*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108078 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 12:47:30 πμ »
καλημερα....η ιστορια ειναι δυσκολη  τελικα? λογω το οτι πρπει να συνδεσεις με τα προηγουμενα?
τι λετε????
 
κ κατι ακομα, για οσους δωσουν νεα..για διδακτικη πεζου τι βιβλιο θα διαβασετε????

και για διδασκαλια εκθεσης?????

Επειδή σκοπεύω να δώσω διδακτική της ιστορίας και δεδομένου ότι και στον προηγούμενο διαγωνισμό το ίδιο μάθημα επέλεξα για διδακτική και σαφώς δεν το μετάνοιωσα, θεωρώ ότι πέραν των βημάτων και των μεθόδων πρέπει κανείς να έχει πολύ καλή γνώση του γνωστικού.
μηπως εχεις υποψιν σου καποιο καλο βιβλιο διδακτικης ιστοριας?εχω του λαμπατου απο το μεταιχμιο αλλα δεν το εχω πιασει ακομη. τεταρτη σκοπευω να το ξεκινησω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 06:54:15 πμ »
Καλημερούδια
Το βιβλίο του Μπόνια το έχω διαβάσει και είναι αρκετά καλό. Και ναι περιέχει γύρω στα 14 σχέδια μαθήματος + τις απαντήσεις των προηγούμενων διαγωνισμών.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 09:18:43 πμ »
καλημερα, marion σε ευχαριστω...

για τη διδασκαλια των πεζων ποιο βιβλιο θα διαβασετε??? ???

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 11:41:27 μμ »
καλημερα....η ιστορια ειναι δυσκολη  τελικα? λογω το οτι πρπει να συνδεσεις με τα προηγουμενα?
τι λετε????
 
κ κατι ακομα, για οσους δωσουν νεα..για διδακτικη πεζου τι βιβλιο θα διαβασετε????

και για διδασκαλια εκθεσης?????

Επειδή σκοπεύω να δώσω διδακτική της ιστορίας και δεδομένου ότι και στον προηγούμενο διαγωνισμό το ίδιο μάθημα επέλεξα για διδακτική και σαφώς δεν το μετάνοιωσα, θεωρώ ότι πέραν των βημάτων και των μεθόδων πρέπει κανείς να έχει πολύ καλή γνώση του γνωστικού.
μηπως εχεις υποψιν σου καποιο καλο βιβλιο διδακτικης ιστοριας?εχω του λαμπατου απο το μεταιχμιο αλλα δεν το εχω πιασει ακομη. τεταρτη σκοπευω να το ξεκινησω.

Swtia μου δεν έχω χρησιμοποιήσει για τη διδακτική κανένα βοήθημα από αυτά, που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Έχω βασιστεί αποκλειστικά στα βιβλία του καθηγητή και στις σημειώσεις που έχω με έτοιμα σχέδια και προτεινόμενες διαθεματικές από το φροντιστήριο, όπου και είχα παρακολουθήσει μαθήματα του Γατσωτή.
Πάντως φρόντισε να μάθεις καλού κακού το γενικό σκοπό διδασκαλίας του μαθήματος, καθώς και τους ειδικούς σκοπούς για γυμνάσιο-λύκειο.
Να  θυμάσαι ότι οι ειδικοί στόχοι που τίθενται για την εκάστοτε διδακτέα ενότητα είναι ενδεικτικά οι εξής: γνωστκοί (αφορούν σε αίτια, συνέπειες, αποτελέσματα, αφορμές κτλ), εννοιολογικοί ( να είναι σε θέση οι μαθητές να εξηγούν βασικούς όρους-κλειδιά π.χ. παλινόρθωση, ευεργεσία, Μεγάλη Ιδέα κτλ της διδακτέας ενότητας), μεθοδολογικοί ( εικονιστικές και γραπτές πηγές) καθώς και αξιακοί (πόλεμος, ειρήνη, ετερότητα κτλ...).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2008, 11:51:19 μμ από marion »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 12:02:32 πμ »
καλημερα....η ιστορια ειναι δυσκολη  τελικα? λογω το οτι πρπει να συνδεσεις με τα προηγουμενα?
τι λετε????
 
κ κατι ακομα, για οσους δωσουν νεα..για διδακτικη πεζου τι βιβλιο θα διαβασετε????

και για διδασκαλια εκθεσης?????

Επειδή σκοπεύω να δώσω διδακτική της ιστορίας και δεδομένου ότι και στον προηγούμενο διαγωνισμό το ίδιο μάθημα επέλεξα για διδακτική και σαφώς δεν το μετάνοιωσα, θεωρώ ότι πέραν των βημάτων και των μεθόδων πρέπει κανείς να έχει πολύ καλή γνώση του γνωστικού.
μηπως εχεις υποψιν σου καποιο καλο βιβλιο διδακτικης ιστοριας?εχω του λαμπατου απο το μεταιχμιο αλλα δεν το εχω πιασει ακομη. τεταρτη σκοπευω να το ξεκινησω.

Swtia μου δεν έχω χρησιμοποιήσει για τη διδακτική κανένα βοήθημα που κυκλοφορεί στο εμπόριο. Έχω βασιστεί αποκλειστικά στα βιβλία του καθηγητή και στις σημειώσεις που έχω με έτοιμα σχέδια και προτεινόμενες διαθεμαστικές από το φροντιστήριο, όπου και είχα παρακολουθήσει μαθήματα του Γατσωτή.
Πάντως φρόντισε να μάθεις καλού κακού το γενικό σκοπό διδασκαλίας του μαθήματος καθώς και τους ειδικούς σκοπούς για γυμνάσιο-λύκειο.
Να  θυμάσαι ότι οι ειδικοί στόχοι που τίθενται για την εκάστοτε διδακτέα ενότητα είναι ενδεικτικά γνωστκοί (αφορούν σε αίτια, συνέπειες, αποτελέσματα, αφορμές κτλ), εννοιολογικοί ( να είναι σε θέση οι μαθητές να εξηγούν βασικούς όρους-κλειδιά π.χ. παλινόρθωση, ευεργεσία, Μεγάλη Ιδέα κτλ της διδακτέας ενότητας), μεθοδολογικοί ( εικονιστικές και γραπτές πηγές) καθώς και αξιακοί (πόλεμος, ειρήνη, ετερότητα κτλ...).
σ ευχαριστω πολυ.... εγω βασικα ετοιμαζομαι για διδακτικη αρχαιων αλλα θελω να εχω και μια ιδεα για ιστορια.. αυτα ταα εχω μαθει.εχω κρατησει και καποια στοιχεια απο τις οδηγιες και εκανα κατι μονη μου. φροντιστηριο δεν πηγα και μαλλον δεν το βλεπω να πηγαινω αλλα σε ενα δοκιμαστικο που πηγα πηρα αρκετα στοιχεια. σ ευχαριστω και παλι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:33:42 πμ »
Πείτε μου αν κάνω λάθος γιατί δε τα θυμάμαι κι όλα...
Στη διδακτική αρχαίων ζητούν σχέδιο διδασκαλίας μόνο όταν βάζουν κείμενο από μετάφραση; πχ Όμηρο, Ελένη παλιότερα. Όποτε βάζουν κείμενο από το πρωτότυπο (Αντιγόνη, Πλάτωνα, Αριστοτέλη) οι ερωτήσεις τους έχουν γενικότερη μορφή και παραπέμπουν σχεδόν ξεκάθαρα σε προσέγγιση γνωστικού;
  Έτσι δεν έγινε με τον Αριστοτέλη στον προηγούμενο διαγωνισμό και παλιότερα πχ ζητούσαν γενικά χαρακτηρισμό για την Αντιγόνη και τον Κρέοντα ή πώς θα εκμεταλευτουμε διδακτικά τις 4 θεμελιώδεις αρετές του Πλάτωνα (ή κάπως έτσι);
Εσείς τι λέτε; κάνω λάθος;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:08:08 μμ »
παιδια να ρωτησω κατι? οταν στην ειδικη διδακτικη μας εχει ζητουμενα πχ να διαμορφωσετε σχεδιο διδασκαλιας που θα περιεχει διδασκαλι περιληψης κτλ. βαζουμε στην αρχη διδακτικους στοχους ή οχι?
επισης αν εχει ζητουμενα βαζουμε στο τελος ερωτησεις αξιολογησης?

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:22:32 μμ »
χωρις να ειμαι ειδικη στο θεμα αυτο (πρωτη φορα δινω αλλωστε) πιστευω πως αν η εκφωνηση περιεχει τη φραση "διαμορφωστε ενα σχεδιο διδασκαλιας" θα πρεπει να το περιγραψουμε ολο.απο τους διδακτικους στοχους ως την αξιολογηση. και μεσα σε αυτο να ενταξουμε ο,τι συγκεκριμενο ζητουμενο θετει.
φυσικα αν καποιος γνωριζει καλυτερα μπορει να με διορθωσει.. 8)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:23:29 μμ »
παιδια να ρωτησω κατι? οταν στην ειδικη διδακτικη μας εχει ζητουμενα πχ να διαμορφωσετε σχεδιο διδασκαλιας που θα περιεχει διδασκαλι περιληψης κτλ. βαζουμε στην αρχη διδακτικους στοχους ή οχι?
επισης αν εχει ζητουμενα βαζουμε στο τελος ερωτησεις αξιολογησης?

Τα ζητούμενα τα μετατρέπουμε σε στόχους και μετά κάνουμε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο μαθήματος το οποίο θα περιέχει και ερωτήσεις αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:30:34 μμ »
συμφωνω με στρατο. κ εγω αυτο εχω σκοπο να κανω, δλδ να μη βαλω επιπλεον διδακτικους στοχους απλα να μετατρεψω τα ζητουμενα με την καταλληλη διατυπωση σε στοχους κ στο τελος να βαλω ερωτησεις αξιολογησης τις οποιες τις απανταμε?

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:33:20 μμ »
συμφωνω με στρατο. κ εγω αυτο εχω σκοπο να κανω, δλδ να μη βαλω επιπλεον διδακτικους στοχους απλα να μετατρεψω τα ζητουμενα με την καταλληλη διατυπωση σε στοχους κ στο τελος να βαλω ερωτησεις αξιολογησης τις οποιες τις απανταμε?


Όχι δεν τις απαντάμε, αφού βασίζονται στην ανάλυση που κάναμε κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας. Αν το κάναμε θα επαναλαμβανόμασταν.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 12:39:37 μμ »
sorry που σε πρηζω αλλα αν εχει 4 ζητουμενα αρα 4 στοχοι κ βαλουμε ερωτηση αξιολογησης η οποια δεν υπαγεται στους στοχους τοτε την απανταμε?
πχ αν δωσω αρχαια κ βαλω στο τελος ερωτηση αξιολογησης ή εργασια για το σπιτι με ομορριζα ή γραμματικη θα την απαντησω?
 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:26:47 μμ »
sorry που σε πρηζω αλλα αν εχει 4 ζητουμενα αρα 4 στοχοι κ βαλουμε ερωτηση αξιολογησης η οποια δεν υπαγεται στους στοχους τοτε την απανταμε?
πχ αν δωσω αρχαια κ βαλω στο τελος ερωτηση αξιολογησης ή εργασια για το σπιτι με ομορριζα ή γραμματικη θα την απαντησω?
 ??? ??? ???

Πιστεύω ότι οι ερωτήσεις αξιολόγησης πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο από τους στόχους και να εξετάζουν πράγματα που έχουν γίνει μέσα στο μάθημα. Τέτοιου είδους ερωτήσεις που λες πρέπει να δίνονται μέσα στη διδασκαλία. Τώρα αν π.χ. διδάσκεις άγνωστο μαζί με ένα συντακτικό φαινόμενο και μετά βάλεις ασκήσεις πανω σ' αυτό και πάλι νομίζω ότι δεν πρέπει να απαντηθούν, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 01:28:36 μμ »
egw (viologos)
den apantaw tis erwtiseis giati etsi exetazomai sto gnwstiko
Tis grafw omws gia na deixw ti eidoous erwtisi evala (anoixtou typou kliestou ktl)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162154
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.