*

Αποστολέας Θέμα: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 109643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 09:17:20 μμ »
Αν δεν έχεις καμία ιδέα σχετικά με ειδική αγωγή σίγουρα θα είναι μία πηγή πληροφόρησης. Επίσης, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι σε αυτά τα σεμινάρια ενδέχεται να γνωρίσεις άτομα που δουλεύουν στην ειδική αγωγή και κάνοντας και πρακτική (δεν ξέρω αν προβλέπεται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα) αποκτάς βιωματικά πολλές γνώσεις.  Εξαρτάται πάντα και με το ποιος το διοργανώνει, ποιοι θα είναι οι εισηγητές και τη δομή όλου του σεμιναρίου. Σημαντικό είναι και το οικονομικό θέμα.
Κάνοντας όμως μια σοβαρή μελέτη της βιβλιογραφίας και διάφορων ιστοσελίδων με επιμορφωτικό υλικό μπορείς να καλύψεις ένα μεγάλο μέρος της ύλης. Αν το συνδυάσεις και με εθελοντική εργασία σε κάποιο χώρο παροχής ειδικής αγωγής, πραγματοποίησες μία στα μέτρα σου επιμόρφωση ανέξοδα και αποτελεσματικά. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη βεβαίως. Η επιλογή είναι στο τέλος δική σου! ;)
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:03 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 09:43:10 μμ »
νομιζω θα το κανω....σε ευχαριστω πολυ.....

Αποσυνδεδεμένος Haidi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 01, 2012, 07:14:15 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι μολις μπηκα και εγω στο forum! Καλη χρονια σε ολους/ολες ευχομαι το 2012 να σας φερει ο,τι επιθυμειτε! Μια ερωτηση; Ειμαι αναπληρωτρια ειδικης αγωγης για παραλληλη στηριξη μεσω ΕΣΠΑ δηλαδη.  Επισης εχω και μεταπτυχιακο. Διοριστηκα 3-10-2011. Το μηνα Δεκεμβριο πηρα 715 ευρω!!!! Και δωρο 118!. Το μηνα Νοεμβριο πηρα 953! Τι γινεται;;;; Επισης μου ειπανε στην πρωτοβαθμια Λαρισας οτι ολοι οι αναπληρωτες ειναι στο Βαθμο ΣΤ!! Ειναι δυνατον;;; Εγω εχω προυπηρεσια 27 μηνων εως σημερα και μεταπτυχιακο που υποτιθεται οτι ανεβαινω κατηγορια 2 ετων! Τι γινεται;; Τι ξεφτιλα ειναι αυτη! Ξερει κανεις τι συμβαινει;; Δεν μου δινουν και πολλες εξηγησεις στην πρωτοβαθμια και τα εχω παρει! Τοσοι ανθρωποι με προυπηρεσια χρονων και μεταπτυχιακα μπηκανε ολοι σε ενα τσουβαλι με ψιχουλα;; Ελεος!


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2012, 10:33:44 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος xatzistgiot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 06:56:13 μμ »
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ. ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ BRAILLE ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2010? ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:03 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:24:15 μμ »
ναι ετσι ειναι για να μπεις στους πινακες θελεις διδακτορικο, μεταπτυχιακο στην ειδική πάντα και σεμινάριο 400 ωρών που πρέπει να έχει ολοκληρωθει μέχρι το 2010. τα κατοπινά δεν μετράνε για τους πίνακες :)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 12:00:41 πμ »
ναι ετσι ειναι για να μπεις στους πινακες θελεις διδακτορικο, μεταπτυχιακο στην ειδική πάντα και σεμινάριο 400 ωρών που πρέπει να έχει ολοκληρωθει μέχρι το 2010. τα κατοπινά δεν μετράνε για τους πίνακες :)
[/quote

Στους πίνακες σε βάζει και ελάχιστη προυπηρεσία 10 μηνών στην ειδική αγωγή ή ποσοστο αναπηρίας 67%. Όντως πτυχίο braile ή νοηματικής αποτελεί πρόσθετο προσόν και όχι προσόν κατάταξης.

Αποσυνδεδεμένος fniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 24, 2012, 08:42:10 μμ »
Με επάρκεια νοηματικής γλώσσας μπορεί κάποιος να εισέλθει στους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 24, 2012, 09:08:06 μμ »
Με επάρκεια νοηματικής γλώσσας μπορεί κάποιος να εισέλθει στους πίνακες;


Όχιι.

Χρειάζεται πτυχίο ειδικής αγωγής, ή μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην ΕΑ τουλάχιστον
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 24, 2012, 09:25:29 μμ »
υποτιθεται ότι άλλαξε αυτό από ότι διάβασα στον Μπράτη...ψηφίστηκε η εγκύκλιος που αναγνωρίζει την προυπηρεσία μας και υποτέθεται ότι εχει σταλεί στις διευθύνσεις...άντε να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 24, 2012, 09:29:43 μμ »
εγώ μπορώ να κάνω μια άσχετη ερώτηση???είμαι αναπληρώτρια πε 60 εδω και τεσσερα χρόνια..φέτος έκανα τη γραφή braille χωρίς να έχω κανένα άλλο προσον ειδικής και σκέφτομαι α δώσω και για το μεταπτυχιακό ειδικής εδώ στη θεσσαλονίκη..μέχρι τότε μπορώ να δηλώσω στις αιτήσεις των αναπληρωτών το καλοκαίρι ότι επιθυμώ να εργαστώ και σε ειδικά σχολεία???και αυτό θα συμβεί μόνο αν εξαντληθούν οι πίνακες από τα παιδιά με τα ανάλογα προσοντα????

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 24, 2012, 10:35:49 μμ »
Αγαπητοι συναδελφοι μολις μπηκα και εγω στο forum! Καλη χρονια σε ολους/ολες ευχομαι το 2012 να σας φερει ο,τι επιθυμειτε! Μια ερωτηση; Ειμαι αναπληρωτρια ειδικης αγωγης για παραλληλη στηριξη μεσω ΕΣΠΑ δηλαδη.  Επισης εχω και μεταπτυχιακο. Διοριστηκα 3-10-2011. Το μηνα Δεκεμβριο πηρα 715 ευρω!!!! Και δωρο 118!. Το μηνα Νοεμβριο πηρα 953! Τι γινεται;;;; Επισης μου ειπανε στην πρωτοβαθμια Λαρισας οτι ολοι οι αναπληρωτες ειναι στο Βαθμο ΣΤ!! Ειναι δυνατον;;; Εγω εχω προυπηρεσια 27 μηνων εως σημερα και μεταπτυχιακο που υποτιθεται οτι ανεβαινω κατηγορια 2 ετων! Τι γινεται;; Τι ξεφτιλα ειναι αυτη! Ξερει κανεις τι συμβαινει;; Δεν μου δινουν και πολλες εξηγησεις στην πρωτοβαθμια και τα εχω παρει! Τοσοι ανθρωποι με προυπηρεσια χρονων και μεταπτυχιακα μπηκανε ολοι σε ενα τσουβαλι με ψιχουλα;; Ελεος!

Καλησπέρα! Δείτε εδώ για να ενημερωθείτε. Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά.

http://www.pde.gr/index.php?topic=23812.2128

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 07, 2012, 09:14:01 πμ »
Αντε να δουμε με την ρημαδα την υπογραφη του Υφυπουργου Θα την βαλει σημερα ή όχι; Ελπιζω να περασει απο το γραφειο του σημερα ο ΚΥΡΙΟΣ Υφυπουργος μας

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 07, 2012, 09:17:14 πμ »
Μακάρι ρε παιδια!!!Όλοι αυτόν περιιμενουμε!!Αντε...

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 30, 2012, 08:48:10 μμ »
καλησπερα. Μπορει να ενημερωσει καποιος για το τι χρειαζεται για να μπει καποιος σε πινακα ειδικης αγωγης? και αν υπαρχουν καθηγητες αγγλικων ειδικης αγωγης? ειδα τους πινακες αναπληρωτων φετος και εχει μερικους αλλα διπλα δεν γραφει οτι εχουν μεταπτυχιακο 'η διδακτορικο στην ειδικη αγωγη αλλα πιστοποιημενη επαρκεια braille. γινονται ακομη τα μαθηματα στο κεατ? μετραει η επαρκεια για αυτη την ειδικοτητα?θελει μεταπτυχιακο και απλα η επαρκεια προσθετει καποια μορια? τα φωτα σας.... επισης εμαθα για τη νοηματικη οτι την μαθαινεις σε 4 χρονια και μετα δινεις πιστοποιηση. μετραει? η αδικα θα πανε τα 4 χρονακια και τα χρηματα που ζητανε. γενικα θα με ενδιεφερε η εξειδικευση αλλα να μετραει και καπου, μη μας κοροιδευουν μονο και μονο για να μας τα παιρνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 10:15:38 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.