*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 118875 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 10:47:19 πμ »
   Εμένα πάλι για να μου πληρώσει η Δευτεροβάθμια τις 15 μέρες θέλει μαζί με τη γνωμάτευση της επιτροπής και το τριπλότυπο του επιδόματος που θα παίρνω  απο το ΙΚΑ. Τους είχα στείλει μόνο τη γνωμάτευση και ένα έντυπο ενημέρωσης εργοδότη και τώρα θέλουν και το τριπλότυπο. Μ' αυτά και με αυτά έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα δε μου έχει στείλει η Δευτεροβάθμια το χαρτί του εργοδότη για να το πάω στο ΙΚΑ, να πάρω το τριπλότυπο (γιατί μόνο έτσι το δίνει το ΙΚΑ) και μετά να τους το ξαναστείλω. Σημειωτέον ότι την άλλη εβδομάδα λήγει η 30ήμερη αναρρωτική που έχω πάρει και ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει με τη γραφειοκρατία. Φυσικά ούτε λόγος για πληρωμή!
  Τέλος μέσα σε όλα αυτά αναρωτιέμαι πώς το ΙΚΑ γνωρίζει πόσο μισθό παίρνω ή έπαιρνα, αφού δε μου ζήτησε κανένα χαρτί.....
Πολυκαλημέρα σας!

μπερδεύτηκα!
εσύ πήρες εξ αρχής 30ήμερη άδεια;
και όχι 15ήμερη;
κι εγώ ευθύς 30 μέρες πήρα και από τη δεηυτεροβάθμια με πλήρωσαν μόνο για τις 15
αφού φυσικά μου έβγαλαν τη ψυχή που το χαρτί δεν έγραφε 15 και 15 αλλά έγραφε 30

τώρα όσον αφορά την καθυστέρηση δεν καταλαβαίνω τι θέλουνε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 11:35:12 πμ »
Λέτε να έχει και η γυναίκα μου πρόβλημα? έχει ήδη χρησιμοποιήσει γύρω στις 11 με 12 μέρες από τις 15 μέρες αναρρωτικής που έτσι κ αλλιώς κάθε αναπληρωτής δικαιούται. Τώρα, με την 15νθήμερη που της έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ σίγουρα τις ξεπερνάει. Πρέπει να κάνει κάτι γι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 01:39:41 μμ »
Λέτε να έχει και η γυναίκα μου πρόβλημα? έχει ήδη χρησιμοποιήσει γύρω στις 11 με 12 μέρες από τις 15 μέρες αναρρωτικής που έτσι κ αλλιώς κάθε αναπληρωτής δικαιούται. Τώρα, με την 15νθήμερη που της έγραψε ο γιατρός του ΙΚΑ σίγουρα τις ξεπερνάει. Πρέπει να κάνει κάτι γι αυτό?

τπτ απολύτως
απλώς θα πληρωθεί από το ικα και όχι από τη δευτ/βάθμια για κάθε άδεια που θα πάρει πέρα από αυτές τις 15 που διανύει τώρα


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:59:46 πμ »
jak_13 και τι δεχόμαστε τελικά;
κι εμένα στη δευτ/βάθμια μου για 7 μου ειπαν!
αλλά αν είναι 10 γιατί να μην το ξέρουμε;

mitsy, αν και για κάθε θέμα που γράφω το ψάχνω, όταν δεν είμαι 100% σίγουρος, ομολογώ ότι αυτό το θέμα με απασχόλησε πάρα πολύ, περισσότερο από κάθε άλλο και παλαιότερα.
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι όσα έχουν γραφεί έχουν βάση γιατί υπάρχουν 2 έγγραφα από το υπουργείο, ένα για 7 ημέρες και ένα για 10 και κάθε διεύθυνση πράττει κατά βούλησιν.
Εγώ θα συνιστούσα να υπάρχει απαίτηση για 10 ημέρες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:17:08 »

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 09:04:48 πμ »
Αναπληρωτρια και εγω και θελω 28 ημερες αδεια μεχρι να βγω σε αδεια κυησης και λοχειας. Πηρα τωρα στο υπουργειο να ρωτησω για τις αδειες και η κοπελα στο τμημα αδειων μου ειπε οτι δικαιουμαι 15 μερες αναρρωτικη και 7 κανονικης μονο. αυτα λεει ο νομος τονισε και μου ειπε να επικοινωνησω με την πρωτοβαθμια. μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω ? ειμαι εγκυος στον 7 μηνα και χρειαζομαι επειγοντως τις αδειες γιατι κανω συσπασεις και ειμαι ξαπλα με φαρμακα. Ποια ειναι η διαδικασια για αναρρωτικη? Για κανονικη? Να πω οτι δεν εχω καθολου ενσημα ουτε φυσικα βιβλιαριο υγειας απο το ικα, μεχρι τωρα εχω βιβλιαριο απο την προνοια και ο γιατρος μου ειναι του δημοσιου. Αν γνωριζεται αποδοχες θα εχω καθολου? Απο πρωτοβαθμια παντως δεν μου ζητησαν κανενα λογαριασμο.

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 09:43:20 πμ »
Θα σου πρότεινα να ξεκινούσες με την κανονική άδεια (7 ή 10, ξεκαθάρισέ το). Είναι με αποδοχές, διακοπτόμενη, δλδ εξαιρείς αργίες κ γιορτές. Βάλε κάτω τις μέρες, πώς σε βολεύει καλύτερα, τη ζητάς με αίτηση από τον προιστάμενο για σοβαρούς λόγους υγείας. Δεν ξέρω αν θέλει αναλυτικά, ζήτα από διευθυντή/ντρια να σε βοηθήσει με το θέμα και πείτε πως θα ακολουθήσει αναρρωτική μέχρι την άδεια κύησης. Στη συνέχεια δικαιούσαι από γιατρό ΙΚΑ-Κέντρο Μανας κ Παιδιού (δεν έχεις και βιβλιάριο, ποιός σου γράφει τα φάρμακα;) 15 ημέρες αναρρωτικής τις οποίες επίσης πληρώνεσαι, δεν ξέρω όμως το ποσό. Πας στο IKA με το χαρτι του γιατρού σου (καλύτερα να πάει ένας δικός σου) που εξηγεί το λόγο για τον οποίο πρέπει να μείνεις ξάπλα. Τα υπόλοιπα περί αναρρωτικής δεν τα ξέρω, θα στα πει η mitsy φαντάζομαι. Ούτε με τις αποδοχές σου μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα αλλά νομίζω πως το ΙΚΑ δίνει κάποιο βοήθημα όπως και να έχει, μικρότερο βέβαια στην περίπτωσή σου. Αν τα κανονίσεις καλά με τις μέρες μπορεί και να μη χρειαστείς έξτρα άδεια κ μπλέξεις με επιτροπές που ακούω κ άλλα τρεξίματα. Ας βοηθήσουν κ λίγο από το σχολείο, ε;
Καλή τύχη, υπομονή και προσοχή μεγάλη με τις συσπάσεις: ξάπλα κ τα φάρμακά σου....
και με το καλό  :)

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 10:11:08 πμ »
Να΄σαι καλα!και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν. Τωρα θα παρω τηλ. την πρωτοβαθμια να δω τι χαρτια θελουν ακριβως. Οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας ενημερωσει γιατι δεν ειμαι σιγουρη αν αυτοι στην πρωτοβαθμια και στο ικα γνωριζουν ακριβως αυτα που δικαιουμαστε!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 10:19:24 πμ »
Να΄σαι καλα!και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν. Τωρα θα παρω τηλ. την πρωτοβαθμια να δω τι χαρτια θελουν ακριβως. Οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας ενημερωσει γιατι δεν ειμαι σιγουρη αν αυτοι στην πρωτοβαθμια και στο ικα γνωριζουν ακριβως αυτα που δικαιουμαστε!

καλημέρα κορίτσι!
με το καλό το μωράκι σου!
δικαιούσαι 7 μέρες εργάσιμες!κανονική άδεια!
και 15 μέρες ημερολογιακές!αναρρωτική με αποδοχές(εφόσον έχεις εργαστεί 10 μέρες) απο ικα και πρωτ/βάθμια!
αν πάρεις αυτές πιστεύω καλύπτεις περίπου τις 22 μέρες από τις 28!με πρόχειρο υπολογισμό!
και σου μένουν περίπου 6 μέρες ακόμη!
μπορείς αυτές τις 6 μέρες να τις πάρεις πάλι αναρρωτικές!και θα πληρωθείς από το ικα ένα ποσό!

ό,τι άλλο θέλεις να μάθεις ρώτα μας!

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:18:01 μμ »
Πήρα στην πρωτοβάθμια μου τηλέφωνο κ μου είπε να βγω σε επαπειλούμενη για τις 28 μέρες μέχρι την άδεια κύησης κ λοχειας. Της πρότεινα να πάρω την κανονική άδεια αρχικά κ μετα την αναρρωτικη κ μου είπε ότι την μπερδευω κ ότι μου κάνει εξυπηρέτηση κ είδα ότι ενοχλείται κ δεν το συνεχισα. Θέλει μου είπε ένα χαρτί απο γιατρό δημοσίου κ μια αίτηση δικιά μου που να λέει ότι θέλω άδεια για επαπειλούμενη. Την ρώτησα αν πρέπει να πάω στο ΙΚΑ κ μου είπε ότι δεν ξέρει κ αν μάθει κάτι θα μου πει. Με τα χίλια ζόρια πήγα στο νοσοκομείο να βρω τον γιατρό για να μου δώσει την άδεια, αλλα δεν μπορούσε γιατί πρέπει να πάω την Δευτέρα που θα ξεκινάει η άδεια κ μπορεί να μου δώσει 15 μέρες κ μετα άμα θέλω κ άλλες να ξαναπαω. Τόση ταλαιπωρία για το τιποτα κ οι συσπασεις μου χτύπησαν κόκκινο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Να πάω στο ΙΚΑ να τους ενημερώσω; Απο πρωτοβάθμια πάντως δεν μου ζήτησαν τίποτα απο χαρτιά, πτυχία, λογαριασμό, τίποτα. Δεν θα έπρεπε;

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:24:15 μμ »
καλησπέρα και πάλι!!!!
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει εξαντλήσει τις 15 μέρες αναρρωτικής άδειας που δικαιούται.
Ο γιατρός του ΙΚΑ -Κεντρο μάνας & παιδιού μπορεί να γράψει μόνο άλλες 15 μέρες? Ρωτάω, γιατί μένα η γυναίκα μου έχει εξαντλήσει καποιες μέρες από την αναρρωτική της, αλλά παρόλα αυτά ο γιατρός του ΙΚΑ είπε ότι αυτός θα της γράψει 2 15νθημερες.
Κάπως έχω μπερδευτεί με τα αυτά τα 2 15νθήμερα που μου είπε ο γιατρός...ελπίζω μόνο να μην τρέχουμε....

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:50:17 μμ »
Πήρα στην πρωτοβάθμια μου τηλέφωνο κ μου είπε να βγω σε επαπειλούμενη για τις 28 μέρες μέχρι την άδεια κύησης κ λοχειας. Της πρότεινα να πάρω την κανονική άδεια αρχικά κ μετα την αναρρωτικη κ μου είπε ότι την μπερδευω κ ότι μου κάνει εξυπηρέτηση κ είδα ότι ενοχλείται κ δεν το συνεχισα. Θέλει μου είπε ένα χαρτί απο γιατρό δημοσίου κ μια αίτηση δικιά μου που να λέει ότι θέλω άδεια για επαπειλούμενη. Την ρώτησα αν πρέπει να πάω στο ΙΚΑ κ μου είπε ότι δεν ξέρει κ αν μάθει κάτι θα μου πει. Με τα χίλια ζόρια πήγα στο νοσοκομείο να βρω τον γιατρό για να μου δώσει την άδεια, αλλα δεν μπορούσε γιατί πρέπει να πάω την Δευτέρα που θα ξεκινάει η άδεια κ μπορεί να μου δώσει 15 μέρες κ μετα άμα θέλω κ άλλες να ξαναπαω. Τόση ταλαιπωρία για το τιποτα κ οι συσπασεις μου χτύπησαν κόκκινο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Να πάω στο ΙΚΑ να τους ενημερώσω; Απο πρωτοβάθμια πάντως δεν μου ζήτησαν τίποτα απο χαρτιά, πτυχία, λογαριασμό, τίποτα. Δεν θα έπρεπε;

δεν έχει σχέση η κανονική με την αναρρωτική!
και δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πάρεις τώρα την κανονική ή όχι!
εσύ κάτσε υπολόγισε τις μέρες τώρα πως σε βολεύει να τις πάρεις!
πότε γεννάς;
μπορείς να κρατήσεις την κανονική σου για μετά που είναι να επιστρέψεις!
πάντως,χωρίς χρτί γιατρού ικα δε δικαιολογείται άδεια!
δεν αρκεί του γιατρού σου από το δημόσιο!απλώς με το χαρτί του γιατρού σου πας σε γιατρό του ικα ή σε επιτροπή αν είναι πάνω από 15 οι μέρες!

όσο για τα τελευταία που λες!πότε να στα ζητήσουν;
τώρα παρουσιαστηκες;
αν ναι,έχε υπόψιν πως για να δικαιούσαι να πληρωθείς τη 15ήμερη αναρρωτική πρέπει να έχεις εργαστεί 10 μέρες!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:53:27 μμ »
καλησπέρα και πάλι!!!!
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει εξαντλήσει τις 15 μέρες αναρρωτικής άδειας που δικαιούται.
Ο γιατρός του ΙΚΑ -Κεντρο μάνας & παιδιού μπορεί να γράψει μόνο άλλες 15 μέρες? Ρωτάω, γιατί μένα η γυναίκα μου έχει εξαντλήσει καποιες μέρες από την αναρρωτική της, αλλά παρόλα αυτά ο γιατρός του ΙΚΑ είπε ότι αυτός θα της γράψει 2 15νθημερες.
Κάπως έχω μπερδευτεί με τα αυτά τα 2 15νθήμερα που μου είπε ο γιατρός...ελπίζω μόνο να μην τρέχουμε....

γι'αυτό σου είπα ότι μου κάνει εντύπωση πως μπορεί να σου δώσει άλλες 15 ο γιατρός του ικα!
αλλά για να στο λέει,προφανώς μπορεί!
κοίτα τι θα κάνεις!
θα πας στο γιατρό αυτό για το 2ο 15ήμερο κι αν κάτι αλλάζει και δε στις γράφει,κλείνεις επι τόπου ραντεβού με επιτροπή!

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:55:45 μμ »
Πήρα στην πρωτοβάθμια μου τηλέφωνο κ μου είπε να βγω σε επαπειλούμενη για τις 28 μέρες μέχρι την άδεια κύησης κ λοχειας. Της πρότεινα να πάρω την κανονική άδεια αρχικά κ μετα την αναρρωτικη κ μου είπε ότι την μπερδευω κ ότι μου κάνει  εξυπηρέτηση   :o κ είδα ότι ενοχλείται κ δεν το συνεχισα...
Απο πρωτοβάθμια πάντως δεν μου ζήτησαν τίποτα απο χαρτιά, πτυχία, λογαριασμό, τίποτα. Δεν θα έπρεπε;
Αχχχχχχ κάτι τύποι ρε παιδί μου...μηδενική αλληλεγγύη κ συναδελφικότητα, τι να πω. Η διαφορά είναι νομίζω στα χρήματα, με αυτόν τον τρόπο της "διευκόλυνσης" -τι λένε- χάνεις χρήματα. Από την άλλη σαφώς προέχει η υγεία του μωρού σου, οπότε αμα είναι να τσακώνεσαι, δεν ξέρω αν αξίζει και τον κόπο. Ως προς τη διαδικασία δεν μπορώ δυστυχώς να βοθήσω. Και, όντως, στην ανάληψη δε σου ζήτησαν αυτά τα χαρτιά; τα έχουν από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 06:04:10 μμ »
Αχ βρε Mitsy! Τώρα αυτά συζητάμε! Τί μπλέξιμο!! Άκου: Κάποιες από τις αναρρωτικές που έπαιρνε κατά διαστήματα η γυναίκα μου, ναι μεν της έδιναν το τριπλότυπο, αλλά δεν τις έγραφαν στο βιβλιάριο. Αυτό το τσέκαρα τώρα!(που να πάει το μυαλό μας!!!!) με αποτέλεσμα στο βιβλιάριο να φαίνεται ότι πάρει 1 μόνο μέρα αναρρωτική, αλλά αυτή έχει παρει καμια 10αρια !!!Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν έχει πάει τα τριπλότυπα στην Διευθυνσή της, αλλά στο βιβλιάριο δεν φαίνονται όλες οι άδειες-και μόνο που το συνειδητοποιώ τώρα μου ανεβαίνει το αίμα!!!!-.'Αρα γι αυτό της είπε ο γιατρός του ΙΚΑ ότι θα της γράψει άλλες 15! Εξηγείται έτσι ε?!!!! Ωχ! και τώρα τί κάνουνε? και τί να πω και στον γιατρό????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.