*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #378 στις: Ιούλιος 22, 2008, 10:05:23 πμ »
θελω να ζητησω ειλικρινα συγνωμη απο τη συναδελφο strumfita.
Ημουν υπερβολικος και "ειρωνικος" αλλα οχι προς εκεινη.
το μνμ της ηταν η αφορμη. ελπιζω να με συγχωρεσει!

βυζαντιο και δυση. νομιζω οτι δεν ενδιαφερουν τοσο τα εσωτερικα προβληματα και ο τροπος εμφανισης των οθωμανων, (οι επιτυχιες τους ειναι μεσα)
νομιζω οτι εχει να κανει με σχεσεις βυζ-δυτικων και το αντιστροφο.
διαβαζοντας κανεις τα ξεκαθαριζει. θελουν κριτικη σκεψη  αυτα που διαβαζουμε.



 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #379 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:43:17 πμ »
Εγώ πάντως πιστεύω πως ούτε οι Οθωμανοί είναι μέσα, στον προηγούμενο ΑΣΕΠ δεν είχε πέσει τίποτα σχετικό (μόνο η ερώτηση για τη Θεσ/νίκη που όμως αφορούσε στους βενετούς). πχ πιθανόν να μπει ερώτηση για τη μάχη της Βάρνας (σταυροφόροι vs τούρκοι), αλλά όχι για τη μάχη της Άγκυρας (τούρκοι vs μογγόλοι). Βέβαια δεν είναι πολλά, μέσα στα τόσα, τα διαβάζεις κι αυτά.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #380 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:28:28 μμ »
Σκ@*@! Το βιβλιοπωλείο δε βρήκε ακόμα το Wilcken. Kαι σχεδόν κοντεύω να το τελειώσω το σχολικό.

Εσείς που έχετε διαβάσει το Wilcken, πόσο αναλυτικός είναι; πχ λέει για τη μάχη της Τανάγρας, Κορώνειας κτλ για τις οποίες το σχολικό δε λέει τίποτα;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #381 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:57:06 μμ »
ειναι πολυ καλο βιβλιο, καλογραμμενο και εχει ολη την υλη.
διαβαζεται ευχαριστα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #382 στις: Ιούλιος 23, 2008, 04:29:41 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.Π΄ροτίθεμαι να ξεκινήσω διάβασμα αυτές τις μέρες και θα ήθελα τα φώτα σας.Το βιβλίο tou Wilken για την αρχαία ιστορία μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί.΄΄Εχετε κάποιο άλλο υπόψη σας εκτός από τα σχολικά;Από τη Βυζαντινή τι ακριβώς είναι στην ύλη;Τι εννοεί με το σχέσεις βυζαντίου-Δύσης;H μάχη της Άγκυρας πχ δεν είναι;Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #383 στις: Ιούλιος 23, 2008, 04:35:25 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.Π΄ροτίθεμαι να ξεκινήσω διάβασμα αυτές τις μέρες και θα ήθελα τα φώτα σας.Το βιβλίο tou Wilken για την αρχαία ιστορία μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί.΄΄Εχετε κάποιο άλλο υπόψη σας εκτός από τα σχολικά;Από τη Βυζαντινή τι ακριβώς είναι στην ύλη;Τι εννοεί με το σχέσεις βυζαντίου-Δύσης;H μάχη της Άγκυρας πχ δεν είναι;Eυχαριστώ εκ των προτέρων
΄
Ενας Ιστορικός που δουλεύει σε Φροντιστήριο προετοιμασίας ΑΣΕΠ μου είπε ότι είναι στην ύλη οι σχέσεις Βυζαντίου Δύσης καθώς και ό,τι αφορά τα Βαλκάνια άλλά είναι έξω ό,τι αφορά την Τουρκία .Δεν ξέρω αν έχει βάση .Πολλοί αό αυτούς είναι άσχετοι

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #384 στις: Ιούλιος 23, 2008, 10:41:30 μμ »
Σκ@*@! Το βιβλιοπωλείο δε βρήκε ακόμα το Wilcken. Kαι σχεδόν κοντεύω να το τελειώσω το σχολικό.

Εσείς που έχετε διαβάσει το Wilcken, πόσο αναλυτικός είναι; πχ λέει για τη μάχη της Τανάγρας, Κορώνειας κτλ για τις οποίες το σχολικό δε λέει τίποτα;

Σχετικά με τη μάχη της Κορώνειας μια πολύ μικρή αναφορά γίνεται στο σχολικό της α' γυμνασίου (σελ. 90). Στο δε σχολικό της α' Λυκείου όσο και στο παλαιό της α' γυμνασίου δεν υπάρχει ρητή αναφορά στη συγκεκριμένη μάχη. Θίγεται μόνο ο Κορινθιακός/Βοιωτικός πόλεμος, στα πλαίσια του οποίου εντάσσεται και η συγκεκριμένη μάχη. Όσο για τη μάχη της Τανάγρας (457π.Χ) έχεις απόλυτο δίκαιο, δεν υπάρχει καμία σχετική αναφορά στα σχολικά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #385 στις: Ιούλιος 23, 2008, 10:59:54 μμ »
Έχεις δίκιο αλλά δεν εννοούσα συτή τη μάχη.
Στον Hornblower που ξεφύλισσα αυτές τις μέρες έχει κι άλλη μάχη Κορώνειας, πριν τον Πελ/κό που την εντάσσει στα πλαίσια ενός Β' Ιερού πολέμου. Αλλά με τις 550 σελίδες που έχει (kι όλες αναφέρονται ακριβώς στην περίοδο που έχουμε στην ύλη), μιλάει και για το πότε κατούρησε ο κάθε σπαρτιάτης βασιλιάς. Δεν υπάρχει περίπτωση, εγώ τουλάχιστον να τα θυμηθώ όλα αυτά!
Γι' αυτό έχω λυσσάξει να βρω το Wilcken, αλλά δυστυχώς δεν έχει βγει ακόμα η καινούρια έκδοση. Κι αν δεν εκδοθεί μέχρι τέλος του μήνα, μετά πάει Σεπτέμβρης (μια και στην Αθήνα καμιά εταιρία δε λειτουργεί τον Αύγουστο).
Τέλοσπάντων διαβάζω καλά το σχολικό προς το παρόν και βλέπουμε...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #386 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:32:57 μμ »
Ξεκίνησα αρχικά να διαβάζω από Honblower και σχολικά. Συνειδητοποίησα ότι στα σχολικά δεν μπορείς με τίποτα να στηριχτείς μιας και παραλείπονται απίστευτα πολλά περιστατικά. Με μια καλή ανάγνωση από Hornblower και με σημειώσεις τελικά αποφάσισα να πορευτώ. Στην πορεία βέβαια άνοιξα την εγκυκλοπαίδειά μου του ΠΑΠΥΡΟΥ για να συμβουλευτώ χάρτες και για να ΄φωτίσω΄ κάποια σημεία που δεν μπορούσα να κατανοήσω. Αυτό ήταν! Εντυπωσιάστηκα από το πόσο καλογραμμένη είναι η ιστορία και κυρίως με ικανοποίησε το γεγονός ότι λέει ΟΛΑ όσα έχει και ο Hornblower αλλά τόσο ωραία διατυπωμένα που σου μένει πραγματικά το ουσιαστικό κομμάτι των γεγονότων κι όχι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας που έχει ο Hornblower και τελικά κάπου στη μέση σε φτάνει στα όρια σου... Είναι απίστευτο τελικά το τι μπορεί να βολέψει τον καθένα στο διάβασμά του...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #387 στις: Ιούλιος 24, 2008, 12:40:49 πμ »
Κοίταξα και εγώ τον Hornblower αυτές τις μέρες και έπαθα ένα σοκ οφείλω να ομολογήσω..Δεν ήταν δύσκολο στο διάβασμα ,έχει απλή γλώσσα αλλά περιέχει τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας..Εννοείται ότι κράτησα πολύ συνοπτικές σημειώσεις δικές μου κ από εκεί θα κάνω την επανάληψη...Νομίζω ότι αν κρατήσει κανείς τα πολύ βασικά του καλύπτεται.Βοηθά πάντως πολύ στην κατανόηση των γεγονότων και πρώτη φορά που μαθαίνω όχι απλά το ότι έγινε ένα γεγονός αλλά το γιατί...και αυτό είναι το σημαντικό

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #388 στις: Ιούλιος 24, 2008, 02:38:26 μμ »
Γιατί δεν κοιτάζετε και την ιστορία του Μπένγκτσον? Εγώ-το έχω ξαναπει-στον προηγούμενο διαγωνισμό αυτήν είχα διαβάσει και τις επιασα 'ολες πλην του μνημείου. Είναι βέβαια τεράστιο το βιβλίο αλλά η περίοδος που μας αφορά δεν είναι τόσο τραγική σε αριθμο σελίδων. ;)

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #389 στις: Ιούλιος 24, 2008, 02:53:17 μμ »
Καλημέρα σε όλους!!!   :)  Είμαι καινούρια στο forum, έχω τελειώσει Αρχαιολογία στην Αθήνα και φέτος θα δώσω για πρώτη φορά ΑΣΕΠ. Ομολογώ ότι με έχετε βοηθήσει τρομερά!  Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.  Στον Wilckens η ύλη είναι από την σελ. 175-342;  Πρέπει να διαβάσουμε και για τον πολιτισμό του 5ου αιώνα π.Χ.;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  :D
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 24, 2008, 03:03:23 μμ »
Αν και δεν το ξέρω το βιβλίο αυτό να σου πω γενικά πως περιλαμβάνεται ασφαλώς και η τέχνη από το 479-323 π.Χ  δηλαδή ακριβώς της περιόδου που μας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 24, 2008, 03:24:53 μμ »
Αν και δεν το ξέρω το βιβλίο αυτό να σου πω γενικά πως περιλαμβάνεται ασφαλώς και η τέχνη από το 479-323 π.Χ  δηλαδή ακριβώς της περιόδου που μας ενδιαφέρει.

Σ' ευχαριστώ!!  Δεν γλιτώνουμε τίποτα δηλαδή!!!  :(
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.