*

Αποστολέας Θέμα: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία  (Αναγνώστηκε 4521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:38:01 μμ »
Ο Π. Χαραμής ασχολήθηκε με τον ΑΣΕΠ με ιδιαίτερα επιστημονικό τρόπο και τεκμήρια. Ξεκίνησε με το θέμα των θέσεων και μας απέδειξε με μετρήσιμους όρους την επιλογή του ΥΠΕΠΘ να μην κάνει μόνιμους διορισμούς με το να μειώνει τις οργανικές θέσεις, να διαχωρίζει τις ειδικότητες, να αυξάνει τους μαθητές ανά τάξη, να κλείνει σχολεία ,ενώ τόνισε τη διαρροή μαθητών από το δημοτικό μέχρι και το λύκειο.

Επιπλέον, βασισμένος σε στοιχεία του ΚΕΜΕΤΕ, διδακτορικών διατριβών που έχουν γίνει στο εξωτερικό για τον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών, κειμένων πανεπιστημιακών και προσωπικής έρευνας έκανε μια ιδιαίτερα καλή παρουσίαση του

πώς οΑΣΕΠ προσπαθεί να επιβαρύνει τους υποψήφιους με την αποτυχία,

παρουσιάζοντας την επιμόρφωση όχι ως μια υποχρέωση του κράτους προς τον μόνιμο εκπαιδευτικό, αλλά ως υποχρέωση του υποψηφίου με δικό του κόστος,

ενώ έκανε μια παρουσίαση των «αντιπαιδαγωγικών» θεμάτων των παιδαγωγικών και τις προβληματικές που υπάρχουν σχετικά με τις διατυπώσεις και τις υποτιθέμενες σωστές απαντήσεις. Μάλιστα αναφέρθηκε σε πανεπιστημιακούς, ακόμα και στον Ματσαγγούρα, που όταν κλήθηκαν να απαντήσουν σε θέματα του ΑΣΕΠ απέτυχαν.


Πώς δηλ   προσπαθεί ο ΑΣΕΠ να επιβαρύνει τους υποψήφιους με την αποτυχία,

Τι σχέση έχει Ο ΑΣΕΠ με την επιμόρφωση και την υποχρέωση που έχει η πολιτεία να επιμορφώνει τους  ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ  Εκπαιδευτικούς ;
Καλή η σαλάτα και μάλιστα το καλοκαίρι αλλά το φαγητό είναι άλλο .......

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2008, 02:43:55 μμ από bilstef »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:57 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:41:14 μμ »
Είναι η πρώτη ανακοίνωση που βλέπεις; Δεν μπορεί το κάθε κείμενο να επαναλαμβάνει κάθε αίτημα. Η διαμαρτυρία γίνεται για τους διορισμούς.
Και επειδή η ανακοίνωση μου θυμίζει ΣΕΚΕΑ, θυμηθήκατε να πείτε κάτι; Εγώ έχω να σου πω ότι και εξαιτίας σας τραβάμε πολλά...Στο δικό μου χωριό αυτό που κάνεις το λέμε κουτοπονηριά. Δεν παραπλανούμε κανέναν. Οι απόψεις είναι ξεκάθαρες, οι δράσεις το ίδιο, γι΄αυτό και υπάρχουν διαφωνίες και συμφωνίες. Θα μπορούσαμε καν να μη θίγουμε κάποια ζητήματα και να τακτοποιούμαστε, αλλά κάτι τέτοιο δε βγάζει πουθενά.
Bobo1, δεν έχει γίνει άλλο γράφημα, αυτό δε σημαίνει ό,τι δε μας απασχολεί. Λυπάμαι που δεν πρόλαβε κάποιος να το κάνει και που κάποια πράγματα έχουν και τεχνικές δυσκολίες. Αυτό είναι το θέμα σου τώρα; Απόδειξη για τις προϋπηρεσίες είναι και το αίτημα για ενιαίο πίνακα ΠΔΣ κα συνολικά για την κατάργηση της ωρομισθίας και της αναπλήρωσης (πέρα από έκτακτες ανάγκες), όπως και η δράση των συναδέλφων σε ΄ββαθμιες που μπόρεσαν να πάνε και έκαναν έλεγχο στους πίνακες και διορθώθηκαν ατασταλίες. Κάνε και εσύ κάτι και έπειτα κάνε κριτική
Για την επιμόρφωση, αν δεν καταλαβαίνεις, το ΥΠΕΠΘ σου λέει πως οι γνώσαεις του πανεπιστημίου δε σου φτάνουν, είναι πεπερασμένες κοκ. Αντι, λοιπό, να σε διορίσει και να ανλάβει για όλους επιμορφώσεις σε γνωστικό αντικείμενο και παιδαγωγικά - διδακτική σου λέει κάτσε και διάβασε ξανά και ξανά τα ίδια, δώσε ανόητες εξετάσεις απόρριψης και τα λέμε κάποτε. Ας ερχόσουν στην εκδήλωση να το καταλάβαινες δε θα την επαναλάβω μέσω Internet.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:48:15 μμ »
Την ΤΕΤΑΡΤΗ, 2 ΙΟΥΛΙΟΥ, 12.00 συγκεντρωνόμαστε ΟΛΟΙ έξω από το Υπουργείο Παιδείας 


Δηλ Καλείτε και μένα  να έρθω και να φωνάζω ή να βγάλω plakat  για ΜΟΝΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ μέσω ΑΣΕΠ ;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:54:10 μμ »
Έχουμε κάνει τόσες κινητοποιήσεις, έχουμε βγαλει τόσα κείμενα και δελτία τύπου...στο Blog του οποίου η διεύθυνση υπάρχει σε κάθε κείμενο (παράλειψη για το τωρινό, αλλά θα στείλω μήνυμα για να συμπληρωθεί) υπάρχουν τα πάντα. Εσύ κρίνε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:57 »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:00:52 μμ »
Για την επιμόρφωση, αν δεν καταλαβαίνεις, το ΥΠΕΠΘ σου λέει πως οι γνώσαεις του πανεπιστημίου δε σου φτάνουν, είναι πεπερασμένες κοκ. Αντι, λοιπό, να σε διορίσει και να ανλάβει για όλους επιμορφώσεις σε γνωστικό αντικείμενο και παιδαγωγικά - διδακτική σου λέει κάτσε και διάβασε ξανά και ξανά τα ίδια, δώσε ανόητες εξετάσεις απόρριψης και τα λέμε κάποτε. Ας ερχόσουν στην εκδήλωση να το καταλάβαινες δε θα την επαναλάβω μέσω Internet.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ΕΠΙ  - ΜΟΡΦΩΣΗ .
Αν εσύ θεωρείς ότι παίρνοντας ένα πτυχίο έχει τελειώσει η ΜΟΡΦΩΣΗ σου αφήνω να σε κρίνουν οι ακροατές .
Τέτοια λέτε στις συγκεντρώσεις ;
Ο Χαραμής  το ξέρει ότι αυτή είναι η άποψή σου ;

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:03:40 μμ »
Είναι η πρώτη ανακοίνωση που βλέπεις; Δεν μπορεί το κάθε κείμενο να επαναλαμβάνει κάθε αίτημα.
Το κεντρικό αίτημα μιας οργάνωσης -σωματείου είναι δυνατόν να μη περιλαμβάνεται σε κάθε κείμενο του ; Που αλλού το είδες αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:08:25 μμ »
Αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα; Άνοιξε κουβέντα για την επιμόρφωση και συζητάμε. Όσο για το Χαραμή εγώ κουβέντιασα μαζί του από κοντά και στην εκδήλωση ήρθε να εκθέσει την άποψη του ΚΕΜΕΤΕ κι όχι ως εισηγητής θέσεων σε συνέδριο. Και από ό,τι κατάλαβα συμφωνούμε σε πολλά.
Πρέπει να εγκαταλείψω το Internet, όμως, τώρα διότι φεύγω από τη δουλειά. Ελπίζω να μη μου πεις κιόλας ότι αποφεύγω τη συζήτηση.
Θα διαβιβάσω την κριτική σου στην ΠΕΑΕ...

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:17:30 μμ »
Η διαμαρτυρία γίνεται για τους διορισμούς.
Και από ότι κατάλαβα( ΜΟΝΟ σε αυτόν αναφέρεστε στην ανακοίνωσή σας )  για τον αριθμό των διορισμών μέσω ΑΣΕΠ .
Ο αριθμός των διορισμών μέσω των άλλων τρόπων ; (  κι αυτό δεν χρειάζεται να το πείτε ; Τι επιλεκτικότητα είναι αυτή ; )
ΜΟΥΓΚΑ ;

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:29:50 μμ »
Κεντρικό σύνθημα πρέπει να είναι οι μαζικοί διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στο δημόσιο σχολείο

 με ενιαίο σύστημα διορισμού και η κατάργηση της ελαστικής εργασίας.
Αν το αίτημα σταματούσε στα κόκκινα γράμματα θα ήμουν με χίλια μαζί σας
αφού όμως συνεχίζεται είναι δυνατόν να μη ανακοινώνεται σ'αυτόν που θα ρθεί στην συγκέντρωση το ενιαίο σύστημα διορισμού
που εννοείτε -θέλετε -υπονοείτε -θα διαδηλώσετε ;
Γιαυτό μιλώ για Ψάρεμα σε θολά νερά Διαψεύστε με ,με την επόμενη ανακοίνωσή σας

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:43:08 μμ »
Και επειδή η ανακοίνωση μου θυμίζει ΣΕΚΕΑ, θυμηθήκατε  να πείτε κάτι; Εγώ έχω να σου πω ότι και εξαιτίας σας τραβάμε πολλά...Στο δικό μου χωριό αυτό που κάνεις το λέμε κουτοπονηριά.

Να τα πεις στον ΣΕΚΕΑ ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ .

Τι σημαίνει τραβάμε πολλά εξαιτίας τους ;

Εσείς διατρανώνετε- αγωνίζεστε γι αυτά που θεωρείτε σωστότερα - συμφερότερα , το ίδιο και αυτοί
και να πώ ότι αυτή η απάντησή σου διαφοροποιείται από τα λεγόμενα της ανακοίνωσης σας
"Ταυτόχρονα, δημιουργεί λίστες και κατηγορίες εκπαιδευτικών, «θολούς» τρόπους απόκτησης προϋπηρεσίας και φαινομενικά αντικρουόμενα συμφέροντα, προκειμένου να κρατά τους εκπαιδευτικούς διασπασμένους."

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:50:27 μμ »
CHRISOYLA μην δίνεις σημασία σε τέτοια μηνύματα. Δεν αξίζει.


Συμφωνώ απόλυτα με το βασικό αίτημα για αύξηση διορισμών και θά 'θελα να υπογραμμίσω αυτό που διάβασα στην ανακοίνωσή σας, την επιβολή ενός και μόνο συστήματος διορισμών (είτε με ασεπ είτε με προϋπηρεσία/προσόντα, αλλά ένα). Αλλιώς το υπουργείο πάντα θα βρίσκει τρόπο να διασπά τον κλάδο ώστε να μην μπορεί να αρθρώσει συλλογικά αιτήματα, και να προχωρά σε υποτιθέμενες βελτιωτικές ρυθμίσεις που στο σύνολό τους βλάπτουν (ας αναλογιστούμε πως οι 24-/30μηνίτες και πολλοί από το 40% θα ήταν ήδη διορισμένοι αν το ασεπ αντιστοιχούσε στο 100% των θέσεων).
xr15gr  μετά τις απαντήσεις που έδωσε η CHRISOYLA κατάλαβες τι γράφεις σε κόκκινο και τι  ανακοινώνουν ;
Είναι ίδια ;
CHRISOYLA γιαυτό μιλώ για ψάρεμα σε θολά νερά
Όσο γιαυτά που γράφεις ,στην επισήμανσή μου με πράσινο , θα ευχόμουν να συνέβαινε αλλά τα στατιστικά στοιχεία ,τα οποία η ΠΕΑΕ χειρίζεται μόνο επιλεκτικά ,αλλά δείχνουν.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:53:26 μμ »

Bobo1, δεν έχει γίνει άλλο γράφημα, αυτό δε σημαίνει ό,τι δε μας απασχολεί. Λυπάμαι που δεν πρόλαβε κάποιος να το κάνει και που κάποια πράγματα έχουν και τεχνικές δυσκολίες.
Αυτές οι τεχνικές δυσκολίες είναι επιλεκτικές ;

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2008, 04:00:42 μμ »
καποια παιδια αφιερωνουν πολυ χρονο για τον συλλογο και ειναι λογικο να μην τα προλαβαινουν ολα. παντως δε μου αρεσει το κλιμα της συζητησης. το θεμα ειναι να υπαρχει δημιουργικος διαλογος και να ακουγεται η πολυφωνια. αλλα μην τρωγομαστε μετααξυ μας, αυτο θελει το υπεπθ και το εχει κατφερει ολυ καλα. και εγω δεν ειμαι υπερ την παλαιοτητας πτυχιου γιατι δε με συμφερει. εγω θα προτιμουσα 100% απο ασεπ γιατι εχω παρει προσφατα το πτυχιο μου. ομως δεν σημαινει οτι αυτο ειναι απαραιτητα το καλο για ολους. το θεμα ειναι να εκφραζουμε ολοι τι αποψεις μας οσο διαφορετικες κι αν ειναι, στα πλαισια ομως ενος γονιμου διαλογου.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Εκδήλωση ΠΕΑΕ, 10 χρόνια ΑΣΕΠ - 10 χρόνια Αδιοριστία
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2008, 04:11:41 μμ »
Ερωτήσεις κάνω συμμετέχοντας στον δημιουργικό διάλογο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.