*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1428 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:41:07 μμ »
το ιδιο λεμε.. το δογμα τρουμαν αποφασιστηκε για ελλαδα και ευρωπη οταν αποχωρησε η αγγλικη βοηθεια και στη συνεχεια το μαρσαλ δοθηκε για την οικονομικη ανασυγκροτηση στις ευρωπαικες χωρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1429 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:43:27 μμ »
πάντως η αφορμή για την εξαγγελία του ήταν ακριβώς αυτό που γινόταν στην ελλάδα anyway...
μιας και σχετίζεται με το δόγμα και με το δικό μας "κυνήγι της χαμένης λεπτομέρειας" (Μάρκο μην φρικάρεις!!!) Ο πρώτος Ελληνας πρωθυπουργός που μετέβη στις ΗΠΑ και είχε συνάντηση με Αμερικανό πρόεδρο στο Λευκό Οίκο ήταν ο Κωνσταντίνος Τσαλδάρης, το Δεκέμβριο του 1946...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1430 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:45:54 μμ »
Εγώ δε θα το έθετα έτσι. Δεν ανέφεραν τη χώρα μας ρητά. Πρόσεξε τη διατύπωση. Όποια χωρά απειλείται από "οπλισμένες μειοψηφίες", μετά μας έδωσαν τα χρήματα γιατί εντασσόμασταν στον κανόνα. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. Άσχετα αν είχαν εμάς στο μυαλό τους.  Τέλοσπάντων, αφού έχουμε μια ιδέα, βλέπουμε αν τυχόν βάλλουν κάτι τέτοιο πώς θα είναι διατυπωμένη η ερώτηση και απαντάμε.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1431 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:48:30 μμ »
πάντως η αφορμή για την εξαγγελία του ήταν ακριβώς αυτό που γινόταν στην ελλάδα anyway...
μιας και σχετίζεται με το δόγμα και με το δικό μας "κυνήγι της χαμένης λεπτομέρειας" (Μάρκο μην φρικάρεις!!!) Ο πρώτος Ελληνας πρωθυπουργός που μετέβη στις ΗΠΑ και είχε συνάντηση με Αμερικανό πρόεδρο στο Λευκό Οίκο ήταν ο Κωνσταντίνος Τσαλδάρης, το Δεκέμβριο του 1946...
Όντως, σήμερα τον τρελάναμε το Μάρκο  ;D ;D ;D ;D. Τρελούς επιστήμονες που διαφωνούν για λεπτομέρειες μου θυμίζουμε  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1432 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 07:07:30 μμ »
Εγώ θα έλεγα.................κουζουλαμένους........... ;D ;D

ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1433 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:21:31 μμ »
κ επανερχομαι στο θεμα της λοξης φαλαγγας να μου πειτε τη γνωμη σας.  :P
κοινωνικη κ πολιτικη οργανωση,β λυκειου, σελ 96 :" η λοξη φαλαγγα, δοκιμαστηκε για πρωτη ισως φορα απο τους θηβαιους στη μαχη του δηλιου. ακολουθησαν κ αλλες εφαρμογες της παντοτε ομως με τη συνεργασια του ισχυρου βοιωτικου ιππικου. ο επαμεινωνδας τελειοποιησε τη λοξη φαλαγγα στα λευκτρα. ...."

βιλκεν, σελ 273. "η μαχη των λευκτρων ειναι σημαντικο οροσημο γιατι ο επαμεινωνδας βασισθηκε βεβαια σε μια γνωστη κ πριν ιδιομορφια της τακτικης των βοιωτων (μαχη στο δηλιον), ωστοσο ηταν ο πρωτος που σκεφτηκε να αντικαταστησει την ενιαια κατα μετωπον επιθεση διαιρωντας τη φαλαγγα σε μια επιθετικη κ μια αμυντικη πτερυγα. η βασικη ιδεα της νεας τακτικης, λοξη φαλαγγα, εγκειται στο οτι η κυρια δυναμη του στρατου συγκεντρωνεται στην επιθετικη πτερυγα σε τοσο μεγαλο βαθος ωστε η διασπαση των γραμμων του εχθρου να επιτυχει οπωσδηποτε."

βιλκεν, σελ. 221. " η νικη των βοιωτων στο δηλιον οφειλοταν κυριως στην δεξια πτερυγα τους που ειχε βαθος 25 ανδρων. παρομοια διαταξη ειχε ο βοιωτικος στρατος κ στη μαχη του ποταμου νεμεα (394). στη συνηθεια αυτη των βοιωτων βασισθηκε, οπως ειναι πιθανο, κατα την επινοηση της λεγομενης λοξης φαλαγγος"

εγω μαλλον τεινω προς τα λευκτρα. εσεις?

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1434 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:27:45 μμ »
Εγώ θα δω την ερώτηση  μέσα στο εξεταστικό και θα αποφασίσω. Αυτό που χρησιμοποίηθηκε στο Δήλιο ήταν μία πρόδρομη μορφή της λοξής φάλαγγας. Η συγκεκριμένη τακτική όντως χρησιμοποίηθηκε στα Λεύκτρα, γιατί εκεί πήρε τη μορφή με την οποία έγινε γνωστή. Το θέμα είναι αν οι εξεταστές τα ξέρουν αυτά.

Θυμάσαι μια παλιά ελληνική ταινία που ο Ορέστης Μακρής ρωτάει το Χατζηχρήστο πώς τον λένε και αυτός απαντά "εδώ που φτάσαμε βάλε Θύμιος και όπου βγει"; Αυτή την τακτική μου φαίνεται ότι θα ακολουθήσω το Σαββατοκύριακο.  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 09:29:21 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1435 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:30:47 μμ »
κ εγω καπως ετσι το σκεφτομαι. ισως απο τη διατυπωση να οδηγηθουμε στη σωστη απαντηση
λεμε τωρα... :P

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1436 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:36:39 μμ »
κ εγω καπως ετσι το σκεφτομαι. ισως απο τη διατυπωση να οδηγηθουμε στη σωστη απαντηση
λεμε τωρα... :P
Μα αυτοί επιδιώκουν από τη διατύπωση να οδηγηθείς στη λάθος απάντηση

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1437 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:43:16 μμ »
κ εγω καπως ετσι το σκεφτομαι. ισως απο τη διατυπωση να οδηγηθουμε στη σωστη απαντηση
λεμε τωρα... :P
Μα αυτοί επιδιώκουν από τη διατύπωση να οδηγηθείς στη λάθος απάντηση

το εχω καταλαβει κοιτωντας τις ερωτησεις του προηγουμενου διαγωνισμου. αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..... :D

Αποσυνδεδεμένος goldy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1438 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:07:11 μμ »
Το Φεβρουάριο του 1947 η Βρετανία δηλώνει ότι αδυνατεί πια να στηρίξει οικονομικά τις κυβερνήσεις Ελλάδας - Τουρκίας. Τότε η Αμερική αναλαμβάνει αυτόν το ρόλο.
Η βοήθεια, για Ελλάδα και Τουρκία (αυτές αναφέρονται ρητά στην ομιλία) θα ήταν σε οικονομικό και στρατιωτικό επίπεδο (την παροχή στρατιωτικού υλικού) που φαίνεται απο τα εξής αποσπάσματα του λόγου του Τρουμαν:
" Greece is in desperate need of financial and economic assistance to enable it to resume purchases of food, clothing, fuel, and seeds. These are indispensable for the subsistence of its people and are obtainable only from abroad. Greece must have help to import the goods necessary to restore internal order and security, so essential for economic and political recovery. The Greek Government has also asked for the assistance of experienced American administrators, economists, and technicians to insure that the financial and other aid given to Greece shall be used effectively in creating a stable and self-sustaining economy and in improving its public administration".

"The Greek army is small and poorly equipped. It needs supplies and equipment if it is to restore authority of the government throughout Greek territory. Greece must have assistance if it is to become a self-supporting and self-respecting democracy. The United States must supply this assistance".
Βέβαια, τελικά η πολιτική αυτή γενικεύτηκε. Άλλωστε στο λόγο υπήρχε και η εξής φράση:
"It must be the policy of the United States to support free people who are resisting attempted subjugation by armed minorities or by outside pressures."
Συγνώμη για τα αγγλικά αλλά παρατίθενται για ευνόητους λόγους.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 10:09:07 μμ από goldy »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1439 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:21:13 μμ »
κ εγω καπως ετσι το σκεφτομαι. ισως απο τη διατυπωση να οδηγηθουμε στη σωστη απαντηση
λεμε τωρα... :P
Μα αυτοί επιδιώκουν από τη διατύπωση να οδηγηθείς στη λάθος απάντηση
Σε αυτό το κόλπο είναι μανούλες.
Εγ'ω το 2007 έλεγα στον εαυτό μου 'πρόσεχε τη διατύπωση' εκείνη την ώρα βέβαια βλέπω ότι στην διατύπωση είχαν υπογραμμισμένα για πρώτη φορά τότε τα 'ΔΕΝ' και μάλιστα μαυρισμένα, σου λεει να μην σου ξεφύγει. Έλα μου ντε που η ερώτηση εκείνη για τη συνθήκη Λωζάνης είχε στην πρώτη απάντηση και ένα ρήμα 'αποκλείονται' για τους etablis. Εγώ ήξερα για τους etablis αλλά δεν έδωσα σημασία στο ρήμα 'αποκλείονται' το οποίο μαζι με το 'δεν' της ερώτησης σήμαινε 'αρνηση+άρνηση=κατάφαση, οπότε αμέσως απέκλεισα τη σωστή απάντηση, μόνο και μόνο λόγω διατύπωσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 11:12:20 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος felicita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1440 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:53:50 μμ »
Έχω παραθέσει στη σελίδα 85 του συγκεκριμένου topic μία ιστοσελίδα για την ύστερη βυζαντινή ιστορία.
Φαντάζομαι ότι πολλοί από εσάς που το είδατε, σκεφτήκατε να πάτε στην πιο '' κεντρική σελίδα'' κια να δείτε ότι υπάρχει συνοπτική παρουσίαση όλων των περιόδων της Ιστορίας(ό,τι πρέπει για επανάληψη).
Αν όχι(εγώ δε το έκανα), ακολουθήστε το ακόλουθο link

http://www.fhw.gr/chronos/



Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1441 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 11:05:09 μμ »
Μια ερώτηση για την αρχαία ιστορία.Ο λέων της Αμφίπολης ως υπόμνηση της μάχης που οδήγησε στην ειρήνη του Νικία από ποιούς στήθηκε;Και κάτι ακόμα από τη νεότερη.Τι είναι το δόγμα Μονρόε;
La vita e bella

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159920
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.