*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 142614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #392 στις: Μάιος 31, 2010, 07:48:17 πμ »
ΘΕΜΑ: «Χορήγηση (για υποτρόφους)Ανανέωση άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2010-2011».         

Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι, με την εκτέλεση του Προϋπολογισμού 2010, το σύνολο των εγγεγραμμένων πιστώσεων στον προϋπολογισμό του ΥΠΔΒΜΘ, στους Ειδικούς Φορείς 19-210 Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης & 19-220 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στον ΚΑΕ 0282, που αφορούν στην αποζημίωση εκπαιδευτικών που τελούν σε άδεια υπηρεσιακής εκπαίδευσης μεταφέρθηκε στους προϋπολογισμούς των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης για την καταβολή των ανεξόφλητων υποχρεώσεων οικονομικού έτους 2009, για το σχολικό έτος 2010-2011, επιτρέπεται μόνο η ανανέωση  αδειών υπηρεσιακής εκπαίδευσης.

Επίσης επιτρέπεται η χορήγηση νέων αδειών μόνο σε υποτρόφους, αφού σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 58 του Ν.3528/2007 ορίζεται ότι « Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, εάν ο υπάλληλος έχει λάβει υποτροφία από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών. » Στην ίδια κατηγορία εντάσσονται και υπότροφοι άλλων φορέων.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank28_5_10_1423.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος cdplus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • 1 και 1 κάνει 10
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 01, 2010, 03:23:40 μμ »
γειά σας συναδελφοι και συναδέλφισσες,
ξέρει κανείς εαν μπορώ να κάνω μαθηματα σε ΤΕΙ σαν έκτακτος εργαστηριακός συνεργάτης ενώ βρίσκομαι σε εκπαιδευτική άδεια??
Ή μήπως το να δουλέψω σε ΤΕΙ αντιβαίνει τον κανονισμό και το νόμο περί της εκπαιδευτικής άδειας και δεν εχω δικαίωμα να το κάνω?
Θα εκτιμούσα αν είχα μια απάντηση γρήγορα για να δω εαν μπορω να κανω αίτηση στο τει που λήγει σε λίγες μέρες...
ευχαριστώ προκαταβολικά


Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:12:47 πμ »
γειά σας συναδελφοι και συναδέλφισσες,
ξέρει κανείς εαν μπορώ να κάνω μαθηματα σε ΤΕΙ σαν έκτακτος εργαστηριακός συνεργάτης ενώ βρίσκομαι σε εκπαιδευτική άδεια??

Το πλεον αρμόδιο να σου απαντήσει είναι το ΠΥΣΔΕ που ανήκεις γιατί το ΠΥΣΔΕ είναι υπεύθυνο για την αδειοδότηση της οποιασδήποτε εξωδιδακτικής δραστηριότητας των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 02, 2010, 12:51:42 πμ »
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι κάποιοι συνάδελφοι αντί να σταθούν στο απαράδεκτο του θέματος, μιλάνε για αδικίες κ.λπ. στρεφόμενοι (εμμέσως) εναντίον συναδέλφων που έχουν ήδη άδεια και έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα ανανέωσης...

Ξυπνήστε και συσπειρωθείτε γιατί όταν θα έρθουν τα χειρότερα θα είναι ήδη αργά!!!


 Είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ να πριμοδοτούνται με επιπλέον άδεια και επιμίσθιο όσοι έχουν ήδη πάρει 1, 2 ή και 3 χρόνια και κάποιοι άλλοι να μην πάρουν ούτε ένα χρόνο άδειας. Δηλαδή κάποιος που ξεκίνησε ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικο πέρυσι θα μπορει να έχει ανανεώσεις άδειας και επιμίσθιο για άλλα 2-3 χρόνια και κάποιος που ξεκινάει φέτος να μην πάρει καθόλου;
Περικοπή όλων των επιμισθίων και χορήγηση ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ άδεια σε ΟΛΟΥΣ ειναι η πιο δικαιη λύση. Το να δινονται σε κάποιους και επιπλέον χρήματα και άδεια και σε κάποιους άλλους να μη δινεται ΤΙΠΟΤΑ ειναι παντελώς άδικο και απορώ πως μερικοί  το αποδέχονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:03:50 πμ »
Νομίζω  ότι  μερικοί  δεν  ξέρουν  τι  λένε. Είναι  δυνατόν  να  πάρεις για  ένα  μεταπτυχιακό  που  διαρκεί  2  χρόνια  μόνο  τον  πρώτο  χρόνο  άδεια. Πως  θα  το  συνεχίσεις;  Τα  μαθήματα  στα  πανεπιστημία  δεν  γίνονται  ώρες  που  βολεύουν  όσους  δουλεύουν  στα  σχολεία, ούτε  τα  πανεπιστήμια  είναι  δίπλα  από  τα σχολεία  που  δουλεύει  ο  καθένας. Απλή  λογική.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:04:24 πμ »
Χωρίς να με βρίσκουν σύμφωνο τα τεκταινόμενα στο θέμα των αδειών υπηρ. εκπαίδευσης, η λογική που παρουσιάζεις θα μπορούσε κάλλιστα να οδηγήσει και στο παράλογο σενάριο να παίρνουν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί από 2-3 μήνες άδεια (να επιμερίσουμε όσο γίνεται περισσότερο το συνολικό χρόνο εγκεκριμένων αδειών σε όσο γίνεται περισσότερα άτομα).
Δε νομίζω να έχει νόημα να παίρνει κανείς άδεια για 1 χρόνο όταν στα περισσότερα μεταπτυχιακά απαιτείται υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων 3 εξαμήνων στην έδρα του Πανεπιστημίου. Ας λογικευτούμε...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:05:56 πμ »
η παραπάνω απάντηση απευθυνόταν στον Dim72
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 02, 2010, 06:57:47 μμ »
Αδειες δεν δινονταν σε ολους ουτε παλαιοτερα έτσι κάποιοι αναγκάζονταν με τον οποιονδηποτε τροπο να κάνουν ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικο χωρις καθόλου άδεια και άλλοι έπαιρναν μέχρι και 5 χρονια και επιπλέον χρήματα.  Απο τη στιγμή που δεν μπορεί να δοθεί εκπαιδευτική άδεια σε όλους για 3-4 ή 5 χρόνια ας αλλάξει ο νόμος και ας δοθεί ένας χρονος σε όλους όχι απαραιτητα ο πρώτος, να μπορεις εσύ να επιλέγεις πότε θα τον πάρεις. Το να υπάρχουν εκπαιδευτικοί δύο κατηγοριών αυτοί που θα απολαμβάνουν όλα τα προνόμιοα και αυτοί που δε θα απολαμβάνουν κανένα είναι κάτι παντελώς άδικο. Διάβασα βέβαια κάποια σχόλια εδώ και χαμογελάκια του στυλ "όλα βολικά για μένα κλπ" καταλαβαίνω πως όσοι έχουν βολευτεί με τις ανανεώσεις τους δεν τους αρέσει να κοπουν απο αυτους κάποια χρονια για να πάρει κ κανένα χρόνο άδειας κάποιος που δεν έχει καθόλου όμως θα πρέπει να υπάρξει ισότητα και ίση μεταχείριση. Απο τη στιγμή που το Υπουργείο κάθε χρονια λέει εγώ θα δώσω τοσα λεφτά για άδειες, ας διαιρεθεί αυτό το ποσό με τον αριθμό των συναδέλφων που δικαιούνται να πάρουν άδεια και ας βγαίνει ένα ποσό για κάθε συνάδελφο= μήνες ή έτη άδειας που αναλογούν.  Σε κανένα θέμα δεν πρέπει να υπάρχει άνιση μεταχείριση και στις εκπαιδευτικές άδειες γίνεται άνιση μεταχείριση εδώ και χρόνια με αποκορύφωση τη φετινή χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 02, 2010, 07:14:40 μμ »
Dim72, αν θες τόσο πολύ την άδεια, γιατί δεν κάθεσαι να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις στο ΙΚΥ (όπως κάναμε κάποιοι με πολλές θυσίες) και μετά να κάνεις τις σπουδές σου με την ησυχία σου και χωρίς να έχεις ανάγκη κανέναν;
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 02, 2010, 07:23:41 μμ »
Dim72, αν θες τόσο πολύ την άδεια, γιατί δεν κάθεσαι να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις στο ΙΚΥ (όπως κάναμε κάποιοι με πολλές θυσίες) και μετά να κάνεις τις σπουδές σου με την ησυχία σου και χωρίς να έχεις ανάγκη κανέναν;

Εγώ δεν αναφέρθηκα στους υποτρόφους του ΙΚΥ αλλά τώρα αφού το θίγεις πάρε την απάντηση πως στην Ελλάδα ζούμε όπου καμιά διαδικασία επιλογής δεν είναι αδιάβλητη γι αυτό κι εγώ λέω τέρμα στην επιλεκτική μεταχείριση (είτε αυτή λέγεται επιλογή ΑΠΥΣΠΕ ΑΠΥΣΔΕ είτε λέγεται ΙΚΥ ) ίση μεταχείριση σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 02, 2010, 09:46:27 μμ »
λες να είχα μέσο και στον ΑΣΕΠ και στο ΙΚΥ και να μην το γνωρίζα; Αυτό είναι, εγώ κοιμόμουν και η τύχη μου δούλευε.. Πάντως, αν το ήξερα θα είχα γλιτώσει πολλές ώρες διάβασμα...

Για να σοβαρευτούμε, δεν εθελοτυφλώ για το ότι στην Ελλάδα συχνά "επιπλέουν" τα βύσματα και τα κομματόσκυλα (έχω αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα ότι οι άδειες στην Περιφερειακή μου δίνοντουσαν με μη αξιοκρατικά κριτήρια) αλλά δεν το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία για να επαναπαύομαι και να μην προσπαθώ να διεκδικήσω αυτά που θέλω.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:43:24 μμ »
Θεωρώ την απόφαση του υπουργείου απαράδεκτη να περικόψει τις άδειες, αλλά από την άλλη αν σκεφτεί κανείς ποιοι παίρνουν τις εκπαιδευτικές άδειες
εδώ και τόσα χρόνια και για τι διδακτορικά (εννοώ θέματα) καιρός ήταν κάποια βύσματα να μείνουν χωρίς μεταπτυχιακό και διδακτορικό! Γνωρίζω άτομα που δεν έχουν στοιχειώδη γνώση σε απλή επεξεργασία κειμένου και έχουν την αδειούλα τους, πάνε 2-3 φορές την εβδομάδα στη σχολή, το λένε ευθέως πως πήραν την άδεια με "σπρώξιμο" και έχουν (ή τουλάχιστον είχαν) βλέψεις και για διδακτορικό γιατί φυσικά δεν κουράστηκαν καθόλου με το μεταπτυχιακό και έχουν μάθει πολύ καλά πως παίζεται το παιχνίδι...

Εύχομαι το υπουργείο κάποια στιγμή να επαναφέρει τις εκπαιδευτικές άδειες, και επιτέλους να πάψει να υπάρχει αυτό το δοσοληπτικό σύστημα με τους αιρετούς και τα συμβούλια που εγκρίνουν τις άδειες και όλοι οι εκπαιδευτικοί να μπορούν να επωφελούνται της εκπαιδευτικής άδειάς τους έντιμα, δίκαια και ώραια.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων και παραθέσεων του στυλ "πήραμε την άδεια δίκαια κτλ", πράγματι ίσως υπάρχουν άτομα που ήταν τυχερά και πήραν την άδεια χώρις να χρησιμοπ. πλάγιες οδούς. Ο κανόνας δυστυχώς και πάντα κατα την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία είναι άλλος.Sorry!


dolphin

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 02, 2010, 11:06:36 μμ »
dim72  Τα χαμογελάκια και το όλα βολικά ήταν ευχή στο vasileios που μου ευχήθηκε κι εκείνος. Μερικές φορές οι δυσκολίες και η απελπισία μας μας τυφλώνουν και γινόμαστε άδικοι, για ξαναρίξε μια ματιά.
Ελπίζω να επανέλθουν οι άδειες για όλους όσους τις χρειάζονται και περισσότεροι εκπαιδευτικοί να κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά, για την προσωπική τους εξέλιξη, αλλά για το ανέβασμα του κλάδου.

Επίσης ελπίζω να καταργηθεί το σπρώξιμο που λέει και το μέλος dolphin γιατί πολλοί αδικούνται έτσι. και αυτοί που δεν έχουν κάποιον να τους σπρώξει και κάποιοι που τους έσπρωξαν και πρέπει να αποδεικνύουν διαρκώς ότι δεν είναι μπάζα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 03, 2010, 12:50:59 πμ »
1. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο αιρετός του ΑΠΥΣΔΕ μας (που γνώριζε την πρόθεση μου να κάνω αίτηση για εκπαιδευτική άδεια) και μου είπε να κάνω την αίτηση μου κανονικά ώστε να την χρησιμοποιήσουν ως πίεση στο Υπουργείο (μου ξεκαθάρισε βέβαια ότι δεν έχει καμία πιθανότητα επιτυχίας).

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω.

2. Επίσης του πρότεινα ότι ένα καλό μέτρο για τη χορήγηση αδειών θα είναι να δίνουμε εξετάσεις (αντίστοιχες με του ΙΚΥ) και να χορηγούνται άδειες στους επιτυχόντες. Με αυτό τον τρόπο θα φαίνεται ποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά για μεταπτυχιακές σπουδές και ποιοι θέλουν να "ξεκουραστούν". Άποψη μου είναι ότι δεν μπορούμε να βασιζόμεστε στο ΙΚΥ α) γιατι ο αριθμός αδειών που δίνει σε πανελλαδικό επίπεδο είναι πολύ μικρός (8 για τη φετινή χρονιά) β) γιατί υπάρχουν όρια ηλικίας.

Του φάνηκε καλή ιδέα για να συμπεριληφθεί στην επόμενη συνεδρίαση της ΕΛΜΕ μας αλλά του θύμησα την αντιμετώπιση μου έχουν όλες οι προτάσεις που εμπεριέχουν εξετάσεις στην Ελλάδα (ΑΣΕΠ, εξετάσεις στην ειδικότητα για γιατρούς κτλ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2010, 01:28:43 πμ από vgargan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.