*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68459 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:07:28 πμ »
Δηλαδή, Αγάπη, να κάνουμε όλοι στην άκρη για http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5034.0

                                                                  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12473.0

                                                                  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12758.0

;;;  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:27 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:14:54 πμ »
Από αυτά που έγραψα εγώ,έτσι όπως τα έγραψα εγώ,τα συμπεράσματά σου πως προέκυψαν?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:19:09 πμ »
Από το ότι, εφόσον κάποιοι έχουν προβλήματα, βρίσκουν μόνοι τους τον τρόπο να διορίζονται από τα παραθυράκια.
Γι' αυτ'ο και συνεχώς μειώνονται οι θέσεις του ΑΣΕΠ.

Δεν υπονόησα ότι είσαι υπέρ των παραθυρακίων (ίσως αυτό να μην φάνηκε ξεκάθαρα...) με τα link που παρέθεσα, αλλά έμμεσα θεώρησα ότι προκύπτουν αυτά τα συμπεράσματα, χωρίς να μέμφομαι εσένα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:20:49 πμ »
Εγώ στο μήνυμά μου ανέφερα καμία κατηγορία από αυτές που εσύ παρέθεσες?
ΌΧΙ.
Το μήνυμά σου ήταν άστοχο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:27 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:29:32 πμ »
Δεν υπονόησα ότι είσαι υπέρ των παραθυρακίων (ίσως αυτό να μην φάνηκε ξεκάθαρα...) με τα link που παρέθεσα, αλλά έμμεσα θεώρησα ότι προκύπτουν αυτά τα συμπεράσματα, χωρίς να μέμφομαι εσένα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:49:01 πμ »
Είναι πραγματικά απογοητευτικό σ'αυτή τη χώρα νεοι εκπ/κοί να πολεμούν οποιαδήποτε αξιοκρατική μέθοδο επιλογής ανθρώπων που θα κληθούν να αξιολογήσουν άλλους ανθρώπους.Οι ίδιοι μετά θα γκρινιάζουν για τα χάλια της εκπ/σης...
Δηλαδή να αξιολογούν παιδιά χωρίς αυτούς να τους αξιολογήσει κανένας;Γιατί πλέον όλοι έχουν ένα πτυχίο και δεν αποτελεί αυτό επαρκή αξιολόγηση.
Δηλαδή φίλοι μου, που δούλευαν σερβιτόροι και είχαν τέτοιο πάθος με την επιστήμη τους ,που διάβασαν και πέρασαν στο ΑΣΕΠ ήταν υπεράνθρωποι;Απλά δεν ήταν φυγόπονοι...
Δηλαδή τί θα αλλάξει αν αντί να διορίζονται άμεσα από το διαγωνισμό προηγηθεί κάποια περίοδος αναπλήρωσης με τα μόρια από το ΑΣΕΠ;Πρόκειται να τους αξιολογήσει κάποιος άλλος;Όχι!Απλά έτσι κρατιούνται ανοιχτά τα κάθε είδους παράθυρα...
Όποιος σήμερα έχει αποκτήσει προυπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ,την έχει αποκτήσει με τουλάχιστον ύποπτους τρόπους και ας μην υποτιμάται η νοημοσύνη μας παρακαλώ.Αυτά να πωλούνται σε τίποτα νεοαποφοίτους σχολών που μπορεί να τους έχει τάξει ο μπαμπάς τους κανένα βύσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 10:56:11 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:54:58 πμ »
To ''ρε ουστ'' σου το επιστρεφουμε κατα προσωπο.
Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια. Ρε ουστ!!!

Μα προφανώς επειδή δεν τους έχει ο ίδιος φίλε/-η spapioan.  ;D

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:23:34 πμ »

Να εμπλουτιστεί η διαδιακασία επιλογής, λοιπόν, με τεστ δεξιοτήτων και ψυχομετρικά.
Να υπάρχει μοριοδότηση για τα τέκνα, αλλά να μην υπάρχει ουδείς που να παρακάμπτει τη διαδικασία που πρέπει να υποστούν οι μετέχοντες στο διαγωνισμό.

Να εμπλουτιστεί βεβαίως! Να μην παρακάμπτεται? Αν αλλάξουν οι συνθήκες και το περιεχόμενο του διαγωνισμού προσαρμοστεί στις ανάγκες της σημερινής εκπαίδευσης, θα είναι καλύτερα αλλά και πάλι, όχι, θα διαφωνήσω, να ΜΗΝ είναι ο μοναδικός τρόπος πρόσληψης.

Από το ότι, εφόσον κάποιοι έχουν προβλήματα, βρίσκουν μόνοι τους τον τρόπο να διορίζονται από τα παραθυράκια.
Γι' αυτ'ο και συνεχώς μειώνονται οι θέσεις του ΑΣΕΠ.

Δεν υπονόησα ότι είσαι υπέρ των παραθυρακίων (ίσως αυτό να μην φάνηκε ξεκάθαρα...) με τα link που παρέθεσα, αλλά έμμεσα θεώρησα ότι προκύπτουν αυτά τα συμπεράσματα, χωρίς να μέμφομαι εσένα...

Σκέφτηκες ποτέ ότι δεν μειώνονται οι θέσεις του ΑΣΕΠ, μειώνονται οι θέσεις εργασίας. ΔΕΝ είναι θέσεις ΑΣΕΠ αυτές. Και αυτό συμβαίνει επειδή το όριο συνταξιοδότησης κοντεύει να φτάσει στα 100. Το ότι αξιώνουμε τη ΜΗ μοναδικότητα του ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι ψάχνουμε παραθυράκια. Ούτε ότι έχουμε βύσματα κλπ, όπως προαναφέρθηκε (από ήδη διορισμένο ffs, λες και τους έπιασε ο πόνος).
Σημαίνει ότι αν πρόκειται να υπάρξει κάποιος τρόπος, με όποιο κόστος, ένας τρόπος παραπάνω να διοριστούμε ή έστω να αυξήσουμε τις ελπίδες μας για διορισμό, τότε δεν καταλαβαίνω προς τι η αντίδραση, ΠΑΝΑΘΕΜΑ με ΟΛΟΙ σας θα πάτε να κάνετε τα χαρτιά σας, έστω και για ένα παραπάνω μόριο.

Τώρα όσον αφορά τα παραθυράκια, κανείς δεν είπε ότι είναι υπέρ. Αλλά ποιος θα κρίνει τι είναι παραθυράκι και τι όχι?

Είναι πραγματικά απογοητευτικό σ'αυτή τη χώρα νεοι εκπ/κοί να πολεμούν οποιαδήποτε αξιοκρατική μέθοδο επιλογής ανθρώπων που θα κληθούν να αξιολογήσουν άλλους ανθρώπους.Οι ίδιοι μετά θα γκρινιάζουν για τα χάλια της εκπ/σης...
Δηλαδή να αξιολογούν παιδιά χωρίς αυτούς να τους αξιολογήσει κανένας;Γιατί πλέον όλοι έχουν ένα πτυχίο και δεν αποτελεί αυτό επαρκή αξιολόγηση.
Δηλαδή φίλοι μου, που δούλευαν σερβιτόροι και είχαν τέτοιο πάθος με την επιστήμη τους ,που διάβασαν και πέρασαν στο ΑΣΕΠ ήταν υπεράνθρωποι;Απλά δεν ήταν φυγόπονοι...
Δηλαδή τί θα αλλάξει αν αντί να διορίζονται άμεσα από το διαγωνισμό προηγηθεί κάποια περίοδος αναπλήρωσης με τα μόρια από το ΑΣΕΠ;Πρόκειται να τους αξιολογήσει κάποιος άλλος;Όχι!Απλά έτσι κρατιούνται ανοιχτά τα κάθε είδους παράθυρα...
Όποιος σήμερα έχει αποκτήσει προυπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ,την έχει αποκτήσει με τουλάχιστον ύποπτους τρόπους και ας μην υποτιμάται η νοημοσύνη μας παρακαλώ.Αυτά να πωλούνται σε τίποτα νεοαποφοίτους σχολών που μπορεί να τους έχει τάξει ο μπαμπάς τους κανένα βύσμα.

Ωραία που τα λες.. :)
Δηλαδή, το ΛΟΤΤΟ στα πολλαπλής είναι Αξιοκρατική μέθοδος πρόσληψης.. Νννναι.. Εγώ θα σου πω το εξής. Ποιος είσαι εσύ που θα αμφισβητήσεις την προϋπηρεσία μου και θα αφήσεις υπόνοιες τη στιγμή που για ΠΔΣ δεν ξέρεις πού στα γκρεμνά πηγαινοερχόμουνα επί 2 χρόνια.
Κι επειδή μάλλον εδώ το επίπεδο νοημοσύνης είναι τόσο υψηλό, οπότε πλέον το μόνο αντεπιχείρημα είναι ότι έχουμε βύσμα (ffs-γι'αυτό ξεροσταλιάζω επί μια βδομάδα μπροστά στον υπολογιστή, γι'αυτ'ο δήλωσα ως πρώτη επιλογή του διαόλου τη μάνα στους ωρομισθίους, γι'αυτό έτρεχα σαν την ηλίθια στην πρόσθετη, γι'αυτό πλήρωνε "ο μπαμπάς μου ο βυσματούχος" 2 χρονάκια επιπλέον μεταπτυχιακά για την περίπτωση που πάρω έστω ένα παραπανίσιο ρημάδι μόριο). Επομένως όπως εμείς που αντιτιθέμεθα στην ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ξαναλέω του ΑΣΕΠ κι όχι στο θεσμό οποιασδήποτε εξέτασης, δεν θίγουμε τους υπέρμαχους του ΑΣΕΠ σε προσωπικό επίπεδο, θα ζητούσα ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, παρακαλώ, να τίθενται επιχειρήματα επί τραπέζης κι όχι χτυπήματα κάτω από τη ζώνη του στυλ, έχετε παραθυράκια έχετε βύσματα. ΔΕΝ ξέρετε τι έχει κι αν έχει ο καθένας επομένως απλά επιχειρηματολογείστε σε μηδενική βάση για την αξιοκρατία του ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 11:25:50 πμ από dimitra_m »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:27:01 πμ »

Παράθεση από dimitra_m
Παράθεση
Μα προφανώς επειδή δεν τους έχει ο ίδιος φίλε/-η spapioan.  Grin

Ναι, έχεις δίκιο δεν τους είχα. Και σίγουρα όχι από αδιαφανείς διαδικασίες πρόσθετης, ενισχυτικής, εκκλησιαστικού βύσματος (λέγε με Σιβιτανίδειο κλπ), μπάρμπα διευθυντή, πολιτικό στέλεχος κλπ , που πολλοί από τους "έχοντες προϋπηρεσία" έχουν μεταχειριστεί για να βρεθούν προ των πυλών του μόνιμου (επιτέλους) διορισμού τους...

Γι' αυτό και είμαι 4 χρόνια μόνιμα διορισμένος μέσα από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ όπου έδωσα για πρώτη φορά και πέρασα πρώτος στη βαθμολογία, για να μη φιλάω κατουρημένες ποδιές να διοριστω...  

Ξέρω ότι δεν αποκτούν όλοι έτσι προϋπηρεσία, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αρκετά τα λαμόγια γύρω μας. Ο καθένας μπορεί να ξέρει ..5-6 που πήραν προϋπηρεσία από γνωστους..

Επίσης μην ξεχνάτε ότι πολλοί συνάδελφοί σας πέρα από την (έντιμη ή ανέντιμη δεν ξέρω) προϋπηρεσία τους, κάνουν την μέγιστη προσπάθειά τους παρ'όλα τα προβλήματα της προσωπικής τους ζωής και δίνουν στο διαγωνισμό. Εκείνοι δηλαδή που έχουν και προϋπηρεσία και επιτυχία στο διαγωνισμό, σε σχέση με τους άλλους με τη σκέτη "προϋηπηρεσία" που επικαλείστε, δεν έχουν παραπάνω προσόντα για διορισμό; Γιατί να καταστρατηγούνται τα ποσοστά τους από διάφορους επιτήδειους τεμπέληδες (εννοώ όσους βαριούνται να μπουν στον κόπο να δώσουν και απλά περιμένουν να διοριστούν κάποτε με μόνο όπλο την ωρομισθία ή την αναπλήρωση και όσους συστήνουν τις διάφορες μικρο-ομάδες που προανέφερα);...


Παράθεση από spapioan
Παράθεση
To ''ρε ουστ'' σου το επιστρεφουμε κατα προσωπο.
Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια. Ρε ουστ!!!

Δε μ' ενδιαφέρει αν μου επιστρέφεις το "ρε ουστ" κατά πρόσωπο. Με ενδιαφέρει να μη σκέφεσαι μικροσυντεχνιακά και μικροσυμφεντερολογικά.. Ξαναδιάβασε το σημείο με το σταδιακό κλείδωμα των πινάκων ώστε αφού απορροφηθούν όσοι μέχρι τώρα έχουν (έστω όπως έχουν) προϋπηρεσία, ο μόνος τρόπος εισαγωγής πια να είναι ο διαγωνισμός. Διαφωνείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 11:40:30 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:49:43 πμ »
Σημαίνει ότι αν πρόκειται να υπάρξει κάποιος τρόπος, με όποιο κόστος, ένας τρόπος παραπάνω να διοριστούμε ή έστω να αυξήσουμε τις ελπίδες μας για διορισμό, τότε δεν καταλαβαίνω προς τι η αντίδραση, ΠΑΝΑΘΕΜΑ με ΟΛΟΙ σας θα πάτε να κάνετε τα χαρτιά σας, έστω και για ένα παραπάνω μόριο.

Θα σε παρακαλούσα και εσύ να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.Δεν μπορείς να ξέρεις πώς διάγει ο άλλος τον βίο του...

Δηλαδή, το ΛΟΤΤΟ στα πολλαπλής είναι Αξιοκρατική μέθοδος πρόσληψης..

Αν το βλέπεις ως ΛΟΤΤΟ....πραγματικά δεν έχω τί να σου απαντήσω....

Αλλά ποιος θα κρίνει τι είναι παραθυράκι και τι όχι?

Για να σε βοηθήσω,είναι ό,τι παρακάμπτει την πόρτα που ορίζει το Σύνταγμα (βλ.ΑΣΕΠ)

απλά επιχειρηματολογείστε σε μηδενική βάση για την αξιοκρατία του ΑΣΕΠ.

Εδώ,συγχώρεσέ με,αλλά υποπίπτεις σε ένα λογικό σφάλμα.Λες ότι δεν είσαι εναντίον μιας μορφής αξιολόγησης,αλλά χωρίς να την προτείνεις αυτή την μορφή,τη στιγμή που με αυτό τον τρόπο απαξιώνεις την ήδη υπάρχουσα.
Το καταλαβαίνω ότι για τη στήριξη της άποψής σου θα σε βόλευε να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση,γιατί αυτό ακριβώς κάνεις:εκμηδενίζεις μια υπάρχουσα μορφή αξιολόγησης χωρίς να προτείνεις μια άλλη.Δηλαδή προχωράς σε λήψη του ζητουμένου χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα και επιπλέον κατακρίνεις και όλους εμάς που υπερασπιζόμαστε κάτι συγκεκριμένο.Για να ανατρέψεις μια θέση,δυστυχώς χρειάζεσαι μια άλλη θέση....


Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:52:07 πμ »

Παράθεση από dimitra_m
Παράθεση
Μα προφανώς επειδή δεν τους έχει ο ίδιος φίλε/-η spapioan.  Grin

Ναι, έχεις δίκιο δεν τους είχα. Και σίγουρα όχι από αδιαφανείς διαδικασίες πρόσθετης, ενισχυτικής, εκκλησιαστικού βύσματος (λέγε με Σιβιτανίδειο κλπ), μπάρμπα διευθυντή, πολιτικό στέλεχος κλπ , που πολλοί από τους "έχοντες προϋπηρεσία" έχουν μεταχειριστεί για να βρεθούν προ των πυλών του μόνιμου (επιτέλους) διορισμού τους...

Γι' αυτό και είμαι 4 χρόνια μόνιμα διορισμένος μέσα από τη διαδικασία του ΑΣΕΠ όπου έδωσα για πρώτη φορά και πέρασα πρώτος στη βαθμολογία, για να μη φιλάω κατουρημένες ποδιές να διοριστω...  

Ξέρω ότι δεν αποκτούν όλοι έτσι προϋπηρεσία, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι αρκετά τα λαμόγια γύρω μας. Ο καθένας μπορεί να ξέρει ..5-6 που πήραν προϋπηρεσία από γνωστους..

Επίσης μην ξεχνάτε ότι πολλοί συνάδελφοί σας πέρα από την (έντιμη ή ανέντιμη δεν ξέρω) προϋπηρεσία τους, κάνουν την μέγιστη προσπάθειά τους παρ'όλα τα προβλήματα της προσωπικής τους ζωής και δίνουν στο διαγωνισμό. Εκείνοι δηλαδή που έχουν και προϋπηρεσία και επιτυχία στο διαγωνισμό, σε σχέση με τους άλλους με τη σκέτη "προϋηπηρεσία" που επικαλείστε, δεν έχουν παραπάνω προσόντα για διορισμό; Γιατί να καταστρατηγούνται τα ποσοστά τους από διάφορους επιτήδειους τεμπέληδες (εννοώ όσους βαριούνται να μπουν στον κόπο να δώσουν και απλά περιμένουν να διοριστούν κάποτε με μόνο όπλο την ωρομισθία ή την αναπλήρωση και όσους συστήνουν τις διάφορες μικρο-ομάδες που προανέφερα);...


Παράθεση από spapioan
Παράθεση
To ''ρε ουστ'' σου το επιστρεφουμε κατα προσωπο.
Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια. Ρε ουστ!!!

Δε μ' ενδιαφέρει αν μου επιστρέφεις το "ρε ουστ" κατά πρόσωπο. Με ενδιαφέρει να μη σκέφεσαι μικροσυντεχνιακά και μικροσυμφεντερολογικά.. Ξαναδιάβασε το σημείο με το σταδιακό κλείδωμα των πινάκων ώστε αφού απορροφηθούν όσοι μέχρι τώρα έχουν (έστω όπως έχουν) προϋπηρεσία, ο μόνος τρόπος εισαγωγής πια να είναι ο διαγωνισμός. Διαφωνείς;


Ωραία δηλαδή για σένα είναι τεμπέλης ο ωρομίσθιος στη Δ Κρήτης. :)
Είναι πολλοί οι Σαλονικείς που μαζεύουν τα μπογαλάκια τους και κατεβαίνουν κάτω χωρίς να ξέρουν κανέναν και τίποτα. Και μάλλον εσύ αυτό το λες τεμπελιά. ΔΕΝ λες τεμπελιά όμως το να κάτσεις να διαβάσεις ένα εξάμηνο, να πας και να είσαι τυχερός στο ΛΟΤΤΟ της πολλαπλής και να διοριστείς έτσι. ΟΚ, λοιπόν, αξίζεις πολύ περισσότερο από τον ωρομίσθιο. Πόσο εύχομαι να ΜΗΝ σας πετύχουν ΠΟΤΕ τα παιδιά μου για καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:56:38 πμ »
Πολλοί που διορίστηκαν με ΑΣΕΠ,όχι όλοι αλλά πολλοί,μου λένε ότι για να διοριστούν 2 χρόνια μόνο διάβαζαν,δεν έκαναν τίποτε άλλο!
Ε δεν είναι και εύκολο βρε παιδιά 2 χρόνια μόνο να διαβάζεις,μην τρελαθούμε τώρα!
Με προβληματίζει όμως το γεγονός,ότι δεν έχουν όλοι αυτήν την πολυτέλεια.
Δεν έχουν όλοι πεθερές γερές και πρόθυμες για να παρκάρουν τα παιδιά.
Δεν έχουν όλοι μανάδες γερές και πρόθυμες για να τους κάθαρίζουν το σπίτι.
Δεν έχουν όλοι μπαμπάδες και συζύγους να τρέχουν για τις εξωτερικές δουλειές του σπιτιού.
Δηλαδή υπηρεσίες (που σημαίνει ότι όλη η μέρα χάνεται στην ουρά),όπως ΔΕΗ,ΟΤΕ,νερό,τράπεζες,εφορείες,γιατροί για να γράψουν χάπια,φαρμακεία,σούπερ μάρκετ και φυσικά και το ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!
Αντίθετα είναι πολλοί οι εκπαιδευτικοί που είναι επιφορτισμένοι με όλες αυτές τις υποχρεώσεις.
Και όχι μόνο με αυτές,αφού κάποιοι θα πρέπει επιπλέον να φροντίσουν άρρωστους γονείς,παππούδες ίσως και κάποια θεία που δεν έχει παιδιά.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι δεδομένο ότι δεν είναι καλοί καθηγητές δηλαδή?
Όχι.
Δε θα πρέπει να έχουν να έχουν την ευκαιρία να μπουν σε τάξη?
Μαζί όλα τα άλλα χαστούκια που τρώνε από τη ζωή θα πρέπει να φάνε και τον αποκλεισμό από το σχολείο?
Γιατί?


Περιμένω τα σχόλιά σας για τις περιπτώσεις που ανέφερα στο παραπάνω μήνυμα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:04:48 μμ »
Σημαίνει ότι αν πρόκειται να υπάρξει κάποιος τρόπος, με όποιο κόστος, ένας τρόπος παραπάνω να διοριστούμε ή έστω να αυξήσουμε τις ελπίδες μας για διορισμό, τότε δεν καταλαβαίνω προς τι η αντίδραση, ΠΑΝΑΘΕΜΑ με ΟΛΟΙ σας θα πάτε να κάνετε τα χαρτιά σας, έστω και για ένα παραπάνω μόριο.

Θα σε παρακαλούσα και εσύ να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.Δεν μπορείς να ξέρεις πώς διάγει ο άλλος τον βίο του...

Δηλαδή, το ΛΟΤΤΟ στα πολλαπλής είναι Αξιοκρατική μέθοδος πρόσληψης..

Αν το βλέπεις ως ΛΟΤΤΟ....πραγματικά δεν έχω τί να σου απαντήσω....

Αλλά ποιος θα κρίνει τι είναι παραθυράκι και τι όχι?

Για να σε βοηθήσω,είναι ό,τι παρακάμπτει την πόρτα που ορίζει το Σύνταγμα (βλ.ΑΣΕΠ)

απλά επιχειρηματολογείστε σε μηδενική βάση για την αξιοκρατία του ΑΣΕΠ.

Εδώ,συγχώρεσέ με,αλλά υποπίπτεις σε ένα λογικό σφάλμα.Λες ότι δεν είσαι εναντίον μιας μορφής αξιολόγησης,αλλά χωρίς να την προτείνεις αυτή την μορφή,τη στιγμή που με αυτό τον τρόπο απαξιώνεις την ήδη υπάρχουσα.
Το καταλαβαίνω ότι για τη στήριξη της άποψής σου θα σε βόλευε να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση,γιατί αυτό ακριβώς κάνεις:εκμηδενίζεις μια υπάρχουσα μορφή αξιολόγησης χωρίς να προτείνεις μια άλλη.Δηλαδή προχωράς σε λήψη του ζητουμένου χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα και επιπλέον κατακρίνεις και όλους εμάς που υπερασπιζόμαστε κάτι συγκεκριμένο.Για να ανατρέψεις μια θέση,δυστυχώς χρειάζεσαι μια άλλη θέση....



Να σου κάνω μια ερώτηση? Έχεις ή δεν έχεις διαβάσει τι γράφουμε επί τόσες σελίδες? ΔΕΝ αντιτίθεμαι στον ΑΣΕΠ, αντιτίθεμαι στην ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του ως τρόπου διορισμού. Επομένως να διορθώσεις το "εκμηδενίζεις" γιατί το να παραποιούμε τα λόγια του καθενός, μόνο διάλογος δεν είναι, μπορώ να λαϊκίσω πάνω στα όσα έχουν γραφτεί εδώ πέρα μέσα, πανεύκολα, πίστεψέ με.Επομένως, ΑΝ διατυπώσεις σωστά το λογικό σφάλμα στο οποίο εγκλωβίζομαι, θα λάβεις μια σαφή απάντηση.Αν εξακολουθείς να βρίσκεις σφάλμα.

Όσον αφορά την πόρτα που ορίζει το Σύνταγμα, σε παρακαλώ για ψάξε λίγο και δες ΜΗΠΩΣ όλοι οι τρόποι της παρούσας παράλληλης με τον ΑΣΕΠ μοριοδότησης αναφέρονται επίσης στα αντίστοιχα χωρία ή έστω τις παραπομπές του Συντάγματος?
Όσον αφορά τα πολλαπλής επιλογής, μην τρελαθούμε τελείως, δεν πήγα να δώσω στον πλανήτη Άρη, σε εξεταστικό έδινα και νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να αφουγκραστείς το γενικό κλίμα περί των θεμάτων. Τώρα ΑΝ κάποιοι δεν τα θεωρούν ΛΟΤΤΟ, θα ήθελα πάρα πολύ να τους έβλεπα να πιάνανε το 100% στα θέματα. Τι κρίμα που δεν συμβαίνει όμως. :)
Επομένως ας αφήσουμε τις εξυπνάδες και τα απαξιωτικά "δεν έχω τι να σου απαντήσω"... Τώρα όσον αφορά το πρώτο σου σχόλιο, αν ποτέ δεν έκανες αίτηση για αναπληρωτής/ ωρομίσθιος πριν διοριστείς θα πω ότι ναι δεν ξέρω πως "διάγεις τον βίο σου". Αλλά και να μου το πεις δεν θα το πιστέψω. Όσον αφορά τα αλλότρια, επειδή όπως είπες είσαι διορισμένος.. Μάλλον θα σου ανταπευθύνω τη ρήση, φίλε/-η. ΑΥΤΑ.
Άντε καλημέρα για σήμερα, εύχομαι στους ΜΗ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ, καλά αποτελέσματα, έχουμε και δουλειές.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:06:20 μμ »
Καλή αναμονή Αγάπη. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.