*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261251 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:22:50 μμ »
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση. Αφου διδάσκεις τόσα χρόνια πως και δεν έκανες τα χαρτιά σου για το πιλοτικό πρόγραμμα για να αποκτήσεις και προϋπηρεσία. Και εγώ τα είχα κάνει μια χρονιά αλλά τίποτα. Είχαν πάρει μια που είχε και διδακτορικό... Δεν ξέρω αν και εκεί έπαιζε και μέσον...  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:20 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:28:09 μμ »
Δυστυχώς σε όλα χρειάζεται πρόγραμμα. Ευτυχώς που είμαι φρεσκοπαντρεμένη δεν λες και δεν παραπονιέται ακόμη ο αντρας μου... Δεν μπορώ να το κάνω από τώρα γιατί έχω κλείσει ήδη με το φροντιστήριο και δεν θέλω να κρεμάσω ξαφνικά στην μέση της χρονιάς παιδιά και φροντιστηριούχο. 

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:42:28 μμ »
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση. Αφου διδάσκεις τόσα χρόνια πως και δεν έκανες τα χαρτιά σου για το πιλοτικό πρόγραμμα για να αποκτήσεις και προϋπηρεσία. Και εγώ τα είχα κάνει μια χρονιά αλλά τίποτα. Είχαν πάρει μια που είχε και διδακτορικό... Δεν ξέρω αν και εκεί έπαιζε και μέσον...  
αν έκανα α χαρτιά  μου για το πιλοτικό πρόγραμμα θα έπρεπε να γράψω το φροντιστήριο σε άλλον και γενικά θα ήταν ρίσκο. και φέτος για αυτό δεν έκνα χαρτιά για αναπληρώτρια..άσε που το έμαθα 3 μέρες πριν λήξει η προθεσμία....σκέφτηκα να δω πως θα κυλήσει το θέμα κα να δω τι θα κάνω από φέτος...έτρεχα και σε σεμινάρια για το κρατικό που είμαι και εξετάστρια....κάτι σεμινάρια σε Ιταλία...ο άντρας μου λάλησε χα χα...

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 12, 2008, 01:56:57 μμ »
                                                                Βαθμός Ασφαλείας :   
                                                                                                Να διατηρηθεί μέχρι :                                                                       


 
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚ/ΤΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
ΠΡΟΣ/ΚΟΥ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΜΗΜΑΤΑ   Α΄
Ανδρέα Παπανδρέου  37
151 80  Μαρούσι
Πληροφορίες:
                                             Π/ΘΜΙΑ
Δ. Αλεξίου                    210.3442281
Γ. Ζαχαρή                     210.3442281
Α. Αραγιώργη              210.3443316
Α. Μπλάνας                 210.3443327
Μ. Κρόμπα                   210.3443304
Χ. Καλτσά                     210.3442566
                                    
                                            Δ/ΘΜΙΑ
Γ. Ρεστέμης   210.3442387
Χ. Κανδηλαναύτης   210.3442267
Ελ. Ευαγγελίδου   210.3443417
Δ. Παπαπαναγιώτου   210.3443345
Γ. Κυριαζή   210.3443268
Β. Αθανασοπούλου   210.3442260
Κ. Τσαλίκη   210.3443426
Ζ. Θωμοπούλου   210.3443373
Μαρούσι,    27    Μαΐου   2008

Αρ. Πρωτ.   Βαθμός Προτερ.
           69552/Δ2    ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ
ΠΡΟΣ:   1. Τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας
    και Δευτεροβάθμιας
    Εκπαίδευσης
 ΄Εδρες τους

2.  Γραφεία Πρωτοβάθμιας
     και Δευτεροβάθμιας
     Εκπαίδευσης
 ΄Εδρες τους   

3. Συντονιστικό   Γραφείο
    Μειονοτικών Σχολείων   
 

KOIN:   1. Περιφερειακούς Διευθυντές
    Εκπαίδευσης
΄Εδρες τους
2. E.A.I.T.Y.


ΘΕΜΑ: Δίνονται διευκρινίσεις

Σχετ. α. Φ. 361.1/363/64313/Δ1/16-5-08 Εγκύκλιος
          β. 64310/Δ2/16-5-2008 Εγκύκλιος

Στο κεφ. Β΄ του Α’ Μέρους  των  ανωτέρω σχετικών εγκυκλίων αναφέρεται ότι δεν μπορούν να υποβάλουν αίτηση για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπ/κών σχολ. έτους 2008-2009 όσοι είναι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων ή διδάσκουν σε αυτά (ανωτέρω α και β σχετική) και όσοι είναι ιδιοκτήτες ωδείων (ανωτέρω β σχετική).
   Για κοινωνικούς λόγους, και επειδή δεν είναι γνωστό αν οι εκπαιδευτικοί των ανωτέρω κατηγοριών θα συνεχίσουν να απασχολούνται και κατά το επόμενο διδακτικό έτος, θα γίνονται δεκτές οι αιτήσεις τους για ένταξη στους οικείους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων, με την προϋπόθεση ότι  θα υποβάλουν, κατά περίπτωση, και υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 στην οποία θα δηλώνουν ότι: α) είναι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων ή διδάσκουν σε αυτά και β) θα αναστείλουν τη λειτουργία των φροντιστηρίων ή των ωδείων  ή θα παραιτηθούν πριν την ανάληψη υπηρεσίας ως εκπαιδευτικών.



                                                                                                            Ο  ΥΠΟΥΡΓΟΣ
                                                                                                         ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ
Γιατί βρε δεν έκανες τα χαρτιά σου για αναπληρώτρια; Θα ήσουν και ψηλά στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία αφου έχεις τελειώσει από το 1991. Ας σε πέρνανε και μετά έβλεπες πως θα τα βόλευες.. Πιστεύεις εσύ ότι όσοι δίδαξαν στο πιλοτικό δεν ήταν ήδη και κάπου αλλού καθηγητές; Και πως ζούσαν με τις τρεις και εξήντα; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:20 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 12, 2008, 02:00:16 μμ »
Anthouleta, εσύ έκανες τα χαρτιά σου για αναπληρώτρια και ωρομίσθια; Αν ναι, τι θέση έχεις;

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 12, 2008, 03:49:11 μμ »
Anthouleta, είδα σε άλλο forum πως έχεις προϋπηρεσία. Πως την απέκτησες; Από το πιλοτικό πρόγραμμα; Ξέρεις τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να πάρουμε μόρια προϋπηρεσίας, μιας και πιλοτικό δεν νομίζω να ξαναγίνει;   

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 13, 2008, 09:11:25 πμ »
Buongiorno,
Eκτος του πιλοτικού ξέρω ότι προυπηρεσία έχουν όσοι έφυγαν στην Κύπρο. όσοι δούλεψαν σε συγκεκριμένες σχολες του Υπεπθ ως ωρομίσθιοι (πχ Σιβιτανείδιο κλπ) και για περισσότερες πληροφορίες δες
την σ΄λίδα του υπουργείο

 «34. α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31-8-2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) του άρθρου 5 του Ν. 2525/1997 (ΦΕΚ 188 Α)  και ιδ) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος,  Υπουργείου  των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης , μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, επιφυλασσομένης της διάταξης της παρ. 10 του άρθρου 8 του Ν. 2817/2000.
   β. Προσμέτρηση των υπηρεσιών της παραγράφου α γίνεται, εφόσον η πρόσληψη έχει γίνει:
i) από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ή με εξουσιοδότηση αυτού από τις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.
ii) από τους αρμόδιους, κατά τις ισχύουσες διατάξεις, φορείς στα Ολοήμερα Σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής βοήθειας.
iii) από το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας για τα δημόσια ναυτικά λύκεια πριν την υπαγωγή τους στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και
iv) από τη διοίκηση της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων για τις σχολές και τα τμήματα αυτής
v) από τη Γενική Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων και το ΙΔΕΚΕ για τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας.  Η προϋπηρεσία των ωρομισθίων στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας υπολογίζεται μέχρι το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου.
vi) από φορείς των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, υπό την προϋπόθεση ότι η λειτουργία των σχολείων τελεί  υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος, Υπουργείου.
στ) Υπηρεσία ωρομίσθιων εκπαιδευτικών που έχει ήδη προσφερθεί ή προσφέρεται στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας των περιοχών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στις οποίες λειτουργούν αντιστοίχως σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των κατηγοριών Θ, Ι, ΙΑ και ΙΒ κατά την αριθμ. 46272/Δ2/2-5-02 (ΦΕΚ 599 Β΄)  Υπουργική Απόφαση «Καθορισμός δυσπροσίτων σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης», εμπίπτει στην κατά τις διατάξεις του άρθρου 9, παρ. 3, του Ν. υ

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 13, 2008, 09:25:35 πμ »
Anthouleta, είδα σε άλλο forum πως έχεις προϋπηρεσία. Πως την απέκτησες; Από το πιλοτικό πρόγραμμα; Ξέρεις τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να πάρουμε μόρια προϋπηρεσίας, μιας και πιλοτικό δεν νομίζω να ξαναγίνει;   

Εγω δυστυχως δεν πηγα στην Κύπρο, όσοι πηγαν, εχουν προυπηρεσια. Όσο για τη Σιβατανειδιο, νομιζω πως δεν υπαρχει η ειδικοτητα μας. Εγω δουλεψα σε πιλοτικό, αλλα για λιγο. Τωρα κοριτσια να παρακαλαμε να γραψουμε καμια βαση στον Ασεπ, για να γινουμε με τα χρονια εστω και αναπληρωτριες, γιατι αλλιως δύσκολα... :P

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 13, 2008, 11:03:49 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες κορίτσια. Μπήκα και έψαξα σε όλους τους φορείς που μου είπατε. ΙΔΕΚΕ- Σχολεια Δεύτερης Ευκαιρίας, Ναυτικά, Εκκλησιαστικά και Μουσικά δεν έχει τίποτα. Στη Σιβιτανείδιο διδάσκονται Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Ας ελπίσουμε ότι θα μπουν και τα Ιταλικά εφόσον θα αρχίσουν από φέτος να διδάσκοναι στα σχολεία. Μόνο στα ΚΕΕ διδάσκονται τα Ιταλικά αλλά δεν πιάνεται η προϋπηρεσία. Για την Κύπρο το είχα ακούσει αλλά ποιός ήξερε ότι θα μετράει η προϋπηρεσία για να πάει; Τώρα άκουσα πως δεν σε παίρνουν απλά έτσι και ότι θα πρέπει να παρακολουθήσεις πρώτα ένα σεμινάριο διάρκειας 6-8 μήνες, στην Κύπρο πάντα. Άρα μας μένει μόνο ο Ασέπ. Άκουσα πάντως και από άλλους στο forum ότι με καλό διάβασμα ένα 80 το παίρνεις Παιδαγωγικά και Διδακτική. Τι στο καλό δεν θα πιάσουμε την βάση στο Γνωστικό; Άρα 80 + 50= 130/2 = 65 μόρια μέσο όρο + βαθμός πτυχίου + τυχόν ματαπτυχιακά και διατριβές... 70 και. Μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη...............!!!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 13, 2008, 11:12:05 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες κορίτσια. Μπήκα και έψαξα σε όλους τους φορείς που μου είπατε. ΙΔΕΚΕ- Σχολεια Δεύτερης Ευκαιρίας, Ναυτικά, Εκκλησιαστικά και Μουσικά δεν έχει τίποτα. Στη Σιβιτανείδιο διδάσκονται Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Ας ελπίσουμε ότι θα μπουν και τα Ιταλικά εφόσον θα αρχίσουν από φέτος να διδάσκοναι στα σχολεία. Μόνο στα ΚΕΕ διδάσκονται τα Ιταλικά αλλά δεν πιάνεται η προϋπηρεσία. Για την Κύπρο το είχα ακούσει αλλά ποιός ήξερε ότι θα μετράει η προϋπηρεσία για να πάει; Τώρα άκουσα πως δεν σε παίρνουν απλά έτσι και ότι θα πρέπει να παρακολουθήσεις πρώτα ένα σεμινάριο διάρκειας 6-8 μήνες, στην Κύπρο πάντα. Άρα μας μένει μόνο ο Ασέπ. Άκουσα πάντως και από άλλους στο forum ότι με καλό διάβασμα ένα 80 το παίρνεις Παιδαγωγικά και Διδακτική. Τι στο καλό δεν θα πιάσουμε την βάση στο Γνωστικό; Άρα 80 + 50= 130/2 = 65 μόρια μέσο όρο + βαθμός πτυχίου + τυχόν ματαπτυχιακά και διατριβές... 70 και. Μήπως είμαι πολύ αισιόδοξη...............!!!!!  ;D
evviva l ' ottimismo!!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 13, 2008, 05:50:58 μμ »
Παιδιά,
Να σας πω πληροφοριακά ότι ιταλικά στην Σιβιττάνείδιο δεν ζήτησαν φέτος, μην ξεχνατε όμως ότι τα δίδασκαν εκει για πολλά χρόνια, ακόμα και εγω έχω κάνει παλιότερα αίτηση!!!!
Όσο για την Κύπρο δεν ήξερα για το σεμινάριο, αλλά  επειδή ισχυε τουλαχιστον για το 2003-4 η επετιρίδα μία φίλη που έιχε πάει με απέτρεψε να φτιάξω τα χαρτιά μου γιατί 1/ "δεν θα την έπιανα ποτέ"  2/ πέρασε απαίσια (προσωπική της βεβαια αποψη) 3/ και το πιο σημαντικό εγω είχα ήδη οικογένεια!!!  Απο τους συμφοιτητές μου, όμως, και απο άλλα παιδιά,  που πολύ καλά ξέρω ότι τελείωσαν μετά απο μένα  είδα ότι εξαιτίας και μόνο απ' οσο τουλαχιστον ξέρω της Κύπρου, αυτή τη στιγμή είναι στους διοριστέους!
Άντε και στα δικά μας   και καλό διάβασμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:30:10 μμ »
Καλησπέρα artsatal,
Αυτό για την Σιβιτανείδιο ομολογουμένως δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
Στην Κύπρο φάνταζομαι πως δεν θα έπιανες ποτέ το όριο για να διοριστείς γιατί υπήρχαν πολύ εκπαιδευτικοί για λίγες θέσεις.. Μην μου πεις ότι και εκεί ήθελες μέσο;; Έλεος!! Όσο για το σεμινάριο στην Κύπρο μου είπαν πως θα μπει από φέτος γιατί θέλουν να καταργήσουν την επετηρίδα.
Αλήθεια συμφωνείς ή διαφωνείς  στο ότι οι διοριστεόι θα έπρεπε να δίνουν εξετάσεις στα Παιδαγωγικά και στην Διδακτική πριν διοριστουν; Την γλώσσα την κατέχουν, έχουν προϋπηρεσία και εμπειρία, αλλά με Παιδαγωγικά και Διδακτική τι κάνουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2008, 08:30:18 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 13, 2008, 08:33:08 μμ »
Anthouleta ποιό βιβλίο διδάσκατε στο Πιλοτικό Πρόγραμμα;
Ξέρεις αν θα είναι το ίδιο με αυτό που θα διδάξουν από φέτος οι διοριστέοι;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 18, 2008, 09:39:46 πμ »
Καλησπέρα artsatal,
Αυτό για την Σιβιτανείδιο ομολογουμένως δεν το γνώριζα. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
Στην Κύπρο φάνταζομαι πως δεν θα έπιανες ποτέ το όριο για να διοριστείς γιατί υπήρχαν πολύ εκπαιδευτικοί για λίγες θέσεις.. Μην μου πεις ότι και εκεί ήθελες μέσο;; Έλεος!! Όσο για το σεμινάριο στην Κύπρο μου είπαν πως θα μπει από φέτος γιατί θέλουν να καταργήσουν την επετηρίδα.
Αλήθεια συμφωνείς ή διαφωνείς  στο ότι οι διοριστεόι θα έπρεπε να δίνουν εξετάσεις στα Παιδαγωγικά και στην Διδακτική πριν διοριστουν; Την γλώσσα την κατέχουν, έχουν προϋπηρεσία και εμπειρία, αλλά με Παιδαγωγικά και Διδακτική τι κάνουν;

Buongiorno,
Συγνωμη για την αργοπορία αλλά , ¨"λόγω της ημέρας" είχα πάρει τα βουνά!!!
Για το μέσον δεν το γνωρίζω, νομίζω ότι εαν ισχυσε θ ααφορούσε το ότι κάποιοι το έμαθαν πρώτοι,και απο γνωστους μου ξέρω ότι προυπηρεσία δεν είχαν 1-2 χρ'ονια το πολύ, και ως συνήθως το κράτησαν μυστικό επτασφράγιστο!!!-(γραφω παραπάνω)  κατά τα άλλα δεν άκουσα τίποτε που θα μπορούσε να δημιουργήσει ερωτηματικά!! Ισα-ισα αν εισαι και παπας με την αράδα σου θα πας!!!
Αναφορικ΄'α με τις εξετάσεις, μην ξεχνας οτι απο την στιγμή που φέυγουν σε αλλο κράτος ισχύει ό,τι ισχυει για τους διορισμους όλων των καθηγητών εκεί!!! και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω εαν στην Κυπρο δίνουν εξετάσεις οι καθηγητες για να διοριστούν!!!!
Το άσχημο είναι ότι εδω δεν ανοιγουν 1 θέση τουλάχιστον σε κάθε πρωτεύουσα νομού και σε κάθε πόλη πάνω από 10 χιλ κατοίκους, να διοριστούμε ολοι να τελειώνουμε, μόνο θα μας ρίξουν στην ωρομισθια και αυτό εαν θα μας κάνουν χάρη να ξαναμοιράσουν χαρτιά για 2η γλώσσα!!!!
la vita e' bella 
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.