*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V-T

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1610 στις: Ιούλιος 08, 2009, 01:20:31 πμ »
Vivia, αν σε ενδιαφέρει ν' αρχίσεις από τώρα το διάβασμα της ιστορίας, καταρχήν θα σε συμβούλευα να ξεσκονίσεις τα σχολικά βιβλία που αναφέρονται στις περιόδους που ζητάει ο ΑΣΕΠ (γυμνασίου και λυκείου). Ιδιαίτερα βοηθάνε τα παλιά σχολικά βιβλία ιστορίας που εμπεριέχουν αρκετές λεπτομέρειες. Στη συνέχεια,  καλό θα ήταν για κάθε περίοδο να ανατρέξεις και σε κάποιο εξωσχολικό εγχειρίδιο. Εγώ προσωπικά, για την αρχαία ιστορία διάβασα το Βίλκεν, για τη βυζαντινή τον Οστρογκόρσκυ και για τη νεότερη μου σύστησαν τον Βακαλόπουλο (τον οποίο ούτε και ξεφύλλισα τελικά) μιας και ο όγκος των σχολικών βιβλίων για τη νεότερη ιστορία ήταν ήδη πολύ μεγάλος. Είχα κάνει απίστευτα πολλά σχεδιαγράμματα για να συγκρατήσω τις πληροφορίες. Σίγουρα βοήθησε το διάβασμα για αρχαία και βυζαντινή, ώστε κάποιες ερωτήσεις να τις γνωρίζω ενώ κατά γενική ομολογία ήταν δύσκολες, δεν παραγνωρίζω όμως και τον παράγοντα της κρίσης/εμπειρίας που χρειάστηκα σε 2-3 ερωτήσεις. Ωστόσο, στη νεότερη ελληνική (μιλώντας πάντα από την προσωπική μου εμπειρία) τα σχολικά βιβλία τελικά δεν με βοήθησαν (έστω και αν έγραψα ιστορία 76.5) καθώς για τα ίδια θέματα έδιναν διαφορετικές απαντήσεις και είχα εντοπίσει πολλές ασάφειες. Ίσως τελικά έπρεπε να βρω χρόνο και για το Βακαλόπουλο! Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1611 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:50:51 πμ »
Rwxanh. ειμαι κάπως απογοητευμένη μα πρέπει να το παλέψω. λέω να κάνω και κάποιες σημειώσεις δικές μου κατα τη διάρκεια του διαβάσματος. τι λες?πιστευεις οτι θα βοηθήσει?λεω να ξεκινήσω με την αρχαία ιστορία. απο τη μάχη στο Μαραθώνα και μετά.

Vivia, προσωπικά όλη την Ιστορία, τις Γραμματολογίες και τα Νέα (αναλύσεις) τα είχα κρατήσει σε σημειώσεις φτιάχνοντας ολόκληρα τετράδια. Εμένα με βοηθάει πολύ αυτός ο τρόπος και τα μαθαίνω απευθείας γράφοντάς τα καθώς δεν μπορώ με τίποτα να κάθομαι πάνω από ένα βιβλίο και να προσπαθώ να παπαγαλίσω. Επιπλέον έτσι στο τέλος έκανα σούπερ επαναλήψεις. Κι εγώ σαν πρωτάρα είχα ξεκινήσει με Γραμματολογίες και Αρχαία Ιστορία, οπότε θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1612 στις: Ιούλιος 08, 2009, 12:15:53 μμ »
θα συμφωνήσω με την άποψη ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με στάνταρ πράγματα γραμματολογία για αρχαία και νέα, γλώσσα, παιδαγωγικά, ειδική διδακτική.
θα σε βοηθήσουν πολύ τα παλιά θέματα.
με πολύ καλή γνώση της γλώσσας και της γραμματολογίας των νέων, μπορείς να γράψεις. ερωτήσεις από ποιητές και συγγραφείς δε βάζουν πολλές.
για ιστορία τα σχολικά δε φτάνουν. για βυζαντινή το πιο σύντομο και καλό είναι το βιβλίο του καραγιαννόπουλου. εγώ από αυτό είχα διαβάσει και τις ερωτήσεις της βυζαντινής της ήξερα όλες. αρχαία και σύγχρονη ιστορία διάβασα σχολικά και φρίκαρα με τις ερωτήσεις. σημειώσεις χρειάζονται οπωσδήποτε, για να βγαίνει γρήγορα η επανάληψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 12:17:25 μμ από fotini.1981 »
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1613 στις: Μάρτιος 04, 2010, 08:12:28 μμ »
Μετά την βιβλιογραφία των αρχαίων , ετοιμασα και ιστορίας. Σίγουρα ειναι υποκειμενική. Απλά αναφερω τα βιβλία που διαβασα και την μεθοδο που χρησιμοποιήσα. Ευτυζως εξασφαλισα πολυ καλο βαθμο: 84 http://siamantoura.blogspot.com/2010/03/blog-post_5548.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:55 »

Αποσυνδεδεμένος zuma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1614 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:35:02 μμ »
Καλησπέρα!Ειμαι καινουρια και στο forum και στον ΑΣΕΠ!Μετά απο ψάξιμο εχω καταφερει να συγκεντρώσω κάποια  βιβλία και σημειώσεις.Δεν ξερω, όμως, από που ν αρχίσω.Τα βλέπω όλα και μου φαίνονται βουνό!Από πού προτείνετε ν αρχίσω?Σκεφτόμουν από ιστορία. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω ααπό ευπρόσδεκτη :-\

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1615 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:37:24 μμ »
μην αρχισεις απο ιστορια πριν ανακοινωθει η υλη μας. δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι η ιδια...
ξεκινα με γραμματολογιες αρχαιων -νεων και παιδαγωγικα καλυτερα....

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1616 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:56:21 μμ »
Συμφωνώ. Ξεκίνα από τα στάνταρ που είπε η συνάδελφος, γιατί αυτή τη μαυροϊστορία την έχουν αλλάξει 800 φορές!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1617 στις: Μάρτιος 17, 2010, 10:46:22 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες σελίδες να διαβάσω Λίνο Πολίτη και ποιες απο Γραμματολογία Αρχαίων Λεσκυ ή το σχολικό του Γυμνασίου???

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1618 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:37:08 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες σελίδες να διαβάσω Λίνο Πολίτη και ποιες απο Γραμματολογία Αρχαίων Λεσκυ ή το σχολικό του Γυμνασίου???
Όλο το βιβλίο!Δεν υπάρχουν συγκεκριομένες σελίδες στην ιστορία αρχαίας και νέας ελληνικής γραμματολογίας.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1619 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:54:12 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες σελίδες να διαβάσω Λίνο Πολίτη και ποιες απο Γραμματολογία Αρχαίων Λεσκυ ή το σχολικό του Γυμνασίου???
Αυτό που κατάλαβα εγώ απ'το διάβασμά μου και από τα θέματα που έχουν μπει τα τελευταία χρόνια είναι πως ακόμα κι αν δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον Λέσκυ (που εξάλλου δεν είναι όλη η ύλη του μέσα...φτανει μέχρι τα αλεξανδρι΄νά χρόνια...ήμαρτον) πρέπει να διαβάσεις σίγουρα από τον Λέσκυ για τον Όμηρο,την Λυρική ποίηση και την τραγωδία και τους 3 τραγικούς!! Σ'αυτά επιμένουν πάντα και οι ερωτήσεις τους απαντιούνται φυσικά ΜΟΝΟ μέσα από τον Λέσκυ....τουλάχιστον οι πολύ δύσκολες όπως π.χ το ποιος έγραψε χωλίαμβους και σε μια άλλη για τον τρόπο χρονολόγησης ΄ενός απ'τους λυρικούς ποητές που ήταν μόνο μέσα στον Λέσκυ και όχι στον Γεωργοπαπαδάκο! Τώρα αν κλατάρεις και δεν μπορείς να βγάλεις άλλη ύλη από κει,βγάλε τουλάχιστον αυτα τα 3 πεδία από Λέσκυ! όσο για τον Πολίτη...μάλλον ολόκληρος....!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1620 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:48:12 μμ »
[/quote]ΛΩΡΑ
Αυτό που κατάλαβα εγώ απ'το διάβασμά μου και από τα θέματα που έχουν μπει τα τελευταία χρόνια είναι πως ακόμα κι αν δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον Λέσκυ (που εξάλλου δεν είναι όλη η ύλη του μέσα...φτανει μέχρι τα αλεξανδρι΄νά χρόνια...ήμαρτον) πρέπει να διαβάσεις σίγουρα από τον Λέσκυ για τον Όμηρο,την Λυρική ποίηση και την τραγωδία και τους 3 τραγικούς!! Σ'αυτά επιμένουν πάντα και οι ερωτήσεις τους απαντιούνται φυσικά ΜΟΝΟ μέσα από τον Λέσκυ....τουλάχιστον οι πολύ δύσκολες όπως π.χ το ποιος έγραψε χωλίαμβους και σε μια άλλη για τον τρόπο χρονολόγησης ΄ενός απ'τους λυρικούς ποητές που ήταν μόνο μέσα στον Λέσκυ και όχι στον Γεωργοπαπαδάκο! Τώρα αν κλατάρεις και δεν μπορείς να βγάλεις άλλη ύλη από κει,βγάλε τουλάχιστον αυτα τα 3 πεδία από Λέσκυ! όσο για τον Πολίτη...μάλλον ολόκληρος....!

[/quote]Σε ό,τι αφορά την ερώτηση με τη χρονολόγηση ενός από τους λυρικούς (σωστή απάντηση Αρχίλοχος) βρίσκεται και στην εισαγωγή του σχολικού βιβλίου για τη λυρική της β λυκείου κατευθ. Άποψή μου είναι να παίζεις στα δάχτυλα τις εισαγωγές των σχολικών! Το Λέσκυ τον θεωρώ δύσκολο και πολύ ακαδημαϊκό! Πολύ βαρύς για ασεπ! Αν υπάρχει χρόνος και κουράγιο διάβασέ τον... :'( :'( :'( :'( :'(  Βέβαια είμαστε εκτός θέματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2010, 05:53:44 μμ από nikgre »
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1621 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:49:19 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες σελίδες να διαβάσω Λίνο Πολίτη και ποιες απο Γραμματολογία Αρχαίων Λεσκυ ή το σχολικό του Γυμνασίου???
Αυτό που κατάλαβα εγώ απ'το διάβασμά μου και από τα θέματα που έχουν μπει τα τελευταία χρόνια είναι πως ακόμα κι αν δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον Λέσκυ (που εξάλλου δεν είναι όλη η ύλη του μέσα...φτανει μέχρι τα αλεξανδρι΄νά χρόνια...ήμαρτον) πρέπει να διαβάσεις σίγουρα από τον Λέσκυ για τον Όμηρο,την Λυρική ποίηση και την τραγωδία και τους 3 τραγικούς!! Σ'αυτά επιμένουν πάντα και οι ερωτήσεις τους απαντιούνται φυσικά ΜΟΝΟ μέσα από τον Λέσκυ....τουλάχιστον οι πολύ δύσκολες όπως π.χ το ποιος έγραψε χωλίαμβους και σε μια άλλη για τον τρόπο χρονολόγησης ΄ενός απ'τους λυρικούς ποητές που ήταν μόνο μέσα στον Λέσκυ και όχι στον Γεωργοπαπαδάκο! Τώρα αν κλατάρεις και δεν μπορείς να βγάλεις άλλη ύλη από κει,βγάλε τουλάχιστον αυτα τα 3 πεδία από Λέσκυ! όσο για τον Πολίτη...μάλλον ολόκληρος....!

η ερωτηση με το χωλιαμβο ηταν μεσα απο το σχολικο βιβλιο του γυμνασιου (τη γραμματολογια αρχαιων εννοω). αν θυμαμαι καλα ολες οι ερωτησεις ηταν απο εκει αντε να μην ηταν 1 ή 2

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1622 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:56:01 μμ »
Δεν ξέρω για το σχολικό...βασικά δεν θυμάμαι,απλά ο Γεωργοπαπαδάκος μου φάνηκε αρκετά ελλιπής και συνοπτικός τελικά!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1623 στις: Μάρτιος 18, 2010, 06:53:47 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες σελίδες να διαβάσω Λίνο Πολίτη και ποιες απο Γραμματολογία Αρχαίων Λεσκυ ή το σχολικό του Γυμνασίου???
Αυτό που κατάλαβα εγώ απ'το διάβασμά μου και από τα θέματα που έχουν μπει τα τελευταία χρόνια είναι πως ακόμα κι αν δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον Λέσκυ (που εξάλλου δεν είναι όλη η ύλη του μέσα...φτανει μέχρι τα αλεξανδρι΄νά χρόνια...ήμαρτον) πρέπει να διαβάσεις σίγουρα από τον Λέσκυ για τον Όμηρο,την Λυρική ποίηση και την τραγωδία και τους 3 τραγικούς!! Σ'αυτά επιμένουν πάντα και οι ερωτήσεις τους απαντιούνται φυσικά ΜΟΝΟ μέσα από τον Λέσκυ....τουλάχιστον οι πολύ δύσκολες όπως π.χ το ποιος έγραψε χωλίαμβους και σε μια άλλη για τον τρόπο χρονολόγησης ΄ενός απ'τους λυρικούς ποητές που ήταν μόνο μέσα στον Λέσκυ και όχι στον Γεωργοπαπαδάκο! Τώρα αν κλατάρεις και δεν μπορείς να βγάλεις άλλη ύλη από κει,βγάλε τουλάχιστον αυτα τα 3 πεδία από Λέσκυ! όσο για τον Πολίτη...μάλλον ολόκληρος....!

η ερωτηση με το χωλιαμβο ηταν μεσα απο το σχολικο βιβλιο του γυμνασιου (τη γραμματολογια αρχαιων εννοω). αν θυμαμαι καλα ολες οι ερωτησεις ηταν απο εκει αντε να μην ηταν 1 ή 2
θα συμφωνήσω. δεν χρειάζεται να διαβάσεις λέσκυ γι αυτα. υπήρχε σιγουρα το θέμα με το χωλίμβο στο σχολικό και υπάρχει σε όλες σχεδόν τις γραμματολογίες. Ενας συνάδελφος ιστορικός που είχε διαβασει μονο τη σχολική μου ειπε απο κει βρήκε και την ερωτηση με την στατιστικη μεθοδο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.