*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #658 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 03:37:51 μμ »
strato ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Το κοίταξα στο Λέσκι αλλά δε το βρήκα.

ρωτάω για τα αρχαία. Εγώ για τις αναλύσεις ενδιαφέρομαι. Αν αρκεστώ στο Μεταίχμιο στον Όμηρο είμαι καλυμμένη ή είναι καλύτερα να διαβάσω σχόλια από το βιβλίο του καθηγητή; Έχω ακούσει ότι είναι καλά τα βιβλία του καθηγητή στον Όμηρο; Δηλαδή, πιο καλά από ένα βοήθημα;

Το διάβασμα του καθενός είναι υποκειμενικό οπότε εσύ αποφασίζεις, αλλά από την εμπειρία μου έχω να σου πω τα εξής: Οι αναλύσεις των ραψωδιών, σου χρειάζονται περισσότερο αν σκοπεύεις να γράψεις διδακτική αρχαίων, για να ξέρεις τι να γράψεις στην ανάλυση του αποσπάσματος που θα μας ζητήσουν.
    Αντιθέτως το βιβλίο καθηγητή της Οδύσσειας είναι πολύ σημαντικό να το διαβάσεις γιατί είναι πολύ χρήσιμο αν στο γνωστικό (που το γράφουμε όλοι μας) πέσει ερώτηση από Ομηρο, όπως αυτή με τις τυπικές σκηνές στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Γιατί σχολιάζει θέματα που παρουσιάζονται σε όλον τον Ομηρο: τυπικές σκηνές, ομηρικές παρομοιώσεις, προϊδεασμός και προοικονομία, εμφανίσεις θεών, ανθρωπισμός κ.α.
Βέβαια, ως φιλόλογοι, σίγουρα μπορούμε να σκεφτούμε να γράψουμε και μόνοι μας κάποια πράγματα και πολύ πιθανό να μη πέσει και πάλι Όμηρος, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να το διαβάσεις. Ποιος ξέρει τι θα βάλουν; Αν δεν προλαβαίνεις, να διαβάσεις μόνο τα γενικά θέματα, σαν τα παραπάνω που ανέφερα, κι όχι τα ειδικά κάθε ραψωδίας.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #659 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 03:58:42 μμ »
βοηθητικός δεύτερος χορός ικετών υπάρχει και στον Οιδίποδα Τύραννο. Αναλυτικά τα λέει ο Λέσκυ στην "Τραγική ποίηση των Αρχαίων Ελλήνων'.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #660 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 04:40:43 μμ »
βοηθητικός δεύτερος χορός ικετών υπάρχει και στον Οιδίποδα Τύραννο. Αναλυτικά τα λέει ο Λέσκυ στην "Τραγική ποίηση των Αρχαίων Ελλήνων'.

Και σε άλλα υπάρχει, απλά δεν τα θυμάμαι. Νομίζω και στους Βατράχους του Αριστοφάνη έχουμε παραχορήγημα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #661 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 05:50:42 μμ »
Eυχαριστώ, Olgalia για τις συμβουλές. Τα κατέβασα τα βιβλία του καθηγητή και είδα ότι είναι πολύ καλά. Έχω διδάξει τα συγκεκριμένα μαθήματα στο Γυμνάσιο και θυμάμαι τα σχόλια πολύ καλά, άρα ας διαβάσω εναλλακτικά το βιβλίο του καθηγητή για καμιά λεπτομέρεια που ίσως μου διαφεύγει. Παραχορήγημα υπάρχει και στους Βατράχους και στον Οιδίποδα. Χθες τα διάβαζα από τη σχολική γραμματολογία. Να ρωτήσω, μπορέσατε να μάθετε τις υποθέσεις όλων των πλατωνικών διαλόγων; Είναι το σημείο που με δυσκολεύει. Εντάξει, τους πολύ γνωστούς τους θυμάμαι, αλλά τους λιγότερους γνωστούς τους ξεχνάω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #662 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 07:48:38 μμ »
η σχολικη αναφερει οτι παραχορηγημα εχουν οι ευμενιδες, ο οιδιποδας, οι βατραχοι, η ειρηνη και αλλη μια αλλα δε θυμαμαι πια. νομιζω οι σφηκες.
οταν ειχα διδαχθει ιππολυτο στη σχολη δε θυμαμαι να ειχαμε κανει λογο για παραχορηγημα.αλλα για να το λεει ο λεσκυ θα υπαρχει

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #663 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 09:02:09 μμ »
καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πού θα μπορούσα να βρώ τα κείμενα του Πλάτωνα που περιλαμβάνονται στην ύλη. Υπάρχει κάτι πέρα από αυτά που έχει το βιβλίο της κατεύθυνσης της γ΄λυκείου;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #664 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 09:14:27 μμ »
καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πού θα μπορούσα να βρώ τα κείμενα του Πλάτωνα που περιλαμβάνονται στην ύλη. Υπάρχει κάτι πέρα από αυτά που έχει το βιβλίο της κατεύθυνσης της γ΄λυκείου;

υπαρχουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που εχει το σχολικο. βεβαια το σχολικο εχει τα σημαντικοτερα της αλληγοριας. υπαρχουν διαφορα βιβλια στο εμποριο που εχουν την πολιτεια του πλατωνα οπως του σκουτεροπουλου ή του μαυροπουλου εκδοσεις ζητρος. αν δε θες να αγορασεις βιβλιο ισως να μπορεις να τα βρεις κ στο ιντερνετ

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #665 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 01:07:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη χρήσιμη πληροφορία σου. καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #666 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 01:15:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη χρήσιμη πληροφορία σου. καλή επιτυχία!


παρακαλω, καλη επιτυχια κ σε σενα!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #667 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:19:37 μμ »
Λοιπόν, ήθελα να κάνω μια ερώτηση: λέει ο Αριστοτέλης στο 5ο κεφάλαιο των ηθικών Νικομαχείων ότι 3 είναι γα συμβαίνοντα στην ψυχή, τα πάθη, οι δυνάμεις, οι έξεις. Οι δυνάμεις είναι η  δυνατότητα που έχουμε να αισθανθούμε, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη. Οι δυνάμεις δεν έχουν σχέση με τις έξεις; Και εδώ δεν προηγείται η δύναμις; Θα ήταν λάθος να λέγαμε κάτι τέτοιο, παρόλο που δεν αναφέρετε από τον Αριστοτέλη ρητά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #668 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:23:44 μμ »
Δύναμη, είναι η δυνατότητες που έχουμε μέσα μας για το καλό ή το κακό, οι οποίες με τη συνεχόμενη επανάληψη γίνονται έξεις..Δεν ξέρω, αν βοήθησα..ή αν κατάλαβα τί εννοείς..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #669 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:26:15 μμ »
Μια ακόμη ερώτηση: τα συναισθήματα, σύμφωνα πάλι με τον Αριστοτέλη, δεν έχουν σχέση με την προαίρεσιν, γιατί δεν εμπίπτουν στο λόγον έχο μέρος της ψυχής; Σωστά; Τέλος πια η σημασία του ρήματος κινούμαι σε σχέση με τα πάθη, έχει την έννοια του ευμετάβολου, ενώ αντίθετα το διάκειμαι, σε σχέση με τα πάθη φανερώνει το στοιχείο της μονιμότητας; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά έχω ένα βοήθημα του Μπόνια στον Αριστοτέλη και για όσα κεφάλαια δεν είναι εντός της σχολικής ύλης η ανάλυση είναι ελλιπέστατη. Για αυτό ζητάω τη βοήθεια κάποιον που έχουν διαβάσει κάποιο πιο αξιόλογο βιβλίο για τα εκτός σχολικής ύλης.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #670 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:31:15 μμ »
Δύναμη, είναι η δυνατότητες που έχουμε μέσα μας για το καλό ή το κακό, οι οποίες με τη συνεχόμενη επανάληψη γίνονται έξεις..Δεν ξέρω, αν βοήθησα..ή αν κατάλαβα τί εννοείς..
εγώ να σου πω την αλήθεια, Νίκη, θεωρούσα ότι οι δυνάμεις σχετίζονται με τις έξεις, αλλά δεν το είδα πουθενά να το αναφέρει ρητά ο Αριστοτέλης. Αυτό που λέει είναι ότι δύναμις είναι η δυνατότητα να αισθανθούμε οργή, φόβο κτλ., γι αυτό ρώτησα αν η δύναμις συσχετίζεται μόνο με το συναίσθημα ή και με τα μόνιμα στοιχεία του χαρακτήρα μας. Παρεπιπτόντως, αυτό είναι το περίφημο κουνέλι σου, στη φωτογραφία εννοώ;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #671 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 04:34:30 μμ »
Όχι, δεν είναι το κουνελάκι μου αυτό..το βρήκα από το ίντερνετ, κάποια στιγμή θα ανεβάσω το δικό μου και θα σας το πώ..είναι ίδιο ο bugs bunny!!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.