*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281405 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1232 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 06:29:00 μμ »
κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη κι εφόσον δεν έχω να διατυπώσω κάτι επί της ουσίας, θέλω απλά να επισημάνω μια "τεχνική", θα τη χαρακτήριζα, λεπτομέρεια. Στη διατύπωση του ερωτήματος από τον ΑΣΕΠ, εκτός από την αρίθμηση της συγκεκριμένης σταυροφορίας, βασικό ρόλο παίζει και η χρονολόγησή της, η οποία δίνεται ξεκάθαρα. 1270. Αρκεί λοιπόν να ξέρει κανείς τι έγινε τότε.
Αυτά για να μην παιδεύουμε το μυαλουδάκι μας και με την αρίθμηση των σταυροφοριών. 
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1233 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 08:12:04 μμ »
κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη κι εφόσον δεν έχω να διατυπώσω κάτι επί της ουσίας, θέλω απλά να επισημάνω μια "τεχνική", θα τη χαρακτήριζα, λεπτομέρεια. Στη διατύπωση του ερωτήματος από τον ΑΣΕΠ, εκτός από την αρίθμηση της συγκεκριμένης σταυροφορίας, βασικό ρόλο παίζει και η χρονολόγησή της, η οποία δίνεται ξεκάθαρα. 1270. Αρκεί λοιπόν να ξέρει κανείς τι έγινε τότε.
Αυτά για να μην παιδεύουμε το μυαλουδάκι μας και με την αρίθμηση των σταυροφοριών. 
Ντόρα δίκιο έχεις, την παρατήρησα στα θέματα την παρένθεση με τη χρονολογία και σαφώς ήταν διαφωτιστική (αλλιώσ δε νομίζω να υπήρχε άνθρωπος που θα το απαντούσε αυτό) αλλά αν την επόμενη φορά δεν υπάρχει αυτή η παρένθεση με το χρυσό νούμερο 1270, τι κάνουμε;
Τώρα θα μου πεις αυτά τα "αν" θα μας φάνε και γι' αυτό κοντεύουμε να πάθουμε παράκρουση. Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1234 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 08:40:15 μμ »
Χωρίς να παίρνω κι όρκο γι΄ αυτό που θα πω, έχω την εντύπωση ότι στις ερωτήσεις ιστορίας του τελευταίου διαγωνισμού ασεπ, έμφαση δίνεται στο τι γίνεται μια συγκεκριμένη περίοδο κι όχι στο πότε (αν δεν κάνω λάθος, αποτελεί αυτό κι έναν από τους διδακτικούς σκοπούς του μαθήματος της ιστορίας. Ας με διορθώσουν όσοι προετοιμάζονται για τη συγκεκριμένη διδακτική). Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν θα πρέπει να έχουμε και μια ιδέα σχετικά με το πότε. Απλά η διατύπωση ερωτήσεων απο ΑΣΕΠ διαφέρει κατά πολύ από άλλες ερωτήσεις που εκδίδουν σε διάφορα εγχειρίδια φροντιστήρια ή εκδοτικοί οίκοι, και στα οποία μπορείς να βρεις ερωτήσεις του τύπου "η όγδοη σταυροφορία έγινε α) το 1270 β) το 1274 και γ)..."
Τουλάχιστο σε αυτό το πνεύμα ελπίζω να κινηθούν..
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1235 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 08:44:02 μμ »
Εγώ έτσι την απάντησα τη 8η σταυροφορία, ήξερα τον αυτοκράτορα την περίοδο αυτή, ότι δε δέχτηκε κανέναν σταυροφόρο και ότι κάποια άλλη σταυροφορία πριν είχε περάσει από Αίγυπτο, με βάση αυτά απάντησα το δ. Δεν είχα ακούσει τίποτα για άλλες σταυροφορίες πέρα από την 4η. Τώρα όμως λίγο αίθανο να βάλουν πάλι σταυροφορίες. Κάτι άλλο φοβερό θα σκαρφιστεί το μυαλό τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1236 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 09:30:12 πμ »
δεν ξέρω αν  θα βάλλουν σταυροφορίες το σίγουρο είναι ότι κανά 2 ερωτήσεις σχετικές με πολεμικές συκγρούσεις βάζουν πάντα όπως κάνουν και στην αρχαία ελληνική ιστορία.
Να ρωτήσω κάτι: α δεν αποστάστησε η Θάσος (465) απο την Δηλιακή συμμαχία και μετά η Νάξος 457;

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1237 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 09:35:11 πμ »
Και κάτι άλλο ο ιστορικός Θουκυδίδης σύμφωνα με τον  Wilken  2 φορές εξορίστηκε: α) 443 γιατί διαφωνούσε με τα άδικα μέτρα της Αθήνας(έκδίκαση υποθέσεων σε αθηναικά διακστήρια, μεταφορά του συμμαχικου ταμείου και 1/60 των φόρων στην θεά Αθηνά) και β) μετά την αποτυχια του να υπερασπιστεί την Αμφίπολη  απο τον Βρασίδα 424
Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1238 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 09:38:42 πμ »
H Νάξος αποσκίρτησε πρώτο, το 469 και αναγκάστηκε από τον Κίμωνα να επανέλθη και δεύτερη η Θάσος το 465. Αυτό με το Θουκυδίδη δεν το θυμάμαι, το λέει στο κεφάλαιο για τον πολιτισμό, δηλαδή για τα γράμματα; Για να το λέει, έτσι θα είναι

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1239 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 09:39:11 πμ »
ΝΟμίζω είναι πρώτα η αποστασία των Ναξίων (468) και λίγο μετά η αποστασία των Θασίων. Η αποστασία των Θασίων πρέπει να έγινε λίγο μετά τη νίκη των Αθηναίων στον Ευρυμέδοντα ποταμό (465), γιατί θυμάμαι που έλεγε ο Βίλκεν ότι οι Σπαρτιάτες ανησύχησαν από την αύξηση της δύναμης των Αθηναίων μετά τη νίκη τους στον Ευρυμέδοντα ποταμό και έσπευσαν να βοηθήσουν τους Θασίους αλλά τους πρόλαβε ο Μεσσηνιακός πόλεμομς που εν τω μεταξύ είχε ξεσπάσει.
Δεν έχω το χρόνο να κοιτάξω τώρα, για να στο πω με σιγουριά γιατί αρχίζω μάθημα σε λίγο.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1240 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 09:57:46 πμ »
Έχεις δίκαιο για την Νάξο για τον Θουκυδίδη απο το γράφει στην ενότητα "Η εποχή της ειρήνης"

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1241 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 10:02:14 πμ »
Έχεις δίκαιο για την Νάξο για τον Θουκυδίδη απο το γράφει στην ενότητα "Η εποχή της ειρήνης"
Η ιστορία μου αρέσει πολύ και με το που διαβάζω κάτι το θυμάμαι, αλλά αυτή η λεπτομέρεια δε μου λέει κάτι. Για να το λέει όμως ο Wilcken έτσι είναι, λίγο με τις ημερομηνίες πρόσεχέ τον. Γενικά οι ημερομηνίες αυτής της περιόδου είναι αμφισβητούμενες, αλλά αποδεχόμαστε του βιβλίου. Κάποια κοπέλα έχει ανεβάσει ένα καλό χρονολόγιο. Από εκεί και εγώ θα τις επαναλάβω

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1242 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:02:46 μμ »
L.K.
να σε ρωτήσω κάτι, γιατί από ό,τι κατάλαβα θα δώσεις διδακτική Ιστορίας.
Αν όπωσ στον προηγούμενο Ασεπ μας δώσουν 3 πηγές και μας ζητήσουν κάτι συγκεκριμένο, πχ. ποιος ο αντίκυπος της Δ' Σταυροφορίας σύμφωνα με τις πηγές, εμείς στους στόχους θα γράψουμε μόνο αυτό; πχ Στόχος: τα παιδιά να κατανοήσουν τον αντίκυπο που είχε η Δ' Σταυροφορία και μετά θα αρχίσουμε να κάνουμε το σχέδιο μόνο με βάση αυτή την ερώτηση ή θα βάλουμε κι εμείς άλλους δύο στόχους σχετικούς. Θέλω να πω εμείς παίρνουμε ωσ δεδομένο ότι τα παιδιά γνωρίζουν τα γεγονότα ή εμείς παρουσιάζουμε κανονικά το σχέδιο διδασκαλίας που θα κάναμε στην Δ' Σταυροφορία και μετά στο στάδιο της εμπέδωσης ενσωματώνουμε και την ερώτηση "Ποιος ο αντίκτυπος της Σταυροφορίας;'' και αναλύουμε τις πηγές;
ΣΟΣ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1243 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:12:16 μμ »
Θα σου γράψω τι αναφέρει το βιβλίο του Μπόνια σχετικά με τους στόχους στο συγκεκριμένο ερώτημα.
Να προσδιορίσουν τον αντίκτυπο της άλωσης της Κωνσταντινούπολης του 1204 σε σύγχρονους και μεταγενέστερους συγγραφείς,
να αντλήσουν πληροφορίες από τις πηγές και να τις συνθέσουν παράγοντας το δικό τους λογο
να αξιολογήσουν τα αποτελέσματα της Δ' σταυροφορίας.

Συμπέρασμα: εμπλουτίζεις τους στόχους, όσο γίνεται.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος cicero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • diligo eruditionem
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1244 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:31:27 μμ »
Για τον Θουκυδίδη:
Αυτός που εξορίστηκε το 443 απ' ότι ξέρω, είναι ο Θουκυδίδης από το δήμο Αλωπεκής, που ένωσε τους ολίγους κατά του Περικλή. Άλλωστε ο άλλος ήταν μείραξ τότε. Ο Wilcken λέει ότι ήταν το ίδιο πρόσωπο? Δε νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1245 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 03:38:11 μμ »
Για τον Θουκυδίδη:
Αυτός που εξορίστηκε το 443 απ' ότι ξέρω, είναι ο Θουκυδίδης από το δήμο Αλωπεκής, που ένωσε τους ολίγους κατά του Περικλή. Άλλωστε ο άλλος ήταν μείραξ τότε. Ο Wilcken λέει ότι ήταν το ίδιο πρόσωπο? Δε νομίζω.
Αυτό που αναφέρεις το θυμάμαι και εγώ και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει μην μπερδεύετει τον πολιτικό με τον ιστορικό Θουκυδίδη. Αυτό μάλλον θα εννοούσε η κοπέλα που ρώτησε

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.