*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 49298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:16:29 πμ »
τα μορια της εγκυμοσυνης τα μαιρνουμε στη ν αδεια τελικα?
Ναι, παίρνεις τα μόρια της οργανικής σου.
στις νεοδιόριστες θα μετράει στην (αναγκαστική) τριετία η άδεια εγκυμοσύνης και η άδεια ανατροφής;
Ναι, αλλά δεν καλύπτεις την αναγκαστική τριετία, αρά δεν έχεις εξοφλήσει με την οργανική σου.Σκέψου ότι με αναρρωτικές-κύησης-λοχείας και ανατροφής, μπορείς να καλύψεις το πολύ 2 σχολικά έτη.Οπότε το τρίτο πρεέπει να το υπηρετήσεις.
Αυτό είναι το λογικό με όσα ίσχυαν μέχρι τώρα.Πάντα όμως επιφυλάσσομαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος wisdom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 29, 2010, 09:57:14 πμ »
Μία διευκρίνιση παρακαλώ.
Η υποχρεωτική τριετεία για τους νεοδιόριστους θα ισχύει από φέτος ή από τον επόμενο ΑΣΕΠ ;;;

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 29, 2010, 10:36:28 πμ »
από φέτος..
διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 29, 2010, 12:57:25 μμ »
Μία διευκρίνιση παρακαλώ.
Η υποχρεωτική τριετεία για τους νεοδιόριστους θα ισχύει από φέτος ή από τον επόμενο ΑΣΕΠ ;;;

Μέχρι την επόμενη βδομάδα θα βγει η εγκύκλιος μόνιμων διορισμών.Εκεί θα αναγράφονται όλα (πιστεύω).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:52 »

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:19:48 πμ »
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται, υπομονή και αγωνιστικότητα σε όσους δυστυχώς έμειναν απ'έξω. Φέτος μετά από πολλούς κόπους, χρόνια και προσπάθειες κατάφερα να διοριστώ επιτέλους. Το θέμα όμως είναι ότι μπαίνω στον 7ο και δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω για να παρουσιαστώ στη Διεύθυνση που διορίζομαι. Είμαι σε επαπειλούμενη άδεια λόγω αποκολλήσεως από την πρωινή μου δουλειά και ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει τα ταξίδια λόγω της κατάστασης αυτής.

Γνωρίζει καμία κοπέλα τι θα πρέπει να κάνω έτσι ώστε να πάρω επαπειλούμενη κατευθείαν μέχρι μέσα Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσει και η άδεια τοκετού? Θα πρέπει να στείλω χαρτί Νοσοκομείου κάπου? Που όμως? Εκεί που θα διοριστώ?

Σχετικά με την ασφάλιση τι γίνεται? Βιβλιάριο πότε θα μπορέσω να βγάλω? Θα είναι του Δημοσίου ή θα ασφαλιστώ πάλι στο ΙΚΑ που είμαι και τώρα? Γιατί χρειάζομαι το ΙΚΑ για να με βλέπουν οι γιατροί, για τα φάρμακα κτλ. Καταλαβαίνετε...

Παρακαλώ όποια κοπέλα γνωρίζει ας με ενημερώσει. Θα της είμαι υπόχρεη. Χίλια ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:29:24 πμ »
γιατι δε ρωτας και στη Διευθυνση που διορίζεσαι?

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:31:59 πμ »
Εννοείς ότι όταν βγει ο διορισμός να βρω π.χ. τηλ. της β'Κυκλάδων και να πάρω να τους ρωτήσω? Θα έχω όμως χρόνο ή μπορεί να μη διοριστώ τελικά αν δεν προσκομίσω έγκαιρα τα χαρτιά μου?

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:43:21 πμ »
οχι εννοώ να παρεις τηλεφωνω στην οικεία Διεύθυνση και να σου δώσουν κατευθύνσεις, να σε κατατοπίσουν δηλαδή....για όλα υπαρχουν λύσεις

σου ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλό και το μωράκι σου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:44:49 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος gn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:55:40 πμ »
Λογικά θα μπορείς να στείλεις τον άντρα σου με εξουσιοδότηση και τα απαραιτητα χαρτια απο τους γιατρους.Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα σε αυτό.Όσον αφορά την ασφάλιση όλοι οι νεοδιοριζόμενοι θα είναι στο ΙΚΑ  φέτος απ' ότι ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:00:53 μμ »
.Όσον αφορά την ασφάλιση όλοι οι νεοδιοριζόμενοι θα είναι στο ΙΚΑ  φέτος απ' ότι ξέρω.

Από 1-1-2011 όλοι οι νεοδιόριστοι στο ΙΚΑ.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:01:26 μμ »
Μαργαρίτα μου, καταρχάς συγχαρητήρια για το διορισμό σου!
Ήμουν σχεδόν στην ίδια φάση πριν ένα χρόνο...Πρώτα απ΄όλα να σου πω ότι εφόσον μπαίνεις στον 7ο μήνα διακαιούσαι την κανονική άδεια κύησης, δε χρειάζεται δηλ. να προσκομίσεις κανένα χαρτί νοσοκομείου! Αρκεί μια βεβαίωση του γυναικολόγου σου ότι διανύεις την τάδε βδομάδα κύησης και η ΠΗΤ σου είναι τότε...(δηλ. σε 2 μήνες περίπου από τώρα)
Πράξη ανάληψης μπορείς να κάνεις στη ΔΙΔΕ της περιοχής σου, απλά θα πρέπει να μιλήσεις έστω τηλεφωνικά με τη ΔΙΔΕ του τόπου διορισμού σου για να σου δώσουν και τυπικά την έγκριση. Προσοχή μόνο: αν ο τόπος διορισμού σου είναι παραμεθόριος χάνεις το σχετικό επίδομα εφόσον κάνεις την ορκωμοσία και την πράξη ανάληψης αλλού (στο λέω γιατί εμένα δε μου το είχε πει κανείς...)! Εννοείται πως όλα τα σχετικά έγγραφα τα στέλνεις με φαξ (ίσως και με κούριερ γιατί σε κάποια θέλουν τα πρωτότυπα!) και στο σχολείο σου ή /και στη ΔΙΔΕ του τόπου διορισμού (θα σου πουν τί στέλνεις που!)
Για βιβλιάριο και τυχόν άλλα έγγραφα έχεις να κάνεις με τη διεύθυνση του σχολείου σου, ο/η διευθυντής/τρια θα σου τα υπογράψει και θα σου τα στείλει, επομένως καλό είναι να μιλήσεις το συντομότερο δυνατό και μαζί του/της. Εννοείται πως, εφόσον διορίστηκες κανονικά, το βιβλιάριό σου θα είναι του δημοσίου. Το κακό είναι ότι ένα από τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έκδοσή του είναι το έγγραφο που αποδεικνύει τη διακοπή ασφάλισης από το ΙΚΑ  :-\
Μίλα καλύτερα με τη ΔΙΔΕ του τόπου διορισμού σου και με τη διεύθυνση του σχολείου να σου πουν πότε περίπου υπολογίζουν να έχουν έτοιμα τα βιβλιάρια, ώστε να μην κάνεις τη διακοπή του ΙΚΑ πολύ νωρίς και μέινεις ανασφάλιστη για μεγάλο διάστημα (λογικά μπορείς να κάνεις κάποιες εξετάσεις χωρίς να τις πληρώσεις και να τις γράψεις στο βιβλιάριό σου όταν το πάρεις...)

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Μην αγχώνεσαι πάντως, ΟΛΑ γίνονται! Εσύ κοίτα να χαλαρώσεις και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου γιατί το πιο σημαντικό είναι αυτό το πλασματάκι που σε 2 μήνες θα είναι το παιδάκι σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:02:56 μμ »
.Όσον αφορά την ασφάλιση όλοι οι νεοδιοριζόμενοι θα είναι στο ΙΚΑ  φέτος απ' ότι ξέρω.

Από 1-1-2011 όλοι οι νεοδιόριστοι στο ΙΚΑ.

Αυτό δεν το ήξερα :-[

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:09:44 μμ »
15 Νοεμβρίου έχω ΠΗΤ.Άρα μετά τις 15 Σεπτεμβρίου δικαιούμαι την άδεια. Οπότε τώρα θα χρειαστώ άδεια από το γιατρό μου. Ευτυχώς είναι σε Νοσοκομείο και ούτως ή άλλως μου την έγραφε κάθε μήνα για την πρωινή μου δουλειά.

Άρα yotar το επίδομα δεν θα το δικαιούμαι αν δεν πάω εγώ η ίδια να κάνω πράξη ανάληψης?

Εσένα πόσο χρόνο σου πήρε για να βγάλεις το βιβλιάριο Δημοσίου από τότε που διέκοψες το ΙΚΑ?

Επίσης είδα ότι στα δικαιολογητικά για το διορισμό είναι και ακτινογραφία θώρακος, αλλά εγώ απαγορεύεται να κάνω. Μπορώ να το αργήσω?

yotar πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μου λες. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.