*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281551 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1554 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:12:46 μμ »
αυτο ξαναπες το!!!!!!
οταν ειχα μια γενικη ιδεα νομιζα οτι ηξερα πεντα πραγματα. τωρα που τα διαβαζω κανονικα ειναι τοσο μικρες οι λετπομερειες που το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να σε μπερδεψουν...
ας το καλο πια!
ενω η ιστορια ειναι τοσο ωραια, κατανταει το πιο σπαστικο μαθημα ετσι οπως πρεπει να τη διαβασουμε για το ασεπ!!!!!!
 >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:10:25 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1555 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:17:27 μμ »
Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ ρώτησαν για τη σύνδεση της δραχμής με το δολάριο. Λέτε σ' αυτόν να ρωτήσουν για τη σύνδεση με τη... στερλίνα;
Αν ναι, την έκανε ο Βενιζέλος πριν τους Βαλκανικούς; Ξέρει κανείς σίγουρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 03:28:44 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1556 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:42:44 μμ »
Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ ρώτησαν για τη σύνδεση της δραχμής με το δολάριο. Λέτε σ' αυτόν να ρωτήσουν για τη σύνδεση με τη... στερλίνα;
Αν ναι, την έκανε ο Βενιζέλος πριν τους Βαλκανικούς; Ξέρει κανείς σίγουρα;

Προφανώς ισχύει από τότε που συνήφθηκαν τα πρώτα δάνεια με Αγγλία. Ε τώρα αν ρωτήσουν κι αυτό.... Που αποκλείεται δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1557 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 03:47:08 μμ »
Λοιπόν βρήκα κάτι σχετικό.
Το 1910 ο Βενιζέλος επέβαλε τον κανόνα του χρυσού, η δραχμή έγινε ματατρέψιμη σε χρυσό και κράτησε την αξία της σταθερή κατά τους Βαλκανικούς.
Το δε 1928 (Βενιζέλος πάλι), τέθηκε σε ισχύ ο κανόνας του χρυσού συναλλάγματος (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) κι έτσι η συμμετοχή της Ελλάδας στον κανόνα του χρυσού εισήγαγε την οικονομία στο διεθνές νομισματικό σύστημα αυξάνοντας έτσι την πιστοληπτική της δυνατότητα. Δυστυχώς η υποτίμηση της στερλίνας το 1931 προκάλεσε σοβαρή κρίση και στην Ελλάδα, γιατί αύξησε το εξωτερικό της χρέος και οδηγηθήκαμε στην πτώχευση του 1932.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:10:25 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1558 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:51:08 μμ »
παιδιά πλάκα μου κάνετε? τι είναι όλες αυτές οι λεπτομέρειες???????? εμένα μου φαίνεται γεφύρι της Άρτας η ιστορία. τα μπερδεύω, δεν ξέρω τόσο λεπτομέρεια και αδυνατώ να συγκρατήσω ημερομηνίες.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1559 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:25:02 μμ »
Λοιπόν βρήκα κάτι σχετικό.
Το 1910 ο Βενιζέλος επέβαλε τον κανόνα του χρυσού, η δραχμή έγινε ματατρέψιμη σε χρυσό και κράτησε την αξία της σταθερή κατά τους Βαλκανικούς.
Το δε 1928 (Βενιζέλος πάλι), τέθηκε σε ισχύ ο κανόνας του χρυσού συναλλάγματος (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) κι έτσι η συμμετοχή της Ελλάδας στον κανόνα του χρυσού εισήγαγε την οικονομία στο διεθνές νομισματικό σύστημα αυξάνοντας έτσι την πιστοληπτική της δυνατότητα. Δυστυχώς η υποτίμηση της στερλίνας το 1931 προκάλεσε σοβαρή κρίση και στην Ελλάδα, γιατί αύξησε το εξωτερικό της χρέος και οδηγηθήκαμε στην πτώχευση του 1932.

Όντως την έκανε αυτή την πατάτα ο Ελευθέριος δύο φορές πτωχέυσαμε τον προηγούμενο αιώνα έτσι;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1560 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 07:08:03 μμ »
θυμαστε που συζητησουμε για το ποτε εγκαταλειφθηκε το δογμα περι ακεραιοτητας της οθωμανικης αυτοκρατοριας?
δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο παντως στο σχολικο λεει οτι με τον α παγκοσμιο επιταχυνεται η αποσταθεροποιηση κ η διαλυση των πολυεθνικων αυτοκρατοριων της ευρωπης, της αυστρουγγαριας κ της οθωμανικης αυτοκρατοριας.  :-\

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1561 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 07:46:48 μμ »
να ρωτησω κατι, νομιζω οτι το εχουμε ξαναπει αλλα δε θυμαμαι. τελικα η δυτικη θρακη παραχωρειται με τη συνθηκη του νειγυ ή των σεβρων?
στις σημειωσεις μου εχω γραψει οτι παραχωρει η βουλγαρια στη συνθηκη του νειγυ ανατολικη μακεδονια κ δυτικη θρακη. κ μεσα σε παρενθεση εχω γραψει οτι τελικα παραχωρειται η δυτικη θρακη με τη συνθηκη των σεβρων. τωρα βεβαια δεν εχω κ πολλη εμπιστοσυνη για αυτο ρωταω

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1562 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:34:05 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρία είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 08:39:47 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1563 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:35:43 μμ »
οκ, ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1564 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:42:59 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρίς είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ

Πολύ μπέρδεμα, πολύ μπέρδεμα...
Συμφωνώ σ' αυτό που λες, αφού πρόκειται καθαρά για εδαφική παραχώρηση Βουλγαρίας, είναι Νεϊγύ.
Στις σημειώσεις μου έχω και το εξής όμως... (τώρα να 'ναι από το γενικής παιδείας ή απο τα θέματα ιστορίας, θα σε γελάσω): Επιβεβαιώθηκε, λέει, η κυριαρχία της Ελλάδας στα εδάφη μεταξύ Εβρου και Νέστου έως και τα τουρκοβουλγαρικά σύνορα. Η περιοχή τέθηκε προσωρινά υπό συλλογική συμμαχική κυριαρχία, ώσπου να συναφθεί ελληνοτουρκική συνθήκη ειρήνης. Με τη συνθηκη των Σεβρών παραχωρείται στην Ελλάδα...

Τώρα τί να σου πω... αν έπεφτε μία τέτοια ερώτηση, θα πρεπε να ναι πολύ προσεκτικοί στην εκφώνηση...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1565 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:48:27 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρία είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ

Με του Νειγύ παραχωρείται η Δ. Θράκη στις Δυνάμεις. Με των Σεβρών σε μας. Γι αυτό τρέχαμε και στην Ουκρανία, για να πετύχουμε στις διεκδικήσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1566 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:49:34 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρίς είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ

Πολύ μπέρδεμα, πολύ μπέρδεμα...
Συμφωνώ σ' αυτό που λες, αφού πρόκειται καθαρά για εδαφική παραχώρηση Βουλγαρίας, είναι Νεϊγύ.
Στις σημειώσεις μου έχω και το εξής όμως... (τώρα να 'ναι από το γενικής παιδείας ή απο τα θέματα ιστορίας, θα σε γελάσω): Επιβεβαιώθηκε, λέει, η κυριαρχία της Ελλάδας στα εδάφη μεταξύ Εβρου και Νέστου έως και τα τουρκοβουλγαρικά σύνορα. Η περιοχή τέθηκε προσωρινά υπό συλλογική συμμαχική κυριαρχία, ώσπου να συναφθεί ελληνοτουρκική συνθήκη ειρήνης. Με τη συνθηκη των Σεβρών παραχωρείται στην Ελλάδα...

Τώρα τί να σου πω... αν έπεφτε μία τέτοια ερώτηση, θα πρεπε να ναι πολύ προσεκτικοί στην εκφώνηση...

κ εγω ακριβως το ιδιο εχω σημειωσει. ειναι μαλλον απο το γενικης παιδειας το καινουριο αφου απο εκει εγραφα σημειωσεις.
στο αλλο ομως που λεω οτι παραχωρηθηκε τελικα η δυτικη θρακη με των σεβρων ειναι απο αλλες σημειωσεις που εχω γραψει μονο τις συνθηκες μαζεμενες. κ αυτο πρεπει να το ειχα γραψει απο το παλιο σχολικο.

κ μολις το βρηκα. παλιο σχολικο σελ 84. "με τη συνθηκη του νειγυ η βουλγαρια παραιτειται απο τα κυριαρχικα δικαιωματα στη δυτικη θρακη η οποια, με τη συνθηκη των σεβρων, παραχωρειται στην ελλαδα.
με τη συνθηκη των σεβρων η ελλαδα, εκτος απο τη δυτικη θρακη  αποκτα κ την ανατολικη μεχρι τη γραμμη της τσαταλτζας"

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1567 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:50:18 μμ »
Θα με κάνετε να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω.
Η συνθήκη του Νειγύ έγινε μεταξύ Ελλάδας Βουλγαρίας
Η συνθήκη των Σεβρών μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας.
Άρα η Δυτ Θράκη, αφού μας παραχωρήθηκε από τη Βουλγαρία είναι Νειγύ και μόνο Νειγύ

Με του Νειγύ παραχωρείται η Δ. Θράκη στις Δυνάμεις. Με των Σεβρών σε μας. Γι αυτό τρέχαμε και στην Ουκρανία, για να πετύχουμε στις διεκδικήσεις μας.

Σωστός!!  :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.