*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 143909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 08:02:26 μμ »
Η αναστολή χορήγησης εκπαιδευτικών αδειών σε μη υποτρόφους του ΙΚΥ θα εφαρμοστεί και την επόμενη χρονιά ή ίσχυε μόνο για φέτος; Έχει διευκρινιστεί αυτή η λεπτομέρεια από το Υπουργείο ή υπάρχει έστω κάποια ανεπίσημη πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:13:43 μμ »
Θα το αναφέρει η νέα εγκύκλιος που θα βγει του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 05:04:29 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
     Όταν κάποιος κάνει διδακτορικό έχει δικαίωμα να πάρει άδεια κάποιες μέρες το χρόνο ?
Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 05:06:30 μμ »
20 μέρες για συναντήσεις με τον καθηγητή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 05:15:07 μμ »
Σε ευχαριστω πολύ

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 04:05:44 μμ »
Μια ερώτηση σχετικά με τις εκπαιδευτικές άδειες:
Διορίστηκα Νοέμβριο του 2009. Στην περσινή εγκύκλιο για τις εκπαιδευτικές άδειες αναφέρεται ότι θα πρέπει να έχεις περάσει την δοκιμαστική περίοδο για να μπορέσεις να κάνεις αίτηση. Εγώ πότε τελειώνω με τη δοκιμαστική περίοδο?? Τον Αύγουστο του 2010 καθώς θα έχουν περάσει 2 διδακτικά έτη από τότε που θα έχω διοριστεί; ή τον Νοέμβριο του 2010 για να ολοκληρωθεί ένα ημερολογιακό έτος από τότε που διορίστηκα??
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 06:12:33 μμ »
Δεν εδωσα απάντηση γιατι δεν ξέρω απλα το έθιξα κατι πάνω στο θεμα εκπαιδευτικές αδειες. Μην τα παιρνετε όλα προσωπικα . Δεν αφησα υπονουμενα απλά αναρωτιεμαι ευθέως αν ειναι σωστο ( γιατι νομιμο ειναι σιγουρα ) να χάνεται απαραιτητο εκπαιδευτικο δυναμικο στα σχολεια με τις χιλιάδες ελλέιψεις προκειμενου ένας φυσικος να κάνει μεταπτυχιακο στα λειζερ ή ενας φιλόλογος στους λαους της μεσοποταμιας κ.ο.κ . Αναρωτιεμαι αν ολα αυτα γινονται για να γινουν οι εκπαιδευτικοι καλύτεροι ΔΑΣΚΑΛΟΙ ή καλύτεροι ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Αν ισχύει το πρώτο πάω πάσο αν ισχυει το δευτερο πιστευω οτι το δημόσιο απλα δεν θα έπρεπε να το επιτρέπει εις βάρος του σχολείου. Επίσης συχνα ακούω ότι το δημόσιο δεν λειτουργει καλά όπως ο ιδιωτικός τομέας και αναρωτιέμαι σε ποια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα θα έπαιρνε κάποιος διετη άδεια με αποδοχες για μεταπτυχιακό.
Είμαι στον τρίτο χρόνο του μεταπτυχιακού και μάλλον δε θα το πάρω, γιατί δεν έχω  καθόλου εκπαιδευτική άδεια. Με την παρέλευση του τρίτου έτους, διαγράφομαι. Όμως, θα συμφωνούσα μαζί σου, αν ίσχυαν κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις για τους εργαζόμενους που κάνουν μεταπτυχιακό.
Οι καθηγητές του εργαζόμενου μεταπτυχιακού φοιτητή, ενώ τον δέχτηκαν στο πρόγραμμά τους, αδιαφορούν πλήρως για τις επαγγελματικές του υποχρεώσεις και τον θέλουν ...πανταχού παρόντα και τα πάντα πληρούντα! "Ας μην ερχόσουν", "κι εγώ δούλευα κι έκανα διδακτορικό και ήμουν συνεπέστατος" κλπ.
Το πρωί, έτσι κι αλλιώς είναι στο σχολείο. Όταν έρχεται η έρμη ώρα να πάει στο σπουδαστήριο να συγκεντρώσει βιβλιογραφία, να γράψει κλπ. μπορεί: α) να το βρει κλειστό β) να είναι έτοιμος να το κλείσει σε μια ώρα ο υπεύθυνος, γιατί...έχει κάτι δουλειές (!). Κι ενώ ήξερες ότι θα μείνεις μέχρι τις 7.00 μ.μ. να διαβάσεις, φεύγεις στις 4.00. γ) να τον βρει... εύκαιρο ο καθηγητής να του ετοιμάσει μια...μελετησούλα στα γρήγορα, γιατί έχει μια... εισηγησούλα(!).
Θέλω να πω ότι ο εργαζόμενος μεταπτυχιακός δε θα βρει διευκόλυνση πουθενά και η άδεια γίνεται μονόδρομος. Κι εγώ που είμαι εργαζόμενη έχω την ίδια ακριβώς διορία να ολοκληρώσω την εργασία μου, σαν να ήμουν πάλι 22 ετών. Για να μην πω για το πώς πήραν την άδεια οι εκπαιδευτικοί της περιφέρειάς μου.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 09:26:16 πμ »
Για να μην πω για το πώς πήραν την άδεια οι εκπαιδευτικοί της περιφέρειάς μου.

Για πες για να μαθαίνουμε ....

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 07:19:32 μμ »
Για να πάρεις εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακό του εξωτερικού απαιτείται να γνωρίζεις την γλώσσα της χώρας στην οποία μεταβαίνεις?? (http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od1_6_10_925.php)
Κι αν το μεταπτυχιακό γίνεται στην αγγλική γλώσσα? Για παράδειγμα έχω βρει ένα μεταπτυχιακό στην Σουηδία που γίνεται στα αγγλικά. Πρέπει να ξέρω σώνει και καλά σουηδικά για να μου τη δώσουν?

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #443 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:28:52 μμ »
Γεια σας,
Έχω ακούσει πως αν κάποιος πάρει άδεια εκπαιδευτική μετά είναι υποχρεωμένος να παραμείνει στην υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας για κάποιο διάστημα και δεν μπορεί να φύγει. Και αν θελήσει να παραιτηθεί ποιες θα είναι οι επιπτώσεις? Υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθούν τα χρήματα που σε πλήρωναν γι' αυτα τα χρόνια πίσω?

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #444 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 05:38:54 μμ »
Γεια σας,
Έχω ακούσει πως αν κάποιος πάρει άδεια εκπαιδευτική μετά είναι υποχρεωμένος να παραμείνει στην υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας για κάποιο διάστημα και δεν μπορεί να φύγει. Και αν θελήσει να παραιτηθεί ποιες θα είναι οι επιπτώσεις? Υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθούν τα χρήματα που σε πλήρωναν γι' αυτα τα χρόνια πίσω?
εγκύκλιος εκπ. αδειών 2010

"Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 58 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ26Α΄/9-2-2007) και του άρθρου 9, του Ν.2986/2002 (ΦΕΚ 24Α΄/13-2-2002), όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ. 4 του Ν.3687/2008   ( ΦΕΚ 159Α΄/1-8-2008),  ο εκπαιδευτικός μετά το τέλος της άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης υποχρεούται:
α) να υπηρετήσει στο Δημόσιο ή σε νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου για χρονικό διάστημα  ίσο με το τριπλάσιο του χρόνου της άδειας.
β) από το συνολικό χρονικό διάστημα πέντε (5) τουλάχιστον έτη πρέπει να διανυθούν στην εκπαιδευτική βαθμίδα, στην οποία ανήκε κατά την αρχική χορήγηση της άδειας.

γ) κατά τη διάρκεια της άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να καταθέτει στο τέλος κάθε ακαδημαϊκού εξαμήνου λεπτομερή έκθεση προόδου των σπουδών του στο οικείο ΑΠΥΣΠΕ ή ΑΠΥΣΔΕ.

Σε περίπτωση αθέτησης των υποχρεώσεων αυτών, ο εκπαιδευτικός υποχρεούται να επιστρέψει τις αποδοχές που έλαβε κατά το χρόνο της άδειας, ο οποίος δεν υπολογίζεται στην περίπτωση αυτή ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας, ύστερα από απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης και μετά από γνώμη του Ανώτερου Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου (ΑΠΥΣΠΕ ή  ΑΠΥΣΔΕ κατά περίπτωση)".

Νομίζω πως αυτή είναι σίγουρα μια από τις επιπτώσεις, δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια άλλη. Πάντως, σίγουρα υπάρχει η υποχρέωση παραμονής στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα για διάστημα 5αετιας.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #445 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 08:43:51 μμ »

Σε περίπτωση αθέτησης των υποχρεώσεων αυτών, ο εκπαιδευτικός υποχρεούται να επιστρέψει τις αποδοχές που έλαβε κατά το χρόνο της άδειας


Το οποίο δεν έχει γίνει σχεδόν ποτέ (εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση)

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #446 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 10:59:32 μμ »

Σε περίπτωση αθέτησης των υποχρεώσεων αυτών, ο εκπαιδευτικός υποχρεούται να επιστρέψει τις αποδοχές που έλαβε κατά το χρόνο της άδειας


Το οποίο δεν έχει γίνει σχεδόν ποτέ (εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση)

Ναι ε?? Και έχεις ακούσει για κάποιον που να το έχει κάνει και στο τέλος να την έβγαλε απλά καθαρή και να μην πλήρωσε? Ξέρεις κάτι συγκεκριμένο?

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #447 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:05:51 μμ »
έχω δύο απορίες σχετικά με τις εκπαιδευτικές άδειες και θα παρακαλούσα όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει λίγο:
1. για να πάρεις εκπαιδευτική άδεια πρέπει να έχεις υποτροφία μόνο από το ΙΚΥ ή μια υποτροφία από ξένες κυβερνήσεις (π.χ. Φιλανδία, Αγγλία) γίνονται επίσης αποδεκτές;;;
2. για να κάνεις αίτηση για εκπ. άδεια πρέπει να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.