*

Αποστολέας Θέμα: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 109602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:25:00 πμ »
1ον Δεν καταργήθηκαν τα σεμινάρια
Τα σεμινάρια που έχουν και θα έχουν ισχύ, είναι αυτά που αποκτήθηκαν έως 30.8.2010

2ον Δεν γίνεται να εργαστεί
Γιατί δε γίνεται να εργαστεί; Ωραιότατα σε ΕΙΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Φέτος κάλεσαν 23 άτομα , νομίζω

3ον Εχουν ανοιξει 500 παραπλησια θέματα με αυτό που ξεκινάς.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Υπάρχουν πολλά αντίστοιχα θέματα. Στην αγωνία του όμως κάποιος, βιάζεται να πάρει απάντησει άμεσα, από το να διαβάζει όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα.


Τα σεμινάρια εως 30-8-2010 αφορούν μονο την πρωτοβάθμια. Για τη δευτεροβάθμια εξακολουθεί και ειναι προσόν κατάταξης.
Ο νόμος δεν κάνει διαχωρισμό στο θέμα αυτό. Αυτό που λες αφορά στην ισχύ των ήδη υπαρχόντων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:58 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:27:37 πμ »
"...Η ισχύς των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου για τους κλάδους ΠΕ 61 (Νηπιαγωγών Ε.Α.Ε.) και ΠΕ 71 (Δασκάλων Ε.Α.Ε.) ισχύει από τη δημοσίευση του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως. Για τους λοιπούς κλάδους, τα ειδικά τυπικά προσόντα που προβλέπονται στις διατάξεις που καταργούνται με τo πρώτο εδάφιο εξακολουθούν να ισχύουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. για την πλήρωση θέσεων στην ειδική αγωγή και εκπαίδευση, εφόσον τα σχετικά πιστοποιητικά παρακολούθησης ετήσιων σεμιναρίων αποκτήθηκαν έως τις 31.8.2010."
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2010, 09:29:09 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:35:46 μμ »
καλησπερα και παλι....
παλι δεν βρηκα ακρη με το υπουργειο...
Ανετρεξα στους πινακες αναπληρωτων http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_10_A/index.html
και ειδα οτι ουτε σεμιναριο ειχαν οι κοινωνιολογοι,ουτε παιδαγωγικη καταρτηση,ουτε μεταπτυχιακα/διακτορικα ουτε νοηματικη κ braille.
ισχυουν αυτα η δεν κοιταξα καλα?
επισης τι ειναι πικακας α και β αναπληρωση?

απ οτι βλεπω αν κανα braill και νοηματικη εχω καλες πιθανοτητες...
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:59:42 μμ »
rebecca τους ρώτησες κατ' αρχάς αν προσλαμβάνουν κοινωνιολόγους σε ΣΜΕΑΕ; Γιατί προσωπικά δεν έχω δει ποτε κανέναν αυτού του κλάδου να δουλεύει στην ειδική. Απο ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας έχω δει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:58 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:14:24 μμ »
Όμως ΑΣΕΠ στην ειδική αγωγή γίνεται μόνο για τις ειδικότητες Νηπιαγωγών και δασκάλων  οπότε για τους άλλους κλάδους επαόριστον ίσχυουν τα πιστοποιητικά παρακολούθησης ετήσιων σεμιναρίων που αποκτήθηκαν εως τις 31.8.2010  !

"...Η ισχύς των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου για τους κλάδους ΠΕ 61 (Νηπιαγωγών Ε.Α.Ε.) και ΠΕ 71 (Δασκάλων Ε.Α.Ε.) ισχύει από τη δημοσίευση του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως. Για τους λοιπούς κλάδους, τα ειδικά τυπικά προσόντα που προβλέπονται στις διατάξεις που καταργούνται με τo πρώτο εδάφιο εξακολουθούν να ισχύουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. για την πλήρωση θέσεων στην ειδική αγωγή και εκπαίδευση, εφόσον τα σχετικά πιστοποιητικά παρακολούθησης ετήσιων σεμιναρίων αποκτήθηκαν έως τις 31.8.2010."

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:15:38 μμ »
στο λινκ που εβαλα φαινεται οτι παιρνουν,ναι...
με το υπουργει ουτε σημερα δεν καταφερα να μιλησω....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:20:08 μμ »
καλησπερα και παλι....
παλι δεν βρηκα ακρη με το υπουργειο...
Ανετρεξα στους πινακες αναπληρωτων http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_10_A/index.html
και ειδα οτι ουτε σεμιναριο ειχαν οι κοινωνιολογοι,ουτε παιδαγωγικη καταρτηση,ουτε μεταπτυχιακα/διακτορικα ουτε νοηματικη κ braille.
ισχυουν αυτα η δεν κοιταξα καλα?
επισης τι ειναι πικακας α και β αναπληρωση?

απ οτι βλεπω αν κανα braill και νοηματικη εχω καλες πιθανοτητες...
Κοιτάς σε λάθος πίνακα. Ο πίνακας Α είναι για άτομα με αναπηρία τα οποία επίσης προσλαμβάνονται σε ΣΜΕΑ σε κάποιο ποσοστό επί των συνολικών προσλήψεων. Ο "κανονικός" πίνακας είναι εδώ http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_10_B/PE10.00.html

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:20:37 μμ »
στο λινκ που εβαλα φαινεται οτι παιρνουν,ναι...
με το υπουργει ουτε σημερα δεν καταφερα να μιλησω....
Το λίνκ δείχνει κάποιους πίνακες, ωστόσο εγω δεν έχω δει ποτε να καλούν πχ κεραμικής τέχνης, ούτε τίποτα άλλο περα απο τα κλασικά νηπιαγωγους-δασκαλους-καθηγητες.... Δεν θελω να σου κόψω τα φτερά απλά πριν ξεκινήσεις τη συλλογή πιστοποιητικών(όπως όλοι μας) τσέκαρε αν παίρνει άτομα απο τον κλάδο σου και αν ναι πόσα....είναι κρίμα να σκορπίσεις χρήματα. Καλή τύχη ;)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:21:48 μμ »
Όμως ΑΣΕΠ στην ειδική αγωγή γίνεται μόνο για τις ειδικότητες Νηπιαγωγών και δασκάλων  οπότε για τους άλλους κλάδους επαόριστον ίσχυουν τα πιστοποιητικά παρακολούθησης ετήσιων σεμιναρίων που αποκτήθηκαν εως τις 31.8.2010  !

"...Η ισχύς των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου για τους κλάδους ΠΕ 61 (Νηπιαγωγών Ε.Α.Ε.) και ΠΕ 71 (Δασκάλων Ε.Α.Ε.) ισχύει από τη δημοσίευση του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως. Για τους λοιπούς κλάδους, τα ειδικά τυπικά προσόντα που προβλέπονται στις διατάξεις που καταργούνται με τo πρώτο εδάφιο εξακολουθούν να ισχύουν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου και του επόμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. για την πλήρωση θέσεων στην ειδική αγωγή και εκπαίδευση, εφόσον τα σχετικά πιστοποιητικά παρακολούθησης ετήσιων σεμιναρίων αποκτήθηκαν έως τις 31.8.2010."
Δεν υπάρχει τίποτα επ'αόριστο. Εκτός αν κάποιος θέλει να είναι επ'αόριστο αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:23:18 μμ »
στο λινκ που εβαλα φαινεται οτι παιρνουν,ναι...
με το υπουργει ουτε σημερα δεν καταφερα να μιλησω....
Το λίνκ δείχνει κάποιους πίνακες, ωστόσο εγω δεν έχω δει ποτε να καλούν πχ κεραμικής τέχνης, ούτε τίποτα άλλο περα απο τα κλασικά νηπιαγωγους-δασκαλους-καθηγητες.... Δεν θελω να σου κόψω τα φτερά απλά πριν ξεκινήσεις τη συλλογή πιστοποιητικών(όπως όλοι μας) τσέκαρε αν παίρνει άτομα απο τον κλάδο σου και αν ναι πόσα....είναι κρίμα να σκορπίσεις χρήματα. Καλή τύχη ;)
Υπάρχει μάθημα Κοινωνικής Αγωγής που το κάνουν κοινωνιολόγοι, όπως και εργαστήρια κεραμικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:24:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:25:10 μμ »
στο λινκ που εβαλα φαινεται οτι παιρνουν,ναι...
με το υπουργει ουτε σημερα δεν καταφερα να μιλησω....
Το λίνκ δείχνει κάποιους πίνακες, ωστόσο εγω δεν έχω δει ποτε να καλούν πχ κεραμικής τέχνης, ούτε τίποτα άλλο περα απο τα κλασικά νηπιαγωγους-δασκαλους-καθηγητες.... Δεν θελω να σου κόψω τα φτερά απλά πριν ξεκινήσεις τη συλλογή πιστοποιητικών(όπως όλοι μας) τσέκαρε αν παίρνει άτομα απο τον κλάδο σου και αν ναι πόσα....είναι κρίμα να σκορπίσεις χρήματα. Καλή τύχη ;)
Υπάχει μάθημα Κοινωνικής Αγωγής που το κάνουν κοινωνιολόγοι, όπως και εργαστήρια κεραμικής.
Κοινωνική αγωγή σε ΣΜΕΑΕ; Οτι και να υπάρχει αν παίρνουν 5 άτομα το χρόνο...δεν έχει νόημα (άποψη μου)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:27:35 μμ »
στο λινκ που εβαλα φαινεται οτι παιρνουν,ναι...
με το υπουργει ουτε σημερα δεν καταφερα να μιλησω....
Το λίνκ δείχνει κάποιους πίνακες, ωστόσο εγω δεν έχω δει ποτε να καλούν πχ κεραμικής τέχνης, ούτε τίποτα άλλο περα απο τα κλασικά νηπιαγωγους-δασκαλους-καθηγητες.... Δεν θελω να σου κόψω τα φτερά απλά πριν ξεκινήσεις τη συλλογή πιστοποιητικών(όπως όλοι μας) τσέκαρε αν παίρνει άτομα απο τον κλάδο σου και αν ναι πόσα....είναι κρίμα να σκορπίσεις χρήματα. Καλή τύχη ;)
Υπάχει μάθημα Κοινωνικής Αγωγής που το κάνουν κοινωνιολόγοι, όπως και εργαστήρια κεραμικής.
Κοινωνική αγωγή σε ΣΜΕΑΕ; Οτι και να υπάρχει αν παίρνουν 5 άτομα το χρόνο...δεν έχει νόημα (άποψη μου)
Με τοσους σεμιναριούχους που έχου μαζευτεί στους πίνακες όλων των ειδικοτήτων, προφανώς μόνο ένας αριθμός θα μπορέσει να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:33:19 μμ »
green σε ευχαριστω παααρα πολυ!!!!εχω μπερδευτει πολυ κ προσπαθω να ξεμπερδευτω...
οποτε εγω που ειμαι ΠΕ10 στην ειδικη αγωγη ειμαι ΠΕ10.50

Τωρα παιδια το τι εχει νοημα κ τι οχι στον κλαδο μου......τι να πω......πουθενα δεν εχω πιθανοτητες προσληψης....εχει νοημα να δωσω ασεπ με τις 12 θεσεις που προσφερθηκαν το 2008?
αλλα κατι πρεπει να κανω κι εγω στη ζωη μου....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 05:35:54 μμ »
green σε ευχαριστω παααρα πολυ!!!!εχω μπερδευτει πολυ κ προσπαθω να ξεμπερδευτω...
οποτε εγω που ειμαι ΠΕ10 στην ειδικη αγωγη ειμαι ΠΕ10.50

Τωρα παιδια το τι εχει νοημα κ τι οχι στον κλαδο μου......τι να πω......πουθενα δεν εχω πιθανοτητες προσληψης....εχει νοημα να δωσω ασεπ με τις 12 θεσεις που προσφερθηκαν το 2008?
αλλα κατι πρεπει να κανω κι εγω στη ζωη μου....
Από ότι βλέπω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή έχουν όμως μόνο 3 άτομα, άρα αυτό θα σου έδινε πολύ καλές πιθανότητες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 193
Σύνολο: 198

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.