*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150386 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 12:13:41 μμ »
σωτια εχω μπερδευτει κ εγω πολυ με το ολο θεμα γιατι μετα οι αναλυσεις δεν κολλανε με το αν ειναι εξω το τειχακι. κ το ιδιο το σχολικο που ειναι υποτιθεται αυτο που πρεπει να εμπιστευομαστε συμφωνα με τα σχολια του, σελ 116 παραπεμπει οτι ειναι μεσα στη σπηλια. αλλα τι να πω? αρκετα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα. εχω ακομη πολλη δουλεια για να κολλαω σε ενα τειχακι. σε περιπτωση που βαλουν κατι τετοιο θα γραψω ο,τι νομιζω εκεινη τη στιγμη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 02:24:57 μμ »
συναδελφοι δεν θελω να πεισω κανενα αληθεια ουτε να προσβαλω κανεναν.αλλα αυτο που διαβασα οτι τα αντικειμενα τα κουβαλανε φυλακες ειναι τελειως λαθος...πως το βγαζετε αυτο το συμπερασμα???τα αντικειμενα οπως και οι ανθρωποι που τα κουβαλανε ανηκουν στον κοσμο των αισθησεων γι αυτο  η αντανακλαση τους ειναι 2 φορες ψευτικη και η τεχνη 3 οπως θα ισχυριστει και ο πλατωνας σε αλλο εργο του.οσο για το ποσο εγκυρος ειναι ο καθηγητης που μου κανε μαθημα σας διαβεβαιωνω οτι δεν θα επεμενα τοσο αν δεν ηταν εγκυρος.οσον αφορα τον αυγελη που καποιος τον ανεφερε ετυχε να τον εχω και γω καθηγητη και καναμε και με αυτον την αλληγορια.εγω δεν θα εμεινω στον γεωργουλη που ολοι αποθεωνετε αλλα σας ρωταω με βαση την λογικη σας και μονο στεκει αυτο το τειχιο να βρισκεται στον κοσμο των ιδεων???????????????????????????????????????????πιστευω πως δεν αρκει να παπαγαλιζουμε μοναχα γεωργουλη ή αυγελη αλλα να καταλαβαινουμε αυτα που διαβαζουμε...θα μπορουσα να σας πω κι αλλα επιχειρηματα αλλα νομιζω πως ο καθενας την εχει την αποψη του και δεν ειναι διατεθημενος να ενστερνιστει καποια αλλη.καλη συνεχεια στην ερευνα σας ;) ;) ;)παω για υπνακο!!!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 02:32:53 μμ »
vania βλεπω κ  απο ηρακλειο κ σπουδασες θεσσαλονικη. πολλα κοινα εχουμε τελικα......
καλη ξεκουραση

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 01:01:11 πμ »
Ας μην αναλωθούμε άλλο σε αυτό το τειχίο βρε συνάδελφοι. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έχω αρχίσει να το βλέπω στον ύπνο μου.
Εξάλλου, δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι και για το αρχικό κείμενο. Μπορεί δηλ. κατά τη διάρκεια της αντιγραφής και της αποκατάστασης του αρχικού κειμένου κάποιοι όροι - φράσεις να μην περιελήφθησαν, να μην αντιγράφησαν σωστά κ.ο.κ. 
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:40 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:32:30 πμ »
Ας μην αναλωθούμε άλλο σε αυτό το τειχίο βρε συνάδελφοι. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έχω αρχίσει να το βλέπω στον ύπνο μου.
Εξάλλου, δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι και για το αρχικό κείμενο. Μπορεί δηλ. κατά τη διάρκεια της αντιγραφής και της αποκατάστασης του αρχικού κειμένου κάποιοι όροι - φράσεις να μην περιελήφθησαν, να μην αντιγράφησαν σωστά κ.ο.κ. 

συμφωνω δε βγαζουμε ακρη. εγω εφτασα στο σημειο να δωσω στους γονεις μου (δεν ειναι φιλολογοι) το σχεδιο που εφτιαξα κ την αναλυση βασει της οποιας το εκανα κ να διαφωνουν μετα κ οι ιδιοι ως προς το τι ειναι σωστο. απο αναλυση σε αναλυση διαφερει. ενα πραγμα παντως θα πω κ ισως να σας βοηθησει. συμφωνα με τη τζουλια αννας, γνωστη ερμηνευτρια του πλατωνα, τα πολλα προβληματα στην αλληγορια του σπηλαιου τα αντιμετωπιζουμε σε σχεση με τη νοητη γραμμη κ ετσι πεφτουμε σε αντιφασεις. οποτε ας μην ασχολουμαστε αλλο με αυτο γιατι μονο τον χρονο μας χανουμε κ πρεπει να διαβασουμε κ αλλα πραγματα
καλη σας μερα

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #495 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 09:45:58 πμ »
και γω συμφωνω!!αμαν πια μ αυτο το τειχιο!!εξ αλλου φιλοσοφια ειναι!δεν μπορεις παντα να βγαζεις σιγουρα συμπερασματα για ολα... :-\

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #496 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 03:06:23 μμ »
Μη μου πετάξετε ντομάτες αλλά το τειχάκι είναι μέσα στη σπηλιά. :-[
Ρώτησα τον κο Κατσιγιάνννη - κάποιοι από εσάς ίσως να τον ξέρετε- και μου είπε πως είναι μέσα και δε ξέρει για ποιό λόγο
ο Γεωργούλης  θεωρεί πως είναι έξω.
Τον εμπιστεύομαι περισσότερο από το  Γεωργούλη γιατί είναι "μεγάλος φιλόλογος " και ασχολείται μόνο με κείμενα αρχαίων συγγραφέων

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #497 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 06:54:40 μμ »
Πάντως και εγώ σ' ένα βοήθημα που έχω από εκδόσεις Μεταίχμιο, αναφέρει ότι το τειχίο είναι μέσα στο σπήλαιο και όχι έξωθεν αυτού ,'οπως υποστηρίζουν κάποιοι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #498 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 03:24:11 μμ »
Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη ιδιαίτερα με τον Πλάτωνα, όμως απο μια πρώτη εικόνα απο το κείμενο έχω την αίσθηση ότι ο δεσμώτης όταν ελευθερώνεται βλέπει τα αντικείμενα που βρίσκονται στο "τειχάκι" υπο το φώς της φωτιάς. αν ήταν έξω απο τη σπηλιά δεν θα τα έβλεπε λουσμένα στο φως του ήλιου; (εκτός αν ελευθερώνεται σώνει και καλά βράδυ !!!). μπορεί να λέω και βλακείες...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #499 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 05:11:04 μμ »
Εσείς τι λέτε, φέτος στ' αρχαία θα βάλουν γραμματική και συντακτικό; Ο ΑΣΕΠ 2007 ήταν ο μοναδικός που δεν έβαλαν. Όχι ότι προλαβαίνω να τα κοιτάξω αναλυτικά, θα πάω με ό,τι ξέρω. Την ανάλυση μετοχών σε προτάσεις και το αντίστροφο λέω να κοιτάξω, καθώς και πλάγιο λόγο μια ματιά. Έχω καιρό να τα διδάξω και φοβάμαι πως τα ψιλοξέχασα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #500 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 05:26:01 μμ »
πιιστευω-θελω να πιστευω-οτι δε θα βαλουν. δεν προλαβαινω να κοιταξω τιποτα. ετσι κ βαλουν απλα θα γραψω ο,τι θυμαμαι  ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #501 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 10:50:18 μμ »
Εσείς τι λέτε, φέτος στ' αρχαία θα βάλουν γραμματική και συντακτικό; Ο ΑΣΕΠ 2007 ήταν ο μοναδικός που δεν έβαλαν. Όχι ότι προλαβαίνω να τα κοιτάξω αναλυτικά, θα πάω με ό,τι ξέρω. Την ανάλυση μετοχών σε προτάσεις και το αντίστροφο λέω να κοιτάξω, καθώς και πλάγιο λόγο μια ματιά. Έχω καιρό να τα διδάξω και φοβάμαι πως τα ψιλοξέχασα...

Olgalia, επειδή ποτέ δεν ξέρεις, εφ' όσον προλαβαίνεις, διάβασε τουλάχιστον μόνον αυτά, για το φόβο των Ιουδαίων.
Με τη φόρα που έχουν πάρει, ποιος ξέρει τι θέματα θα βάλουν;

Όπως και να 'χει, καλή επιτυχία σε όλους μας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #502 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 06:13:33 μμ »
εγω δυστυχως δεν προαλαβαινω να κανω γραμματικα και αγνωστο και ειναι και το τρωτο μου σημειο :'( :'( :'(οτι κανω με τους μαθητες μου στα ιδιαιτερα...δεν πιστευω να προλαβω να διαβασω κατι παραπανω :'(

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #503 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 10:47:37 μμ »
εγω δυστυχως δεν προαλαβαινω να κανω γραμματικα και αγνωστο και ειναι και το τρωτο μου σημειο :'( :'( :'(οτι κανω με τους μαθητες μου στα ιδιαιτερα...δεν πιστευω να προλαβω να διαβασω κατι παραπανω :'(

Εντάξει Vania. H εξάσκηση που κάνεις ήδη, θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει πολύ. Μην το βάζεις κάτω. Καλό κουράγιο!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.