*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 283165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #322 στις: Ιούλιος 15, 2008, 04:55:50 μμ »
Sylla μου είναι πολύ δύσκολο να βρω τη ΔΟΜΗ που λες τώρα. Θα πορευτώ με ό,τι έχω κι ελπίζω οι θεοί ;) να βοηθήσουν!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #323 στις: Ιούλιος 15, 2008, 06:31:17 μμ »
Sylla μου είναι πολύ δύσκολο να βρω τη ΔΟΜΗ που λες τώρα. Θα πορευτώ με ό,τι έχω κι ελπίζω οι θεοί ;) να βοηθήσουν!

Παιδιά, όποιο βιβλίο ταιριάζει στον καθένα! Δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς ότι θα πέσει από κείνο ή από το άλλο βιβλίο, οπότε κάνουμε επιλογές και ο θεός βοηθός. Θα ήμασταν σίγουρα κατοχυρωμένοι αν διαβάζαμε και εμπεδώναμε 10 βιβλία για κάθε περίοδο! Πράγμα αδύνατο βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #324 στις: Ιούλιος 15, 2008, 08:51:34 μμ »
Εγώ επέλεξα τη Δομή, αν και την υποτιμούσα μόνο με την ιδέα, όταν την άνοιξα όμως την προτίμησα αμέσως. Προσωπική επιλογή όμως, ο Βίλκεν είναι η αφθεντία...

Syllas αυτή την ιστορία της ΔΟΜΗΣ την έχω και γω. Εννοείς την πολύτομη έτσι; Στη νεότερη Ιστορία που κοίταξα από το 1945 - σήμερα, σε σχέση με το Σβολόπουλο είναι πολύ συνοπτική. Αναγκαστικά βέβαια τη διαβάζω για την περίοδο μετά το 1981. Όσον αφορά την Αρχαία είναι ολόκληρος τόμος. Μου φάνηκε πολύ. Είδομεν.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #325 στις: Ιούλιος 15, 2008, 09:39:36 μμ »
Το θέμα ωστόσο είναι ό,τι διαβάζουμε να το συγκρατούμε κιόλας. Πολύ φοβούμε, ότι στην προσπάθεια μας να καλύψουμε τα πάντα -πράγμα αδύνατο- ξεχάσουμε την ώρα της εξέτασης ακόμη και τα βασικά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:15 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #326 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:01:12 πμ »
Έτσι είναι. Κι εγώ είχα προσέξει τη φωτογραφία του σχολικού με το άγαλμα στη Χαιρώνεια που έλεγε ότι το είχαν στήσει οι Θηβαίοι, αλλά δυστυχώς εκείνη τη στιγμή δε το θυμήθηκα! Αλλα αυτό είναι το θέμα. Να το θυμηθείς εκείνη την ώρα που θα χρειαστεί.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #327 στις: Ιούλιος 16, 2008, 02:53:37 πμ »
Το βιβλίο του Botsford στην Αρχαία Ιστορία το έχει διαβάσει κανείς; Αν ναι πως σας φάνηκε γιατί το έχω και δεν ξέρω αν αξίζει.

Και μια άλλη απορία. Για την ερώτηση του ποιος θέσπισε πρώτος το μισθό των Ηλιαστών που είχε τεθεί στον πρηγούμενο ΑΣΕΠ. Εκτός από το παράθεμα στη σελ. 172 του βιβλίου της Β' Λυκείου υπάρχει κάπου αλλού;

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #328 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:44:59 πμ »
Ναι υπάρχει στο καινούριο βιβλίο Ιστορίας της Α Γυμνασίου στη σελίδα 72 που μιλά για τον Περικλή...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #329 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:16:36 πμ »
Υπάρχει επίσης και στον Wilken (όπου αναφέρεται στο θεσμό της μισθοφορίας που καθιερώθηκε από τον Περικλή).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος gogligo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #330 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:00:54 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι και καλό κουράγιο σε όλους!
Έχω να σας πω ότι σε ό,τι αφορά την αρχαία ιστορία, όλες οι ερωτήσεις (10 στον αριθμό) στο διαγωνισμό του 2006 βρίσκονταν στα σχολικά βιβλία και κυρίως στο παλιό του Γυμνασίου (το οποίο το έχω).
Επίσης, παρήγγειλα τον τρίτο τόμο του Ostrogorsky αλλά τελικά δε μου τον στέλνουν μεμονωμένο αλλά και τους τρεις μαζί. Πόσο εύκολο θα ήταν κάποιος συνάδελφος να δημοσιεύσει τις σελίδες που μας αφορούν εδώ? Ή αν έχει αυτή τη δυνατότητα σε προσωπικό mail?
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος athoa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #331 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:54:04 μμ »
Επίσης, παρήγγειλα τον τρίτο τόμο του Ostrogorsky αλλά τελικά δε μου τον στέλνουν μεμονωμένο αλλά και τους τρεις μαζί. Πόσο εύκολο θα ήταν κάποιος συνάδελφος να δημοσιεύσει τις σελίδες που μας αφορούν εδώ? Ή αν έχει αυτή τη δυνατότητα σε προσωπικό mail?
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Στη Χαλκίδα τον παρήγγειλα και τον έφεραν μεμονωμένο.Μέσω INTERNET μου τους πάσαραν και τους 3.Άρα γίνεται και απλά εκμεταλλεύονται.Ρωτήστε και αλλού παιδιά(είπαμε να μας τον πιάσουν,όχι και έτσι...)! ;)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #332 στις: Ιούλιος 16, 2008, 02:16:51 μμ »
Το βιβλίο του Botsford στην Αρχαία Ιστορία το έχει διαβάσει κανείς; Αν ναι πως σας φάνηκε γιατί το έχω και δεν ξέρω αν αξίζει.

Το είχα δει σ' ένα βιβλιοπωλείο αυτό το βιβλίο. Μας καλύπτει απ' όσο θυμάμαι. Κοίτα νομίζω ότι λίγο πολύ όλα τα ίδια λένε, με διαφορετικό τρόπο. Αν έχεις ήδη ένα βιβλίο αρχαίας ιστορίας γιατί να πάρεις κι άλλο; Διάβασέ το κι αν δεις ότι δε σου αρέσει, τότε κοίταξε για κάποιο άλλο. Εγώ δεν είχα κανένα, είχα διαβάσει μόνο από σχολικά στον προηγούμενο, που δεν κάλυπταν καθόλου τις περισσότερες ερωτήσεις (googliko διαφωνώ, πχ για σφακτηρία δεν έλεγαν τίποτα, και για άλλα που τώρα δε θυμάμαι). Γι' αυτό ψάχνω να πάρω τον Wilcken. O Ηοrnblower είναι πολύ αναλυτικός, για καθετί που λέει αναφέρει και τις σχετικές πηγές κι αυτό προσωπικά με κουράζει.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #333 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:26:08 μμ »


(googliko διαφωνώ, πχ για σφακτηρία δεν έλεγαν τίποτα, και για άλλα που τώρα δε θυμάμαι). Γι' αυτό ψάχνω να πάρω τον Wilcken. O Ηοrnblower είναι πολύ αναλυτικός, για καθετί που λέει αναφέρει και τις σχετικές πηγές κι αυτό προσωπικά με κουράζει.
[/quote]

Olgalia, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στη Σφακτηρία, στην κατάληψη δηλ. του μικρού αυτού νησιού από τους Αθηναίους ως συνακόλουθο της κατάληψης της Πύλου το 425 π.Χ, γίνεται αναφορά τόσο στο παλιό βιβλίο της α' γυμνασίου όσο και στο καινούριο.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος gogligo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #334 στις: Ιούλιος 17, 2008, 09:34:36 πμ »
Καλημέρα!
Για Σφακτηρία παλιό βιβλίο Α΄ Γυμνασίου σελίδα 179. Επείδή τις έχω βρει τις απαντήσεις στα βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #335 στις: Ιούλιος 17, 2008, 01:45:46 μμ »
κι εγω βιλκεν προτειμω. το διαβασα ηδη ολο (οσο ειναι στην υλη δηλαδη), κρατησα σημειωσεις και απο εδω και περα με αυτες θα ασχοληθω. το παλιο της Α γυμνασιου ειναι μια τελεια περιληψη του βιλκεν. αυτο θα το μαθω απεξω και ανακατωτα.
και ενταξει παυω να πανικοβαλλομαι με την ιστορια. δεν ημουν και ιστορικο να ξερω και την παραμικρη λεπτομερεια...οποτε στοχευω αριστα σε αρχαια και νεα και στην ιστορια ενα "αξιοπρεπως" ;D ;D

οστρογκορσι τον ψαχνω βδομαδες τωρα στο σπουδαστηριο αλλα εχει εξαφανιστει :'( μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια αν στην υλη ειναι μονο ο τριτος τομος (οπως εχει ξαναειπωθει στο φορουμ) ή λιγο απο τον δευτερο και λιγο απο τον τριτο (οπως μου ειπαν στο βιβλιοπωλειο-για να δικαιολογησουν την πωληση και των 3 τομων υποψιαζομαι......)
αν ειναι μονο ο τριτος θα τον παραγγειλω μεμονωμενο τελικα 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 607
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.