*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 264344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiat_lux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1288 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 06:37:36 μμ »
ευχαριστώ LaCicala ,
το ιδιο μου λενε κι εμενα εδω και 4 , τουλαχιστον, εβδομαδες  ομως βιβλια δεν ειδαμε ακομη και η παραγγελεία δοθηκε αρχες Δεκεμβρη . Αισθανομαι εκτεθιμενη στους μαθητες και τον διευθυντη μου  >:( .
insomma , υπομονή (προφανως)...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1289 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 01:08:37 πμ »
 Η παραγγελία έγινε τέλη Γενάρη? :o
Πότε δηλ. δημιουργήθηκε το τμήμα?

Δηλαδή πρωτολειτούργησαν τμήματα ακόμη και μετά το Γενάρη?
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1290 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 09:04:31 μμ »
Και βέβαια δημιουργήθηκαν τμήματα και με το νέο έτος!
Συγκεκριμένα τέλη Γενάρη!! (νόμιζα ότι μου έκαναν κάποια φάρσα! πως δεν πέταξα καμιά βλακεία απ' το τηλέφωνο..)
Όταν πήγα στη Δευτεροβάθμια ρώτησα αν υπάρχουν και άλλα κενά και μου απάντησαν ναι.
Αυτά είναι τα καλά νέα...

Τα κακά είναι ότι: τα κενά αυτά προοριζόταν για αναπληρωτές που δεν τους έστειλαν ποτέ, οπότε και οι διευθυντές των σχολείων άλλαξαν τακτική και ζήτησαν ωρομίσθιους  που θα τους έστελναν, όπως έγινες με την αφεντιά μου.
Το αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή σε ένα και μόνο σχολείο να έχω 12 ώρες εβδομαδιαίως, αλλά επειδή αυτές οι δώδεκα ώρες προϋποθέτουν και αναπληρωτή να αφαιρώ κάθε βδομάδα από μία ώρα (ώστε να συμπληρώνω το ανώτατο ωράριο 11 ώρες την βδομάδα που μπορεί να έχει ένας ωρομίσθιος).

Συγνώμη αν είμαι κάποιες φορές πολύ αναλυτική, το κάνω για συναδέλφους που δεν διδάσκουν ή τώρα τελειώνουν τη σχολή και πέφτουν πάνω στο pde για να πληροφορηθούν.

Είμαι σίγουρη ότι αυτό συμβαίνει και σε άλλους Νομούς…
Γενικότερα είμαι λίγο απογοητευμένη και δεν ξέρω αν του χρόνου θα το ξαναεπιχειρήσω γιατί  βλέπω ότι δεν υπάρχουν διαθέσεις…
Όχι μόνο για μας τους Ιταλούς αλλά και για τις άλλες ειδικότητες βλέπω να δυσκολεύουν τα πράγματα. Ελπίζω να μη φτάσουμε στο σημείο να βλέπουμε σχολεία να κλείνουν, όπως είδαμε να κλείνουν πέρυσι στην Ιταλία. (Αν και αλήθεια στην επαρχία έχει αρχίσει να γίνεται και αυτό)

Δείτε το εξής: σε έναν μικρό Νομό με 7 μόλις σχολεία στα οποία έχουν δημιουργηθεί τμήματα ιταλικών, από την αρχή της χρονιάς ζητήθηκαν δύο αναπληρωτές, αναπληρωτές που μπήκαν από τον Σεπτέμβρη στη σχολική αίθουσα. Ξέρω προσωπικά ότι δόθηκε μεγάλος αγώνας για να κατεβούν αυτοί οι δύο άνθρωποι κάτω, αλλά αγώνας αυτός δεν δόθηκε ούτε από διευθυντές, ούτε από τις δευτεροβάθμιες, ούτε μέσω υπομνημάτων. Δόθηκε από  την τοπική εκεί ΕΛΜΕ, τον σύλλογο των καθηγητών, οι οποίοι απαίτησαν, να καλυφθούν τα κενά έστω με αναπληρωτές, αν όχι με μόνιμους.

Κάτι τελευταίο για τους συναδέλφους Ισπανούς: Στο σχολείο που είμαι θα δημιουργούταν και  τμήμα ισπανικών!! Όμως δυστυχώς, από το φόβο τους μήπως δεν λειτουργήσει καθόλου ( εδώ δεν τους έστελνα για τα ιταλικά αναπληρωτή ) δεν το λειτούργησαν από φέτος, του χρόνου όμως είναι πολύ πιθανό να ζητηθεί και  πε40.
Ένα παιδάκι με το που μπήκα στην τάξη μου λέει: Κυρία δεν μας κάνετε ισπανικά, μου αρέσουν καλύτερα!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1291 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 09:49:16 μμ »
απο τα στοιχεία που μας στέλνουν στο inital προκύπτει ότι ακόμα υπάρχουν κενά...απίστευτα πράματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1292 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 02:58:47 πμ »
Η αληθεια ειναι οτι το υπουργειο θα ηθελε να ακολουθησει την τακτικη για περιορισμο των σχολικων μοναδων ειδικα στις "απομακρυσμενες" περιοχες.Τωρα μαλιστα με το νεο σχεδιο ενοποιησης της καθε περιφερειας ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα...
Κατι αλλο,  LaCicala μηπως σου ειναι ευκολο να πεις σε ποιο νομο εδειξαν ενδιαφερον και για τα ισπανικα? Θα ηθελα να το εχω υπ'οψην για τις δηλωσεις τις επομενης χρονιας, ευχαριστω! :)
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1293 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 11:55:54 πμ »
Ισπανικά στο νομό Πειραιά. Ωστόσω το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να δηλώσετε όλες τις περιοχές που σας βολεύουν και όσες περισσότερες γίνεται, γιατί ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, και απ' ότι φαίνεται θα δημιουργηθεί μεγάλο ρεύμα ισπανικών. Ήδη από όσο γνωρίζω κάνουν σε Πάτρα (κ Θεσσαλονίκη?) από όπου αν δεν κάνω λάθος είχαν ξεκινήσει να διδάσκονται πιλοτικά.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1294 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:30:49 μμ »
Ευχαριστω πολυ! ;) Ελπιζω να εχουμε κι εμεις την ιδια θετικη πορεια των ιταλικων απο την επομενη χρονια.Θα χαρω πολυ επισης αν του χρονου ειναι κ τα ιταλικα ως επιλογη στα δημοτικα.Στο φροντιστηριο που εργαζομαι εχουμε δυο πληρη τμηματα απο παιδακια δημοτικου που μαθαινουν ιταλικα και οι γονεις τους απογοητευτηκαν που δεν μπορουσαν να τα επιλεξουν απο φετος.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1295 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:42:02 μμ »
Παρακαλώ όσοι δεν έχετε ακόμα ζητήσει κωδικό στο site μας www.inital.gr για την πλήρη ενημέρωση σας να ζητήσετε διότι έχουν αρχίσει να μπαίνουν κρυφά αρχεία στο site και το φόρουμ λειτουργεί  8).

Και εγώ έχω την ίδια άποψη ότι το 09-10 ήταν μία κακή παρένθεση για τα Ισπανικά και θα πάνε πολύ καλά την επόμενη χρονιά. Νένα μην ανησυχείς ο Πειραιάς σου πέφτει μακριά αλλά του χρόνου δεν θα έχεις καθόλου χρόνο για φροντιστήριο το πιστεύω απόλυτα  :D!!!

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1296 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 06:10:45 μμ »
Μακαρι γιατι οντως ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα φετος...Παντως εξακολουθω να ειμαι αισιοδοξη κι ας αργησαν τα πραγματα.Αλλωστε στη Ελλαδα ζουμε και η ταχυτητα δεν νομιζω οτι μας χαρακτηριζει. ;D
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Katerina_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1297 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:45:21 μμ »
Πάντως το να αρχίσει τμήμα Το Γενάρη σημαίνει πολλά...
Να μην έχει πάει κάποιος τόσο καιρό...
Στις Δευτεροβάθμιες κρύβεται το παιχνίδι, ξέρουν από τέλη Σεπτέμβρη ποια σχολεία ζήτησαν ιταλικά.
Το Υπουργείο στέλνει ώρες και αυτοί τις διανέμουν αλλού...Κάνουν ό,τι θέλουν εκεί μέσα. :P
Καλύτερα να έστελνε το Υπουργείο κατευθείαν τους ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1298 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:47:50 πμ »
Εδώ ο Πανάρετος είπε ότι η αίτηση του εκπαιδευτικού για να παει ωρομίσθιος σε κάποιο σχολείο θα γίνετε απευθείας στην σχολική μονάδα, αποκέντρωση Καλλικράτης κτλ. Εκεί θα δεις τι θα γίνει κάθε ωρομίσθιος τον Σεπτέμβριο θα κάνει κάποια χιλιόμετρα με 100 αιτήσεις ανά χείρας και θα πηγαίνει για συζήτηση με τον δντη...θα έχει γέλιο η υπόθεση αλλά και...κλάμα.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1299 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:25:07 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμη επικοινωνούμε μέσω αυτού του φόρουμ ενώ έχουμε το δικό μας..
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1300 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:01:30 μμ »
Mπράβο ρε λένα, είναι κρίμα γιατί απογοητεύουμε ανθρώπους που το προσπαθούνε πολύ.

να βάλω το τελευταίο μου σχόλιο σε αυτό το site.

Νέα ερώτηση για τα Ιταλικά και Ισπανικά απο Ν.Δ. κεντρική σελίδα www.inital.gr πάνω πάνω

Αποσυνδεδεμένος allauna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1301 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 11:00:43 πμ »
Γνωρίζει κανείς μέχρι που πρέπει να φτάσουμε στην ύλη του Rete Junior! parte A για την πρώτη γυμνασίου μέχρι το τέλος της χρονιάς; Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο σχετικά με αυτό , κάποια οδηγία του υπουργείου ή του π.ι.; Σας ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.