*

Αποστολέας Θέμα: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 109519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 01:55:10 μμ »
εχει και στο αριστοτελειο μεταπτυχιακο ειδικης που το κανει η Τζουριαδου..καθε χρονο μπαινουν 25, τα χαρτια γινονται καθε φεβρουαριο...αλλα ειναι δυσκολο να μπεισ γιατι συνηθως μπαινουν αυτοι που επελεξαν απο το 3 ετος το τομεα ειδικης!ειναι κ δωρεαν
Mιλάς για το διατμηματικό (μαζί με ΤΕΠΑΕΣ Ρόδου) λογικά. Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για αυτό... Είναι δωρεάν;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2010, 01:56:46 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:16 »

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 03:34:13 μμ »
Εδωσα κοριτσια σ αυτο το μεταπτυχιακο τον Απριλιο που μας περασε,και ενω περασα την Α΄φάση(γραπτές εξετάσεις-αρκετα εξειδικευμενα θεματα-τελικα συμπληρωσα βαθμολογια που με εφερε στην 50η περιπου θέση ενώ περνανε 25 ατομα νομιζω! Οποτε τζάμπα η χαρα.. :( παντως διναμε καμια 300 ατομα και περασαμε στη Β΄φάση μόνο 70 αν δεν κανω λάθος! Καλή εμπειρια αλλα οχι κ τοσο ευκολα τα πραγματα...
Εγω το ειχα επιλεξει διοτι και να κοβόσουν στ Αγγλικά είχες κ 2η ευκαιρία αν περνουσες τα άλλα σταδια ! ! !
Παντως αυτο που ακουσα γενικά απο άτομα που το χαν παρακολουθησει ήταν οτι δεν το βγάζει κανεις στα 2 χρόνια λόγω δυσκολίας. Γενικα η Τζουριάδου δεν είχε κ την καλύτερη φήμη -πολυ αυστηρη- .

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:51:04 μμ »
Εδωσα κοριτσια σ αυτο το μεταπτυχιακο τον Απριλιο που μας περασε,και ενω περασα την Α΄φάση(γραπτές εξετάσεις-αρκετα εξειδικευμενα θεματα-τελικα συμπληρωσα βαθμολογια που με εφερε στην 50η περιπου θέση ενώ περνανε 25 ατομα νομιζω! Οποτε τζάμπα η χαρα.. :( παντως διναμε καμια 300 ατομα και περασαμε στη Β΄φάση μόνο 70 αν δεν κανω λάθος! Καλή εμπειρια αλλα οχι κ τοσο ευκολα τα πραγματα...
Εγω το ειχα επιλεξει διοτι και να κοβόσουν στ Αγγλικά είχες κ 2η ευκαιρία αν περνουσες τα άλλα σταδια ! ! !
Παντως αυτο που ακουσα γενικά απο άτομα που το χαν παρακολουθησει ήταν οτι δεν το βγάζει κανεις στα 2 χρόνια λόγω δυσκολίας. Γενικα η Τζουριάδου δεν είχε κ την καλύτερη φήμη -πολυ αυστηρη- .
Ναι...αυτό είναι αλήθεια για την Τζουριάδου....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:41:40 μμ »
Συναδερφοι καλησπερα. Επειδη με την δευτεροβαθμια θεσσαλονικης δεν προκειται να βγαλω ακρη οσες φορες και αν επικοινωνησω ηρθα να ρωτησω εδω μπας και με διαφωτισετε.

Πως μπορει ενας φιλολογος να ασχοληθει με ειδικη αγωγη και με τμηματα ενταξης? Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εισαι μονο αναπληρωτης και δε θα διοριστει κανεις μεχρι να γινει ο σχετικος ασεπ.. Αυτοι που δουλευουν ομως τωρα στα ενταξης τι προσοντα εχουν? Μεταπτυχιακα η αυτα τα σεμιναρια των 400 ωρων που ομως πλεον δεν ισχυουν?

Και τελος, για μεταπτυχιακα εξωτερικου ειδικης αγωγης εχει κανεις κανεις απο εσας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:16 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 25, 2011, 11:10:33 πμ »
Συναδερφοι καλησπερα. Επειδη με την δευτεροβαθμια θεσσαλονικης δεν προκειται να βγαλω ακρη οσες φορες και αν επικοινωνησω ηρθα να ρωτησω εδω μπας και με διαφωτισετε.

Πως μπορει ενας φιλολογος να ασχοληθει με ειδικη αγωγη και με τμηματα ενταξης? Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εισαι μονο αναπληρωτης και δε θα διοριστει κανεις μεχρι να γινει ο σχετικος ασεπ.. Αυτοι που δουλευουν ομως τωρα στα ενταξης τι προσοντα εχουν? Μεταπτυχιακα η αυτα τα σεμιναρια των 400 ωρων που ομως πλεον δεν ισχυουν?

Και τελος, για μεταπτυχιακα εξωτερικου ειδικης αγωγης εχει κανεις κανεις απο εσας?

Βρες την περσινή εγκύκλιο αναπληρωτών ειδικής αγωγής και θα δεις τα προσόντα.

Για το εξωτερικό και τα μεταπτυχιακά τι συγκεκριμένα θες να μάθεις;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 25, 2011, 12:17:17 μμ »
Την ειδα την εγκυκλιο αλλα αναφερει και τα σεμιναρια 400 ωρων. Αυτα δεν επαψαν να γινονται?

Επισης οι καθηγητες ειδικης ειναι αυτοι που διδασκουν στην  προσθετη στηριξη?

Οσο για τα μεταπτυχιακα εξωτερικου αναρωτιομουν αν καποιος εχει κανει καποιο συγκεκριμενο ωστε να μου πει εντυπωσεις
 γιατι με ενα γκουγκλαρισμα βρηκα διαφορα αλλα δεν εχω ιδεα τι κανει το καθενα. Οποτε αν καποιος ξερει για καποιο θα μου δωσει ενα αρχικο εναυσμα.

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 26, 2011, 02:01:51 μμ »
Σεμινάρια ισχύου όσα έγιναν μέχρι 30/8/2010.
Από εκεί και πέρα, τα πλαίσια της ειδικής αγωγής είναι: Ειδικό Σχολέιο (ανάλογα με τη βαθμίδασ την οποία βρίσκεσαι νηπιαγωγείο, δημοικό, γυμνάσιο, λύκειο, ΤΕΕ, ΕΕΕΕΚ), Τμήμα Ένταξης, Παράλληλη Στήριξη και ΚΕΔΔΥ.
Σε όλα αυτά μπορεί νε δουλέψει κάποιος εκπαιδευτικός.
Όσο για τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού (αυτό που παρέθεσες για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το ανοίξω και να δω τι είναι) όντως είναι πάρα πολλά. Από εκεί και πέρα, εξαρτάταια πό το πού θες εσύ να σπουδάσεις, πόσο κοστίζει το μεταπτυχιακό που θες, πόσο κοστίζει η ζωή στην πόλη που είναι το μεταπτυχιακό, και (βασικότερο) παό το αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 26, 2011, 02:15:20 μμ »
Σε ευχαριστω κοπελα μου για τις απαντησεις μου ξεκαθαρισες καποια πραγματα στο μυαλο μου.

Αρα τα διαφορα σεμιναρια 400 ωρων που βλεπω να διοργανωνουν διαφορα πανεπιστημια, ουσιαστικα δεν προσφερουν κατι προς αυτη τη κατευθυνση, παρα μονο προσωπικη επιμορφωση.

Οσο για το εξωτερικο εχω βρει δεκαδες και αυτο που παρεθεσα ειναι στη βουλγαρια http://www.edu4u.gr/MASTER_%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3_%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97%CE%A3.aspx. Αυτη η πληθωρα ειναι που με τρομαζει γιατι δε ξερω με τι κριτηριο να το διαλεξω και απο που να ξεκινησω το ψαξιμο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 26, 2011, 08:28:47 μμ »
Σε ευχαριστω κοπελα μου για τις απαντησεις μου ξεκαθαρισες καποια πραγματα στο μυαλο μου.

Αρα τα διαφορα σεμιναρια 400 ωρων που βλεπω να διοργανωνουν διαφορα πανεπιστημια, ουσιαστικα δεν προσφερουν κατι προς αυτη τη κατευθυνση, παρα μονο προσωπικη επιμορφωση.

Οσο για το εξωτερικο εχω βρει δεκαδες και αυτο που παρεθεσα ειναι στη βουλγαρια http://www.edu4u.gr/MASTER_%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3_%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97%CE%A3.aspx. Αυτη η πληθωρα ειναι που με τρομαζει γιατι δε ξερω με τι κριτηριο να το διαλεξω και απο που να ξεκινησω το ψαξιμο.

Τα κριτήρια επιλογής διαφέρουν από άτομο σε άτομο.
Άλλος βάζει πρώτη την ποιότητα του πανεπιστημίου, άλλος το κόστος, άλλος την απόσταση από την Ελλάδα, άλλος τα μαθήματα που θα διδαχτεί κλπ κλπ κλπ
Δες με ποιόν τομέα θέλεις να ασχοληθείς, δεν πόσα μπορείς να διαθέσεις, υπολόγισε το κόστος σπουδών και ζωής και μόνη σου θα πάρεις την απόφαση.
Θεωρώ τραγικό σφάλμα να κάνεις σπουδές πάνω σε οτιδήποτε μόνο και μόνο γιατί το είπε ο Α ή ο Β...

Και έχε υπόψη σου ότι η ειδικιή αγωγή θέλει πολύ γερά νεύρα, επιμονή, υπομονή και κάτι άλλο που αρχίζει από "α@ και τελειώνει σε "α"¨και αν το πω θα το κόψει η λογικρισία  ;) ;) ;) ;) ;)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 11, 2011, 06:25:20 μμ »
Καλησπέρα,συνάδελφοι!!!!Εχω θέσει κ αλλού στο pde την απορία μου. Είμαι φιλόλογος .Αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος τα εξής:
1) Τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής που είναι εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστήμιο της Αγγλίας αναγνωρίζονται για να μπω στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ειδικής αγωγής ;
Μου είπαν οι υπεύθυνοι ενός μεταπτυχιακού που βρήκα εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστ.Αγγλίας οτι έχουν αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ. Αρα, είμαι κατοχυρωμένη ;
2)Το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μοριοδοτείται με 2,5 μόρια στη γενική παιδεία;
3)Η προυπηρεσία στα ειδικά σχολεια του αναπληρωτή ειδικής αγωγής μπορεί να "μεταφερθεί" στη γενική παιδεία;
Συγγνώμη για τις αφελείς απορίες μου.Αν ξέρει κάποιος κάτι...please,πείτε μου, περιμένω!

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 11, 2011, 06:53:10 μμ »
arsinoh2 καλησπέρα. 1) Αν είσαι σίγουρη και το έχεις εξακριβώσει με το ίδιο το ΔΟΑΤΑΠ πως αναγνωρίζει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό τότε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Βέβαια να ξέρεις πως παρόλο που αναγνωρίζεται, κάποιο χρονικό διάστημα απαιτείται για την αναγνώρισή του ύστερα από την απόκτηση και κατάθεσή του στο ΔΟΑΤΑΠ.
2)Το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής δε μοριοδοτείται στη γενική παιδεία, όπως και κανένα άλλο μεταπτυχιακό.
3) Μέχρι στιγμής η προυπηρεσία μπορεί να μεταφερθεί στη γενική, εκτός αν κάτι αλλάξει από φέτος....Δε συμβαίνει το αντίθετο δηλαδή από τη γενική στην ειδική.Αυτά και επλίζω να βοήθησα!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:12:58 πμ »
Καλησπέρα,συνάδελφοι!!!!Εχω θέσει κ αλλού στο pde την απορία μου. Είμαι φιλόλογος .Αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος τα εξής:
1) Τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής που είναι εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστήμιο της Αγγλίας αναγνωρίζονται για να μπω στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ειδικής αγωγής ;
Μου είπαν οι υπεύθυνοι ενός μεταπτυχιακού που βρήκα εξ αποστάσεως σε Ανοιχτό Πανεπιστ.Αγγλίας οτι έχουν αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ. Αρα, είμαι κατοχυρωμένη ;

Θα ρωτλησεις το ίδιο το ΔΟΑΤΑΠ και όχι τους υπεύθυνους των μεταπτυχιακών των πανεπιστημίων.
Γενικά ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως αν υπάρχει αντίστοιχο μεταπτυχιακό στο ελληνικό ανοιχτό πανεπιστήμιο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:51:28 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν εφέτος θα αφαιρούνται από τον πίνακα αναπληρωτών της Γενικής Αγωγής όσοι καλούνται στην Ειδική;;..ευχαριστώ εκ των προτέρον..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.184 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.