*

Αποστολέας Θέμα: Αμοιβαίες μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 79571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 03:04:44 μμ »
συν τοις άλλοις, η αμοιβαία μεταθεση προϋποθέτει την ύπαρξη ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ θέσης και απο τα δύο μέρη...και αυτή ΔΕΝ υφίσταται για τους νεοδιόριστους του 2010 και 2011.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:45 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 03:16:42 μμ »
Και ποιες προυποθέσεις ισχύουν για να μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση στα ΣΜΕΑ? Χρειάζεται κάποιο επιπλέον προσόν πέραν του πτυχίου που έχουμε ως εκπαιδευτικοί?

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 03:31:35 μμ »
Και ποιες προυποθέσεις ισχύουν για να μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση στα ΣΜΕΑ? Χρειάζεται κάποιο επιπλέον προσόν πέραν του πτυχίου που έχουμε ως εκπαιδευτικοί?

τα ιδια προσοντα καταταξης στους πινακες αναπληρωτων ειδικης

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:22:17 μμ »
Και ποιες προυποθέσεις ισχύουν για να μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση στα ΣΜΕΑ? Χρειάζεται κάποιο επιπλέον προσόν πέραν του πτυχίου που έχουμε ως εκπαιδευτικοί?

τα ιδια προσοντα καταταξης στους πινακες αναπληρωτων ειδικης

Μετράει και το Σεμινάριο των 400 ωρών στην Ειδική Αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:45 »

Αποσυνδεδεμένος psm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:44:57 μμ »
πρεπει να εχεις προυπηρεσια 3 χρονων δηλ. 30 μηνων στην ειδικη αγωγη

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 10:36:51 μμ »
θελω να ρωτησω εαν ισχυει στους νεοδιοριστους του 2010 η αμοιβαια μεταθεση για φετος

όχι γιατί δεν έχουν κλείσει τριετία....

1.3. Προϋπόθεση τριών ετών υπηρέτησης της οργανικής:

Οι εκπαιδευτικοί που διορίζονται από το σχολικό έτος 2010-2011 για να θεμελιώσουν δικαίωμα μετάθεσης απαιτείται να υπηρετήσουν την οργανική τους θέση για τρία έτη σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄) στις οποίες σαφώς ορίζεται ότι «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται.»

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ Ι: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των τριών προηγούμενων περιπτώσεων συμπεριλαμβάνονται οι περιπτώσεις των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 8 του π.δ. 50/1996 καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 30 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄), διατηρούνται σε ισχύ και αφορούν:
α) Το χρόνο υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζομένων και των μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και το χρόνο παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση της οικείας Διεύθυνσης, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα (παρ. 2 του άρθρου 8 του π.δ. 50/1996 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/97).
β) Το χρόνο που προσμετράται από 1η Σεπτεμβρίου για όσους εκπαιδευτικούς διορίζονται και αναλαμβάνουν υπηρεσία το μήνα Σεπτέμβριο καθώς και το χρόνο που προκύπτει από συνυπολογισμό σωρευτικά υπηρεσίας που έχει διανυθεί τμηματικά κατά τη διάρκεια διδακτικού έτους. (παρ. 3 του άρθρου 8 του π.δ. 50/1996 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 του Π.Δ. 100/97). Δεν προσμετράται
ο χρόνος που προκύπτει από το άθροισμα των καλοκαιρινών διμήνων κατά τα οποία οι αποσπώμενοι εκπαιδευτικοί επανέρχονται στο σχολείο της οργανικής τους θέσης (Γνωμοδότηση 864/1989).

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙΙ: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης δε συνυπολογίζεται:
α) Ο χρόνος των αδειών χωρίς αποδοχές πέραν του ενός μηνός.
β) Ο χρόνος εκπαιδευτικής άδειας με αποδοχές.

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48677
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 11:54:26 μμ »
πρεπει να εχεις προυπηρεσια 3 χρονων δηλ. 30 μηνων στην ειδικη αγωγη

αυτό είναι το τελευταιο στη λίστα προσόν

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 12:24:30 μμ »
Ανήκω στις Κυκλάδες Α/βαθμια και ζητώ αμοιβαία μετάθεση για περιοχές στο Ν. Αττικής (Β΄- Α' - Δ' - Αθήνας και Αναττολικής Αττικής ). Όποιος/α ενδιαφέρεται ας μου στείλει τα στοιχεία του στο oramts@gmail.com
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:04:43 μμ »
Χρόνια πολλά σε όλους μας με υγεία!
Θα μου πείτε βέβαια τώρα, ότι υγεία έχουν και οι γύφτοι...
Στο ψητό:
Νομίζω ότι δεδομένου και του γεγονότος ότι τα κενά για τις μεταθέσεις είναι ελάχιστα, πρέπει ΟΛΜΕ, ΔΟΕ, αιρετοί και λοιποί να κινηθούν στην κατεύθυνση ώστε το eDataCenter να διενεργεί και αμοιβαίες μεταθέσεις μέσα στα πλαίσια των γενικών μεταθέσεων (το  λογισμικό εύκολα μπορεί να "πιάσει" και τις πιθανές τράμπες (swaps)). Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που για διάφορους λόγους (πχ. τελόντας σε διάθεση) είναι όμηροι μιας παράλογης κατάστασης καθώς δε δικαιούνται αμοιβαίας μετάθεσης. Είδατε το τονισμένο με έντονη γραφή στη φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων για τις αμοιβαίες: πρέπει να διαθέτεις οργανική...
Νομίζω ότι ένα τέτοιο αίτημα θα ικανοποιούνταν φέτος από το Υπουργείο για διάφορους λόγους π.χ.δεν επιφέρει μεταβολές στον πληθυσμό των ειδικοτήτων ανα περιοχή μετάθεσης, δεν έχει οικονομικό κόστος, μπορεί να θεωρηθεί και ως κοινωνικό μέτρο μετά την απώλεια 300-400 ευρώ των ανθρώπων που είναι δε διάθεση(βαθμοί Δ,Ε), ο πολιτικός χρόνος είναι ο κατάλληλος (βλ κατάργηση τριετίας για νεοδιόριστους) κλπ
Όσον αφορά τους αιρετούς και την ΟΛΜΕ/ΔΟΕ όχι μόνο πρέπει να συμφωνήσουν, αλλά και να πιέσουν προς το παραπάνω αίτημα του κλάδου...
Όσοι ενδιαφέρονται ας σπεύσουν αφήνοντας με pm το email τους, αλλά και διατυπώνοντας δημόσια την απόψή τους εδώ.
Αν είναι να κάνουμε κάτι, πχ. ένα ωραίο ομαδοσυνεραγτικό κειμενάκι, πρέπει να το κάνουμε από τώρα, όχι τελευταία στιγμή.

Επίσης έχετε κατα νου,ότι οι εκλογές αχνοφαίνονται λίγο πριν ή μετά το Πάσχα....
Είναι γνωστό επίσης ότι προεκλογικές περίοδοι και κατακρημνίσεις σε δημοσκοπήσεις γενούν απρόσμενο "ανθρωπισμό"....
Με "πιάσατε" πιστεύω...ε;

Υ.Γ.1 Προς κακόπιστους/εξυπνάκηδες(όχι συναδέλφους,αλλά "συναδέλφους"-παράγοντες): αν είναι να με απολύσουν, πρώτα θα πάρω μετάθεση για το σπίτι μου και μετά ας με απολύσουν. Χαμένοι είναι οι αγώνες που δε δόθηκαν
Υ.Γ.2 Παρακαλώ εκλεκτούς συναδέλφους όπως damien και bitch κλπ να καταθέσουν τις πολύτιμες απόψεις και εμπειρίες τους, έστω και αν δεν τους αφορά το ζήτημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:23:11 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:21:48 μμ »
καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

είχαμε θίξει και πέρισυ το ζήτημα. Το αίτημα φυσικά και είναι λογικό - ειδικά δεδομένων των συνθηκών - ωστόσο θα πρέπει κάπως να βρεθεί μια "φόρμουλα" αναφορικά με τα μόρια. Εκει μπορεί να υπάρξει εμπλοκή και ίσως άρνηση των υπολοίπων που τελούν σε διάθεση.
Και εξηγώ:
έστω εγώ έχω 100 μόρια και τελώ στη διάθεση. Ανταλλάσσω τη θέση μου με κάποιον άλλον στην ίδια κατάσταση ο οποίος έχει 50 μορια. Ως εδώ όλα καλά και το αποτέλεσμα επιθυμητό.
Ωστόσο εγώ βρίσκομαι σε ένα νέο ΠΥΣΔΕ και με τα εκατό μου μόρια μπορώ να χτυπησω οργανική ή έστω να βρεθώ πολύ ψηλά στη λίστα. Αυτό φυσικά δε θα αρέσει καθολου στους άλλους που βρίσκονται σε διάθεση και στην παρούσα κατάσταση κάθε άλλο παρά επιθυμητή είναι η διάσπαση του κλάδου.

Η μόνη πρόταση που μπορώ προσωπικά ΄να κάνω είναι να γίνεται αμοιβαία μετάθεση στους όντες σε διάθεση με την προϋπόθεση ότι και τα μόριά τους είναι ίδια ή έστω συν/πλην πέντε ή δέκα μόρια ( αν και αυτό επίσης μπορεί να είναι προβληματικό και σαφώς μικραίνει τον κύκλο των επιλογών....).
Αν μπορείτε να σκεφθείτε κάτι άλλο που να μη σκοντάφτει στο ζήτημα αυτό θα ήταν καλό να διατυπωθεί δημοσίως ώστε να δούμε αν υπάρχει διοικητικά η κάλυψή του ώστε ενδεχομένως να προχωρήσει και ένα κείμενο προς τους αρμοδίους.  :)

Νομίζω και η συνεισφορά του Damien που επίσης γνωρίζει εξαιρετικά καλά τα της διοίκησης θα ειναι πολύτιμη!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:25:29 μμ »
Γόρδιος δεσμός!!!  >:( ;D ;D ;D
  

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:32:09 μμ »
@bitch
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα αυτό...
Αν εγώ με τα 100μόρια έπαιρνα πέρυσι κανονικά μετάθεση, θα ήμουν διάθεση ΠΥΣΔΕ αγκαλιά με την 100σταρα μου...Μη μου πείτε ότι οι περυσινοί μετατιθέντες έλαβαν οργανική διότι θα ξεράσω από τα γέλια-έχω φάει και πολύ λόγω ημέρας...
Για να μην πώ ότι όλοι όσοι έπαιρναν μετάθεση τα τελευταία 6-7 χρόνια έμεναν σε διάθεση ή έπαιρναν "οργανική" των μηδέν (00) ωρών...
Γι αυτό το τελευταίο θα μπορούσα να στείλω και μια ωραία επιστολή στο ΥΠΔΒΜΘ για διεξαγωγή ελέγχου για να δούμε τελικά πόσες ήταν και πόσες είναι οι "κανονικές" οργανικές...αλλά και ποιοι τις μοίραζαν για να παίρνουν ψηφαλάκια...Λέω εγώ τώρα, συμπεριφερόμενος ως καλικάντζαρος των Χριστουγέννων...Χεχεχε...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:37:48 μμ »
Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες! Σαφώς υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις αλλά ένα μεγάλο ποσοστό όσων πήραν μετάθεση πήραν και οργανική. Ειδικά πέρισυ πάντως, βρέθηκαν (ή πιο σωστά παρέμειναν) σε διάθεση πολλοί γιατί λόγω των συγχωνεύσεων/καταργήσεων Σχολικών Μονάδων αυξήθηκαν οι υπεράριθμοι -που ως γνωστόν προηγούνται στις τοποθετήσεις.

Αλλά και στη περίπτωση που είχες εκατό μόρια, έπαιρνες μετάθεση βρισκόσουν αγκαλιά με τα μοριάκια σου όπως εύστοχα παρατήρησες και πάλι άλλο να έχεις έναν από μετάθεση μπροστά σου με εκατό μοριάκια και άλλο δύο ή πέντε ή δέκα  - αναλόγως το πόσες "αμοιβαίες" θα ικανοποιούντο. 
Think again -  το ζήτημα είναι υπαρκτό  όσο και αν δεν είναι αρεστό. Πρέπει να βρεθεί μία φόρμουλα για την επίλυσή του αλλιώς δεν πρόκειται να προχωρήσει ως αίτημα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αμοιβαίες μεταθέσεις
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:46:22 μμ »
Δηλαδή δεν τίθεται ανάλογο ζήτημα στις αμοιβαίες μεταθέσεις που διεξάγονται μετά τις γενικές;
Μπορεί να ανταλάσσονται οι οργανικές, αλλά τί γίνεται π.χ. με τα μόρια στις βελτιώσεις;;
Και λάβε υπόψη ότι τα χρόνια υπηρεσίας δε σχετίζονται γραμμικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών...
Ωραία, ας μπει τότε κάτι ανάλογο όπως στις αμοιβαίες: η διαφορά στην εκπαιδευτική υπηρεσία να μην υπερβαίνει τα 10 έτη...

ΥΓ Δεν είναι θέμα αυτό=δεν απασχολεί το ΥΠΔΒΜΘ, σίγουρα όμως απασχολεί άλλους, δεν το αρνούμαι διότι έχουν δει πολύ χειρότερα τα μάτια μου!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2011, 04:49:13 μμ από boldboy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.