*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108168 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #224 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 06:37:20 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να βάλουν στη διδακτική θέμα που να ζητά να σχεδιάσουμε σχέδιο εργασίας (project); Οπότε πρέπει να ξέρουμε απέξω κι όλα τα βήματα γι' αυτό; Δε θα το αντέξω να πρέπει να μάθω κι αυτό απέξω...
olgalia νομίζω πολύ δύσκολα.παρακολούθησα ειδική διδακτική σε φροντιστήριο και ο καθηγητής μας είχε πει ότι χλωμό να μπει απλώς να ξέρουμε τα στάδια πάνω κάτω όπως τα δίνουν τα βιβλία του καθηγητή,στην περίπτωση που ζητηθεί έστω η οργάνωση του θέματος.εξάλλου για αυτους το σχέδιο εργασίας είναι το διαθεματικό όποτε πως θα σε κρίνουν ως κοινωνιολόγο ή μαθηματικό;;επίσης το σχέδιο εργασίας είναι χρονοβόρα διαδικασία...τι θα γράφουμε την προειτοιμασία ενος π.χ. τετραμήνου;
μόνο σε γυμναστές έχουν βαλει κάτι τέτοιο αλλά αυτοι έχουν κ μαθήματα όπως βιολογία κλπ.
ας ξέρουμε γενικά τα βήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 02:33:51 μμ »
Τουλάχιστον όμως, σε ό,τι αφορά στο μάθημα της Ιστορίας και στα βιβλία του καθηγητή, υπάρχουν στο τέλος της κάθε διδακτικής ενότητας προτεινόμενα σχέδια διαθεματικής εργασίας (project), σε μορφή βέβαια σχεδιαγράμματος. Δηλ. τίθενται: τίτλος project, δραστηριότητες, στοχοθεσία, θεμελιώδεις διαθεματικές έννοιες καθώς και προέκταση σε άλλα μαθήματα.

Επομένως,  καλό θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον να γνωρίζουμε τα βασικά βήματα, το περίγραμμα δηλ. ενός project.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #226 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 04:34:20 μμ »
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας, θα μάθω τα βήματα, ελπίζω και να τα θυμηθώ βέβαια στο τέλος αν χρειαστεί.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έχει κανείς υπόψη του κάποιο από τα παρακάτω βιβλία, όλα των εκδόσεων Gutemberg;
1. Η διδακτική των αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο και λύκειο - Θεωρία και Πράξη, Mαρκαντωνάτος
2. Ιστορία - Μύθος -Ιδεολογία, Διδακτική προσέγγιση στην Πολιτεία του Πλατωνος, Αιμιλία Βλαχογιάννη
3. Πλάτων και Αριστοτέλης, (Φιλοσοφική ερμηνεία επιλεγμένων κειμένων), Κυριάκος Κατσιμάνης

Θα ήθελα να διαβάσω κάτι πιο εξειδικευμένο στη διδακτική των αρχαίων, που να περιλαμβάνει όμως μέσα και κείμενα που έχουμε στην ύλη μας. Επειδή είμαι επαρχία και δεν υπάρχουν βιβλιοπωλεία τόσο εξειδικευμένα, πρέπει να παραγγείλω όποιο βιβλίο με ενδιαφέρει, και τι να παραγγείλω χωρίς να το δω; Αν βγει πατάτα ή απλά ο τρόπος του δε με βολεύει; Τόσα λεφτά μου έχει στοιχίσει αυτός ο διαγωνισμός, μην πετάξω κι άλλα!!
Γι' αυτό απευθύνομαι σε σας, αν κανείς έχει υπόψη του αυτά τα βιβλία ή κάποιο από αυτά και μπορούσε να πει τι περιλαμβάνει/νουν θα τον ευγνωμονούσα εσαεί!!! (πώς φαίνεται ο φιλόλογος ε;)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #227 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:16:26 μμ »
Τι έγινε παιδιά, δε διαβάζει κανείς διδακτική αρχαίων; Δεν έχετε υπόψη σας κανένα απ' αυτά τα βιβλία;  ??? ???
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #228 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 02:52:29 μμ »
olgalia, απο τα βιβλια που αναφερεις,γνωριζω μονο το Πλατων-Αριστοτελης του Κ.Κατσιμανη. εχει παρα πολυ καλη αναλυση. καλυπτεσαι απολυτα οσο αφορα τα πραγματολογικα. Δεν πρεπει να υπαρχει κατι καλυτερο.( τον ιδιο τον καθηγητη τον ειχα στο πανεπιστημιο. ηταν πολυ καλος, αλλα και πολυ αυστηρος)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #229 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 07:47:28 μμ »
Έχει σχεδιο διδασκαλίας για την αλληγορία του σπηλαίου ή είναι όλο σε δοκιμιακή μορφή;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #230 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:11:08 πμ »
Καλημερα..ερωτηση, ισως και χαζη. για διδακτικη νεων εχω τη διδασκαλια ποιηματος του Σπανου....
δεν το εχω διαβασει ακομα δεν ξερω δλδ τι γραφει κ περιεχει.....
υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα πεζα? ειχα διαβασει για ενα του Σπανου παλι αλλα νομιζω δεν εχει κυκλοφορησει ακομα....

οποιος μπορει να βοηθησει....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #231 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:12:36 πμ »
Μέσα στο Βιβλίο Καθηγητή της Ιλιάδας έχει Σχέδια Μαθημάτων για τις ραψωδίες Π και Ω. Εάν επιλέγαμε Διδακτική Αρχαίων έναν τέτοιο τύπο παρουσίασης θα έπρε να κάνουμε? Το έχετε δει? Πως το βρίσκεται?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #232 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:15:55 πμ »
Καλημερα..ερωτηση, ισως και χαζη. για διδακτικη νεων εχω τη διδασκαλια ποιηματος του Σπανου....
δεν το εχω διαβασει ακομα δεν ξερω δλδ τι γραφει κ περιεχει.....
υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα πεζα? ειχα διαβασει για ενα του Σπανου παλι αλλα νομιζω δεν εχει κυκλοφορησει ακομα....

οποιος μπορει να βοηθησει....
Η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΖΟΥ ΤΟΥ ΣΠΑΝΟΥ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΕΠΙΣΤΑΜΕΝΑ.



Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #233 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:27:16 πμ »
Μέσα στο Βιβλίο Καθηγητή της Ιλιάδας έχει Σχέδια Μαθημάτων για τις ραψωδίες Π και Ω. Εάν επιλέγαμε Διδακτική Αρχαίων έναν τέτοιο τύπο παρουσίασης θα έπρε να κάνουμε? Το έχετε δει? Πως το βρίσκεται?

Οι στόχοι που θέτουν ίσως να σου δώσουν κάποιες ιδέες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να διατυπωθούν έτσι όπως διατυπώνονται εκεί, αφού τις περισσότερες φορές δεν είναι μετρήσιμοι. Έπειτα στη Ζ ραψωδία που έχω δει, δεν έχει ολοκληρωμένο σχέδιο μαθήματος, απλά δίνει μόνο τους στόχους.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #234 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:33:03 πμ »
Και η ανάλυση όμως που γίνεται δεν είναι αρκετά μεγάλη? Δηλαδή πρέπει να πλατιάσουμε τόσο? Επίσης ως προς τη μορφή θα πρέπει να είναι η παρουσίασή μας στο ίδιο στυλ? Δηλαδή πρώτα στόχοι, μετά σύνδεση με τα προηγούμενα - αφόρμηση, παρουσίαση της ενότητας, υποενότητες, επεξεργασία τους και τέλος ανακεφαλαίωση και ασκήσει με παράλληλα όπου είναι δυνατόν?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #235 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:35:09 πμ »
Και η ανάλυση όμως που γίνεται δεν είναι αρκετά μεγάλη? Δηλαδή πρέπει να πλατιάσουμε τόσο? Επίσης ως προς τη μορφή θα πρέπει να είναι η παρουσίασή μας στο ίδιο στυλ? Δηλαδή πρώτα στόχοι, μετά σύνδεση με τα προηγούμενα - αφόρμηση, παρουσίαση της ενότητας, υποενότητες, επεξεργασία τους και τέλος ανακεφαλαίωση και ασκήσει με παράλληλα όπου είναι δυνατόν?

Ναι κάπως έτσι πρέπει να είναι η πορεία του μαθήματος. Δίνει ολοκληρωμένο σχέδιο πουθενά, γιατί εγώ δεν το είδα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #236 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:44:48 πμ »
καλυψω σε ευχαριστω....πηγες εκει κ στισ εκδοσεις Γρηγορη στη Σολωνος....? γιατι μου ειχαν πει αυτοι οτι θα κυκλοφορησει.......

ξερετε καποιο αλλο βιβλιο για διδακτικη πεζου ?? οποιαδηποτε προταση.....

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #237 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:47:45 πμ »
Στις αρχικές σελίδες του Βιβλίου Καθηγητή δίνονται κάποια σχέδια μαθήματος απ' ότι είδα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.