*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281612 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikol24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 12, 2008, 11:43:51 πμ »
Καλημέρα. 
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και πραγματικά το θεωρώ πολύτιμο! Με απασχολεί το θέμα της Ιστορίας, όπως και τους περισσότερους.
Ψάχνοντας στη βιβλιοθήκη μου ανακάλυψα ένα βιβλίο του Κολιόπουλου(το έιχα πάρει στο Πανεπιστήμιο, αλλά δεν έδωσα ποτέ το μάθημα!)
 Ιστορία της Ελλάδας από το 1800.Η διαμόρφωση και η άσκηση της Εθνικής Πολιτικής.
Φτάνει έως το 1980.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο? Αν είναι καλό? Δεν είχα ποτέ ιδιαίτερη σχέση με την ιστορία και δε γνωρίζω αν είναι καλό ή όχι.[/font]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2008, 11:57:46 πμ από nikol24 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 12, 2008, 01:36:10 μμ »
Σε ό,τι αφορά στο παλαιό σχολικό της β'γυμνασίου για τη βυζαντινή ιστορία και πάλι οι σελ. που μας αφορούν είναι γύρω στις 80, όπως και στο παλαιό της α' γυμνασίου για την αρχαία ιστορία, συμπεριλαμβανομένων των τεχνών-πολιτισμού κτλ...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος mariazante

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 12, 2008, 05:11:06 μμ »
παιδια βοηθηστε με.οσον αφορα τη βυζαντινη ιστορια του vasiliev ειναι καλη?ειναι πολλες οι σελιδες και δεν ξερω αν αξιζει να χαλασω τοσα χρηματα για φωτοτυπιες.μηπως επισης θα μπορουσατε να μου πειτε απο ποιο κεφαλαιο να βγαλω.εχω απο τη σχολη τους 3 τομους του ostrogorsky.ποια απο τις 2 ειναι καλυτερη?να μεινω στον ostrogorsky χωρις εξοδα η να φωτοτυπισω τον vasiliev?

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 12, 2008, 05:23:06 μμ »
Έγω Ostrogorsky θα διαβάσω γιατί κι εγώ το έχω από τη σχολή. Αφού όπως είπαν άλλοι συνάδελφοι πάνω κάτω τα ίδια λένε! Γιατί να μπω σε παραπάνω έξοδα;
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 12, 2008, 05:24:14 μμ »
Αχ παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιες σελίδες από τα σχολικά είναι στην ύλη της ιστορίας για τη σύγχρονη?Ξέρω ότι είναι λίγο γελοία η ερώτηση, αλλά έχω αγχωθεί και φοβάμαι μην κάνω λάθος και αφήσω κάτι έξω...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 12, 2008, 06:11:38 μμ »
Με αυτή τη βυζαντινή τα έχω πάρει άσχημα με όλα γενικά. Δεν είχα ούτε Ostrogorsky ούτε Vasiliev. Αποφασίζω να διαβάσω τον δεύτερο, παραγγέλνω το φτηνότερο, 42 ευρώ. Με παίρνουν τηλ την άλλη μέρα, εξαντλήθηκε λέει, καινούργια παραγγελία με 72 ευρώ. Βρίσκω στον Ιανό με 57, παραγγέλνω. Λέω ας δοκιμάσω με δανεισμό από βιβλιοθ. παν/μίου, πάω μου λεει 50 ευρώ για εγγραφή (σε όλα τα σπουδαστήρια το ίδιο). Η swtia μου προσφέρει τη βοήθειά της και παίρνει τηλ. να τ δανειστώ στο όνομά της, με χίλια ζόρια οκ, τα παίρνω τα βιβλία από το ράφι, λέει ο άλλος υπάλληλος 'δε γίνεται, άσε που αυτά τα βιβλία δε δανείζονται ούτως ή άλλως'. Αδιέξοδο. Λέω άι σιχτιρ θα τα πάρω από Ιανό με 57, πάω λέει 'ναι ήρθαν, αλλά με 72 ευρώ, ανέβασαν τα τιμολόγια'. Όχι δεν τα παίρνω λέω, πάω σε ένα βιβλιοπωλείο που μου είχε μείνει, βρίσκω τελευταίο αντίτυπο με 57 ευρώ και τ παίρνω. Συχάθηκα και τα πανεπιστήμια και τα βιβλιοπωλεία και τους εκδοτικούς οίκους.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 12, 2008, 06:24:31 μμ »
και εγω εχω στην βιβλιοθηκη μου δυο βιβλια του βακαλοπουλου, το ενα ειναι απο 1204-1940 και το αλλο απο 1204 εως 1985..τα εχετε υποψη σας;ποια η γνωμη σας;

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:14:43 πμ »
Με αυτή τη βυζαντινή τα έχω πάρει άσχημα με όλα γενικά. Δεν είχα ούτε Ostrogorsky ούτε Vasiliev. Αποφασίζω να διαβάσω τον δεύτερο, παραγγέλνω το φτηνότερο, 42 ευρώ. Με παίρνουν τηλ την άλλη μέρα, εξαντλήθηκε λέει, καινούργια παραγγελία με 72 ευρώ. Βρίσκω στον Ιανό με 57, παραγγέλνω. Λέω ας δοκιμάσω με δανεισμό από βιβλιοθ. παν/μίου, πάω μου λεει 50 ευρώ για εγγραφή (σε όλα τα σπουδαστήρια το ίδιο). Η swtia μου προσφέρει τη βοήθειά της και παίρνει τηλ. να τ δανειστώ στο όνομά της, με χίλια ζόρια οκ, τα παίρνω τα βιβλία από το ράφι, λέει ο άλλος υπάλληλος 'δε γίνεται, άσε που αυτά τα βιβλία δε δανείζονται ούτως ή άλλως'. Αδιέξοδο. Λέω άι σιχτιρ θα τα πάρω από Ιανό με 57, πάω λέει 'ναι ήρθαν, αλλά με 72 ευρώ, ανέβασαν τα τιμολόγια'. Όχι δεν τα παίρνω λέω, πάω σε ένα βιβλιοπωλείο που μου είχε μείνει, βρίσκω τελευταίο αντίτυπο με 57 ευρώ και τ παίρνω. Συχάθηκα και τα πανεπιστήμια και τα βιβλιοπωλεία και τους εκδοτικούς οίκους.
Κουράγιο παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:10:23 πμ »
 καλημερα σε ολους....Sylla σε ποια βιβλιοθηκη σου ζητησαν 50 ευρω για εγγραφη???
μας ειπαν οτι με ταυτοτητα μπορεις να δανειστεις απο τις βιβλιοθηκες του Παν/μιου Αθηνων.....
ετσι δεν ειναι Rwxanh????
μηπως καταλαβα εγω λαθος?χρειαζεται κ εγγραφη???????

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:18:39 πμ »
Όχι βρε παιδια τι εγγραφή?Η κολλητή μου από τη σχολή πήγε την προηγούμενη εβδομάδα και έβγαλε ενα πάκο φωτοτυπίες για κεινη και για μενα καιθα ξαναπαει σήμερα μόνο με την ταυτοτητα της.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:27:54 πμ »
ωραια...μια χαρα....κ εγω ετσι ειχα καταλαβει....
οποτε Sylla τι εγγραφη εννοεις? μηπως εσυ ηθελες να παρεις το βιβλιο σπιτι?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:29:21 πμ »
ναι να το παρει για να το βγαλει εξω γιατι ηταν πολλες σελιδες. πηγα χτες και ειδα, τα βιβλια που εινα βασικα για ασεπ εχουν το κοκκινο σημα και δεν δανειζονται. εγω το χειμωνα τα επαιρνα συνεχειακαι τα διαβαζα με την ησυχια μου κρατωντας σημειωσεις

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:58:07 πμ »
  καλημερα swtia ..δλδ δεν του το εδωσαν καν για φωτοτυπιες εντος της σχολης?στο φωτοτυπειο?
οταν λες βασικα για ασεπ?τι εννοεις?ιστοριες, γραμματολογιες κτλ?η και πιο συγκεκριμενα για λογοτεχνια και αρχαια?

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:13:52 πμ »
Αφού δεν είμαστε πια φοιτητές (γιατί η swtia είναι μεταπτ.) πρεπει να κάνεις εγγραφή για να δανείζεσαι, 50 ευρώ, εδώ στη Θεσ/νίκη, σε όλα τα σπουδαστήρια, αλλά ούτως ή άλλως τα βιβλία για ασεπ πλέον δεν μπορείς να τα δανειστείς, υπάρχει ένα φωτοτυπικό μέσα που είναι και πιασμένο, αλλά και 300 σελ. πώς θα βγάλεις, δεν ξέρω και αν θα με άφηναν και τέλος δεν μου άρεσε το ύφος τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159916
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.