*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281616 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 08, 2008, 09:33:14 μμ »
Για τα παλιά βιβλία της Α΄και Β΄Γυμνασίου (της Γ΄δεν είναι χρήσιμο σε σχέση με το καινούργιο...):
Αν μπορείτε να περιμένετε μέχρι την επόμενη ή τη μεθεπόμενη εβδομάδα,  μπορώ να σκανάρω τις σελίδες που είναι στην ύλη και να τα ανεβάσω κάπου.

olgalia, καλός είναι ο Βασίλιεφ, αν και θεωρείται κάπως ξεπερασμένος... Αλλά για το ΑΣΕΠ μιλάμε και αυτό δεν έχει τόση σημασία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 08, 2008, 10:28:58 μμ »
Μπράβο βρε Ιωάννα. Μας έσωσες πάλι. Ευχαριστούμε πολύ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 08, 2008, 11:36:14 μμ »
Για τη νεότερη ιστορία δείτε το βιβλίο Ελλάς : Η σύγχρονη συνέχεια , από το 1821 μέχρι σήμερα των Βερέμη - Κολιόπουλου . Είναι 572 σελίδες , περιλαμβάνει τα πάντα γύρω από την εξωτερική πολιτική της Ελλάδας αλλά και στοιχεία για την εσωτερική πολιτική και το σημαντικότερο διαβάζεται εξαιρετικά εύκολα . Είναι των εκδόσεων Καστανιώτης αλλά εγώ το βρήκα και στην Πολιτεία . Αυτό καλύπτει τα πάντα οπότε δε χρειάζεται να διαβάσει κανείς τα σχολικά .
Παιδιά τι λέτε για το βιβλίο που προτείνει η Kasandra; Είδα ότι κανείς δεν το σχολίασε. : Ή μήπως είναι πολλές οι 572 σελίδες μόνο για αυτή την περίοδο; :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2008, 10:11:19 πμ από pelazi »
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 09, 2008, 12:21:11 πμ »
εγω παντως βιβλιο του κολιοπουλου δεν ξαναδιαβαζω!τον διαβασα στη σχολη υποχρεωτικα κ τον θεωρω απλα απαραδεκτο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 09, 2008, 12:56:41 πμ »
Στη Θεσ/νίκη έχουμε αυτές τις μέρες την έκθεση βιβλίου. Πήγα και είδα, αλλά καθώς έπιασε μπόρα ΄φυγα γρήγορα. Αυτό που με προβλημάτισε και είδα είναι η βυζαντική ιστορία του Vasiljev που μου φάνηκε πολύ καλή για την περίπτωση σαν τη δική μας. Ο δεύτερος τομος από 1204-1453 με έμφαση στην εξωτερική πολιτική- η περίοδος του κάθε αυτοκράτορα αρχίζει με την εξωτερική πολιτική του- εμπλέκει με καλό τρόπο και τις σταυροφορίες, κοίταξα λίγο τη σύνοδο Φεράρρα-Φλωρεντία και έλεγε ξεκάθαρα μετά για την Αγία Σοφία της Κων/πολης που δε θα σου ξέφευγε σε μία ερώτηση σαν αυτή του 2006. Απλά αρκετά ακριβή 65 ευρώ! Και επειδή ο 2ος τόμος είναι περίπου 350 σελίδες (η ύλη μας) είναι δύσκολο να φωτοτυπηθεί. Προβληματίζομαι. Σε σχέση με τον Οστρογκόρσκυ την προτιμώ (από το ξεφύλλισμα και των δύο μόνο).  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος vomvalekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 09, 2008, 09:45:35 πμ »
Για τα παλιά βιβλία της Α΄και Β΄Γυμνασίου (της Γ΄δεν είναι χρήσιμο σε σχέση με το καινούργιο...):
Αν μπορείτε να περιμένετε μέχρι την επόμενη ή τη μεθεπόμενη εβδομάδα,  μπορώ να σκανάρω τις σελίδες που είναι στην ύλη και να τα ανεβάσω κάπου.

olgalia, καλός είναι ο Βασίλιεφ, αν και θεωρείται κάπως ξεπερασμένος... Αλλά για το ΑΣΕΠ μιλάμε και αυτό δεν έχει τόση σημασία...
καλημερα ioanna μου.ναι κανε το αν μπορεις θα μας βοηθησεις πολυ. :)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 09, 2008, 03:25:15 μμ »
Sylla ήδη ξεκίνησα και διαβάζω από τον Vasilief. Τον βρίσκω καλογραμμένο και κατανοητό. Και πράγματι και πολύ ξεκάθαρα έχει τα σχετικά με τον καθεδρικό της Κων/πολης και τον Χωνιάτη αναφέρει συνεχώς ως αυτόπτη μάρτυρα της άλωσης. Εγώ αυτόν διαβάζω ως πρώτη επιλογή κι αν μείνει χρόνος θα ρίξω μια ματιά και σε Καραγιαννόπουλο και Ostogorsky (ευτυχώς τον έχει μια φίλη μου κι έτσι τουλάχιστον για τη Βυζαντινή, γλίτωσα κάποια χρήματα). Βέβαια θα δώσω για την αρχαία και τη νεώτερη, αλλά τουλάχιστον κάτι είναι κι αυτό.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 09, 2008, 05:23:37 μμ »
Και εγώ σήμερα το πήρα, μου άρεσε μόνο που τον ξεφύλλισα. Για την περίπτωσή μας.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 09, 2008, 05:27:11 μμ »
Και εγώ σήμερα το πήρα, μου άρεσε μόνο που τον ξεφύλλισα. Για την περίπτωσή μας.
Tίνος εκδοτικού οίκου είναι;

Αποσυνδεδεμένος Όλγα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 09, 2008, 06:04:09 μμ »
 Χρειάζεσαι το τρίτο τόμο του Ostrogorsky καθώς η ύλη που θα εξεταστούμε αφορά στη περίοδο από το σχίσμα των 2 εκκλησιών έως την άλωση της Πόλης! (1054 - 1453)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 09, 2008, 06:20:47 μμ »
 Το βιβλίο του Vasilief τίνος εκδοτικού οίκου είναι;

  Υπάρχει περίπτωση να γράφουν κάτι παραπάνω τα σχολικά; Θέλω αν γίνεται να διαβάσω από ένα βιβλίο για κάθε περίοδο, και αν μείνει χρόνος να διαβάσω κάτι άλλο!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 09, 2008, 11:00:18 μμ »
Χρειάζεσαι το τρίτο τόμο του Ostrogorsky καθώς η ύλη που θα εξεταστούμε αφορά στη περίοδο από το σχίσμα των 2 εκκλησιών έως την άλωση της Πόλης! (1054 - 1453)

Η περίοδος που εξεταζόμαστε σε ό,τι αφορά στη Βυζαντινή Ιστορία είναι 1204-1453

Η περίοδος που αναφέρεις, αφορούσε στον προηγούμενο διαγωνισμό!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 10, 2008, 12:12:24 πμ »
Και εγώ σήμερα το πήρα, μου άρεσε μόνο που τον ξεφύλλισα. Για την περίπτωσή μας.
Tίνος εκδοτικού οίκου είναι;
Το βιβλίο του Vasilief τίνος εκδοτικού οίκου είναι;

  Υπάρχει περίπτωση να γράφουν κάτι παραπάνω τα σχολικά; Θέλω αν γίνεται να διαβάσω από ένα βιβλίο για κάθε περίοδο, και αν μείνει χρόνος να διαβάσω κάτι άλλο!
Υπάρχει από 2 διαφορετκούς εκδοτικούς οίκους, το ένα από Πελεκάνος, επίτομο και εμένα μου φάνηκε σαν περισσότερο λειψό, το άλλο είναι εκδ. Μπεργαδή, 2 τόμοι (η ύλη μας είναι μόνο ο δεύτερος τόμος) πιο εύχρηστο. Μεγάλες διαφορές στις τιμές. Στην έκθεση βιβλίου μου είπε από 70-65 ευρώ. Στον Ιανό από 65-57 και στν Μαλλιάρη από 47-42 ευρώ. Αλλά δεν υπάρχουν πολλά αποθέματα. Δεν υπήρχε σχεδόν πουθενά, μόνο με παραγγελία. Και επειδή οι σελίδες είναι αρκετές δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να φωτοτυπηθεί.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 10, 2008, 09:36:29 πμ »
Το βιβλίο του Vassilief είναι πράγματι πολύ καλό. Έχει όμως απίστευτες (και άχρηστες για την περίπτωσή μας) λεπτομέρειες. Ποιος παντρεύτηκε με ποια, γιατί τσακώθηκαν κ.ο.κ.  Αυτό και μόνο καθιστά κουραστικό το διάβασμά του. Το λέω επειδή στον προηγούμενο ΑΣΕΠ είχα κάνει μια απόπειρα να το διαβάσω. Η αλήθεια είναι ότι βοηθάει πολύ όμως προϋποθέτει πολύ (και πολύτιμο) χρόνο το διάβασμά του, προκειμένου να ξεχωρίσει κανείς αυτά που πραγματικά είναι σημαντικά.
Όσον αφορά το βιβλίο των Βερεμή - Κολιόπουλου έχει κανείς κάποια άποψη; Συμφωνώ όσον αφορά στον Κολιόπουλο, όμως, είναι καλό να υπάρχει ένα σύγγραμα που να καλύπτει όλη την ύλη. Εδώ αγωνιζόμαστε για την, κατά το δυνατόν, συστολή του χρόνου!!! Το έχει δει κανείς;
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159919
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.