*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 13, 2008, 07:00:14 μμ »
ρε παιδια αντι να ψαχνομαστε για βιβλιογραφια και να αγοραζουμε συνεχεια εκατο βιβλια για ιστορια δε μαζευομαστε να παμε να αγορασουμε τις σημειωσεις απο το μπονια να τις φωτοτυπησουμε και να μοιραστουμε τα εξοδα;
τοσοι που ειμαστε δε θα στοιχισει πανω απο 20 ευρω στον καθενα..
μην ξεχασουμε κι εμας που ειμαστε στην επαρχια... ;)
Γνωστοί μου μαζεύτηκαν και παρήγγηλαν και τους βγήκαν γύρα στα 150 ευρώ το άτομο...Σύν τις φωτοτυπίες που πρέπει να βγάλουν σύν το ότι όπως λέει η swtia είναι ρίσκο..Εγώ πιστεύω ότι είναι σημειώσεις που μπορούμε να τις βγάλουμε και εμείς μέσα από μια καλή ανάγνωση.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 13, 2008, 07:27:46 μμ »
Κι εγώ πιστεύω, ότι αρκεί ένα προσεκτικό διάβασμα και μιά καλή επίτομη ιστορία..Μην παρασύρεστε από τις διαφημίσεις..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:06:07 μμ »
ιστορια δεν ειχα παρει, αλλα το δοκιμαστικο που ειχα δει ηταν μι απεριληψη των σχολικων. εγω προσωπικα δεν εμεινα ευχαριστημενη και δεν πιστευω οτι καλυπταν αυτα που επεσαν

Συμφωνώ με Σωτια. Και εγώ τις είχα πέρσυ. Δεν μπορώ να πω ότι βοήθησαν ιδιαίτερα..
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:38:54 πμ »
Βρε παιδιά, σκέφτομαι μήπως πρεπει να διαβάσουμε κάτι διαφορετικό για αρχαία ιστορία, με ποιο σκεπτικό; Το 2006 οι ερωτήσεις έβγαιναν άνετα από τον Βίλκεν, ακόμη και από το παλιό σχολικό, εντάξει, ας βγάλουμε το μνημείο της μάχης. Επειδη αυτή μας αιφνιδιάζουν για τα καλά κάθε φορά, μήπως φροντίσουν να μην βρούμε τις απαντήσεις στον Βίλκεν; Μήπως μας βάλουν εύκολες στη Βυζαντινή και εμείς σκάμε να πάρουμε Οστρογκόρσκυ και Βασίλιεβ κοκ; Αν κάποιος από εσάς έχει προτιμήσει διαφορετικό βιβλίο από τον Βίλκεν, σε αυτό ή στον προηγούμενο διαγωνισμό, μήπως μπορεί να μας διαφωτίσει; Υπάρχει άλλο ανάλογο, ίσως και αναλυτικότερο ας πούμε; Εγώ στον προηγούμεο διαγωνισμό διάβασα Βίλκεν και τις έπιασα όλες εκτός από αυτή του μνημείου, αλλά δε με πειράζει να αλλάξω φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:41 »

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 14, 2008, 09:59:50 πμ »
Βρε παιδιά, σκέφτομαι μήπως πρεπει να διαβάσουμε κάτι διαφορετικό για αρχαία ιστορία, με ποιο σκεπτικό; Το 2006 οι ερωτήσεις έβγαιναν άνετα από τον Βίλκεν, ακόμη και από το παλιό σχολικό, εντάξει, ας βγάλουμε το μνημείο της μάχης. Επειδη αυτή μας αιφνιδιάζουν για τα καλά κάθε φορά, μήπως φροντίσουν να μην βρούμε τις απαντήσεις στον Βίλκεν; Μήπως μας βάλουν εύκολες στη Βυζαντινή και εμείς σκάμε να πάρουμε Οστρογκόρσκυ και Βασίλιεβ κοκ; Αν κάποιος από εσάς έχει προτιμήσει διαφορετικό βιβλίο από τον Βίλκεν, σε αυτό ή στον προηγούμενο διαγωνισμό, μήπως μπορεί να μας διαφωτίσει; Υπάρχει άλλο ανάλογο, ίσως και αναλυτικότερο ας πούμε; Εγώ στον προηγούμεο διαγωνισμό διάβασα Βίλκεν και τις έπιασα όλες εκτός από αυτή του μνημείου, αλλά δε με πειράζει να αλλάξω φέτος.

Διάβασα μόνο τα σχολικά, αλλά είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για την επίτομη ιστορία της Mosse: Mosse Claude & Schnapp - Gourbeillon Annie,  Επίτομη ιστορία της αρχαίας Ελλάδας 2000 - 31 π.Χ., εκδ. Παπαδήμας. Κάποιος ιστορικός, ας πει την γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:00:19 μμ »
Γεια χαρα!
Έχω τελειωσει ιστορικο ΑΠΘ,πιστευω οτι για να νιωθει καποιος οσο το δυνατο σιγουροτερος,οταν εχει να κανει με τετοιου ειδους εξετασεις,πρεπει να διαβαζει δοκιμασμενα βιβλια.Ολα τα μαθηματα της αρχαιας ελληνικης στη σχολη βασιζονται στο βιλκεν,γιατι να ειναι τυχαιο αυτό;Μεχρι και σε dvd που εδειξα σε ταξη για το Μ. Αλεξανδρο,του national geografic,αναγνωρισα οτι ειχε ξεπατικωσει το βιλκεν.Οσον αφορα τη βυζαντινη,συστηνω Ostrogorsky.Χωρις να πλατειάζει, τα καλύπτει όλα.Καλο διαβασμα και θετικες σκεψεις σε ολους! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2008, 04:25:42 μμ από eli eli »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 14, 2008, 01:01:05 μμ »
ιστορια δεν ειχα παρει, αλλα το δοκιμαστικο που ειχα δει ηταν μι απεριληψη των σχολικων. εγω προσωπικα δεν εμεινα ευχαριστημενη και δεν πιστευω οτι καλυπταν αυτα που επεσαν

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά στην ιστορία, πήγαινε ένας γνωστός μου στο μπόνια και έκαναν μέχρι το Σεπτέμβη μαθήματα με βάση την παλιά ύλη και μετά έτρεχαν με συμπληρωματικά μαθήματα να βγάλουν τα υπόλοιοπα. Άρα, δεν έχουν κάποια επιπλέον ενημέρωση. Εξάλλου, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να προβλέψει ποτέ τη φιλοσοφία των θεμάτων κάθε φορά. Μόνο σημειώσεις διδακτικής και παιδαγωγικών από φροντιστήρια έχουν κάποια χρησιμότητα, γιατί συστηματοποιούν κάπως την ασαφή ύλη.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 14, 2008, 05:41:50 μμ »
καλησπερα σε ολους....παιδια ημουν χτες Σαβαλλα...και προβληματιστκα λιγο με την ιστορια...λεω να παρω Wilken, Οστρογορσκυ, και για νεα ημουν μεταξυ Clogg, Βερεμη_Κολιοπουλου και Σβολοπουλου η Σβορονου...δεν ξερω...τα εχασα λιγο με τη νεα....μου φανηκε καλος ο Clogg αλλα μηπως παραειναι συνοπτικος?
Κ ο Βερεμης...ηταν αρκετα ακριβος...
επισης ...Οστρογκορσυ πουλουσαν και τους 3 τομους μαζι..υποχρεωτικα 73 παρακαλω.......ξερετε μηπως καποιο βιβλιοπωλειο που να τους πουλαει χωριστα?
 ??? ???
αλλιως νομιζω δεν συμφερει   ελεος....τι να τους κανω και τους 3....αν ειναι ετσι καλυτερα να παω στο Σπουδαστηριο για φωτοτυπιες.... :-\

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 14, 2008, 05:48:16 μμ »
υποχρεωτικα και τους τρεις μαζι;;;;;;;βρηκαν ευκαιρια μου φαινεται!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 14, 2008, 06:03:24 μμ »
ναι υποχρεωτικα..........ελεος ρε παιδια ομως....73 ευρω για 200 σελιδες?ε οχι....
πουθενα δεν τους πουλανε χωριστα?

Αποσυνδεδεμένος KASANDRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 14, 2008, 10:21:43 μμ »
Στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία στην Ασκληπιού δεν κάνουν τέτοια κόλπα με τα βιβλία . Νομίζω πως μπορείτε να πάρετε από κει τον ένα τόμο , αν φυσικά δεν έχει εξαντληθεί .

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 15, 2008, 12:58:44 πμ »
παιδια ποσες σελιδες εχει ολος ο wilcken και ποσες χρειαζομαστε?

να δω αν αξιζει να το αγορασω η να το φωτοτυπησω...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 15, 2008, 01:05:18 πμ »
παιδια ποσες σελιδες εχει ολος ο wilcken και ποσες χρειαζομαστε?

να δω αν αξιζει να το αγορασω η να το φωτοτυπησω...

Αν θυμάμαι καλά γύρω στις 150. Αν μπορείς να το φωτοτυπήσεις νομίζω ότι είναι καλύτερα. Εγώ πάντως το έχω αγοράσει.

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 15, 2008, 01:07:45 πμ »
γυρω στις 150 μας αφορουν ή 150 εχεις ολες κι ολες το βιβλιο??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.