*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:09:47 μμ »
...stratos91, Ostrogorsky δεν διάβασα καθόλου...τον ξεφύλλισα στο βιβλιοπωλείο...και δεν με "ενέπνευσε"...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:53 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:13:49 μμ »
οποτε καταληγουμε σε καραγιαννοπουλο για βυζαντινη
ξερει κανεις ποσο στοιχιζει αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:18:03 μμ »
Για Νέα Ιστορια τι λέτε για τον Clogg? Μου φαίνεται αρκετά καλός
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:26:37 μμ »
οποτε καταληγουμε σε καραγιαννοπουλο για βυζαντινη
ξερει κανεις ποσο στοιχιζει αυτο;

Καραγιαννόπουλος, Ιωάννης Ε. Το βυζαντινό κράτος / Ιωάννης Καραγιαννόπουλος. - 4η έκδ. - Θεσσαλονίκη : Βάνιας, 1996. - 608σ.=21,36€
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:53 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:43:00 μμ »
ρε παιδια χωρις να δειτε ενα βιβλιο δεν μπορειτε να πειτε καταληγουμε εδω η εκει. καθε βιβλιο εκφραζει διαφορετικυς ανθρωπους. το καλυτερο ειναι να παει ο καθενας να φυλλομετρησει καθε βιβλιο και να δει τι τον αντιπροσωπευει και τι τον εξυπηρετει καλυτερα.
εδω απλα γινονται διαφορες προτασεις-που η χρησιμοτητ τους ειναι τεραστια- απο κει και περα ειναι καλο ο καθενας να βλεπει τι τον εκφραζει μεσα απο την προτεινομενη αυτη βιβλιογραφια. τα περισσοτερα απ αυτα που προτεινονται ειναι πολυ καλα καλο ειναι βεβαια να βλεπουμε ειδικα για ιστορια τι μας βοηθαει ως δομη στο διαβασμα μας.

Αποσυνδεδεμένος KASANDRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:00:46 μμ »
Για τη νεότερη ιστορία δείτε το βιβλίο Ελλάς : Η σύγχρονη συνέχεια , από το 1821 μέχρι σήμερα των Βερέμη - Κολιόπουλου . Είναι 572 σελίδες , περιλαμβάνει τα πάντα γύρω από την εξωτερική πολιτική της Ελλάδας αλλά και στοιχεία για την εσωτερική πολιτική και το σημαντικότερο διαβάζεται εξαιρετικά εύκολα . Είναι των εκδόσεων Καστανιώτης αλλά εγώ το βρήκα και στην Πολιτεία . Αυτό καλύπτει τα πάντα οπότε δε χρειάζεται να διαβάσει κανείς τα σχολικά .
Επίσης το καταπληκτικό είναι πως για την περίφημη ερώτηση της απεξάρτησης της δραχμής από το δολάριο η σωστή ερώτηση ήταν η απεξάρτηση της ελληνικής οικονομίας από την αμερικανική βοήθεια , θέμα στο οποίο αναφέρεται το πιο πάνω βιβλίο
Για την αρχαία ιστορία ο Βίλκεν φτάνει και περισσεύει και η ερώτηση για το τρόπαιο στη Χαιρώνεια .... ότι και καλά το στήσαν οι Θηβαίοι ... σας ενημερώνω ως αρχαιολόγος ότι το συγκεκριμένο τρόπαιο {λιοντάρι} κατασκευάστηκε την ρωμαική περίοδο επί αυτοκράτορα Σύλλα ...
Όσο για τα άλλα φρικώδη και λάθη απίστευτα στην ιστορία θα σας γράψω αργότερα όταν θα έχω χρόνο .
Το παράπονό μου γιατί οι μεταπτυχιακοί στην Ιστορία δεν ανάφεραν τα συγκεκριμένα λάθη υπό την μορφή υπομνήματος και απλώς μιλούν για κουτοπόνηρες ερωτήσεις . Δεν ήταν κουτοπόνηρες ούτε δύσκολες ερωτήσεις ... ήταν λάθος ερωτήσεις και παραπλανητικές

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 06, 2008, 02:24:40 μμ »
Το παράπονό μου γιατί οι μεταπτυχιακοί στην Ιστορία δεν ανάφεραν τα συγκεκριμένα λάθη υπό την μορφή υπομνήματος και απλώς μιλούν για κουτοπόνηρες ερωτήσεις . Δεν ήταν κουτοπόνηρες ούτε δύσκολες ερωτήσεις ... ήταν λάθος ερωτήσεις και παραπλανητικές
και εγω το ιδιο παραπονο εχω. ή οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν καν ή δεν μιλουν εξαιτιας σκοπιμοτητων ( βλεπε αγορα αμετρητων βιβλιων και φροντιστηρια ασεπ!)  :'(

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:09:34 μμ »
Για Νέα Ιστορια τι λέτε για τον Clogg? Μου φαίνεται αρκετά καλός

Ο Clogg και μένα μου φαίνεται ωραίος. Απλά το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ συνοπτικός και είναι αυτό που είχα ξαναπεί: επειδή είναι γενική ιστορία πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι πρέπει να μάθεις και τι όχι. Από την άλλη βέβαια στη νεότερη ιστορία υπάρχει αρκετό υλικό και στα σχολικά βιβλία, με τα οποία και μόνο μπορούσες να πας σχετικά καλά με τις ερωτήσεις που έβαλαν, με εξαίρεση 2 - 3 από τις 15 περίπου, αν θυμάμαι καλά. Ωστόσο όμως κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι και φέτος θα είναι έτσι.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:16:07 μμ »
Την προηγούμενη φορά μου είχε δώσει ένας συνάδλεφος αρχαιολόγος τα βοηθήματα που είχε όταν έδωσε πανελλήνιες με την ίδια ύλη που έχουμε εμείς στον ΑΣΕΠ (30+χρόνια πίσω). Λυσάρια είναι, αλλά έχουν συνοπτικούς χρονολογικούς και γεγονοτολογικούς πίνακες. Από τις 18/6 και μετά (θα λείπω μέχρι τότε) θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάσω αν τα θέλει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:21:19 μμ »
Να είστε σίγουροι ότι φέτος θα είναι αλλιώς. Αυτό κάνουν πάντα.
Τα θέματα της μιας χρονιάς συνήθως δεν έχουν σχέση με τα θέματα της άλλης. Δείτε πχ τα αρχαία (το αναφέρω γιατί είναι χαρακτηριστικό), δεν έβαλαν καθόλυ συντακτικό κ γραμματική, ενώ στους προηγούμενους έβαζαν ανελλιπώς. Γι' αυτό ό,τι βιβλίο κι αν επιλέξει ο καθένας να διαβάσει, να το διαβάσει πολύ καλά, και να κάνει και το σταυρό του ή ό,τι πιστεύει τελοσπάντων, γιατί μην ξεχνάτε ο διαγωνισμός είναι (για μένα τουλάχιστον) 60% διάβασμα και 40% τύχη.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:23:33 μμ »
Κασάνδρα, ποιά είναι η γνώμη σου για την ερώτηση με την υιοθέτηση του δόγματος της ακεραιότητας, 1839 δεν είναι; 1856 είνα η επισφράγιση.
Για τον Καραγιαννόπουλο ν πω, εγώ τον διάβασα 2006, έκανα και αναλυτικές σημειώσεις, βοηθάει, αλλά δεν έχε καλά τις σταυροφορίες (άσχετα που εγώ την 8η τσταυροφ. την έπιασα), και εγώ έπιασα αρκετές της βυζαντινής, εκτός φυσικά από Φλωρεντία-Φερράρα και τον Χωνιάτη.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:25:16 μμ »
olgalia, Έχεις δίκιο και μάλιστα θυμάμαι που κάποια στιγμή, λίγο πριν δώσουμε είχαν βγει φήμες και ένα άρθρο στο ΕΘΝΟΣ (;) που έλεγε ότι δε θα είναι επιλογής και ότι θα είναι ανάπτυξης κ.ο.κ. Ό,τι να'ναι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:26:12 μμ »
Συμφωνώ, olgalia, φέτος δε θα βάλουν σταυροφορίες, ούτε παράξενες συνθήκες. Βάζουν τα πιο χτυπητά, αλλά με τέτοιο τρόπο που να ψάχνεσαι. πχ μας βάζουν κάτι περίεργο για την Άλωση της Πόλης από τους Τούρκους, υποτίθεται εύκολο, αλλά περίεργα διατυπωμένη, με κόλπο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 06, 2008, 03:28:53 μμ »
...ήθελα να προσθέσω ότι παράλληλα με τον Clogg - που πολύ με ικανοποίησε- προσπάθησα να διαβάσω από τον ΙΣΤ τόμο της ΙΕΕ μόνο τα κεφάλαια που αναφέρονται στις εξωτερικές σχέσεις της Ελλάδας μέχρι το 2000...κράτησα σημειώσεις...όσο πιο γρήγορα και συνοπτικά μπορούσα...με βοήθησε πολύ...αλλά ελλείψει χρόνου επέλεξα να ξεκινήσω από ένα σημείο και μετά...αποτέλεσμα; ...στην προηγούμενη σελίδα από αυτήν που ξεκίνησα βρισκόταν η αποδεύσμευση της δραχμής...πράγμα που φυσικά διαπίστωσα εκ των υστέρων...πάντα ήμουν άτυχη... :( :( :(

...όποιος προλαβαίνει, ας ρίξει μια ματιά στην ΙΕΕ τουλάχιστον για τα τελευταία 50 χρόνια του 20ου αιώνα...
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.