώρες κ μετά οι συμπληρώσεις σε όσους τις χρειάζονται (τα κενά δεν σπάνε εκτός κι αν δεν υπάρχουν άλλες επιλογές).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:51:46 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1101 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:50:51 μμ »
Δεν με έβγαλαν από την πρώτη μου τοποθέτηση. Απλά τελευταία στιγμή προέκυψε εξτρά τμήμα το οποίο δεν πρόλαβε να δηλωθεί επισήμως στο myschool. H δευτεροβάθμια όμως το γνώριζε στο προφορικό. Παρόλα αυτά με διέθεσαν χωρίς να το λάβουν υπόψη σε τρία ακόμη σχολεία εκ των οποίων στα δύο μόνο από δύο ώρες για το καθένα. Για αυτό ρωτάω αν μπορώ επικαλούμενη το νέο τμήμα, τουτέστιν τις δύο εξτρά ώρες που προέκυψαν στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης να ζητήσω να με βγάλουν από το ένα από τα άλλα τρία. Δεν θα είναι παράτυπο να φέρουν κάποιον άλλο συνάδελφο της ειδικότητάς μου μόνο για 2 ώρες στο δικό μου σχολείο αφού, αν μου βγάλουν την μια διάθεση, θα μπορώ να το καλύψω εγώ; Δεν προηγούμαι δηλαδή στο να καλύψω πρωτίστως εγώ  τυχόν κενό στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης και να αφήσω ένα απο τα σχολεία διάθεσης;
Να το ζητήσεις. Νομίζω ότι προηγείσαι γιατί εσύ τοποθετήθηκες πρώτη εκεί.Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές συμβαίνουν αλλαγές του τύπου 2 πάνω 2 κάτω στα σχολεία. Κ συνήθως τα υσ τις δίνουν.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1102 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 08:57:40 μμ »
Καλημέρα.
Μήπως για τη συμπλήρωση ωραρίου προηγούνται όλων οι λειτουργικά υπεράριθμοι ( κάτω από 12 ώρες Α' ανάθεσης) και μονάχα στην ομάδα σχολείων τους ή και σε όμορες και όχι ανεξαιρέτως όλοι όσοι δε συμπληρώνουν ωράριο? Πες μου να ξέρω σε παρακαλώ..
Για τη λειτουργική υπεραριθμία ισχύει ότι έγραψε ο συνάδελφος troll.
Η σειρά των τοποθετήσεων εφαρμόζεται κ στη συμπλήρωση ωραρίου δλδ οι λειτουργικά υπεράριθμοι προηγούνται για συμπλήρωση ωραρίου στην ομάδα τους ή αν δεν υπάρχει κενό στην όμορη.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1103 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 09:06:27 μμ »
Να το ζητήσεις. Νομίζω ότι προηγείσαι γιατί εσύ τοποθετήθηκες πρώτη εκεί.Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές συμβαίνουν αλλαγές του τύπου 2 πάνω 2 κάτω στα σχολεία. Κ συνήθως τα υσ τις δίνουν.
Ναι θα κάνω αίτηση θεραπείας και θα το ζητήσω. Στα ΦΕΚ αναθέσεων που είδα λίγο έγραφε ότι προηγείται για συμπλήρωση ωραρίου ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα. Δυστυχώς δεν βρήκα κάπου γραπτώς αν αυτό ισχύει και σε περίπτωση  προσωρινής τοποθέτησης διαθεσίτη, αποσπασμένου κλπ.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1104 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 07:57:23 πμ »
http://dide-a-ath.att.sch.gr/new/index.php?option=com_content&view=article&id=1759:-309-9-2016&catid=1:2011-02-15-14-09-08&Itemid=6

Και Κυριακή δουλεύει το μεγάλο. Όχι παίζουμε.  :)
Καλή σχολική χρονιά !   :)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1105 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 10:48:18 πμ »
Ναι θα κάνω αίτηση θεραπείας και θα το ζητήσω. Στα ΦΕΚ αναθέσεων που είδα λίγο έγραφε ότι προηγείται για συμπλήρωση ωραρίου ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα. Δυστυχώς δεν βρήκα κάπου γραπτώς αν αυτό ισχύει και σε περίπτωση  προσωρινής τοποθέτησης διαθεσίτη, αποσπασμένου κλπ.
Για να τοποθετηθεί ένας υπεράριθμος, διαθεσίτης, αποσπασμένος κλπ σε λειτουργικό κενό, εννοείται ότι όλοι οι οργανικά ανήκοντες της ίδιας ειδικότητας έχουν συμπληρώσει ωράριο.
Για τους υπόλοιπους τοποθετημένους  εσύ που πήγες στο πχ 10ωρο με πράξη πύσδε πχ 7/9 προηγείσαι να πάρεις το 2ωρο που γνώριζαν μεν δεν είχαν περάσει στο myschool δε, από τον ψ συνάδελφο της ειδικότητας σου που τοποθετήθηκε για το 2ωρο μετά την πχ 7/9 που τοποθετήθηκες εσύ.
Δλδ μεταξύ των 2 προηγείσαι εσύ που τοποθετήθηκες με την παλιότερη χρονικά πράξη πύσδε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2016, 10:51:19 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.