*

Αποστολέας Θέμα: Πως νιωθετε;  (Αναγνώστηκε 920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Πως νιωθετε;
« στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:25:09 μμ »
Για καποιους απο εμας η χρονια τελειωσε σημερα,για μερικους αλλους θα τελειωσει σε λιγες μερες.Αληθεια,πως νιωθετε;Σημερα αποχαιρετησα τους συναδελφους και τους μαθητες του σχολειου μου και ειναι μαλλον απιθανο να τους ξαναδω.Αυτο με γεμιζει με θλιψη,ισως επειδη μου φερθηκαν ολοι τοσο καλα εκει και αφησα τον εαυτο μου να δεθει πολυ.Και ακομα σκεφτομαι οτι ειναι μεσα στα πλην του επαγγελματος μας να περναμε καθε τελος σεζον αυτην την ψυχοφθορα διαδικασια:σαν ωρομισθιοι η αναπληρωτες,ακομα και οταν γινουμε μονιμοι ποσα σχολεια πρεπει να αλλαξουμε μεχρι να γυρισουμε στον τοπο μας...Εσεις πως νιωθετε;Θλιψη,ανακουφιση η αδιαφορια;Και τι ειναι καλυτερο:να αφεθεις να νιωσεις ομορφα και μετα να το πληρωσεις η να κρατας μια συναισθηματικη αποσταση ασφαλειας ωστε στο τελος να πεις "αντε γεια"και να μην τρεχει τιποτα;
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως νιωθετε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:32 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πως νιωθετε;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:51:18 μμ »
Εγώ ένιωσα τρομερή συγκίνηση , σε σημείο να βουρκώσω κι όλας  :'( ! Ήταν ένα όμορφο συναίσθημα, όλα τα παιδιά με αγκάλιασαν και με φίλησαν ένα-ένα ξεχωριστά και μου ευχήθηκαν καλό καλοκαίρι.
Δυστυχώς πρόλαβαν και είδαν τα δάκρυα μου και ήρθαν μέχρι το αυτοκίνητο μου για να πουν για άλλη μια φορά καλό καλοκαίρι! Βέβαια σε όλα αυτό έπαιξε το ρόλο της και η δασκάλα του ολοημέρου που κατα τη διάρκεια της σχολικης χρονιάς είχαμε πολύ καλές σχέσεις και εκτιμούσε ή μία τη δουλειά της άλλης! Για μένα αυτό ήταν το καλύτερο σχολείο από όοοοολες τις απόψεις που δεν μπορώ να αναλύσω εδώ!
 
Στα άλλα 2 ολοήμερα που δούλευα , δεν μπήκα στη διαδικασία καν να πάω να τους αποχαιρετήσω. Κατα τη διάρκεια όλης της χρονιάς οι δάσκαλοι ήταν τελείως τυπικοί απεναντί μου κάτι που μου δημιουργούσε μια ψυχρότητα!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.