*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 219841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 14, 2008, 10:59:32 μμ »

Πάντως έχω βρει κι άλλα που μπερδεύουν. πχ κάπους ποιητές η σχολική ιστορία της νεοελλ. λογοτεχνίας τους έχει σολωμικούς και το σχολικό της Α' Λυκείου μετασολωμικούς. Ελπίζω αν μπει σχετική ερώτηση να μην αφορά σε αμφισβητούμενα σημεία.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Olgalia σχετικά με τη σύγχιση που προκαλεί το σχολικό σε ορισμένα σημεία. Γι' αυτό θεωρώ πως σε κάθε τέτοια περίπτωση, καλόν είναι να ανατρέχουμε στο εγχειρίδιο του Πολίτη για τη σχετική αποσαφήνιση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:02 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:12:47 μμ »
Eπειδή δεν έχω τον Πολίτη, μπορείς ενδεικτικά να μου πεις πχ το Λορέντζο Μαβίλη σε ποια κατηγορία τον έχει; Σολωμικό ή μετασολωμικό;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:28:59 μμ »
Eπειδή δεν έχω τον Πολίτη, μπορείς ενδεικτικά να μου πεις πχ το Λορέντζο Μαβίλη σε ποια κατηγορία τον έχει; Σολωμικό ή μετασολωμικό;

Δε γίνεται σαφής διάκριση για τον εν λόγω ποιητή στον Πολίτη. Θεωρώ ωστόσο ότι πρέπει να καταγεί στους μετασολωμικούς, αφού δεν είναι σύγχρονος του Σολωμού. Γεννήθηκε μετά το θάνατό του.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:33:54 μμ »
Thanks!!  :)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:08:02 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 15, 2008, 03:33:43 μμ »
Λοιπόν παίδες, το βρήκα! Υπάρχει και 9ο θεατρικό στην κρητική λογοτεχνία. Είναι το (πανάγνωστο) "Ευγένα" του (πανάγνωστου) Θεόδωρου Μοντσελέζε!!

Και μία άλλη απορία (αυτά παθαίνεις άμα στρώνεσαι και διαβάζεις):
Ανέκαθεν οι προτάσεις ως προς το περιεχόμενο χωρίζονταν σε κρίσεως, επιθυμίας, ερωτηματικές και επιφωνηματικές. Στα νέα βιβλία της γλώσσας Γυμνασίου τα έχουν αλλάξει όμως. Ονομάζουν τις κρίσεως, αποφαντικές! Επειδή δεν έχω το νέο βιβλίο, τελικά ξέρει κανείς το "νέο" διαχωρισμό των προτάσεων ως προς το περιεχόμενο;

ΥΓ: Πάντως είναι τρελοί οι πανεπιστημιακοί. Δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και κάθονται και παίζουν με τις προτάσεις, έτσι για να φαίνεται ότι κάτι κάνουν και να την πληρώνουμε εμείς στο τέλος!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 15, 2008, 05:31:06 μμ »
Και μία άλλη απορία (αυτά παθαίνεις άμα στρώνεσαι και διαβάζεις):
Ανέκαθεν οι προτάσεις ως προς το περιεχόμενο χωρίζονταν σε κρίσεως, επιθυμίας, ερωτηματικές και επιφωνηματικές. Στα νέα βιβλία της γλώσσας Γυμνασίου τα έχουν αλλάξει όμως. Ονομάζουν τις κρίσεως, αποφαντικές! Επειδή δεν έχω το νέο βιβλίο, τελικά ξέρει κανείς το "νέο" διαχωρισμό των προτάσεων ως προς το περιεχόμενο;

Είναι αποφαντικές, ερωτηματικές, προστακτικές και επιφωνηματικές. Στη σελίδα 25 του βιβλίου καθηγητή της Α΄Γυμνασίου έχει τη θεωρία.
Ναι, θέλουν λίγη προσοχή τα νέα βιβλία της Γλώσσας του Γυμνασίου, γιατί σε κάποια σημεία έχουν διαφορές από τα παλιά που ήταν σύμφωνα με τη γραμματική του Τριανταφυλλίδη. Τα καινούρια στηρίζονται κυρίως στη γραμματική των Κλαίρη-Μπαμπινιώτη.
Π.χ. στα νέα βιβλία οι λέξεις των οποίων το πρώτο μέρος είναι αρχαία πρόθεση (π.χ. επί, υπέρ) θεωρούνται παράγωγες και όχι σύνθετες (βιβλίο καθηγητή Β΄Γυμνασίου σελ. 17)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 15, 2008, 06:21:34 μμ »
Λοιπόν παίδες, το βρήκα! Υπάρχει και 9ο θεατρικό στην κρητική λογοτεχνία. Είναι το (πανάγνωστο) "Ευγένα" του (πανάγνωστου) Θεόδωρου Μοντσελέζε!!

Και μία άλλη απορία (αυτά παθαίνεις άμα στρώνεσαι και διαβάζεις):
Ανέκαθεν οι προτάσεις ως προς το περιεχόμενο χωρίζονταν σε κρίσεως, επιθυμίας, ερωτηματικές και επιφωνηματικές. Στα νέα βιβλία της γλώσσας Γυμνασίου τα έχουν αλλάξει όμως. Ονομάζουν τις κρίσεως, αποφαντικές! Επειδή δεν έχω το νέο βιβλίο, τελικά ξέρει κανείς το "νέο" διαχωρισμό των προτάσεων ως προς το περιεχόμενο;

ΥΓ: Πάντως είναι τρελοί οι πανεπιστημιακοί. Δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και κάθονται και παίζουν με τις προτάσεις, έτσι για να φαίνεται ότι κάτι κάνουν και να την πληρώνουμε εμείς στο τέλος!

Έχω την εντύπωση ότι ο Μοντσελέζε είναι από Ζάκυνθο (δεν ξέρω αν βρέθηκε βέβαια εκεί από την Κρήτη) και το συγκεκριμένο θεατρικό δεν υπάγεται στην κρητική παραγωγή αλλά στην επτανησιακή ποιητική παραγωγή. Ας το τσεκάρει και κάποιος άλλος για μεγαλύτερη σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 15, 2008, 09:26:59 μμ »
Λοιπόν παίδες, το βρήκα! Υπάρχει και 9ο θεατρικό στην κρητική λογοτεχνία. Είναι το (πανάγνωστο) "Ευγένα" του (πανάγνωστου) Θεόδωρου Μοντσελέζε!!



Ωστόσο, ο Θεόδωρος Μοντσελέζε είναι Ζακυνθινός και άρα το εν λόγω θεατρικό θεωρείται ζακυνθνή παραγωγή. Επειδή αφορμάται από τα κρητικά δράματα, γι' αυτό θεωρείς ότι εντάσσεται στην Κρητική Λογοτεχνία; Συγγνώμη, αλλά έχω λίγο μπερδευτεί.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:14:07 πμ »
Το βρήκα στο ίντερνετ στην ερώτηση ενός τέστ φροντιστηρίου (στην ιστοσελίδα του alfavita που με τη σειρά του τα αναδημοσιεύει από εφημερίδες).
Το σίγουρο είναι ότι είναι θεατρικό (υπήρχε και σε σχετική ερώτηση στον ΑΣΕΠ 2005, όπου όλες οι άλλες απαντήσεις αφορούσαν σε έργα της κρητικής λογοτεχνίας). Ο Λ. Πολίτης (τον πήρα και τον κοίταξα το απόγευμα από μία φίλη μου) λέει ότι ο ζακυνθινός Μοντσελέζε εξέδωσε ένα περίεργο και ασήμαντο έργο, την Ευγένα, φανερά επηρεασμένο από τα κρητικά δράματα. Αυτό λογικά είναι και το σωστό.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 16, 2008, 02:47:20 πμ »
Το βρήκα στο ίντερνετ στην ερώτηση ενός τέστ φροντιστηρίου (στην ιστοσελίδα του alfavita που με τη σειρά του τα αναδημοσιεύει από εφημερίδες).
Το σίγουρο είναι ότι είναι θεατρικό (υπήρχε και σε σχετική ερώτηση στον ΑΣΕΠ 2005, όπου όλες οι άλλες απαντήσεις αφορούσαν σε έργα της κρητικής λογοτεχνίας). Ο Λ. Πολίτης (τον πήρα και τον κοίταξα το απόγευμα από μία φίλη μου) λέει ότι ο ζακυνθινός Μοντσελέζε εξέδωσε ένα περίεργο και ασήμαντο έργο, την Ευγένα, φανερά επηρεασμένο από τα κρητικά δράματα. Αυτό λογικά είναι και το σωστό.

Σίγουρα είναι το σωστό γιατί το Επτανησιακό θέατρο επηρεάστηκε από το Κρητικό και ο Μοντσελέζε είναι Ζακυνθηνός.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 16, 2008, 02:54:50 μμ »
Είστε αστέρια πάντως, αφού ξέρατε τον πανάγνωστο Μοντσελέζε!
Ο Λ. Πολίτης δεν είναι πολύ αναλυτικός; Είναι δυνατόν στο τέλος να θυμάσαι όλα αυτά που διάβασες εκεί μέσα;

Σχετικά με τον Μπαμπινιώτη τώρα, σόρι αλλά ο άνθρωπος πρέπει μια μικρή βλαμάρα να την έχει! Τι του έφταιγαν οι προτάσεις και τους άλλαξε τα φώτα; Και με βάση ποια λογική οι λέξεις με προθέσεις δεν είναι σύνθετες αλλά παράγωγες;
Αυτό το πράγμα να θέλει να αλλάξει σχεδόν τα πάντα για να φαίνεται ό,τι κάνει κάτι, με εκνευρίζει αφάνταστα. Δίκιο είχαν μου φαίνεται οι δικοί μας στα Γιάννενα που δεν τον χώνευαν!
Αλλά έτσι είναι. Οι φυσικοί, μαθηματικοί, χημικοί προωθούν την επιστήμη τους με χειροπιαστά επιτεύγματα και ανακαλύψεις, ενώ οι πανεπιστημιακοί φιλόλογοι τι να σου κάνουν για να φανούν κι αυτοί οι καημένοι (και να πάρουν επιδοτήσεις από την ΕΕ)...... αλλάζουν τα φώτα στη γραμματική....... εισάγουν 50 είδη αφήγησης και οπτικών γωνιών..... έτσι για να μας κάνουν να χάσουμε κάθε χαρά διαβάζοντας λογοτεχνία.

Οι απόψεις μου ίσως φανούν αιρετικές σε κάποιους, αλλά για μένα ο συγκεκριμένος σε μερικά θέματα είναι απαράδεκτος. Όπως με τα αρχαία ελληνικά στο Γυμνάσιο, που ήταν δική του πολιτική. Μπορεί να μας βόλεψε ως φιλολόγους γιατί αυξήθηκαν οι ώρες μας στο Γυμνάσιο, αλλά παιδαγωγικά το θεωρώ απαράδεκτο! Αποφάσισα να γίνω φιλόλογος ήδη από το γυμνάσιο γιατι είχα γοητευτεί απο τα μεταφρασμένα αρχαία ελληνικά. Αν με είχαν αναγκάσει να μαθαίνω ευκτικές, προστακτικές, παθητικούς αορίστους και απρόσωπες συντάξεις σε εκέινη την ηλικία, μάλλον θα το έβαζα στα πόδια!!!

Σόρι, μακρηγόρησα και είμαι κι εκτός θέματος, αλλά τον θεωρώ τον άνθρωπο α-π-α-ρ-ά-δ-ε-κ-τ--ο!
Και ξέρω και πολύ καλά τι γίνεται στη Φιλοσοφική Αθηνών με τους ημετέρους που περνούν σε μεταπτυχιακά με άσπρες κόλλες! (δίπλα ήμουν και το άκουσα με τα αυτιά μου! Κρίμα που δεν είχα κι ένα μαγνητοφωνάκι να το στείλω μετά στον Τριανταφυλλόπουλο)!!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος JKL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:45:14 μμ »
Καλησπερα!Χαιρομαι που μπηκα στην κοινοτητα σας!Θα απρακαλουσα να μου στειλετε ενα μηνυμα λεγοντας μου μερικες πληροφοριες που θα μπορουσα να δαβασω σχετικα με θεματα Εκφρασης-Εκθεσης για τιον προηγουμενο ΑΣΕΠ ηταν το Βατερλο μου (οι υπολοιπες ενοτητες ηταν Πυρριες νικες)!...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:03:09 μμ »
Είστε αστέρια πάντως, αφού ξέρατε τον πανάγνωστο Μοντσελέζε!
Ο Λ. Πολίτης δεν είναι πολύ αναλυτικός; Είναι δυνατόν στο τέλος να θυμάσαι όλα αυτά που διάβασες εκεί μέσα;

Σχετικά με τον Μπαμπινιώτη τώρα, σόρι αλλά ο άνθρωπος πρέπει μια μικρή βλαμάρα να την έχει! Τι του έφταιγαν οι προτάσεις και τους άλλαξε τα φώτα; Και με βάση ποια λογική οι λέξεις με προθέσεις δεν είναι σύνθετες αλλά παράγωγες;
Αυτό το πράγμα να θέλει να αλλάξει σχεδόν τα πάντα για να φαίνεται ό,τι κάνει κάτι, με εκνευρίζει αφάνταστα. Δίκιο είχαν μου φαίνεται οι δικοί μας στα Γιάννενα που δεν τον χώνευαν!
Αλλά έτσι είναι. Οι φυσικοί, μαθηματικοί, χημικοί προωθούν την επιστήμη τους με χειροπιαστά επιτεύγματα και ανακαλύψεις, ενώ οι πανεπιστημιακοί φιλόλογοι τι να σου κάνουν για να φανούν κι αυτοί οι καημένοι (και να πάρουν επιδοτήσεις από την ΕΕ)...... αλλάζουν τα φώτα στη γραμματική....... εισάγουν 50 είδη αφήγησης και οπτικών γωνιών..... έτσι για να μας κάνουν να χάσουμε κάθε χαρά διαβάζοντας λογοτεχνία.

Οι απόψεις μου ίσως φανούν αιρετικές σε κάποιους, αλλά για μένα ο συγκεκριμένος σε μερικά θέματα είναι απαράδεκτος. Όπως με τα αρχαία ελληνικά στο Γυμνάσιο, που ήταν δική του πολιτική. Μπορεί να μας βόλεψε ως φιλολόγους γιατί αυξήθηκαν οι ώρες μας στο Γυμνάσιο, αλλά παιδαγωγικά το θεωρώ απαράδεκτο! Αποφάσισα να γίνω φιλόλογος ήδη από το γυμνάσιο γιατι είχα γοητευτεί απο τα μεταφρασμένα αρχαία ελληνικά. Αν με είχαν αναγκάσει να μαθαίνω ευκτικές, προστακτικές, παθητικούς αορίστους και απρόσωπες συντάξεις σε εκέινη την ηλικία, μάλλον θα το έβαζα στα πόδια!!!

Σόρι, μακρηγόρησα και είμαι κι εκτός θέματος, αλλά τον θεωρώ τον άνθρωπο α-π-α-ρ-ά-δ-ε-κ-τ--ο!
Και ξέρω και πολύ καλά τι γίνεται στη Φιλοσοφική Αθηνών με τους ημετέρους που περνούν σε μεταπτυχιακά με άσπρες κόλλες! (δίπλα ήμουν και το άκουσα με τα αυτιά μου! Κρίμα που δεν είχα κι ένα μαγνητοφωνάκι να το στείλω μετά στον Τριανταφυλλόπουλο)!!

Δίκιο έχεις, κορίτσι μου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Ένα βιβλίο του ακατανόμαστου αγόρασα σε όλα μου τα χρόνια (και αυτό για να περάσω τον Οικονόμου, το τελευταίο μου μάθημα επί πτυχίω! Αφού ανέφερες και τα Γιάννενα, σίγουρα τον ξέρεις: ο δυσκολότερος όλων!...  ::) ) και ούτε πρόκειται να αγοράσω άλλο του...
Όσο για τις σύνθετες ή παράγωγες με πρόθεση λέξεις και την αλλαγή των ονομάτων των προτάσεων (θυμίζω και κάτι ακόμη: οι προτάσεις διαιρούνται και σε απλές, σύνθετες και ελλειπτικές σύμφωνα πάντα με τα νέα βιβλία, ενώ μέχρι πρόπερσι μαθαίναμε και εμείς και οι μαθητές μας ότι οι προτάσεις είναι και επαυξημένες... Ή κατήργησαν τις σύνθετες και συμπεριέλαβαν τις επαυξημένες; Αυτή τη στιγμή  μου διαφεύγει το σωστό... Βλ. Γλώσσα Α Γυμνασίου...), πάλι καλά που συνεχίζει η γλώσσα μας να έχει προτάσεις! Όλα τα αλλάζουν σιγά-σιγά! Π. χ. αβγό αντί αυγό, ξίδι αντί ξύδι κτλ κτλ... Τουλάχιστον εγώ με τέτοιες γνώσεις και τέτοια ορθογραφία έβγαλα το Φιλολογικό...
Σε λίγο καιρό, να μου το θυμηθείτε, θα καταλήξουμε στην περιβόητη φωνητική γραφή (πρόταση του Βαλαωρίτη, αν θυμάμαι καλά;).
Ορίστε κι ένα παράδειγμα: Εγό δε θέλο να πέξο μαζί σας. Προτιμό να σιζιτίσο με τι μαμά μου γιατί ο Διμίτρις φέτος έκανε περισότερα μπάνια από μένα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:10:28 μμ »
Σχετικά με τον Μπαμπινιώτη ...
Όπως με τα αρχαία ελληνικά στο Γυμνάσιο, που ήταν δική του πολιτική. Μπορεί να μας βόλεψε ως φιλολόγους γιατί αυξήθηκαν οι ώρες μας στο Γυμνάσιο, αλλά παιδαγωγικά το θεωρώ απαράδεκτο!
Συμφωνώ απόλυτα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.