*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 264382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 08:22:04 πμ »
Καλημέρα Anthouleta,
Μέτηρησα μόνο τους ωρομίσθιους απ'όλες τις περιφέρειες και εβγαλα το σύνολο μόνο όσων έχουν προυπηρεσία. Είναι 42 άτομα οι ωρομίσθιο με προυπηρεσίαι, ενώ οι αναπληρωτές με προυπηρεσία 46 άτομα. Η διαφορά προκύπτει διότι οι αριθμοι: 2,4,5 και 8 (δεν έγραψα ονόματα) από τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών με προυπηρεσία έκαναν τα χαρτιά τους μόνο για αναπληρωτές και όχι για ωρομίσθιοι. Τόσο σίγουρα είναι τα συγκεκριμένα άτομα ότι θα τους πάρουν αναπληρωτές φέτος; Άν ναι, τότε μιλάμε και για επόμενες φάσεις αναπληρωτών για την ειδικότητά μας.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:04:30 μμ »
Προπαγάνδα,προπαγάνδα , αλλά δεν βλέπω να κινούμαστε κυρίες μου...!!!
Λοιπόν, συνάδελφοι και συναδέλφισσες για βάλτε κι εδώ κανά χεράκι, γιατί έχει πιαστεί το χέρι μου με το γράψε - γράψε...
Διότι στη ...ΔΡΑΣΗ κολλάει το σίδερο (που λέει κι ο Μανώλης Ρασούλης)!

http://www.ischool.gr/showthread.php?t=4269
και
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=4271

σκοπός μας κάθε φορά είναι να κρατάμε την είδηση ψηλά σε αυτό το μαθητικό forum με νέες απαντήσεις στο κύριο θέμα.

Και εδώ πάλι υπάρχει σχετικό forum που δεν έχει κινηθεί όμως.
http://mathima.gr/forum/viewtopic.php?t=788

Πάντως στα 2 πρώτα έχει γίνει χαμός! Γι' αυτό... ταράξτε τα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:11:06 μμ από italikoulis »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 09:45:54 μμ »
Συνάδερφοι ακούστε και κάτι νεώτερο για να δείτε την νοοτροπία κάποιον ανθρώπων.
Σε ένα από τα 4 λύκεια της χώρας όπου πλέον από φέτος η Ιταλική θα διδάσκεται ως πρώτη ξένη γλώσσα, ο λυκειάρχης αρνείται να γράψει τα παιδιά για να παρακολουθήσουν τα ιταλικά και τα παροτρύνει να κάνουν γαλλικά. Η συνάδερφος που το αντιλήφθηκε πήρε τηλέφωνο άμεσως στην Δευτεροβάθμια για να παραπονεθεί και της είπαν πως θα του κάνουν κάποια σύσταση, όμως δεν έκαναν τίποτα μέχρι τώρα. Πήρε και τον ίδιο τηλέφωνο και της το έκλεισε στην μούρη. Γαλλικά πρότεινε και στα παιδιά  που θέλησαν να δηλώσουν ως μάθημα επιλογής κάποιο από τα μαθήματα που διδάσκουν οι εκπαιδευτικοί του κλάδου Θεατρικών Σπουδών. Φανταστείτε τώρα τι μπορεί να γίνεται στα γυμνάσια όπου τα ιταλικά θα διδάσκονται ως ξένη γλώσσα επιλογής και όχι ως βασική ξένη γλώσσα!!!!   

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 09:47:49 μμ »
Γιατί??  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:10 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 09:53:24 μμ »
Δεν υπάρχει δυστυχώς λογική Anthouleta μου. Η συνάδερφος που το έμαθε από τα ίδια τα παιδιά, τα οποία είχε ως μαθητές όταν διδάσκονταν τα ιταλικά πιλοτικα στο γυμνάσιο και έχει κατήσει επαφές μαζί τους, απευθύνθηκε και στον Σύλλογο για να γίνει καταγγελία.   

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 10:11:47 μμ »
Αίσχος!!! ΣΕ ποιο σχολείο να γίνονται αυτά τα ευτράπελα άραγε? Προφανώς, ή Αθήνα, ή Νίκαια, ή Πάτρα, ή Κέρκυρα. Σωστά? Πάντως, δε νομίζω ότι θα του περάσει αυτού του κυρίου, αφού το σχολείο αυτό έχει επιλεγεί από το Υπουργείο ως ένα από τα 4 στα οποία τα Ιταλικά θα είναι πρώτη ξένη γλώσσα και άρα υποχρεωτική! Νομίζω πως η συνάδελφος πρέπει να φτάσει μέχρι Υπουργείο. Δεν κατάλαβα, ένας γυμνασιάρχης είναι πιο ισχυρός από ολόκληρο Υπουργείο που παίρνει τις αποφάσεις? Με αυτά που κάνουνε το πολύ πολύ να κάνουνε τα παιδιά να σιχαθούνε τα Γαλλικά κι είναι κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:21:56 μμ »
SALVE
σαφως και θα πρεπει να ανακατευτεί το υπουργείο!!! Έγινε καταγγελία απο την συνάδελφο? τί στο καλό έχει άτομο της γαλλικής και θέλει να το προωθήσει?! .... ακόμη και έτσι να είναι νομίζω ότι χωράνε όλοι οι ξενόγλωσσοι στην εκπαίδευση, η πολυγλωσσία είναι πάντα προσόν, 
Παιδια΄θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε το σύλλογο, και να αντιμετωπίζουμε όλοι μαζί  παρόμοιες καταστάσεις, να μας πάρουν στα σοβαρά αρχής εξ' αρχής!! Εαν πρέπει να επεμβαίνουμε κα  το κάνουμε άμεσα.
Στα  Χανιά σε σχολείο  που έγινε ανακοίνωση για τα ιταλικά οι καθηγητές δεν μπορούσαν να  ηρεμήσουν τα παιδιά  και να σταματήσουν τα χειροκροτήματα, είδανε και παθανε να τους εξηγήσουν ότι η επιλογή αφορά μόνο την α' τάξη
Άρα υπάρχει ζήτηση, στόχος μας να μεγαλώσει!!!   

LA VITA E" BELLA
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:26:14 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 04:32:44 μμ »
καλησπερα παιδια και καλη δυναμη σε ολους .Εχω μια απορια τους ωρομισθιους με ο προυπηρεσια τους καλουν με βασει την παλαιοτητα του πτυχιου?εγω ανηκω στους ωρομισθιους περιφερειας πελ/σου και ειμαστε στον πινακα 15 ατομα με ο προυπηρεσια .Υπαρχει περιπτωση να μας καλεσουν ολους?τα ιταλικα θα μπουν και στα δημοτικα?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 08:16:13 μμ »
salve cara,
1/απ' 'οσο ξέρω τους ωρομισθίους τους καλεί με την σειρά η β/βάθμια διεύθυνση, πάντα ανάλογα μετις ανάγκες, δηλ. εαν βγουν 21-22 'ωρες καλούν απο το υπουργείο αναπληρωτ'η , εαν βγουν 11 (δεν ξέρω αν ισχύει αλλα έχω ακούσει μέχρι 17-18 ώρες) ωρομίσθιο. Παίρνουν τον κατάλογο και αρχίζουν τηλεφωνήματα και όποιος δεχτεί!
2/στο esos.gr (απόσπ;σμα ακολουθεί) υπάρχει δημοσίευση για ιταλικά και στα δημοτικά αλλά όσο και εαν έχω ψαξει για εγκ'υκλιο δεν ανακάλυψα κάτι. Στα σχολέια Αθηνών Γλυφαδας και στο Ηράκλειο δεν υπάρχει ενημέρωση διευθυντών.

   "Ποσό ύψους 32.400.000,00 ευρώ, από  το ΕΠΕΑΕΚ,υπερδιπλάσιο της προηγούμενης χρηματοδότησης που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Γ’ ΚΠΣ, εξασφάλισε το υπ. Παιδείας για την εφαρμογή νέων ξενόγλωσσων προγραμμάτων  σε όλα τα εξαθέσια και άνω Δημοτικά Σχολεία της Ελλάδας,  για τα σχολικά έτη 2008-2009, 2009-2010 και 2010-2011  .".

εαν δείτε κάτι πιο συγκεκριμένο ενημερώστε παρακαλώ και εμένα
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 09:17:58 πμ »
Καλημέρα και απο μένα. :)Δεν μπορώ να σας περιγράψω την χαρά μου  και την έκπληψη μου , μόλις ανακάλυψα ότι επιτέλους "υπάρχουμε" μπορώ να αντλήσω πληροφορίες και να ανταλλάξω απόψεις με συνεδέλφους.Διδάσκω ιταλικά εδω και 15 χρόνια και το κάνω με μεγάλη χαρά γιατί έχω καταλάβει οτι , όποιος ασχολείται με τά ιταλικά , είτε  σαν δάσκαλος  είτε σαν μαθητής , το κάνει με μεγάλη ευχαρίστηση και όρεξη.Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι  τα ιταλικά θα αποτελέσουν την Νο 1 προτίμηση απο τους μαθητές των γυμνασίων ,και θέλω να πιστεύω πως τα πράγματα θα καλυτερέψουν μόλις  μπεί η ιταλική σαν γλώσσα επιλογής και στα δημοτικά , γιατί ένας μαθητής που ξεκινάει με τα γερμανικά ή τα γαλλικά δύσκολα πιστεύω θα αλλάξει γλώσσα στο γυμνάσιο.Ας μην ξεχνάμε τον παράγοντα "γονείς" ,(γιατί και εγώ γονέας είμαι) ο οποίος θα επηρεάσει κατα έναν μεγάλο βαθμό το παιδί.Πολύ αξιόλογη είναι και η προσπάθεια του συνάδελφου που ενεργοποιήθηκε σε site που  αφορούν σε μαθητές , μπράβο και πάλι!!Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε σαν κλάδος  με τέτοιου είδους πρωτοβουλίες.Με στεναχώρησε ιδιαίτερα η συμπεριφορά  των συνεδέλφων των γαλλικών , οι οποίοι δεν ξέρω για ποιό λόγο έχουν "¨κυρήξει" πόλεμο στα ιταλικά...Μένω σε μία επαρχιακή πόλη, και στα διάφορα site που ενεργοποιούνται εδώ υπάρχει ,δυστυχώς μια απίστευτη προπαγάνδα για τα γαλλικά! Σε αντίθεση με τους συναδέλφους που διδάσκουν τα γερμανικά που καλοσώρισαν την  είσοδο της ιταλικής στα γυμνάσια.Θα ήθελα κλείνοντας να κάνω μια τελευταία παρατήρηση..Δεν κατάλαβα ακόμα τον λόγο για τον οποίο υπάρχει η άποψη ότι η Ιταλική Αθήνας είναι καλύτερη απο την Ιταλική Θεσσαλονίκης  ή και το αντίστροφο...Εγώ είμαι απο την Θεσσαλονίκη και τελείωσα  εκεί και  είμαι σίγουρη ότι κάνω την δουλεία μου εξίσου καλά με έναν συνάδελφο που τελείωσε στην Αθήνα.Είναι λυπηρό να μην είμαστε όλοι ενωμένοι και αντι να ασχολούμαστε με σοβαρά θέματα να σχολιάζουμε την ποιότητα σπουδών του ενός ή του άλλου πανεπιστημίου.Concludendo direi ότι το τι θα αποκομίσει κάποιος απο το πανεπιστήμιο και το πως θα εξελιχθεί αργότερα εξαρτάται και απο τον ίδιο.. ;) ;) ;) Καλή χρονιά σε όλους και όσο αναφορά τους ωρομίσθιους dum spiro spero!!!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 01:00:26 μμ »
salve,
1/ Vecchiarella σε καλωσορίζω στο site, είναι χαρά μας να μεγαλώνει η παρέα μας,
Απ'οσο βλέπω είσαι πολύ σωστή στις παρατηρήσεις σου αλλά λάβε υπόψη σου ότι διάβασες ορισμένες απόψεις γιατί υπήρχαν και κάποιες άλλες μικρονοικές θεωρίες οι οποίες απομονώθηκαν απο εμας τους ίδιους '(έγινε σε συγκεκριμένο άτομο -συγνώμη αλλά αρνούμαι να χρησιμοποιήσω τη λέξη συνάδελφο!) )να ξέρεις ότι εδώ προσπαθουμε όλοι συλλογικα γιατί ούτως ή άλλως "η ισχύς εν τη ενώσι"
και πάλι benvenuta
2/ Βρε παιδια μήπως μίλησε κανείς με κάποια πρωτοβάθμια? 
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2008, 01:03:17 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 02:30:42 μμ »
Για πρωτοβάθμια θα μπορούσα να ρωτήσω και την ίδια την δασκάλα του γιού μου ,αλλά έχω και μια γνωστη μέσα στην διεύθυνση , η οποία δεν ήξερε να μου απαντήσει με απόλυτη βεβαιότητα  αλλά είπε ότι θα το ερευνήσει.Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.Πάωτως εγώ ήδη προσπαθώ να πείσω τις μαμάδες (και φίλες μου..)  θα δούμε , γιατί απο υποσχέσεις έχουμε γίνει "promessi insegnanti di italiano" ;)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 04:08:38 μμ »
salve
Ούτε και στο σχολείο της κόρης μου ήξερε κάτι ο διευθυντής και μου είπε ότι θα με ενημερώσει μόλις ΄λάβει την εγκύκλιο. Π'άντως στο μόνο σημείο που το είδα εγώ είναι η παραθεση που είχα πιό πάνω απο το esos.. γι'αυτό λέω να περάσω αύριο απο την α/βάθμια με το απόσπασμα ανά χείρας, μπας και μάθω κάτι παραπάνω 
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 07:06:17 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω φίλη που εργάζεται σε γραφείο Α/βάθμιας εκπαίδευσης σε περιοχή της Αθήνας και μου έχει πει ότι ρώτησε τον προϊστάμενο της κι ότι δεν ξέρει κάτι. Δηλ. δεν υπάρχει τίποτα νεότερο ακόμα για τα Ιταλικά στην Α/βάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.