*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Αθμια  (Αναγνώστηκε 4913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Διορισμοί Αθμια
« στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:14:35 μμ »
Μόλις είδα στο dlv.gr ότι είναι λέει γεγονός πλέον η σύσταση κλάδου ΠΕ 07 στην Πρωτοβάθμια. Το είδατε; Είναι δυνατόν ή θα τρελλαθούμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:46 »

Αποσυνδεδεμένος victoire

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2008, 02:29:33 μμ »
Ναι και εμείς της γαλλικής έτσι ενημερωθήκαμε. το υπουργείο έστειλε ενημέρωση ότι σύντομα θα συσταθεί ο κλάδος μας και στην Α/θμια και γίνεται μελέτη για τον καθορισμό των οργανικών θέσεων (άλλοι μιλάνε για 120 και άλλοι για 200) καθώς και για τον τρόπο κάλυψης των οργανικών. αναμένουμε λοιπόν!
Volentem fata ducunt, nolentem trahunt!

Αποσυνδεδεμένος deutsch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
11.02.2008 Υπόμνημα Πανελλήνιας Ένωσης Καθ. Γερμανικής γλώσσας Π.Ε.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2008, 02:40:50 μμ »
http://www.deutsch.gr/img/ypomnhma_diekdikhseis_11022008site.pdf
Για τις διεκδικήσεις του κλάδου στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2008, 12:53:59 μμ »
Αυτό για τη σύσταση κλάδων έχει καταλάβει κανένας στο πότε το περίπου το υπολογίζουν. Δεν έχω ιδέα για το πόσο απέχει το "έχει προταθεί" από το "ψηφίζεται από τη Βουλά" η σύσταση των κλάδων...
Αν μπορούν και οι συνάδελφοι της Γαλλικής ας συμμετέχουν στο φόρουμ μπας και αλληλοβοηθηθούμε με τις "έγκυρες" πληροφορίες που διαθέτουμε από τους συλλόγους μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:46 »

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:46:53 μμ »
 Όσο περνάει ο καιρός ανησυχώ και περισσότερο. Δε θα έπρεπε να είχαν ήδη προκηρυχθεί οι θέσεις; Στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας που ρώτησα μου είπαν ότι δεν το βλέπουν για το 2008, χωρίς όμως να αποκλείουν τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:22:23 πμ »
Κι εγώ να σου πω την αλήθεια για φέτος δεν το βλέπω. Και αν κρίνεις από τις θέσεις του επόμενου ΑΣΕΠ, όπυ είναι 144 και για ΠΕ07 και για ΠΕ05, όλα δείχνουν ότι αυτοί πάνε βαφτισμένοι για την Αβάθμια. Η πρώτη φουρνιά τουλάχιστον. Αλλά ότι θα γίνει, θα γίνει. Αν όχι φέτος, τότε του χρόνου. Τώρα για το αν θα κατέβουν και στη Δ δημοτικού είναι το ζητούμενο, αλλά αυτό δεν το βλέπω ούτε και από του χρόνου!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:29:33 πμ »
Κι εγώ να σου πω την αλήθεια για φέτος δεν το βλέπω. Και αν κρίνεις από τις θέσεις του επόμενου ΑΣΕΠ, όπυ είναι 144 και για ΠΕ07 και για ΠΕ05, όλα δείχνουν ότι αυτοί πάνε βαφτισμένοι για την Αβάθμια. Η πρώτη φουρνιά τουλάχιστον. Αλλά ότι θα γίνει, θα γίνει. Αν όχι φέτος, τότε του χρόνου. Τώρα για το αν θα κατέβουν και στη Δ δημοτικού είναι το ζητούμενο, αλλά αυτό δεν το βλέπω ούτε και από του χρόνου!
τι εννοεις με το αν θα κατεβουν στην Δ δημοτικου;

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:41:51 πμ »
Να διδάσκονται και στην Δ δημοτικού. Είναι αίτημα των 2 συλλόγων εδώ και ακιρό. Το έχω διαβάσει επανειλημένως στην ιστοσελίδα τους!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:48:57 πμ »
Να διδάσκονται και στην Δ δημοτικού. Είναι αίτημα των 2 συλλόγων εδώ και ακιρό. Το έχω διαβάσει επανειλημένως στην ιστοσελίδα τους!
παιδια μην τρελλαθουμε!
και στην Ε δημοτικου που διδασκονται υπερβολικο ειναι. Δεν σκεφτεται κανεις οτι μιλαμε για 9χρονα-10χρονα παιδακια! Ουτε ελληνικη γραμματικη δεν εχουν κανει στην Δ δημοτικου!
Επειδη εχω παιδακι που θα παει στην Ε δημοτικου σας λεω οτι οι γονεις ειμασταν πολυ προβληματισμενοι για τη δευτερη ξενη γλωσσα στο αν θα πρεπει να διδασκεται γενικα στο δημοτικο.Και για να σας προλαβω, μιλαμε για γονεις με υψηλο επιπεδο μορφωσης και κουλτουρας.

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:34:03 πμ »
Κι εγώ έχω ακούσει για την Δ' τάξη, δε νομίζω όμως ότι θα γίνει κάτι τέτοιο άμεσα. Δεν το βρίσκω όμως υπερβολικό από τη στιγμή που πρόκειται για απλή ευαισθητοποίηση απέναντι στη β' ξένη γλώσσα και όχι για διδασκαλία τύπου φροντιστηρίου.

Αποσυνδεδεμένος victoire

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:45:19 πμ »
Μην ξεχνάμε ότι στο δημοτικό όλα γίνονται σε επίπεδο ευαισθητοποιήσης, οπότε δε χρειάζεται να τα παρουσιάζουμε τόσο τραγικά.
Volentem fata ducunt, nolentem trahunt!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2008, 09:56:13 μμ »
μπορειε να γινονται σε επίπεδο ευαισθητοποιησης αλλα εμας τους γονεις μας πιανει πανικος με ολα τα καινουργια και δωστου τα φροντιστηρια για να ειναι προετοιμασμενο το παιδι :( :(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2008, 01:05:36 πμ »
Μην ξεχνάμε ότι στο δημοτικό όλα γίνονται σε επίπεδο ευαισθητοποιήσης, οπότε δε χρειάζεται να τα παρουσιάζουμε τόσο τραγικά.

δεν γινονται ολα σε επιπεδο ευισθητοποιησης. δεν μαθαινεις γραφη και αναγνωση ουτε πολλαπλασιασμο και διαιρεση σε επιπεδο ευαισθητοποιησης 
τωρα, συγκεκριμενα για τις ξενες γλωσσες ευαισθητοποιηση με τα συγκεκριμενα βιβλια δεν γινεται ουτε βεβαια με τη δουλεια που ερχεται στο σπιτι γινεται.
μαθαινεις την κλιση των ουσιαστικων και τις εξαιρεσεις στην καταληξη του πληθυντικου οταν καλα καλα δεν τα εχεις μαθει στην μητρικη σου γλωσσα. μην τρελλαθουμε τωρα...
ας παραδειγματιστουμε λιγο και απο την εμπειρια των αναπτυγμενων χωρων και ποτε ξεκινουν εκει οι μαθητες την 1η ξενη γλωσσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2009, 08:10:52 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αθμια
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 04, 2008, 01:40:48 πμ »
Δεν νομίζω πως τα βιβλία που διδάσκονται προσφέρουν κάτι παραπάνω απο ευαισθητοποίηση.Εγώ δουλεύω με βιβλία που περιέχουν τραγούδια και ορθογραφία έβαζα μια φορά τον μήνα και αυτό ήταν 5 λέξεις σύνολο,όπως το γεια, και το τι κάνεις.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα ακούει όλα ο καθηγητής ξένων γλωσσών,λες και το δικό του μάθημα είναι το περιττό.Τουλάχιστον αυτός ανοίγει στα παιδιά ένα παράθυρο στον κόσμο.Βέβαια κανένας γονιός δεν έχει έρθει στο φροντιστήριο να παραπονεθεί ότι βάζουμε πολλά.Πρέπει να πληρώσει ο Έλληνας για να έχει αξία η παιδεία που παρέχεται στο παιδί του.Αλλά αν υπάρχει αυτή η νοοτροπία πως ζητάμε να σταματήσει ο θεσμός των φροντιστηρίων;
Όσο για το ξένο εκπαιδευτικό σύστημα νομίζω οτι δεν πρέπει καν να ανοίξουμε κουβέντα...Στην Σουηδία η πρώτη ξένη γλώσσα έμπαινε απο την Τρίτη Δημοτικού και η δεύτερη από την Πέμπτη, με τη μεγάλη διαφορά πως εκεί ΓΙΝΕΤΑΙ μάθημα, και δεν είναι η ώρα του παιδιού, όπως είναι στην  Ελλάδα εξαιτίας της ελληνικής νοοτροπίας πως το παιδί μαθαίνει στο φροντιστήριο,γιατί να μάθει και στο σχολείο;
Ούτε καν βαθμούς δεν παίρνουν τα παιδιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2008, 01:43:08 πμ από Christianna »
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.