*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 144854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #322 στις: Μάιος 19, 2010, 09:29:21 πμ »
paidia, ego tilefonisa xtes sto  ypourgeio kai mou eipan oti mallon apo tin epomeni evdomada tha exoume nea (dil. tin egkyklio) eno mou afisan na ennoithei oti den tha dothoun katholou nees adeies fetos.... Gia tis ananeoseis mou eipan oti logika tha dothoun kanonika. Prosopika anisixo pos  pleon tipota den mporoume na theoroume dedomeno me tous rythmous poy anatrepontai ta pragmata...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #323 στις: Μάιος 19, 2010, 11:13:20 πμ »
Μόλις μίληασ με το υπουργείο. Ο διάλογος κατά λέξη:
-Γνωρίζετε πότε περίπου θα βγει η εγκύκλιος για φέτος;
-Πάρτε προς το τέλος της άλλης εβδομάδας. Ελπίζουμε να έχουμε νεότερα.
-Πάντως θα βγει εγκύκλιος φέτος...
-Έτσι ελπίζουμε.

Αυτός ήταν ο διάλογος και ό,τι καταλάβετε...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #324 στις: Μάιος 19, 2010, 11:25:48 πμ »
Με όλα αυτά που βλέπουμε (κόψιμο αποσπάσεων στο εξωτερικό, κλπ.) εύλογο θα ήταν να μην δοθούν νέες εκπαιδευτικές άδειες για φέτος και όχι μόνο. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός είναι υπότροφος του ΙΚΥ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #325 στις: Μάιος 19, 2010, 11:28:21 πμ »
(συνεχίζω το μήνυμα) είναι υπότροφος του ΙΚΥ;  Ελπίζω να έχουν την ελάχιστη λογική ώστε να προβλέψουν στην εγκύκλιο πως οι υπότροφοι του ΙΚΥ θα συνεχίσουν να δικαιούνται εκπαιδευτικής άδειας. Αλλιώς άνετα κάποιος μπορεί να κινηθεί νομικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #326 στις: Μάιος 19, 2010, 11:33:11 πμ »
Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω:

1. Για να πάρει κάποιος εκπαιδευτική άδεια ποιες προυποθεσεις πρέπει να πληρεί? πχ πρέπει να έχει συμπληρώσει ως μόνιμος εκπαιδευτικός κάποια συγκεκριμένη προυπηρεσία; πρέπει να έχεις κλείσει την 2ετία όπου μονιμοποιείσαι;

2. Όταν είσαι σε εκπαιδευτική άδεια ποιά μόρια παίρνεις; Εγώ είμαι διορισμένος στο Καστελόριζο και παίρνω τρελά μόρια, θα συνεχίσω να παίρνω τα ίδια αν πχ κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Αθήνα;

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 11:58:47 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #327 στις: Μάιος 19, 2010, 12:06:32 μμ »
Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω:

1. Για να πάρει κάποιος εκπαιδευτική άδεια ποιες προυποθεσεις πρέπει να πληρεί? πχ πρέπει να έχει συμπληρώσει ως μόνιμος εκπαιδευτικός κάποια συγκεκριμένη προυπηρεσί; Πρέπει να έχει κλείσει την 2ετία όπου μονιμοποιείται ή μπορεί και ο νεοδιόριστος ακόμα δεν πάτησε το ποδι του στην δημόσια εκπαίδευση να ζητήσει εκπαιδευτική άδεια?

2. Όταν είσαι σε εκπαιδευτική άδεια ποιά μόρια παίρνεις; Εγώ είμαι διορισμένος στο Καστελόριζο και παίρνω τρελά μόρια, θα συνεχίσω να παίρνω τα ίδια αν πχ κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Αθήνα;

ευχαριστώ

1. Για να πάρει κάποιος εκπαιδευτική άδεια ποιες προυποθεσεις πρέπει να πληρεί?
α) έχει συμπληρώσει τη δοκιμαστική υπηρεσία (2 έτη) μέχρι 31-8 του χρόνου χορήγησης της άδειας,

β) ο χρόνος υπηρεσίας του εκπαιδευτικού που απομένει μετά το πέρας της άδειας δεν είναι μικρότερος του τετραπλάσιου της χρονικής διάρκειας της άδειας,

γ) στην περίπτωση αίτησης για άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές στο εξωτερικό γνωρίζουν τουλάχιστον πολύ καλά τη  γλώσσα της χώρας, στην οποία πρόκειται να μεταβούν.

Αιρετός του ΑΠΥΣΔΕ μου είχε πει (κατα τον Ιανουάριο), πριν κόψουν τα πάντα, ότι από φέτος θα υπάρχουν κριτήρια ποιότητας στις εκπαιδευτικές άδειες δηλ προτεραιότητα θα έχουν όσοι κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στην εκπαίδευση-διδακτική.

Επίσης παρόλο που οι προυποθέσεις λένε για 2 χρόνια υπηρεσίας, οι πιθανότητες μεγιστοποιούνται όταν έχεις 5-10 χρόνια υπηρεσίας.

Όταν είσαι σε εκπαιδευτική άδεια ποιά μόρια παίρνεις;

Όπου και να είσαι και ότι και να κάνεις παίρνεις 1 (+2 της υπηρεσίας). Επίσης για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης την τριετία της Ε.Α. θα πρέπει να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #328 στις: Μάιος 19, 2010, 01:13:11 μμ »
Την δοκιμαστική περίοδο των 2 ετών την συμπληρώνω τον ερχόμενο Αύγουστο (Αύγουστος 2010). Μπορώ να ζητήσω τώρα εκπαιδευτική άδεια για ένα μεταπτυχιακό που θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #329 στις: Μάιος 19, 2010, 01:50:49 μμ »
Την δοκιμαστική περίοδο των 2 ετών την συμπληρώνω τον ερχόμενο Αύγουστο (Αύγουστος 2010). Μπορώ να ζητήσω τώρα εκπαιδευτική άδεια για ένα μεταπτυχιακό που θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβρη;


Μπορείς να ζητήσεις (σύμφωνα πάντα με την περσυνή εγκύκλιο) εφόσον έχεις γίνει δκτός/ή από το πανεπιστήμιο. Δηλαδή δεν μπορείς να ζητήσεις ΕΑ για μεταπτυχιακό το οποίο θα έχει εξετάσεις το Σεπτέμβρη, και τότε να πας να δώσεις εξετάσεις, χωρίς να ξέρεις αν ΄λοντως είσαι μέσα..
Για τα διδακτορικά ισχύει και η θετική αλληλογραφία με το πανεπιστήμιο (μία επιστολή δηλαδή ότι σε δέχονται για να κάνεις διδακτορικό)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #330 στις: Μάιος 19, 2010, 02:35:31 μμ »
A, πρέπει πρώτα να με έχει δεχτεί το πανεπιστήμιο και μετά να ζητήσω εκπαιδευτική άδεια ε;

Το μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω δεν έχει εξετάσεις τον Σεπτέμβρη. Με αξιολόγηση αιτήσεων είναι. Οπότε αν με πάρει το πανεπιστήμιο, τότε ζητάω εκπαιδευτική άδεια ετσι;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #331 στις: Μάιος 19, 2010, 03:12:48 μμ »
A, πρέπει πρώτα να με έχει δεχτεί το πανεπιστήμιο και μετά να ζητήσω εκπαιδευτική άδεια ε;

Το μεταπτυχιακό που θέλω να κάνω δεν έχει εξετάσεις τον Σεπτέμβρη. Με αξιολόγηση αιτήσεων είναι. Οπότε αν με πάρει το πανεπιστήμιο, τότε ζητάω εκπαιδευτική άδεια ετσι;

Πρέπει πρώτα να έχεις μια θετική απάντηση από το πανεπιστήμιο και μετά να πάρεις ΕΑ.
Αλλιώς πώς θα είναι σίγουρο ότι εσύ που ζητάς την άδεια χωρίς να έχεις γίνει δεκτός, θα γίνεις σίγουρα δεκτός;
Ρίξε μια ματιά στην παλιά εγκύκλιο. Η καινούρια μάλλον θα είναι ίδια (στα βασικά) όπως άλλωστε και κάθε χρονιά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #332 στις: Μάιος 19, 2010, 03:39:03 μμ »
έχω κι εγώ μια απορία, αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα.
σε περίπτωση που ο υποψήφιος διδάκτορας έχει ξεκινήσει ήδη τη διατριβή του και διανύει το 1ο ή το 2ο ή ακόμη και το 3ο έτος, δικαιούται εκπαιδευτική άδεια για το υπόλοιπο της διατριβής του ή η άδεια δίδεται από την αρχή έως και το πέρας της διατριβής;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #333 στις: Μάιος 19, 2010, 03:45:06 μμ »
έχω κι εγώ μια απορία, αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα.
σε περίπτωση που ο υποψήφιος διδάκτορας έχει ξεκινήσει ήδη τη διατριβή του και διανύει το 1ο ή το 2ο ή ακόμη και το 3ο έτος, δικαιούται εκπαιδευτική άδεια για το υπόλοιπο της διατριβής του ή η άδεια δίδεται από την αρχή έως και το πέρας της διατριβής;

Φυσικά και δικαιούται. Μπαίνει κανονικά στη διαδικασία αρχικής χορήγησης άδειας για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Το ίδιο και κάποιος που είναι στο 2ο χρόνο μεταπτυχιακού
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #334 στις: Μάιος 19, 2010, 03:49:48 μμ »
έχω κι εγώ μια απορία, αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα.
σε περίπτωση που ο υποψήφιος διδάκτορας έχει ξεκινήσει ήδη τη διατριβή του και διανύει το 1ο ή το 2ο ή ακόμη και το 3ο έτος, δικαιούται εκπαιδευτική άδεια για το υπόλοιπο της διατριβής του ή η άδεια δίδεται από την αρχή έως και το πέρας της διατριβής;

Φυσικά και δικαιούται. Μπαίνει κανονικά στη διαδικασία αρχικής χορήγησης άδειας για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Το ίδιο και κάποιος που είναι στο 2ο χρόνο μεταπτυχιακού

σ'ευχαριστώ πολύ emmaki.
εσύ, απ'ότι έχω καταλάβει ,από λεγόμενά σου στο forum, κάνεις τη διδακτορική σου διατριβή στην Αγγλία με εκπαιδευτική άδεια.
ποιο είναι το αντικείμενό σου;
πώς είναι τα πράγματα εκεί;
πότε επιστρέφεις;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #335 στις: Μάιος 19, 2010, 03:58:19 μμ »
έχω κι εγώ μια απορία, αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα.
σε περίπτωση που ο υποψήφιος διδάκτορας έχει ξεκινήσει ήδη τη διατριβή του και διανύει το 1ο ή το 2ο ή ακόμη και το 3ο έτος, δικαιούται εκπαιδευτική άδεια για το υπόλοιπο της διατριβής του ή η άδεια δίδεται από την αρχή έως και το πέρας της διατριβής;

Φυσικά και δικαιούται. Μπαίνει κανονικά στη διαδικασία αρχικής χορήγησης άδειας για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής. Το ίδιο και κάποιος που είναι στο 2ο χρόνο μεταπτυχιακού

σ'ευχαριστώ πολύ emmaki.
εσύ, απ'ότι έχω καταλάβει ,από λεγόμενά σου στο forum, κάνεις τη διδακτορική σου διατριβή στην Αγγλία με εκπαιδευτική άδεια.
ποιο είναι το αντικείμενό σου;
πώς είναι τα πράγματα εκεί;
πότε επιστρέφεις;

Πότε επιστρέφω μόνιμα; Αν δεν πάρω ανανέωση επιστρέφω τον Αύγουστο. Αν ανανεωθέι η άδεια επιστρέφω όταν πλέον δεν θα μπορώ να πάρω άλλη...
Τα πράγματα εδώ είναι πολύ αυστηρά σε σχέση με τη δουλειά που πρέπει να κάνεις. Υπάρχει επίσημη αξιολόγηση κάθε 6 μήνες, όπου πρέπει να παρουσιάζω δείγμα της δουλειάς μου. Επ΄σιης, σε κάθε συνάντηση με τις καθηγήτριες μου (έχω 3, 2 από το πανεπιστήμιο και μία εξωτερική), οι οποίες συναντήσεις γίνονται τουλάχιστον μία φορά το μήνα, πρέπει να παρουσιάζω τη δουλειά μου και τον προγραμματισμό μου για τον επόμενο μήνα. Υποχρεώνομαι να κάνω διδασκαλίες σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και είμαι υπέυθυνη 3 μεταπτυχιακών έχοντας και την επίβλεψη των διπλωματικών τους. Υποχρεώνομαι από το πανεπιστήμιο να συμμετέχω σε ένα τουλάχιστον διεθνές συνέδριο το χρόνο, όπου παρουσιάζω κάτι από τη δουλειά μου, και υποχρεώνομαι να παρουσιάσω τουλάχιστον μάι φορά το χρόνο τη δουλειά μου σε ενδο-πανεπιστημιακά σεμινάρια, όπου συμμετέχουν όλοι οι διδακτορικοί και όλο το προσωπικό.
Γενικά είναι πολύ μεγάλη η πίεση, αλλά εμένα αυτό με βολεύει, γιατί ήδη έχω τελειώσει με το διάβασμα από την πρώτη χρονιά (όσο μπορεί αυτό να γίνει, γιατί διάβασμα πάντα υπάρχει), έχω τελειώσει με την έρευνα μου και έχω κάνει και τη μισή ανάλυση. Έχω προγραμματίσει να τελειώσω την ανάλυση μέχτι τα μέσα Ιουνίου και μετά να αρχίσω να γράφω...
Σε σχέση με γνωστή μου που ξεκίνησε ένα χρόνο νωρίτερα από μένα σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, εγώ είμαι πολύ πιο μπροστά, κθώς αυτή, μη έχοντας αξιολογήσεις, τώρα σχεδόν τελειώνει το διάβασμα και μετά θα σχεδιάσει την έρευνα της....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162154
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.