*

Αποστολέας Θέμα: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!  (Αναγνώστηκε 56204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:09:34 πμ »
Αν και όλοι υποθέσεις κάνουμε, εγώ δεν πιστεύω ότι η καθυστέρηση ανακοίνωσης των αναπληρωτών έχει να κάνει απαραίτητα με τη μείωση. Τη μία και μοναδική φορά που μας δέχτηκε ο Κουτρομάνος στο γραφείο του για την ύλη των  φιλολόγων μας είχε πει ότι οι θέσεις ήταν έτοιμες. Νομίζω ότι ο λόγος που καθυστέρησαν την ανακοίνωση ήταν γιατί υπολόγιζαν τι έχουν με 24μηνο και 40μηνο. Επιπλέον, είχε πει ότι φέτος δε θα κάνουν ότι έγινε περυσι. Θα τους πάρουν όλους μαζί και μόνο λειτουργικές ανάγκες (εγκυμόσυνες) θα καλύψουν στα μέσα της χρονιάς. Δική μου εκτίμηση είναι ότι δε θα αυξηθούν οι αναπληρωτές. Δε συμφέρουν και οικονομικά και γιατί μαζεύουν προϋπηρεσία και θα συσσωρευτούν στον πίνακα του 24μηνου και θα πιέζουν για διορισμό. Χωρίς σιγουριά λέω ότι οι διορισμοί μαζί με τον ΑΣΕΠ, το 40μηνο και το 24μηνο θα είναι περισσότεροι από άλλη χρονιά, γιατί έτσι θα καλοπιάσει όσους έχουν προϋπηρεσία και δικαίως ζητούσαν επίλυση του προβλήματος (φυσικά δε συμφωνώ με τον τρόπο που έγινε) και θα "κλέισει" τα δικά μας στόματα λέγοντας ότι έκανε περισσότερους διορισμούς, άρα να μη μιλάμε για αδιοριστία, πήρε και ωρομίσθιους, άρα μας έδωσε δυνατότητες. Μ΄άλλα λογια να αγαπιόμαστε δηλαδή. ΞΕΦΤΙΛΕΣ.

ΥΓ:τα παιδάκια που υιοθετεί κανείς από χώρες του τρίτου κόσμου και δίνει ένα ποσό κάθε μήνα μετράνε στην προϋπηρεσία;;;; (η ζωή μας έχει κάνει ιδιαίτερα κυνικούς τελικά)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:12 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:19:45 πμ »
ας παρει 600, ή και τελος παντων οσους θελει αλλα για τους 40μηνιτες και τους 24μηνιτες
να ισχυει η επιτυχια στον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ασεπ (οχι σε οποιονδηποτε ασεπ). ολοι επι ισοις οροις.
δηλ. ενας 24μηνιτης να δωσει ασεπ(οπως ολοι μας) και αν ειναι στους επιτυχοντες να διοριστει, διαφορετικα η θεση να καλυφθει απο τον αμεσως επομενο.
δηλ,δεν καταλαβα! ολοι εμεις που προσπαθουμε θα μενουμε μια ζωη στο περιθωριο.....
συναντηση αμεσως με υπεπθ..........
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:23:53 πμ »
καλημέρα σε όλους. μόλις είδα τον αριθμό των θέσεων και έχω σοκαριστεί. πάντως αν και είμαι απαισιόδοξη από τη φύση μου συνιστώ ψυχραιμία . μη σταματάτε το διάβασμα, γιατί ποτέ κανείς δεν ξέρει και άλλωστε είναι ο μόνος δρόμος για όλους εμάς που δεν έχουμε κάτι από πίσω να μας στηρίζει. είμαι δύο φορές επιτυχούσα στον ασεπ με σειρα και τις δύο κάτω από 1900 και σίγουρα η απογοήτευση είναι μεγάλη , αλλά δε βλέπω άλλη λύση. συνεχίζω να διαβάζω, γιατί αυτό μόνο μπορώ να κάνω. μακάρι να γινοταν κάτι να αλλάξουν οι θέσεις αλλά πολυ φοβάμαι ότι τίποτα δεν μπορεί να γίνει. όπως κάθε φορά καποιοι θα φωνάξουν και κάποιοι ,όχι απαραίτητα επειδή τα εγκρίνουν όλα αυτά ,θα συμβιβαστούν μήπως η τύχη τους χαμογελάσει. άλλωστε όλοι κυνηγάμε μια θέση στο δημόσιο, γιατι τουλάχιστον οι περισσότεροι έχουμε βιώσει τι θα πει να είσαι καθηγητής στον ιδιωτικό τομέα και φως δε βλέπουμε . καλό κουράγιο

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:26:33 πμ »
Mόλις είδα τον αριθμό και τα έχασα... Πλήρης απογοήτευση... Καλά κρασιά δηλαδή... 1 στους 30... Άντε τώρα να βρεις κουράγιο για διαβασμα... :'(
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:12 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:26:50 πμ »
Καλημέρα και από εμενα. Καθόλου αισιόδοξα τα νέα στοιχεία περί Ασέπ και διορισμών. Το θέμα είναι τι θα γίνει με τη νέα ρύθμιση 24μηνο και 40μηνο. Να δουμε όντως πόσους θα πάρει και τι βλέψεις έχει το Υπουργείο. Από την άλλη η νέα ρύθμιση δε θα ισχύσει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, τι σχέση έχει με τον Ασέπ; Βαρεθήκαμε πια να ακούμε υποσχέσεις από τον φιλόδοξο Υπουργό μας.
Και σε ότι έχει σχέση με τους αναπληρωτές πώς είναι δυνατόν να τους καλέσει όλους μαζί, θα τα καταφέρει να γνωρίζει όλα τα κενά στις αρχές του Σεπτέμβρη;Παράλογο μου φαίνεται, στην Ελλάδα ζούμε, τέτοιος προγραμματισμός;
Έγώ πάντως είμαι επιφυλακτική και κρυφά μέσα μου θέλω να πιστεύω πως μπορεί να αναθεωρήσει για τον τελικό αριθμό διοριστεών μεσω Ασέπ. Ίδωμεν!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος BABMATH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:30:21 πμ »
καλο ειναι να μη βλεπουμε ΜΠΑΜΠΟΥΛΕΣ ΠΑΝΤΟΥ! Να χαιρομαστε για τις ρυθμισεις που ειναι ΥΠΕΡ ΜΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 26, 2008, 09:39:26 πμ »
συμφωνω και με mirto και με BOEMISSA. αλλα ρε παιδια, αλλο ειναι να ξερεις οτι θα παρουν 1200 και αλλο 600! οι πιθανοτητες στην πρωτη περιπτωση ειναι περισσοτερες
πως να το κανουμε δηλ. Ο.Κ. θα συνεχισουμε την προσπαθεια μας (οσο μπορει ο καθενας)
μη εχοντας κατι αλλο να κανει(εννοω για διορισμο) αλλα αλλη ειναι η ψυχολογια σου ξεροντας οτι παλευεις 1/30 κι αλλο 1/15.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 26, 2008, 10:12:17 πμ »
Θα συμφωνήσω στο θέμα της ψυχραιμίας. Επίσης, για να επεξηγήσω αυτό που έλεγα, θεωρώ ότι όσοι δουλεύουν ήδη στο σχολείο και μάλιστα έχουν προσληφθεί με τρόπο αδιάβλητο πρέπει να μονιμοποηθούν. Απλώς αυτή η ρύθμιση είναι κακή για όλους, έχει ημερομηνία λήξης. Τόσοι λίγοι που είναι οι διορισμοί κανένας δεν ωφελείται.Και όσο συνεχίζεται αυτό μεταξύ μας θα προσπαθήσουμε να μοιράσουμε ψίχουλα. Δε νομίζω ότι πρέπει να γίνεται διαχωρισμός ΑΣΕΠ, 40%, 24ΜΗΝΟ...στην αντίδραση πρέπει να είμαστε ενωμένοι, κυρίως όταν πρόκειται για τους διορισμούς

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:29:31 πμ »
Συνάδελφοι, είναι δυνατόν;;;;;  ???  ???  ???
Μόλις διάβασα στο alfavita ότι οι θέσεις στον φετινό ΑΣΕΠ για μας είναι μόνο 600!
Αντίθετα, πέρσι ήταν 864 και πρόπερσι 840!
Φέτος γιατί τέτοια αισθητή μείωση;;;
Εμπρός, ας βγάλουμε τα κοντάρια και ας αλληλο-κονταρο-χτυπηθούμε... για μια θέση!!!  ::)  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:48:01 πμ »
Σήμερα τα είδα...κι έχω να πω το εξής:βαρέθηκα.βαρέθηκα να με κοροϊδεύουν,βαρέθηκα να καθορίζω τη ζωή μου σύμφωνα με έναν αμφιβόλου "προκοπής"διαγωνισμό,βαρέθηκα να μου πετάνε ξεροκόμματα(βλ.ΠΔΣ) κι εγώ να νιώθω ευγνώμων,βαρέθηκα να έχω φτάσει στην ηλικία που έχω φτάσει και να με συμβουλεύουν όλοι να διαβάσω (λες και είμαι ακόμη μαθήτρια),βαρέθηκα να ακούω τον κάθε άσχετο να εκφέρει γνώμη για εμένα και τις σπουδές μου και να μου λέει πως καλά κάνει ο ΑΣΕΠ και διεξάγει αυστηρές εξετάσεις,καθώς αν είσαι κορυφή και το αξίζεις,δε θά'πρεπε αυτές να σε τρομάζουν...(μεταξύ μας αν ήμουν κορυφή δε θα περνούσα στο ΦΠ εγώ προσωπικά)....βαρέθηκα να περιμένω,να νιώθω τύψεις που δεν μπορώ να διαβάσω πολλές ώρες και να θυμηθώ τοοοοοοοσα πράγματα,να νιώθω τύψεις που -είμαι σίγουρη-δε θα καταφέρω τίποτα και αυτή τη φορά(δεν είμαι απισιόδοξη ,ρεαλίστρια είμαι...) και κυρίως βαρέθηκα και κουράστηκα να με απογοητεύουν κάθε φορά...όπως τώρα που μειώνουν τις θέσεις...τι να πω...ευχαριστώ πολύ μου έδωσαν πολύ κουράγιο!
Ελένη συγνώμη που εκμεταλλεύτηκα το post σου για τις φλυαρίες μου ??? αλλά η πικρία μου είναι μεγάλη....

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 26, 2008, 11:52:44 πμ »
Έχει ανοίξει από χθες το ίδιο θέμα εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6800.0

Αποσυνδεδεμένος KASANDRA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:05:30 μμ »
 :o αυτό που μου αρέσει καλύτερα είναι το δημοσίευμα του Έθνους πως οι φιλόλογοι είναι οι ευνοημένοι ...!!!!! Η απόλυτη ξεφτίλα σε μια ξεφτιλισμένη χώρα που απαξιώνει κάθε μέρα και με κάθε τρόπο τους πολίτες της , δε δίνει δεκάρα για το που πάει η εκπαίδευση των παιδιών της , απαξιώνει με κάθε δυνατό , πιθανό ή απίθανο τρόπο τους χιλιάδες υποψηφίους - μέλλοντες εκπαιδευτικούς της και άλλα πολλά ....
Δεν χρειάζονται μωρέ παραπάνω φιλόλογοι .... αφού βάζουν τους απόφοιτους γαλλικής φιλολογίας να διδάξουν ιστορία στο Γυμνάσιο ... Χρειάζονται για ολόκληρη την ελληνική επικράτεια μόνο 12 θεατρολόγοι στην χώρα που γεννήθηκε το θέατρο ... στη χώρα της υποκρισίας , της αρπαχτής , της ρεμούλας και της απόλυτης αναξιοκρατίας ....
Λυπάμαι πολύ για όλους εμάς που αγωνιζόμαστε με τέτοιους άθλιους όρους αλλά παρ'όλα αυτά καλό κουράγιο ...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:06:15 μμ »
Γίναμε και "ευνοημένοι" οι φιλόλογοι σύμφωνα με το παρακάτω δημοσίευμα:
http://www.alfavita.gr/typos/typos8626j.php

Αποσυνδεδεμένος xstavros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:08:51 μμ »
Μπορεί να είμαι σε διαφορετικό κλάδο ΠΕ03....αλλά όσα γράφεις elinaq ...δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα....Στο μυαλό μου είσαι.....
Από 570 στον προηγούμενο εμείς ..τώρα 270.....και ενώ μας πρόσθεσαν και άλλα πτυχία ( εφαρμοσμένων πολυτεχνείου )....έτσι για κερασάκι στην τούρτα......Τις 300 θέσεις μείον να τις βάλουν εκεί που ξέρουν ....Σιχαθήκαμε πια....!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161822
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 537
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.