*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 284079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:27:46 πμ »
Και κάτι άλλο, αφού μέχρι και το κίνημα του Θερίσου αρνούνταν την ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα, αυτό δε σημαίνει ότι εξακολουθούσε να ισχύει το δόγμα;  ???

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:43:17 πμ »
LK τα γεγονότα έγιναν όπως αρχικά αναφέρεις. η Ρωσία κύρυξε πόλεμο μετά την ήττα της Σερβίας.
τώρα όσον αφορά το προηγούμενο θα πώ τα εξής και ελπίζω να μην μπερδέψω κανέναν. η αγγλία είχε αρχίσει να αλλάζει την στάση της  μετά την σφαγή στην εξέγερση του Ίλιντεν το 1903...ακολούθησαν το "βιενναίο πρόγραμμα" και κυρίως το "πρόγραμμα του Μύστεργκ" το οποία στηρίζει, όπου υπάρχουν παράθυρα για εδαφικές ανακατατάξεις...(μέχρι εδώ όμως είμαστε ακόμη σε θεωριτικό επίπεδο). με την επικράτηση των Νεοτούρκων υπάρχει αισιοδοξία για αλλαγή της πολιτικής της Οθ. Αυτ. και γι αυτό η αγγλία φαίνεται να ξαναϋποστηρίζει το δόγμα. μετά τη απογοήτευση όμως και τους Βαλκανικούς τα πράγματα αλλάζουν δραστικά. νομίζω ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι στις συνθήκες που ακολούθησαν πρώτη φορά επίσημα εξγαταλείπει το δόγμα αφού υπογράφει τον διαμοιρασμό εδαφών της. εγώ έτσι το καταλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος astroman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1290 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:43:56 πμ »
Συγγνώμη που ρωτάω, βρε παιδιά, αλλά ξεκίνησα ιστορία, και μάλιστα από τη νεότερη, όπου θα επαναλάβω όσα βιβλία μπορώ και έχω μπλεχτεί. Εγώ θα ρωτάω και ελπίζω να μη με βρίσετε. Όταν ξέσπασε η βαλκανική κρίση (1875-1878), υποκινήθηκε από τη Ρωσία και μετά η Ρωσία κήρυξε και αυτή τον πόλεμο, το 1877-1878 με τις γνωστές συνέπειες; Δηλαδή, με αυτή τη χρονική σειρά συνέβησαν τα γεγονότα ή ο βαλκανικός αναβρασμός συνέβη στα πλαίσια ενός ρωσοτουρκικού πολέμου;
γεια σας και απο μένα...ναι ο εθνικισμός βρίσκεται σε έξαρση αυτήν την περίοδο στα βαλκάνια και έχει υποκινηθεί από την Ρωσία(πανσλαβισμός)..το 1875 γίνεται η εξέγερση στην ερζεγοβίνη και το 1876 στην Βουλγαρία και Σερβία..οι Τούρκοι απαντούν με σφαγές...έτσι η Ρωσία ξεκινά υπερ των σλαβικών εθνών τον πόλεμο εναντίον της Τουρκίας στις 24 ΑΠΡ 1877

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1291 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:45:56 πμ »
Kαι το καλοκαίρι του 1912 οι Μεγάλες Δυνάμεις διακήρυξαν ότι δεν θα ανέχονταν καμία αλλαγή στα εδαφικά σύνορα.... Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι εξακολουθούσε να ισχύει το δόγμα?
Από την άλλη σκέφτομαι ότι αφού άφησαν να γίνει ο βαλκανικός πόλεμος και με τη Συνθήκη του Λονδίνου να αναγνωρίσει η Τουρκία τις εδαφικές κτήσεις των Βαλκανικών χωρών ίσως να σημαίνει και εγκατάλειψη του δόγματος...ε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:16:34 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1292 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:49:40 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντήσεις και σας προειδοποιώ ότι θα ρωτάω ίστορία μέχρι να δώσουμε  ;D ;D ;D



ΥΓ: Latifov, μήπως γράφεις σέ ένα λύκειο απέναντι από τις φυλακές Κορυδαλλού, το όνομά σου αρχίζει από Κ και δωροδοκήσε εύκολα, ώστε να αντιγράψω από εσένα στην ιστορία;  ;D ;D ;D ;D ;D.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1293 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:52:37 πμ »
τί να αντιγράψεις....μήπως θα με αφήσουν να έχω το laptop μαζί μου;;;;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1294 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:52:44 πμ »
"αφότου   η γερμανική οικονομική διείσδυση προς τη Οθωμανική Αυτοκρατορία απείλησε τα βρετανικά  συμφέροντα ως τη Βαγδάτη και τον Περσικό Κόλπο, άρα και τον Ινδικό Ωκεανό,  η Βρετανία  εγκατέλειψε το δόγμα περί Ακεραιότητας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, το οποίο είχε εφαρμόσει κατά το β΄ μισό του 19ου αιώνα . Το σκεπτικό ήταν: γιατί να μη δημιουργηθεί  μια Βαλκανική συμμαχία (Ελλάδα – Σερβία – Βουλγαρία) να διεκδικήσει το Βαλκανικό τμήμα της Οθωμανικής  Αυτοκρατορίας ( από Θράκη ως Δυρράχιο) και να αποκόψει την Αυστρογερμανική διείσδυση προς Κωνσταντινούπολη και παρακάτω (Βαγδάτη - Περσικό Κόλπο); Έτσι, νομίζω, διευκολύνθηκε η Βαλκανοτουρκική σύρραξη του 1912-13, όπως θα  δούμε στη συνέχεια. Και γιατί να μη  διαμελιστεί η Οθωμανική Αυτοκρατορία, από την οποία μπορούμε  να πάρουμε τη μερίδα  που μας ενδιαφέρει (έλεγχο της περιοχής των Στενών  και της περιοχής των πετρελαίων); Αυτό ακριβώς έγινε λίγο αργότερα (1916-1923), όπως θα δούμε σε επόμενο κεφάλαιο. (Α΄ Μεγάλος Πόλεμος, 1914-18, και Συνθήκες Σεβρών, Λοζάννης)."

δεν ξρω αν βοηθαει, το αντεγραψα απο το ιντερνετ

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1295 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:53:13 πμ »
Καλημέρα στην παρέα

Μετά την εκδήλωση του κινήματος των Νεοτούρκων στα 1908 η Βρετανία, που ως τότε  υποστήριζε  το δόγμα Ακεραιότητας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, είχε μεταστραφεί προς εγκατάλειψη και διάλυσή της, αφότου η αυτοκρατορία αυτή άρχισε να ενθαρρύνει τη γερμανική οικονομική και πολιτική διείσδυση στον οθωμανικό χώρο. Σύμβολο αυτής της διείσδυσης είχε γίνει η συμφωνία για σιδηροδρομική σύνδεση Βερολίνου - Κωνσταντινούπολης - Βαγδάτης προς μεγάλη δυσαρέσκεια της Βρετανίας.

Να είστε όλοι κι όλες καλά.
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1296 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 11:58:21 πμ »
κάτι καταλάβαμε. Ανάλογα και πώς θα είναι η ερώτηση απαντάμε. Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Εγώ θα ξαναρωτάω, πάντως, μέχρι να σας εξαντλήσω.

ΥΓ: μου αρέσει που όσα παιδιά ξέρουν είναι και μετριόφρονες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος astroman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1297 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:01:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Nα ρωτήσω και κάτι άλλο, το δόγμα της ακεραιότητας της οθωμανικής αυτοκρατορίας εγκαταλείφθηκε με τους Βαλκανικούς;

Με αυτό το θέμα έχω μπερδευτεί κι εγώ. Συγκεκριμένα έχω διαβάσει το Σβολόπουλο και με βάση τις σημειώσεις που έχω κρατήσει γράφω σε κάποιο σημείο για τη στάση των δυνάμεων απέναντι στην επικείμενη σύρραξη των Βαλκανικών χωρών με την Τουρκία: " Η Αγγλία μετά την επικράτηση των Νεοτούρκων έτεινε και πάλι να ασπασθεί το δόγμα της Οθωμανικής ακεραιότητας", πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς το είχε εγκαταλείψει πρωτύτερα. Δεν ξέρω. Κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

μετα την ενοποιήση της Γερμανίας 1871 και την νεα πολιτική της Γερμανίας προς ανατολάς υπάρχει συγκλιση συμφερόντων μεταξύ Γερμανίας και Τουρκίας(η πρώτη αναλαμβάνει να δημιουργήσει τον σιδηροδρομο της Βαγδάτης)..παραλληλα ακολουθεί και μια αυστρορωσική συμφωνία...έτσι η Αγγλία, εξαιτίας της γερμανο-οθωμανικής προσέγγισης εγκατέλειψε την υποστήριξη της ακεραιότητας της Ο.Α.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1298 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:05:13 μμ »
++++ θα συμφωνησω. ηδη η αγγλια, που πρωτη το ειχε υιοθετησει, αρχισε να το εγκαταλειπει.

Αποσυνδεδεμένος astroman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1299 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:17:02 μμ »
δεν ξερω αν εχει καμια σχεση αυτο που θα γραψω.
"πρωτη συμβαση μεταξυ ελλαδας κ τουρκιας (οχι πια οθωμανικης αυτοκρατοριας) στις 30 ιανουριου 1923, συμφωνηθηκε η υποχρεωτικη ανταλλαγη πληθυσμων. παραμονη οικουμενικου πατριαρχειου στην κων/πολη"
αυτο ειναι απο τις σημειωσεις μου κ ουτε καν ξερω πού το εχω βρει. τελος παντων, η ιδια ερωτηση ειχε ξαναγινει στο φορουμ. αν γνωριζει καποιος ας απαντησει
ΑΝ και δεν πολυκαταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς...
αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει με την συνθήκη της Λοζάνης(sic)...h συνδιάσκεψη διαρκεί 6 μήνες και ξεκινά 21 νοε 1922, οι όροι της συνθήκης υποβάλλονται στις 24 ιουλ 1923 και ακολουθεί ελληνοτουρκική συμβαση στις 30 ιαν 1923 που προβλεπει οτι αναφέρεις που ενσωματώνεται στο κείμενο της συνθήκης...αυτό ρωτούσες?

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1300 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:22:58 μμ »
Η προσάρτηση της Βοσνίας-Ερξεγοβίνης από την Αυστρία έγινε το 1908 και έτσι έληξε η αυστρορωσική συμφωνία του 1897; Το βιβλίο του Μπόνια έχει δύο ημερομηνίες για το γεγονός ((1878 και 1908)  ???

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1301 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:27:18 μμ »
το 1878 με την συνθήκη του Βερολίνου ανέλαβε την διοίκηση της περιοχής. το 1908 την προσάρτησε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162039
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 634
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.