*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 284067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #686 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 04:48:38 μμ »
Η ιστορία γενικής σου προσφέρει το γενικό πλαίσιο. Συμφωνώ ότι έτσι πρέπει να διαβάσει, αλλά αν θες κάτι παραπάνω οπωσδήποτε πρέπειι να διαβάσεις της κατεύθυνσης.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #687 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 02:00:59 πμ »
Αυτό σκοπεύω να διαβάσω από τα σχολικά, μόνο τις λεζάντες και τις πηγές. Και εγώ το θυμάμαι για το λιοντάρι, που ανέφερες. Όμως όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν καμία σχέση. Καλό είναι να τους ρίξεις μια ματιά. Αυτό όμως θα το κάνω στο τέλος και χάριν της διδακτικής. Δεν πιστεύω όμως να θεωρεί κανείς  ότι μπορεί να γράψει αξιοπρεπώς μόνο με τα σχολικά. Μόνο τα δύο της κατεύθυνσης (Β και Γ) βοηθάνε καταλυτικά

Ίσως δε θυμάμαι καλά, αλλά πείτε μου μία ερώτηση που έπεσε στον τελευταίο ΑΣΕΠ και ήταν μόνο από τα βιβλία της κατεύθυνσης Β' και Γ΄Λυκείου...

Ποιος διαπραγματεύτηκε την είσοδο της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #688 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 09:08:18 πμ »
νομιζω αυτο δεν το εγραφε η κατευθ. αλλα στο "θεματα ιστοριας " επιλογης Β΄ λυκειου..
το βιβλιο της κατευθ. γ λυκειου δεν νομιζω οτι περιεχει πολλα στοιχεια σε σχεση με την υλη μας περα απο το προσφυγικο, παερευξεινιο ελληνισμο και κρητικο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #689 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 10:02:25 πμ »
Αυτό σκοπεύω να διαβάσω από τα σχολικά, μόνο τις λεζάντες και τις πηγές. Και εγώ το θυμάμαι για το λιοντάρι, που ανέφερες. Όμως όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν καμία σχέση. Καλό είναι να τους ρίξεις μια ματιά. Αυτό όμως θα το κάνω στο τέλος και χάριν της διδακτικής. Δεν πιστεύω όμως να θεωρεί κανείς  ότι μπορεί να γράψει αξιοπρεπώς μόνο με τα σχολικά. Μόνο τα δύο της κατεύθυνσης (Β και Γ) βοηθάνε καταλυτικά

Ίσως δε θυμάμαι καλά, αλλά πείτε μου μία ερώτηση που έπεσε στον τελευταίο ΑΣΕΠ και ήταν μόνο από τα βιβλία της κατεύθυνσης Β' και Γ΄Λυκείου...

Ποιος διαπραγματεύτηκε την είσοδο της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ.
Eσένα Στράτο ποια είναι γνώμη σου, σχετικά με τη βιβλιογραφία; Πάντως, επειδή αναφέρθηκε το βιβλίο του Καραγιαννόπουλου, πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλο για τον ASEΠ, γιατί είναι πολύ περιληπτικό, όπως τα σχολικά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #690 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 11:47:55 πμ »
louiza diavasa to vivlio tou karagiannopoulou, oxi tin epitomi k de mou fanike katholou periliptiko. mou fanike sxetika mikro alla poly periektiko, vevaia esy tha ksereis kalitera mias k exeis teliwsei istoriko, apo o,ti thimamai. ara esy proteineis ostrogotsky gia vizantini?

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #691 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:31:23 μμ »
Αυτό σκοπεύω να διαβάσω από τα σχολικά, μόνο τις λεζάντες και τις πηγές. Και εγώ το θυμάμαι για το λιοντάρι, που ανέφερες. Όμως όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν καμία σχέση. Καλό είναι να τους ρίξεις μια ματιά. Αυτό όμως θα το κάνω στο τέλος και χάριν της διδακτικής. Δεν πιστεύω όμως να θεωρεί κανείς  ότι μπορεί να γράψει αξιοπρεπώς μόνο με τα σχολικά. Μόνο τα δύο της κατεύθυνσης (Β και Γ) βοηθάνε καταλυτικά

Ίσως δε θυμάμαι καλά, αλλά πείτε μου μία ερώτηση που έπεσε στον τελευταίο ΑΣΕΠ και ήταν μόνο από τα βιβλία της κατεύθυνσης Β' και Γ΄Λυκείου...

Ποιος διαπραγματεύτηκε την είσοδο της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ.
Eσένα Στράτο ποια είναι γνώμη σου, σχετικά με τη βιβλιογραφία; Πάντως, επειδή αναφέρθηκε το βιβλίο του Καραγιαννόπουλου, πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλο για τον ASEΠ, γιατί είναι πολύ περιληπτικό, όπως τα σχολικά.

Κοίτα louiza, χωρίς να το έχω διαβάσει μου είπαν ότι σχετικά με τα θέματα του προηγούμενου διαγωνισμού σε κάλυπτε απόλυτα. Εντωμεταξύ μου είπαν και ότι οι σελίδες που μας αφορούν είναι γύρω στις 50 και έπαθα πλάκα, καθώς η ίδια ύλη στον Ostrogorsky (τον οποίο και διαβάζω εγώ) καλύπτεται σε 200 περίπου σελίδες. Βέβαια είναι πιο πυκνά γραμμένες, αλλά στο κάτω κάτω όπως και να έχει 50 σελίδες μαθαίνονται κι απ' έξω που λέει ο λόγος. Πάντως εγώ έχω αρχίσει με Ostrogorsky τώρα οπότε αναγκαστικά συνεχίζω. Και να πω την αλήθεια μου φαίνεται αρκετά καλός. Ούτως ή άλλως έχω κρατήσει χειρόγραφες σημειώσεις και δεν διαβάζω το βιβλίο.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #692 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 12:45:10 μμ »
ειναι περιληπτικος σε σχεση με οστρογκ. ο καραγιαννοπουλος αλλα οχι και οπως τα σχολικα..
επειδη διαβασα και καργιαννοπουλο και οστρογκορσκυ ειδα οτι ο καραγιαννοπουλος περιειχε ολα τα θεματα του προηγουμενου διαγωνισμου εκτος απο την τελευταια ενωση το 1452 στην Αγια Σοφια

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #693 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 02:56:59 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να διαβάσω τα σχολικά, να πάρω και το βιβλίο του Μπόνια και αν μείνει χρόνος, να διαβάσω Καραγιαννόπουλο.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #694 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 02:59:20 μμ »
εγω διαβασα για την βυζαντινη τον βασιλιεφ και το μετανιωσα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #695 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 04:03:53 μμ »
Vania, μη μετανιωνουμε για ο,τι διαβασαμε. τιποτα δεν παει χαμενο.
αν κρατουμε τετοια σταση, δεν ξερουμε ποσο κακο κανουμε στον εαυτο μας !
εχεις χρονο.......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #696 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 04:08:57 μμ »
σιγουρα απο το καθε βιβλιο κατι παιρνεις απλα να ειναι ορισμενα που εμενα προσωπικα με μπερδευουν πολυ και με κουραζουν οπως αυτο του βασιλιεφ...οσο για τον χρονο ασε με εμενα...οσο κι αν ειχα στη διαθεση μου παλι θα γκρινιαζα...την εχω στο αιμα μου την γκρνια και το ανικανοποιητο εγω ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #697 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 05:58:18 μμ »
louiza diavasa to vivlio tou karagiannopoulou, oxi tin epitomi k de mou fanike katholou periliptiko. mou fanike sxetika mikro alla poly periektiko, vevaia esy tha ksereis kalitera mias k exeis teliwsei istoriko, apo o,ti thimamai. ara esy proteineis ostrogotsky gia vizantini?
Το βιβλίο του Καραγιαννόπουλου μας το είχαν δώσει στη σχολή. Με παιδιά του ιστορικού που συζητάμε όλοι καταλήγουμε στον Ostrogorsky. Εντάξει, κάποιος μπορεί να πει εγώ δεν έχω ιδέα από ιστορία, απλώς πάνω από τη βάση θέλω να γράψω. Ε, τότε επαρκούν και τα σχολικά, δεν το συζητάω. Καταρχήν, είναι αδύνατο και άχρηστο να μάθεις όλα τα βιβλία παπαγαλία. Από ένα αναλυτικό βιβλίο όμως κερδίζεις το εξής: κάτι σημαντικό, που τονίζεται σε ένα αναλυτικό βιβλίο, αναφέρεται συνοπτικά σε ένα αντίστοιχο συνοπτικό βιβλίο. Άρα, ασυνείδητα, δίνεις βάση στις σημαντικές λεπτομέρειες. Αυτή η ερώτησα για τη συνθήκη ανταλλαγής πληθυσμών ή αντίστοιχα η ερώτηση που αναφερόταν στο πια χώρα βοήθησε τους Κρήτες στην επανάσταση του 1866 δείτε πώς αναφέρεται στα βιβλία γενικής και πώς στις αντίστοιχες θεματικές ιστορίες.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #698 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 06:01:19 μμ »
Το διάβασμα, το έχουμε ξαναπεί, είναι προσωπική υπόθεση. Εγώ διάβασα το Βασίλιεφ και καθόλου δεν το μετάνιωσα. Και ο Καραγιαννόπουλος είναι σούπερ για όποιον δεν έχει το χρόνο να διαβάσει κάτι πιο αναλυτικό όπως τον Βασίλεφ και τον Οστρογκόρσκι.
Και για τη νεώτερη ιστορία η ερώτηση για το ΝΑΤΟ δεν υπήρχε σε κανένα σχολικό, ούτε γενικής ούτε κατεύθυνσης, υπάρχει στο φετινό σχολικό γενικής της γ' λυκείου, σελ 157 (κυβέρνηση Πλαστήρα - Σοφοκλή Βενιζέλου).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #699 στις: Οκτώβριος 13, 2008, 07:30:03 μμ »
 Εγώ παιδιά έχω τελειώσει με Ostrogorsky και Wilcken και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Τώρα το μόνο που με αγχώνει είναι η νεότερη γιατί δεν έχω καταλήξει ποιο βιβλίο να διαβάσω;
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161998
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.