*

Αποστολέας Θέμα: Προγραμματισμός σχολείων 2008-2009 : Αποστολή θεμάτων τεστ & διαγωνισμάτων;;;  (Αναγνώστηκε 4912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Ω ρε γλέντια! Έχει να πέσει αλληλογραφία τρελή!


Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου για τα Γυμνάσια, τα Γενικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ για το σχολικό έτος 2008-2009 : http://users.sch.gr/vandr/files/progr_gymn_lyk.pdf

Απόσπασμα 1ο:
"Οι διδάσκοντες θα πρέπει να συντάξουν πριν από την έναρξη των μαθημάτων αναλυτικό σχέδιο προγραμματισμού της ύλης, ανά τρίμηνο για το Γυμνάσιο και ανά τετράμηνο για το Λύκειο και το ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ, σύμφωνα με το συνημμένο πίνακα.
Αντίγραφα των σχεδίων προγραμματισμού της ύλης θα πρέπει να αποσταλούν στο Γραφείο Σχολικών Συμβούλων της οικείας Διεύθυνσης και στη  συνέχεια στον Προϊστάμενο  Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης."

Απόσπασμα 2ο:
"Αντίγραφα των θεμάτων των τεστ, των πρόχειρων διαγωνισμάτων καθώς και της ύλης στην οποία εξετάστηκαν οι μαθητές θα κοινοποιούνται στο Σχολικό Σύμβουλο ειδικότητας, ο οποίος θα συντάσσει μηνιαία έκθεση με τις παρατηρήσεις, τα σχόλια και τις πιθανές παρεμβάσεις του, την οποία και θα διαβιβάζει στον Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης. Ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης, αφού λάβει γνώση των εκθέσεων,θα τις διαβιβάζει στον Περιφερειακό Διευθυντή."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
.........αρχιζει η αξιολογηση!............

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Επιτέλους οι εκπαιδευτικοί θα δουλέψουν γιατί μέχρι τώρα κάθονταν............. ;D ;D.Σε λίγο καιρό θα μας υποχρεώνουν να τους προαποστέλλουμε και τα σχέδια των μαθημάτων  που θα διδάξουμε....Έχει να πέσει πολύ δουλειά το καλοκαίρι .Φαντάζομαι πως αυτό είναι το προοίμιο ,ωστε να μετρηθούν οι αντιδράσεις της εκπαιδευτικής κοινότητας .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2008, 08:13:15 πμ από imak »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
στα νηπιαγωγεια ειχαν ζητησει και τα project που θα καναμε!και φανταστειτε ότι τα project βγαινουν απο τα παιδια μια  καποια μερα μεσα στο χρονο!θα διαβαζουμε και τη σκεψη τους;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
kathyk μου η μαντική τέχνη ήταν από τα υποχρεωτικά μαθήματα των σχολών.....  :P
Σιγά τον Piaget και τον Vygotsky..........η Πυθία θα πέσει στον ΑΣΕΠ....

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ω ρε γλέντια! Έχει να πέσει αλληλογραφία τρελή!


Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου για τα Γυμνάσια, τα Γενικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ για το σχολικό έτος 2008-2009 : http://users.sch.gr/vandr/files/progr_gymn_lyk.pdf

Απόσπασμα 1ο:
"Οι διδάσκοντες θα πρέπει να συντάξουν πριν από την έναρξη των μαθημάτων αναλυτικό σχέδιο προγραμματισμού της ύλης, ανά τρίμηνο για το Γυμνάσιο και ανά τετράμηνο για το Λύκειο και το ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ, σύμφωνα με το συνημμένο πίνακα.
Αντίγραφα των σχεδίων προγραμματισμού της ύλης θα πρέπει να αποσταλούν στο Γραφείο Σχολικών Συμβούλων της οικείας Διεύθυνσης και στη  συνέχεια στον Προϊστάμενο  Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης."

Απόσπασμα 2ο:
"Αντίγραφα των θεμάτων των τεστ, των πρόχειρων διαγωνισμάτων καθώς και της ύλης στην οποία εξετάστηκαν οι μαθητές θα κοινοποιούνται στο Σχολικό Σύμβουλο ειδικότητας, ο οποίος θα συντάσσει μηνιαία έκθεση με τις παρατηρήσεις, τα σχόλια και τις πιθανές παρεμβάσεις του, την οποία και θα διαβιβάζει στον Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης. Ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης, αφού λάβει γνώση των εκθέσεων,θα τις διαβιβάζει στον Περιφερειακό Διευθυντή."

Κι εγώ το διάβασα κι έκανα καινούριο συκώτι από τα γέλια! Γιατί το άλλο, ότι πρέπει μέχρι τις 5/9 να έχει βγει ωρολόγιο πρόγραμμα και να σταλεί στη Διεύθυνση για να ... διαπιστωθούν οι ελλείψεις σε προσωπικό; Ή ότι θα πρέπει να γίνει προγραμματισμός των διαγωνισμάτων και των εκδρομών; Αν το διαβάσεις αναλυτικά το έγγραφο έχει πολλή πλάκα.... ;D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
παντως σε αρκετα ιδιωτικα σχολεια κατα ενα μεγαλο μερος υπαρχει παρομοιος προγραμματισμος και μαλλον, τουλαχιστον για τους μαθητες και τους γονεις, δουλευει καλα. αρκει να μην παραμεινει στειρος, γραφειοκρατικος και γραφικος

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Την Παρασκευή είχαμε σύλλογο  καθηγητών .Επειδή  υπηρεσιακά το χαρτί αυτό θα έφτανε την άλλη βδομάδα, το εκτύπωσα και το έδωσα στο διευθυντή. Εννοείται πως έγινε χαμός όταν στο σύλλογο  αναφέρθηκε σε μερικά σημεία του. Ο προβληματισμός ήταν έντονος αλλά ως σχολείο πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στις οδηγίες όσο κι  αν μας ξενίζουν...........

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Ο προβληματισμός ήταν έντονος αλλά ως σχολείο πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στις οδηγίες όσο κι  αν μας ξενίζουν...........

όχι βέβαια. υπάρχει ένα άνω όριο στο πόσο μας "ξενίζει" ένας νόμος/οδηγία. δεν είμαστε στρατιωτάκια (μέχρι και οι στρατιώτες δεν είναι 100% άβουλοι). οι νόμοι εδραιώνονται μόνο όταν γίνονται αποδεκτοί από την συνείδηση των πολιτών.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι νόμοι εδραιώνονται μόνο όταν γίνονται αποδεκτοί από την συνείδηση των πολιτών.
+1
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το διάβασα κι εγώ όλο αυτό περί προγραμματισμού και όσο κι αν προκαλέσω τις αντιδράσεις σας οφείλω να πω το εξής: Δεν το βρίσκω κακό. Αντίθετα πιστεύω πως όσο κι αν μοιάζει να μας προσθέτει επιπλέον δουλειά στο τέλος το όφελος θα είναι πολύ μεγαλύτερο έχοντας κάνει τον προγραμματισμό μας. Με άλλα λόγια νομίζω ότι για εσάς που είστε "παλιοί" νομίζω πως δεν είναι τόσο τραγικό το ζήτημα. Έχετε ήδη την εμπειρία των προηγούμενων χρόνων και ξέρετε τι και πως θα το διδάξετε στη διάρκεια της χρονιάς, λαμβάνοντας υπόψη πόσες περίπου μπορεί να είναι οι ώρες που θα χαθούν κι όλα τα σχετικά απρόοπτα της χρονιάς. Γενικά νομίζω πως εσείς που έχετε δουλέψει δεν πρέπει να σας φοβίζει ότι ζητά του ΥΠΕΠΘ γιατί είναι θέματα που ήδη τα γνωρίζεται.

Έχω όμως μερικές απορίες ως "στραβάδι" μιας και τον Σεπτέμβρη θα είμαι νεοδιόριστη.
Οι νεοδιόριστοι που θα βρεθούν για πρώτη φορά σε σχολείο και δεν θα είναι ενήμεροι για πολλά θέματα όπως διδακτέα ύλη, αριθμό διαγωνισμάτων που πρέπει να βάλουν, ή ακόμη τι μαθήματα θα αναλάβουν κι εννοώ τα δεύτερης ανάθεσης, πόσες ώρες θα έχουν κτλ κτλ πως θα ανταποκριθούν σε αυτά που ζητάνε? Μήπως λέω τώρα εγώ το ΥΠΕΠΘ θα έπρεπε να έχει φροντίσει λίγο καλύτερα και τον δικό του προγραμματισμό? Πχ να μας έχει επιμορφώσει και ενημερώσει για όλα τα διαδικαστικά θέματα πολύ πριν φτάσουμε στα σχολεία την 1η Σεπτεμβρίου?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος cpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Tεχνική εκπαίδευση ..."παιδί ενός κατώτερου θεού"
    • Προφίλ
    • Tεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση


Έχω όμως μερικές απορίες ως "στραβάδι" μιας και τον Σεπτέμβρη θα είμαι νεοδιόριστη.
Οι νεοδιόριστοι που θα βρεθούν για πρώτη φορά σε σχολείο και δεν θα είναι ενήμεροι για πολλά θέματα όπως διδακτέα ύλη, αριθμό διαγωνισμάτων που πρέπει να βάλουν, ή ακόμη τι μαθήματα θα αναλάβουν κι εννοώ τα δεύτερης ανάθεσης, πόσες ώρες θα έχουν κτλ κτλ πως θα ανταποκριθούν σε αυτά που ζητάνε? Μήπως λέω τώρα εγώ το ΥΠΕΠΘ θα έπρεπε να έχει φροντίσει λίγο καλύτερα και τον δικό του προγραμματισμό? Πχ να μας έχει επιμορφώσει και ενημερώσει για όλα τα διαδικαστικά θέματα πολύ πριν φτάσουμε στα σχολεία την 1η Σεπτεμβρίου?


Μη στεναχωριέσαι!

Έχουν σκόπο να το κάνουν και αυτο!
Το νομοθετικό πλαίσιο υπάρχει ... απλά ειναι ανενεργό.

Με τους αναπληρωτές και τους ωρομίσθιους τι θα κάνουν?

ΠΕ17.03
Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ / Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε

www.techedu.gr
www.ete.gr

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
mat, δεν είναι τόσο το θέμα της επιπλέον δουλειάς. Είναι ότι αυτοί που συνέταξαν το συγκεκριμένο έγγραφο είναι εμφανώς άσχετοι με τη σχολική πραγματικότητα...

Παράθεση
Μήπως λέω τώρα εγώ το ΥΠΕΠΘ θα έπρεπε να έχει φροντίσει λίγο καλύτερα και τον δικό του προγραμματισμό?
Αυτό ακριβώς. Και μόνο το ότι το έγγραφο εκδόθηκε στις 19/6 (όταν δηλαδή τα περισσότερα σχολεία είχαν βγάλει ήδη αποτελέσματα και κάποια είχαν δώσει και βαθμούς) με οδηγίες για κάποια πράγματα που υποτίθεται ότι πρέπει να γίνουν πριν την έκδοση των αποτελεσμάτων, τα λέει όλα...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ μαζί σου ioanna89.
Το θέμα cpap δεν είναι αν στεναχωριέμαι εγώ, αλλά πως θα γίνει σωστά κάτι που έπρεπε να είναι στα αυτονόητα κι όχι στα ζητούμενα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161649
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.