*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281394 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1078 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:11:03 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: ο Ποιμανηνός πού βρίσκεται;
Γιατί θυμάμαι από τις προηγούμενες εξετάσεις ότι για τη μάχη τησ Κλοκοτνίτσας έλεγαν η μάχη του Έβρου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:10 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1079 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:21:09 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: ο Ποιμανηνός πού βρίσκεται;
Γιατί θυμάμαι από τις προηγούμενες εξετάσεις ότι για τη μάχη τησ Κλοκοτνίτσας έλεγαν η μάχη του Έβρου.

ναι τετοια λεγε μου. πρεπει να ξερουμε κ γεωγραφια?????????????? ??? ??? ???
κ εγω που ειμαι ασχετη απο γεωγραφια τι θα κανω?
 >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1080 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:25:39 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: ο Ποιμανηνός πού βρίσκεται;
Γιατί θυμάμαι από τις προηγούμενες εξετάσεις ότι για τη μάχη τησ Κλοκοτνίτσας έλεγαν η μάχη του Έβρου.

ναι τετοια λεγε μου. πρεπει να ξερουμε κ γεωγραφια?????????????? ??? ??? ???
κ εγω που ειμαι ασχετη απο γεωγραφια τι θα κανω?
 >:( >:( >:(
Ναι, γιατί από ό,τι βλέπεις όλοι οι υπόλοιποι είμαστε σχετικοί;
Απλά το ρώτησα, γιατί εάν είχα δώσει την προηγούμενη φορά μάλλον δε θα πρόσεχα ότι η μάχη της Κλοκότνιτσας (Παναγία μου τι ονόματα είναι αυτά;) με τη μάχη του Έβρου είναι το ίδιο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1081 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:29:29 μμ »
επειδη η σωστη απαντηση δεν ηταν αυτη απ'οσο θυμαμαι οταν κοιταξα τα θεματα γιατι κ εγω δεν ειχα δωσει απλα νομιζα οτι βαλανε μια ασχετη μαχη που ουτε καν υπαρχει. δεν πηγε το μυαλο μου οτι ειναι η ιδια μαχη. ε ρε γλεντια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:10 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1082 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 12:31:01 μμ »
Εφόσον δεν λέει η διατύπωση για εξωτερική πολιτική ξεκάθαρα αλλά  για σχεσεις ,νομιζω πως οι τέχνες κ κάθε είδους επιδράσεις,επιρροές είναι μέσα.
Αν ηταν ετσι οπως το λες η υλη θα ελεγε νεοελληνικη ιστορια απο το 1830 εως σημερα ή παγκοσμια ιστορια απο το 1830 εως σημερα. Ποια περσινη ερωτηση θεωρειτε οτι ξεφυγε απο αυτο που ελεγε η υλη και εαν συμβει αυτο πιστευετε οτι μπορει να γινει για περισσοτερες απο 1-2 ερωτησεις ωστε να αξιζει το διαβασμα που προτεινετε?


Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Εννοείται πως προσπαθούμε να αποκωδικοποιήσουμε τη διατύπωση για την ύλη της νεότερης -σύγχρονης  ελληνικής ιστορίας.Από τη στιγμή ομως  που δεν μιλά για εξωτερική πολιτική κ γενικά έχουμε δει σε ερωτήσεις του ασέπ μνημεία ,πράγματα σχετικά με λογοτεχνία(αρχαία κ βυζαντινή ιστορία)όλα είναι πιθανά.Συμφωνώ πως οι ερωτήσεις με τίποτα δεν πρόκειται να είναι πάνω από μία-δύο.Απλά ρώτησε κάποιος κ είπα αυτό που πιστεύω ,καθώς ασχολήθηκα πάρα πολύ με ιστορία κ είχα στην αρχή που ξεκίνησα να διαβάζω τον ίδιο προβληματισμό.


                                                                           



Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1083 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 02:29:35 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Ώστε ο Θοδωράκης ο Λάσκαρης έχασε το 1204 από τους Λατίνους; Και γιατί το τεστ έλεγε πώς μετά αυτή τη μάχη οι Λατίνοι αναγνώρισαν την αυτοκρατορία της Νίκαιας;
Ο Βασίλιεφ απ' όπου διάβασα εγώ (τελικά μου φαίνεται ο Οστρογκόρσκι πρέπει να τα λέει καλύτερα) δε λέει τίποτα για μάχη Ποιμανηνού. Λέει πώς το 1204 οι Λατίνοι αποφάσισαν να κατακτήσουν τη Μικρασία, οι ενέργειές τους ήταν πολύ επιτυχείς και όλα φαίνονταν να έχουν χαθεί για τους έλληνες της Μ. Ασίας, αλλά η σύγκρουση με τους Βουλγάρους ανάγκασε τους λατίνους να αφήσουν τη Μ. Ασία και να συγκρουστούν με τους Βουλγάρους.

ΥΓ: Δε θυμάμαι τίποτα για μάχη Κλοκοτινίτσας στον προηγούμενο ΑΣΕΠ (φανταστείτε, είχα δώσει). Για τη μάχη της Πελαγονίας θυμάμαι!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1084 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 02:35:00 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Ώστε ο Θοδωράκης ο Λάσκαρης έχασε το 1204 από τους Λατίνους; Και γιατί το τεστ έλεγε πώς μετά αυτή τη μάχη οι Λατίνοι αναγνώρισαν την αυτοκρατορία της Νίκαιας;
το τεστ μπερδεύεται με την άλλη μάχη όπου μετά οι Λατίνοι έχασαν όλη τη Μ. Ασία και αναγνώρισαν την αυτοκρ Νίκαιας.
Για να καταλάβεις πόσο αναξιόπιστα είναι όλα αυτά τα τεστ και μόνο για εντυπωσιασμό και για να προκαλούν πανικο γίνονται.
Μη χάνετε το χρόνο σας με τα ηλίθια τεστ. Φέτος δεν έλυσα ούτε μία ερώτηση. Ασε που πιστεύω ότι δε μαθαίνεις από τεστ, αντίθετα σου προκαλούν άγχος ότι οι γνώσεις σου είναι ελλιπείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2008, 02:37:26 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1085 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 02:42:46 μμ »
Το ξέρω, συμφωνώ μαζί σου σύλλας, αλλά την πάτησα χτες, βαριόμουν να διαβάσω και είπα για να μην έχω πολλές τύψεις να κάνω κανένα τεστ. Και ιδου τώρα τα ολέθρια αποτελέσματα  ;)
Πάντως είναι μια ευκαιρία και για κουβεντολόι όταν βαριέσαι να διαβάσεις  (ελπίζω να μη μας παρατηρήσουν πάλι ότι το κάναμε τσατ)...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

om

  • Επισκέπτης
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1086 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 02:57:54 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Ώστε ο Θοδωράκης ο Λάσκαρης έχασε το 1204 από τους Λατίνους; Και γιατί το τεστ έλεγε πώς μετά αυτή τη μάχη οι Λατίνοι αναγνώρισαν την αυτοκρατορία της Νίκαιας;
Ο Βασίλιεφ απ' όπου διάβασα εγώ (τελικά μου φαίνεται ο Οστρογκόρσκι πρέπει να τα λέει καλύτερα) δε λέει τίποτα για μάχη Ποιμανηνού. Λέει πώς το 1204 οι Λατίνοι αποφάσισαν να κατακτήσουν τη Μικρασία, οι ενέργειές τους ήταν πολύ επιτυχείς και όλα φαίνονταν να έχουν χαθεί για τους έλληνες της Μ. Ασίας, αλλά η σύγκρουση με τους Βουλγάρους ανάγκασε τους λατίνους να αφήσουν τη Μ. Ασία και να συγκρουστούν με τους Βουλγάρους.

ΥΓ: Δε θυμάμαι τίποτα για μάχη Κλοκοτινίτσας στον προηγούμενο ΑΣΕΠ (φανταστείτε, είχα δώσει). Για τη μάχη της Πελαγονίας θυμάμαι!

Επειδή κ εμένα με μπουρδούκλωσαν, σημειώνω από ΙΕΕ τις μάχες Θεοδώρου Α΄Λ. vs Λατίνων στη Μ. Ασία:
1. 1204, Δεκ: Μ. Ποιμανηνού (εκστρατεία Βαλδουίνου κ Ερρίκου ατη Μ. Ασία). Ήττα του Θ. Λ.
2. 1211, Μ. Αντιόχειας Μαιάνδρου (Νίκαια vs Σελτζούκων και Αλεξίου Γ΄, για το θρόνο της Νίκαιας, έβαλε το χεράκι του και ο Ερρίκος). Θρίαμβος Θ.Λ.
3. 1211, Μ. Προύσας (Θ.Λ. vs Ερρίκου). Ήττα Θ.Λ. Οι Λατίνοι καταλαμβάνουν Πέργαμο, Νυμφαίο, κ.ά. Ακολουθεί η συνθήκη του 1214: Πρώτη επίσημη αναγνώριση Νίκαιας από Λατίνους και συμφωνημένα σύνορα. Η λατι. κυριαρχία περιορίζεται σε Βιθυνία και ΒΔ Μ. Ασία.
4. 1225, Μ. Ποιμανηνού (Βατάτζης vs θείων του Λασκάρεων και Ροβέρτου de Courtenay). Κατάλυση λατινοκρατίας στη Μ. Ασία. Λατινικές μόνο η Νίκαια και η ακτή απέναντι από την Κων/λη.

1230, Μ. Κλοκοτινίτζας Έβρου: Ήττα Θεοδώρου Δούκα από Ιωάννη Β΄Ασάν Βουλγαρίας κ κατάλυση κυριαρχίας του στη Β. Ελλάδα. Στο θρόνο Θεσ/νίκης ο αδελφός του Μανουήλ Δούκας.

Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1087 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 03:41:02 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Ώστε ο Θοδωράκης ο Λάσκαρης έχασε το 1204 από τους Λατίνους; Και γιατί το τεστ έλεγε πώς μετά αυτή τη μάχη οι Λατίνοι αναγνώρισαν την αυτοκρατορία της Νίκαιας;
Ο Βασίλιεφ απ' όπου διάβασα εγώ (τελικά μου φαίνεται ο Οστρογκόρσκι πρέπει να τα λέει καλύτερα) δε λέει τίποτα για μάχη Ποιμανηνού. Λέει πώς το 1204 οι Λατίνοι αποφάσισαν να κατακτήσουν τη Μικρασία, οι ενέργειές τους ήταν πολύ επιτυχείς και όλα φαίνονταν να έχουν χαθεί για τους έλληνες της Μ. Ασίας, αλλά η σύγκρουση με τους Βουλγάρους ανάγκασε τους λατίνους να αφήσουν τη Μ. Ασία και να συγκρουστούν με τους Βουλγάρους.

ΥΓ: Δε θυμάμαι τίποτα για μάχη Κλοκοτινίτσας στον προηγούμενο ΑΣΕΠ (φανταστείτε, είχα δώσει). Για τη μάχη της Πελαγονίας θυμάμαι!

Επειδή κ εμένα με μπουρδούκλωσαν, σημειώνω από ΙΕΕ τις μάχες Θεοδώρου Α΄Λ. vs Λατίνων στη Μ. Ασία:
1. 1204, Δεκ: Μ. Ποιμανηνού (εκστρατεία Βαλδουίνου κ Ερρίκου ατη Μ. Ασία). Ήττα του Θ. Λ.2. 1211, Μ. Αντιόχειας Μαιάνδρου (Νίκαια vs Σελτζούκων και Αλεξίου Γ΄, για το θρόνο της Νίκαιας, έβαλε το χεράκι του και ο Ερρίκος). Θρίαμβος Θ.Λ.
3. 1211, Μ. Προύσας (Θ.Λ. vs Ερρίκου). Ήττα Θ.Λ. Οι Λατίνοι καταλαμβάνουν Πέργαμο, Νυμφαίο, κ.ά. Ακολουθεί η συνθήκη του 1214: Πρώτη επίσημη αναγνώριση Νίκαιας από Λατίνους και συμφωνημένα σύνορα. Η λατι. κυριαρχία περιορίζεται σε Βιθυνία και ΒΔ Μ. Ασία.
4. 1225, Μ. Ποιμανηνού (Βατάτζης vs θείων του Λασκάρεων και Ροβέρτου de Courtenay). Κατάλυση λατινοκρατίας στη Μ. Ασία. Λατινικές μόνο η Νίκαια και η ακτή απέναντι από την Κων/λη.

1230, Μ. Κλοκοτινίτζας Έβρου: Ήττα Θεοδώρου Δούκα από Ιωάννη Β΄Ασάν Βουλγαρίας κ κατάλυση κυριαρχίας του στη Β. Ελλάδα. Στο θρόνο Θεσ/νίκης ο αδελφός του Μανουήλ Δούκας.

Ελπίζω να βοήθησα.


Υποθέτω ότι λέει Λεοπόλδου και Ερρίκου το 1204 όχι Βαλδουϊνου.

om

  • Επισκέπτης
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1088 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 03:46:37 μμ »
Όχι Στράτο, ποιος Λεοπόλδος; Είναι ο πρώτος Λατίνος αυτοκράτορας Βαλδουίνος (1204-1205) και ο αδελφός του Ερρίκος (1206-1216), που τον διαδέχτηκε. Με τρομάζεις, γιατί τρόμαξα να βγάλω άκρη με τα ονόματα και τα συγγενολόγια τους. Τι ξέρεις που δεν ξέρω; ;D

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1089 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 03:51:56 μμ »
νομίζω πως στην μάχη πήραν μέρος ο Ερρίκος και ο Λουδοβίκος de blois και όχι ο Βαλδουίνος.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1090 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 03:52:08 μμ »
Βοήθησες πάρα πολύ. Αλλά τελικά είναι άπειρα.... πόσα μπορείς πραγματικά να θυμηθείς στο τέλος;;;;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1091 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 04:03:32 μμ »
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις όλους σας. Ώστε ο Θοδωράκης ο Λάσκαρης έχασε το 1204 από τους Λατίνους; Και γιατί το τεστ έλεγε πώς μετά αυτή τη μάχη οι Λατίνοι αναγνώρισαν την αυτοκρατορία της Νίκαιας;
το τεστ μπερδεύεται με την άλλη μάχη όπου μετά οι Λατίνοι έχασαν όλη τη Μ. Ασία και αναγνώρισαν την αυτοκρ Νίκαιας.
Για να καταλάβεις πόσο αναξιόπιστα είναι όλα αυτά τα τεστ και μόνο για εντυπωσιασμό και για να προκαλούν πανικο γίνονται.
Μη χάνετε το χρόνο σας με τα ηλίθια τεστ. Φέτος δεν έλυσα ούτε μία ερώτηση. Ασε που πιστεύω ότι δε μαθαίνεις από τεστ, αντίθετα σου προκαλούν άγχος ότι οι γνώσεις σου είναι ελλιπείς.

Συμφωνώ απόλυτα ++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.