*

Αποστολέας Θέμα: Αμοιβαίες μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 80838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 05, 2011, 08:45:12 μμ »
δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέτε... αυτός που έρχεται από διάθεση - όπως εσείς προτείνετε - φυσικά θα κουβαλήσει μαζί του και τα μόριά του! που σημαίνει ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα τα ανεβάσει στον Θεό.
Αν ας πούμε εγώ είμαι στην Α Αθήνας με 190 μόρια και εσύ είσαι στην Α Θεσ/νίκης με 110 μόρια και πάρουμε αμοιβαία μετάθεση όντες και οι δύο στη διάθεση ΠΥΣΔΕ εγώ που θα έρθω Θεσ/νίκη και μετά θα διεκδικήσω οργανική μαζί με όλους τους υπόλοιπους που βρίσκονται στη διάθεση, θα έχω 190 μόρια με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι να ψάχνονται.

για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν επιτρέπονται αμοιβαίες μεταθέσεις σε λειτουργικά κενά.  ;) ;) Θα ήταν άδικο για τους υπόλοιπους.

 Σε αυτή τη περίπτωση που αναφέρεις, θα μπορούσε   να θεσπιστεί και "αμοιβαία ανταλλαγή μορίων".  Κάποιος θα το δεχόταν για να είναι κοντά στην οικογενειά του. Καλή θέληση να υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:36 »

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 05, 2011, 08:46:33 μμ »
δεν νομίζω να είναι άδικο κάποιος με 190 μόρια να παίρνει οργανική μπροστά από κάποιον με 30 μόρια.. κανένα παράλογο δεν βλέπω... άσε που αν επιτραπούν αυτές οι μεταθέσεις αυτή η κατάσταση θα εξομαλυνθεί πολύ γρήγορα.
σε αυτό που θα συμφωνούσα θα ήταν οι δυο αμοιβαία μετατιθέμενοι να έχουν συγκρίσιμα μόρια, οπότε ακόμα και αυτό που λες θα περιοριζόταν... γιατί αν ανταλλάξουν δύο με παρόμοια μόρια δεν θα δημιουργηθεί αυτό που λες και κανένας δεν θα ψάχνεται :)

βασικά μπορεί να λυθεί αυτό το ζήτημα απευθείας στις γενικές μεταθέσεις... αντί δλδ να ανοίγουν πχ 3 θέσεις καθηγητών κάποιας ειδικότητας να λαμβάνεται υπόψη και ο αριθμός των αιτήσεων μετάθεσης που έκαναν σε αυτή τη περιοχή για να φύγουν.. αν μάλιστα θέσουμε ένα όριο (σε ποσοστό) των αιτήσεων όλα λύνονται δια μαγείας... θα είχαμε πολύ περισσότερες μεταθέσεις χωρίς κανένας να βλάπτεται.. θέλει ανασχεδιασμό ο τρόπος μετάθεσης - κάποτε γινόταν με χαρτί και μολύβι.. το μόνο που έκαναν οι υπολογιστές είναι να μεταφέρουν αυτό τον τρόπο σκέψης στον υπολογιστή, δεν λήφθηκε υπόψη πόσα επιπλέον προβλήματα μπορούν να λυθούν με τη χρήση τους

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 05, 2011, 09:09:17 μμ »
ναι,κάποιος με 190 δεν είναι άδικο να λάβει οργανική μπροστά από κάποιον με 30...
αν όμως αυτός που αρχικά έφυγε είχε 29 ας πούμε μόρια τότε - αν δεν είχε γίνει η αμοιβαία μετάθεση - αυτός με τα 30 -επειδή προηγούνταν - θα έπαιρνε την οργανική....έτσι δεν είναι;

στην αμοιβαία ανταλλαγή μορίων πάλι υπάρχουν κάποια κενά..... γιατί , δεδομένου ότι οι περισσότεροι θέλουν να πάνε αθήνα / θεσσαλονίκη πρώτον, πρέπει να βρουν κόσμο που να θέλει να φύγει απο εκεί...αν δεν τα καταφέρουν, θα ζητήσουν για κοντινές περιοχές...οπότε τι θα γίνεται τότε;
πρώτον θα γίνεται μια αέναη ανταλλαγή μορίων ώσπου να ....σου κάτσει και
δεύτερον, εμείς στις διευθύνσεις - λες και άλλη δουλειά δεν έχουμε (σόρρυ κιόλας) - θα αυξομειώνουμε τα μόρια του καθένα κατά το δοκούν;
σόρρυ που θα το πω χύμα αλλά....πάτε καλά;  ;D ;D ;D ;D ;D 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 05, 2011, 09:19:48 μμ »
δεν συμφωνώ στην ανταλλαγή μορίων γιατί δεν είναι απίθανο να αρχίσουν να συνοδεύονται και από ανταλλαγή ρευστού.
απλά όπως πχ ζητείται δυο αμοιβαία μετατιθέμενοι να μην έχουν πάνω από 10 δέκα χρόνια διαφορά προυπηρεσίας, έτσι θα μπορούσαν να μην έχουν και πάνω από 10-20 μόρια διαφορά.
επιπλέον αυτό:

Παράθεση
αν δεν τα καταφέρουν, θα ζητήσουν για κοντινές περιοχές.

έχει λυθεί ήδη επειδή δεν μπορείς να πάρεις ξανά μετάθεση αν δεν παρέλθουν δυο χρόνια...  και στο κάτω κάτω το μόνο που θα αυξηθεί εν τέλει με αυτό που λέω είναι το πλήθος των ικανοποιημένων εκπαιδευτικών - τίποτα άλλο.. όλα τα άλλα που λες θετικά και αρνητικά ισχύουν ήδη στις υπόλοιπες αμοιβαίες μεταθέσεις

όπως και να έχει δόξα το θεό, οι υπολογιστές να είναι καλά, όλα αυτά αυτοματοποιούνται bitch, δεν θα κουραστείς καθόλου στο υπογράφω...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:36:36 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 05, 2011, 09:32:23 μμ »
μην παίρνεις κι όρκο!!! το "αυτοματοποίηση" στην Ελλάδα ειναι μια πολύ διαφορετική υπόθεση από ό,τι στον υπόλοιπο κοσμο....
έχω ήδη περάσει κάποιες εκατοντάδες φακέλους εκπ/κών στο data και ξέρω ότι βλέπω ένα σωρό απίθανα εκεί μέσα!!!
ξέρω ότι έχουν κάνει αιτήσεις μετάθεσης ας πούμε άνθρωποι που δεν θεμελίωσαν ποτέ δικαίωμα μετάθεσης αλλά επειδή περάστηκαν λάθος οι υπηρετήσεις ( πχ ως οργανική θέση αντί για απόσπαση)..... οπότε καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει ....χαχα
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 05, 2011, 09:41:35 μμ »
Και κάτι ακόμα. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα! Ξέρεις τι είναι να έχεις κατά τύχη βρει ντόπιο από το νησάκι που υπηρετείς, ο οποίος με τη σειρά του υπηρετεί στη μικρή πόλη που θες να πας, να πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις, ακόμα και στα μόρια να μην υπάρχει σημαντική διαφορά και η υπόθεση να "σκαλώνει" στο ό,τι και οι 2 είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (όχι υπεράριθμοι); Ο ένας έχει πρώτη επιλογή την περιοχή που υπηρετεί ο άλλος και οι 2 έχουν ανάγκη τη μετάθεση! Τυραννική σύμπτωση! Βρεθήκαμε να δούμε αν μπορούμε να ζητήσουμε αμοιβαία και νομίζω πως θα κάνουμε μια αίτηση στην περίπτωση που δε μετατεθεί κανείς εκ των 2 κι ας μας την απορρίψουν. Τέτοια σύμπτωση δεν έχεις κάθε μέρα, ειδικά όταν είσαι σε μικρό νησάκι....
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 05, 2011, 09:42:06 μμ »
Αυτό που θα ρωτήσω δεν έχει σχέση με τις αμοιβαίες, αλλά με τις μεταθέσεις γενικά, και μου το θύμισε η bitch. Αιτήσεις για μετάθεση έχουν κάνει και όσοι τοποθετήθηκαν πέρυσι καθυστερημένα, π.χ. καθηγητές Πληροφορικής. Αυτοί δεν διορίστηκαν το Σεπτέμβριο, αλλά αργότερα, λόγω καθυστερήσεων του ΑΣΕΠ στην έκδοση αποτελεσμάτων. Αυτοί θα πάρουν μετάθεση ή δεν δικαιούνται να την πάρουν αφού δεν συμπλήρωσαν έναν χρόνο στην περιοχή τοποθέτησής τους; Καταλαβαίνετε πως αν γίνουν δεκτές αυτές οι μεταθέσεις, θα υπάρξουν ενστάσεις δεδομένου,  ότι κάποιοι συνάδερφοι, έστω ελάχιστοι, θα χάσουν την μετάθεσή τους. Bitch, ξέρεις κάτι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 05, 2011, 10:07:17 μμ »
@ erietta  ....όταν λες "πέρισυ" εννοείς την προηγούμενη σχ. χρονιά 2009-2010 ή τη φετινή 2010-2011; η απάντησή σου αποτελεί το κλειδί στην δική μου απάντηση...για γίνε λοιπόν πιο συγκεκριμένη....

@ΠΕ04.04 Η αλήθεια είναι με μπέρδεψες... αφού ο ένας εκ των δύο είναι ας πούμε στη μικρή πόλη που θέλει να πάει ο άλλος, τότε γιατί κάνανε και ο δύο αίτηση μετάθεσης; ο ένας δε θα μείνει στη μικρή πόλη;  για κάντο μου λίγο πιο λιανά της ξανθιάς....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 05, 2011, 10:25:48 μμ »
Εννοώ την χρονιά 2009-2010. Διορίστηκαν π.χ. Νοέμβριο 2009, κάποιοι και Ιανουάριο 2010, αντί για Αύγουστο-Σεπτέμβριο και όχι με δική τους υπαιτιότητα. Κάποιοι από αυτούς τους συναδέρφους έχουν διοριστεί και σε δυσπρόσιτα. Οπότε, καταλαβαίνετε ότι αν κάποιος διορίστηκε Ιανουάριο του 2010 και τώρα τον Νοέμβριο έκανε αίτηση μετάθεσης, υπάρχει σοβαρό θέμα, έτσι δεν είναι; Πάντως τα γραφεία δευτεροβάθμιας δέχτηκαν τις εν λόγω αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 05, 2011, 10:28:49 μμ »
έτσι όπως τα γράφεις, τα γραφεία καλώς δέχτηκαν την αίτηση γιατί πρώτον, διορίστηκαν πριν την ψήφιση του 3848 που θέτει ως προϋπόθεση την τριετή παραμονή των νεοδιόριστων στην περιοχή διορισμού και δεύτερον γιατί την υπηρέτηση την μετράμε ως 31/8/2011. Άρα, αν διορίστηκαν Νοέμβριο 2009 ή ακόμα και Ιανουάριο 2010 ως 31/8/2011 φυσικά και έχουν καλύψει τον χρόνο και άρα, θεμελιώνουν δικαίωμα μετάθεσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 05, 2011, 10:34:09 μμ »
Δηλαδή, αν κάποιος διορίστηκε σε δυσπρόσιτο τον Αύγουστο του 2009 και ένας άλλος, τον Ιανουάριο του 2010, συμπληρώνουν εξίσου και οι δύο τον Αύγουστο του 2011 διετία; Έχω μείνει... speechless...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 05, 2011, 10:52:52 μμ »
Δηλαδή, αν κάποιος διορίστηκε σε δυσπρόσιτο τον Αύγουστο του 2009 και ένας άλλος, τον Ιανουάριο του 2010, συμπληρώνουν εξίσου και οι δύο τον Αύγουστο του 2011 διετία; Έχω μείνει... speechless...

όχι, για τα δυσπρόσιτα δεν ισχύει αυτό...
αυτό ισχύει μόνο για όσους διορίστηκαν "κανονικά".
για τα δυσπρόσιτα, αν κάποιος διοριστηκε σε κάποιο απο αυτά τον αύγουστο 2009 τότε συμπληρώνει ως 31/8/2011 διετία και καλώς έκανε αίτηση.
αν όμως διορίστηκε σε δυσπρόσιτο τον ιανουάριο του 2010 τότε θα θεμελιώσει δικαίωμα τον ιανουάριο του 2012!
εκτός και αν είναι ειδική κατηγορία ...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 05, 2011, 10:59:59 μμ »
Τα γραφεία που δέχτηκαν τις αιτήσεις αυτών των συναδέρφων που υπηρετούν σε δυσπρόσιτα (ξέρω αρκετές περιπτώσεις) έπραξαν καλώς ή παράτυπα; Και αν κάποιος δεν το ξέρει και δεν κάνει ένσταση, μπορεί να πάρουν την μετάθεση; Ζούμε στο βασίλειο του παραλόγου!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 05, 2011, 11:10:34 μμ »
τα γραφεία κακώς τις δέχτηκαν αυτές τις αιτήσεις αλλά μπορεί να υπάρχουν υποπεριπτώσεις που αγνοείς - πχ να ανήκουν σε ειδική κατηγορία ή να αιτήθηκαν μετάθεσης σε ειδικά σχολεία, ή να έχουν κάνει μετάταξη σε άλλο κλάδο ή αναδιορισμό κτλ....
σε κάθε περίπτωση πάντως, ενστάσεις μπορούν να γίνουν ( και ειδικά αν γίνουν και ομαδικά, έχουν και καλύτερη έκβαση...) οπότε, οργανωθείτε!! λόγοι για ένσταση πάντα  υπάρχουν - δεν είναι ανάγκη να είναι από τον ίδιο λόγο..αρκεί να είναι ένσταση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162167
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.