*

Αποστολέας Θέμα: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;  (Αναγνώστηκε 3679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Η περίπτωσή μου είναι μάλλον λιγάκι μπλεγμένη, γι' αυτό θα προσπαθήσω να σας την παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ.

Σπούδαζα για μερικά εξάμηνα Deutsch als Fremdsprache σε Πανεπιστήμιο στη Γερμανία, όταν για οικογενειακούς λόγους αναγκάστηκα να διακόψω τις σπουδές μου και να επιστρέψω στην Ελλάδα.

Για να μπορώ να διδάξω σε ΚΞΓ έδωσα εξετάσεις και πήρα το KDS και με αυτό πήρα την Επάρκεια στη Γερμανική Γλώσσα.

Εδώ και έναν χρόνο διδάσκω σε ΚΞΓ και έχω και μερικά ιδιαίτερα.

Το ερώτημά μου είναι:

* Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορέσω να συμμετάσχω κι εγώ στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και να διδάξω Γερμανικά στην δημόσια εκπαίδευση;

Κάπου διάβασα μάλιστα και το ακόλουθο:
Παράθεση
Από τις διατάξεις της παρ. 6 του ίδιου άρθρου του ως άνω νόμου ορίζεται ότι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, που απολύονται αποκλειστικά και μόνο για κατάργηση των ιδιωτικών σχολικών μονάδων, τάξεων ή τμημάτων ή με καταγγελία της σύμβασης εργασίας, εφόσον συμπληρώνουν στην ίδια σχολική μονάδα κατά την ημέρα της απόλυσης συνεχή υπηρεσία τουλάχιστον δύο σχολικών ετών με πλήρες εβδομαδιαίο ωράριο ή με αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της υπηρεσίας, εγγράφονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών των παρ.2 και 5 του άρθρου 6 του Ν.3255/2004, ήτοι στους πίνακες με πραγματική προϋπηρεσία για μόνιμο διορισμό και στους πίνακες για πρόσληψη αναπληρωτών.
Ισχύει αυτό και στην δική μου περίπτωση ή αφορά αποκλειστικά τους πτυχιούχους Πανεπιστημίων;

* Σε περίπτωση που είναι αδύνατον να συμμετάσχω στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ χωρίς πτυχίο Πανεπιστημίου, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να συνεχίσω και να ολοκληρώσω τις σπουδές μου με μαθήματα εξ' αποστάσεως και να πάρω το ρημάδι το χαρτί;

Καταλαβαίνω ότι είναι λιγάκι μπερδεμένο, άλλωστε όταν κάποτε στο παρελθόν είπα το πρόβλημά μου σε έναν σύλλογο καθηγητών Γερμανικής γλώσσας, φανταστείτε ότι δεν πήρα απάντηση ποτέ...

Ελπίζω εδώ να βρω ανταπόκριση και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2008, 06:51:27 μμ »
Η συμμετοχή στο διαγωνισμό για τους φιλολόγους Γερμανικής γίνεται μόνο με ''Πτυχίο Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής.'' (βλ. την τελευταία προκήρυξη του Ασεπ)

Επίσης, η ρύθμιση που παραθέτεις ισχύει μόνο για όσους (πτυχιούχους) εργαζόνται σε ιδιωτικά σχολεία, και όχι σε φροντιστήριο ή ΚΞΓ.

Για το αν μπορείς να συνεχίσεις τις σπουδές σου εξ αποστάσεως θα πρέπει να ρωτήσεις το Πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδαζες.

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:14:29 μμ »
Δηλαδή δεν υπάρχει κανένα εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Ελλάδα, ιδιωτικό ή δημόσιο, που να προσφέρει σπουδές εξ' αποστάσεως στα Γερμανικά ως ξένη γλώσσα ή έστω στη Γερμανική φιλολογία;

Όσες αναζητήσεις έχω κάνει, μέχρι τώρα μόνο για μετεκπαίδευση έχω βρει, πίστευα όμως ότι κάτι θα υπήρχε και απλά δεν το έχω βρει ακόμη.

Θα ρωτήσω βέβαια και στο Πανεπιστήμιο που πήγαινα, απλά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα αν το ίδρυμα/η σχολή ήταν στην Ελλάδα...
 :(

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:19:24 μμ »
Δημόσιο ίδρυμα που να προσφέρει πτυχίο σε ΓΦ εξ' αποστάσεως δεν υπάρχει. Μόνο το Ανοιχτό Παν/μιο δίνει ένα μεταπτυχιακό σε διδασκαλία Γερμανικής, αλλά αυτό προφανώς δεν σε ενδιαφέρει.
Ιδιωτικό ίδρυμα επίσης δεν σε ενδιαφέρει, γιατί μέχρι στιγμής τα πτυχία τους δεν αναγνωρίζονται από τον Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:27:35 μμ »
Για να πάρεις πτυχίο Γερμανικής Φιλολογίας στην Ελλάδα, η μόνη επιλογή που έχεις είναι να δώσεις πανελλήνιες. Η βάση εισαγωγής δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή, δηλ. με καλό βαθμό στα γερμανικά και μέτριους στα άλλα μαθήματα, περνάς...

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:48:08 μμ »
Το πρόβλημα με τις πανελλήνιες Ιωάννα είναι ότι η σχολή θα είναι ή Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, κι εγώ είμαι αρκετά μακρυά και από τις 2 πόλεις και μου είναι αδύνατον να μετακομίσω.

Είδα κι έπαθα να κάνω μια αρχή με τη δουλειά μου (ξεκινώντας από το μηδέν σε ξένο τόπο), και πραγματικά στάθηκα πολύ τυχερή. Δε μπορώ να τα παρατήσω όλα και να λείψω 4 χρόνια από τον «κύκλο» της δουλειάς. Και είναι κι άλλοι λόγοι που με εμποδίζουν να φύγω.

Γι' αυτό σκεφτόμουν τα μαθήματα εξ' αποστάσεως ως μια καλή λύση.
Θα ρωτήσω και θα σας πω, αν τελικά είναι δυνατόν να το κάνω αυτό με το Πανεπιστήμιο που ήμουν, ώστε αν είναι κι άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα, να γλυτώσουν το δικό μου τρέξιμο.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο για τη βοήθειά σας! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 07:52:23 μμ από daf-fy »

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2008, 09:34:56 μμ »
Δε χρειάζεται να λέιψεις 4 χρόνια απο εκεί που είσαι. Στις γερμαν φιλολογίες Αθήνας και Θεσσαλονίκης οι παρουσίες στα μαθήματα δεν είναι υποχρεωτικές. Τουλάχιστον μέχρι πριν 3 χρόνια που τελείωσα εγώ. Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις με τις πανελλήνιες μιας. οι βάσεις για τις σχολές μας είναι "ακόμα" σχετικά χαμηλές και να πηγαίνεις να δίνεις μόνο στις εξεταστικές. Κιι εγώ δηλαδή τελείωσα στα 4 χρόνια ακριβώς και ζήτημα είναι αν πάτησα σύνολο πάνω από 10 φορές σε μάθημα. Συζήτησέ το και με το Πανεπιστήμιο που ήσουν και κρίνε για το πιο συμφέρον! Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2008, 10:50:06 μμ »
Μου κέντρισες το ενδιαφέρον...

Εντωμεταξύ βεβαιώθηκα και ότι στο Πανεπιστήμιο που ήμουν δεν προσφέρουν σπουδές εξ αποστάσεως στον κλάδο, κι έτσι...

Είναι ελκυστική η ιδέα να δώσω πανελλήνιες, τώρα μάλιστα που τα απαιτούμενα μόρια έπεσαν αρκετά από τον καιρό που τελείωσα εγώ το Λύκειο (1999).

Ίσως βέβαια τα βρω λίγο μπαστούνια με το νέο εκπαιδευτικό σύστημα (βλέπεις, εγώ ήμουν η τελευταία χρονιά που τελείωσε με δέσμες), αλλά αξίζει να προσπαθήσω!

Πού μπορώ να ενημερωθώ για την ύλη, βιβλία κλπ;
Επίσης, όπου να' ναι πατάω τα 27. Μήπως υπάρχει όριο ηλικίας στο ποιός επιτρέπεται να συμμετάσχει σε πανελλήνιες εξετάσεις;

Ζητώ συγνώμη αν ξεφεύγουμε από το θέμα, όμως είναι πολύ σημαντικό για μένα και ζητώ την κατανόησή σας...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2008, 11:44:08 μμ »
Ρίξε και εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6457.0 μια ματιά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ποιοί δικαιούνται διορισμό στη δημόσια εκπαίδευση;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:19:38 πμ »
Τι να σου πω; δεν έχω κι εγώ ιδέα με τις πανελλήνιες, όρια ηλικίας κλπ. Το καλύτερο θα ήταν να τα ρώταγες αυτά στο υπουργείο. Επίσης όσον αφορά τα βιβλία, ύλη κλπ ρώτα κανά μαθητή που ετοιμάζεται για Γ λυκείου. Τα ξέρουν καλύτερα από όλους. Σορυ για την άγνοιά μου αλλά τα συστηματα αλλάζουν πολύ συχνά και ούτε ξέρω τι γίνεται....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.