*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 283594 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #308 στις: Ιούλιος 14, 2008, 01:27:23 πμ »
Από εσωτερική πολιτική θα κοιτάξω μόνο ό,τι θεωρώ απαραίτητο για την ύλη.
Π.χ. συντάγματα και εσωτερική οικονομική πολιτική δε θα κοιτάξω . Όμως θεωρώ ότι πρέπει να  ξέρεις από ποια κυβέρνηση ασκήθηκε η τάδε εξωτερική πολιτική ,ποια κυβέρνηση ήταν πριν  ποια τη διαδέχτηκε .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:14:51 πμ »
Καλημέρα σας. Ξεκίνησα το Σαββατοκύριακο διάβασμα αρχαία Ιστορία από ένα βιβλίο των εκδόσεων Καρδαμίτσας των J.B. Burry,Russwell & Meiggs - Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας (ως το θάνατο του Μ. Αλεξάνδρου) 2 τόμοι. Το γνωρίζει κανείς σας αυτό? Το διαβάζει κανείς? Μου φάνηκε αρκετά εκτενές και πυκνογραμμένο και χάθηκα λίγο. Σκεφτόμουν μήπως το άφηνα γιατί δεν το βλέπω να με βολεύει και να πάρω του Wilcken. Εσεις τι λέτε?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:41:45 πμ »
Καλημέρα σας. Ξεκίνησα το Σαββατοκύριακο διάβασμα αρχαία Ιστορία από ένα βιβλίο των εκδόσεων Καρδαμίτσας των J.B. Burry,Russwell & Meiggs - Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας (ως το θάνατο του Μ. Αλεξάνδρου) 2 τόμοι. Το γνωρίζει κανείς σας αυτό? Το διαβάζει κανείς? Μου φάνηκε αρκετά εκτενές και πυκνογραμμένο και χάθηκα λίγο. Σκεφτόμουν μήπως το άφηνα γιατί δεν το βλέπω να με βολεύει και να πάρω του Wilcken. Εσεις τι λέτε?

Και καλογραμμένο αν είναι, αν πρέπει να διαβάσεις 2 τόμους μόνο για την Αρχαία Ιστορία, ζήτω που καήκαμε. Έχω κάνει τον Wilcken μία ανάγνωση. Είναι πολύ καλό βιβλίο. Η μόνη μου ανησυχία είναι αν είναι αρκετό όσον αφορά τα γεγονότα μιας και τα καλύπτει σε 150 περίπου σελίδες (βέβαια δεν αναφέρεται καθόλου σε κοινωνικούς θεσμούς).

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:50:14 πμ »
Άρα ούτε του Wilcken μας καλύπτει. Τότε τι να προτιμήσω?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:22 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 14, 2008, 01:35:06 μμ »
Άρα ούτε του Wilcken μας καλύπτει. Τότε τι να προτιμήσω?

Μπορεί και να μας καλύπτει΄σε συνδυασμό με το βιβλίο της Β' Λυκείου για τους κοινωνικούς θεσμούς. Αν μπορεί ας μας πει κάποιος που έχει ασχοληθεί με αρχαία ιστορία τη γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 14, 2008, 01:55:47 μμ »
Στον προηγούμενο διαγωνισμό είχα διαβάσει από Βίλκεν . Δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε 100% , όμως έχει πολλά θετικά στοιχεία και κυρίως είναι εύκολο στην κατανόησή του.Όπως λέει και ο stratos μπορεί να συνδυαστεί και με το βιβλίο της Β' Λυκείου για τους κοινωνικούς θεσμούς(ορισμένα κεφάλαια) .Μπορούμε συμπληρωματικά να διαβάσουμε και από τα βιβλία της Α' Γυμνασίου και Λυκείου ή να πάρουμε κάποιες πληροφορίες και από το διαδίκτυο .

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 14, 2008, 04:46:52 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα! Διαπιστώνω οργασμό διαβάσματος και χαίρομαι (νιώθω ότι δεν είμαι μόνη...). Όσον αφορά το βιβλίο της αρχαίας Ιστορίας του Wilken έχω να παρατηρήσω τα εξής: είναι ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστο (ευχάριστο θα το χαρακτήριζα). Είναι πλήρες (όλες οι ερωτήσεις που δόθηκαν στον προηγούμενο διαγωνισμό μπορούν να απαντηθούν με μόνη την ανάγνωση του βιβλίου αυτού - εκτός φυσικά από τις ερωτήσεις που αφορούν τους θεσμούς, οι οποίες καλύπτονται από τα σχολικά). Μια προσεκτική ανάγνωση των σχολικών βιβλίων με έκανε να καταλάβω ότι έχουν "ξεπατικώσει" το Wilken (σε σημείο που βρήκα πανομοιότυπες εκφράσεις!). Οπότε, το θεωρώ ιδανικό για την αρχαία ιστορία (σε συνδυασμό πάντα με τα σχολικά).
Για τη νεώτερη ιστορία... βρίσκομαι κι εγώ σε κατάσταση πανικού. Ξεκινήσα να διαβάζω το βιβλίο του Σβολώπουλου. Η αλήθεια είναι ότι με δυσκολεύει λιγάκι (μπορεί να φταίει η ζέστη). Δίνει κάποιες ερμηνείες των γεγονότων. Σε γενικές γραμμές είναι καλό αλλά, τη στιγμή ακριβώς που το διαβάζω, σκέφτομαι ότι μάλλον θα έπρεπε να το παρατήσω γιατί δίνει πάρα πολλές πληροφορίες που μάλλον δε θα τις χρειαστώ. Τέλος πάντων. Καταλήγω ότι θα το διαβάσω και θα επικεντρωθώ σε πληροφορίες που δεν αναφέρονται στα σχολικά και τίποτα περισσότερο. Ένα μυαλό χειμώνα - καλοκαίρι... Θα διαλύσει!
Αυτά. Για τη Βυζαντινή... Ostrogorsky δαγκωτό! Σαν παραμυθάκι είναι. Και έχει και πολύ ωραίους πίνακες πίσω που βοηθάνε. Συγγνώμη αν σας κουράσα. Καλά κουράγια!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος soulmate

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 15, 2008, 02:08:07 μμ »
Εμένα με βοήθησε πολύ απλά και μόνο η αποφασισικοτητά σου!επισης θα ηθελα να ρωτήσω για το βιβλίο του Καραγιαννόπουλου (Βυζαντινή Ιστορία) πηρα περυσι απο τη σχολή ενα κόκκινο αλλα δεν καλυπτει όλη την περίοδο που μας αφορα.Σε αυτο αναφέρεστε ή βγήκε συμληρωματικος τόμος;  ???
gia tis palies agapes min milas..sta pio megala thelo kanoun piso!

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:07:20 μμ »
Ο Βιλκειν ειναι αριστουργημα, χαιρομαι που τον διαβαζω τον συνιστω σε ολους.
Επισης τωρα για Βυζαντινη διαβαζω Βασιλιεφ, επισης ειυκολοδιαβαστος, μονο που πολυλογει σε σημεια, χωρις να ειναι τραγικα κακο αυτο.
Νεα ελεγα για Clogg, αλλα αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο θα χαρω να τον ακουσω..

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:22:00 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να πω ότι δε μου αρέσει καθόλου ο Βίλκεν και ότι φέτος θα φροντίσουν να μη μας καλύπτει, έχω αυτό το κακό προαίσθημα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:34:20 μμ »
Από την άλλη όμως o Hornblower (αλήθεια στα ελληνικά αυτό το όνομα σημαίνει κερατοφυσητής;) είναι 550 σελίδες! Δε λέει!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:42:03 μμ »
Γιατι βρε δεν σου αρεσει? Εσυ τι προτεινεις?

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #320 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:47:10 μμ »
Eιλικρινά δεν ξέρω. Δεν έχω διαβάσει ακόμη την αρχαία ιστορία.
Θα ξεκινήσω με το σχολικό και λέω να συνεχίσω με Wilcken. Δεν τον έχω, θα τον παραγγείλω, εγώ είχα αγοράσει τον Hornblower, αλλά οι 550 σελίδες με τρομάζουν. Ενώ οι 150 του Wilcken μοιάζουν λογικός αριθμός.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #321 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:50:37 μμ »
Εγώ επέλεξα τη Δομή, αν και την υποτιμούσα μόνο με την ιδέα, όταν την άνοιξα όμως την προτίμησα αμέσως. Προσωπική επιλογή όμως, ο Βίλκεν είναι η αφθεντία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161612
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.