*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 49279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:37:50 μμ »
Ακτινογραφία εννοείται πως δε βγάζεις τώρα!! Τη βγάζεις και την πας όόόόταν μπορέσεις (έγω τώρα που το σκέφτομαι ακόμη τη χρωστάω...)
Το βιβλιάριο δε θυμάμαι ακριβώς πόσο είχε κάνει να βγει, θυμάμαι πάντως ότι δεν είχα μεγάλο πρόβλημα, μέχρι δηλ. που χρειάστηκε να κάνω τις εξετάσεις του επόμενου μήνα το είχα στα χέρια μου.
Σχετικά με το επίδομα τώρα, εγώ που διορίστηκα Κω ΔΕΝ το έπαιρνα όσο ήμουν σε άδεια (άργησα να το καταλάβω...) και ενώ αρχικά μου είπαν ότι κάποιο λάθος έγινε και θα πάρω τα χρήματα αναδρομικά τελικά μου είπαν ότι ΔΕΝ τα δικαιούμαι, ενώ αν είχα πάει έστω για μια μέρα να κάνω την πράξη ανάληψης στην Κω θα τα έπαιρνα κανονικά! Τώρα που υπηρέτησα για 3 μήνες (πήγα μετά την άδεια λοχείας για να πάρω την ανατροφής από Σεπτέμβρη) το παίρνω και θα το παίρνω και όσο θα είμαι σε άδεια  :)
Βέβαια με μια άλλη κοπέλα από το φόρουμ που το συζήτησα και η οποία έχει διοριστεί Κέρκυρα, αλλά επίσης δεν πάτησε το πόδι της στο νησί, εκείνη το παίρνει κανονικά το επίδομα...ίσως να εξαρτάται από την εκάστοτε διεύθυνση, δεν ξέρω  ???

Αφού έχεις ΠΗΤ 15/11 όντως θα χρειαστείς άδεια επαπειλούμενης για το προηγούμενο διάστημα, αλλά δε θα έχεις πρόβλημα αφού όπως λες είναι ο γιατρός σου σε νοσοκομείο. Το χαρτί, αν δεν κάνω λάθος, εγώ το είχα στείλει και στο σχολείο και στο γραφείο δευτεροβάθμιας, αλλά αν θέλεις ρώτα να σου πουν στα σίγουρα. Για τυχόν άλλες απορίες θα χαρώ να βοηθήσω, αν μπορώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 02:31:58 μμ από yotar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:41:20 μμ »
Τέλεια σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 04, 2010, 01:18:50 μμ »
Κορίτσια να ρωτησω και γω κατι..??   Τωρα που υποχρεωτικα όπου διοριστουμε πρεπει να μεινουμε υποχρεωτικα 3 χρονια, μια κοπελα που δικαιουται αδεια εγκυμοσυνης ή ανατροφης και την παιρνει μεσα στα 3 αυτα χρονια, θα χρωσταει την οργανικη της ή θα ειναι σαν να την υπηρετει?

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:27:27 μμ »
να ρωτησω κ εγω;μπορω μολις διοριστω να παρω αδεια ανατροφης [η μικρη μου ειναι δυο χρ]κ αν ναι ποια ειναι η διαδικασια;;;;;το εχει κανει καποια μανουλα;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:56 »

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 05, 2010, 10:58:42 πμ »
Μαργαρίτα σκέψου μήπως σε συμφέρει να μείνεις στο ΙΚΑ μέχρι να γεννήσεις, γιατί σου επιστρέφονται όλα τα έξοδα τοκετού.Στο Δημόσιο παίρνεις πίσω λιγότερα χρήματα.Έχεις το δικαίωμα να το καθυστερήσεις πάντως.

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:42:02 μμ »
Κορίτσια να ρωτησω και γω κατι..??   Τωρα που υποχρεωτικα όπου διοριστουμε πρεπει να μεινουμε υποχρεωτικα 3 χρονια, μια κοπελα που δικαιουται αδεια εγκυμοσυνης ή ανατροφης και την παιρνει μεσα στα 3 αυτα χρονια, θα χρωσταει την οργανικη της ή θα ειναι σαν να την υπηρετει?

θα μπορεί να πάρει 9 μήνες άδεια ανατροφής και εγκυμοσύνης και να μην τη χρωστάει.Αλλά να κάνει και πάνω από 1 παιδί για να καλύψει και τα 3 χρόνια:)

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:45:04 μμ »
να ρωτησω κ εγω;μπορω μολις διοριστω να παρω αδεια ανατροφης [η μικρη μου ειναι δυο χρ]κ αν ναι ποια ειναι η διαδικασια;;;;;το εχει κανει καποια μανουλα;;;;

Δίνεις χαρτί οικογενειακής κατάστασης και χαρτί ότι ο σύζυγος δεν έχει πάρει άδεια ανατροφής. Αν είναι στον ιδιωτικό τομέα ένα χαρτί από τον ασφαλιστικό του φορέα. Καλύτερα πάντως ρώτα και την δευτεροβάθμια σου, είναι στάνταρντ διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 05, 2010, 01:05:39 μμ »
m-PE04 πως θα γίνει να κρατήσω το ΙΚΑ παραπάνω? Μόλις βγει το διοριστήριο θα κάνω Οικειοθελή αποχώρηση στην πρωινή μου δουλειά. Δεν μπορώ να είμαι και στο δημόσιο και να δουλεύω και στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορεί ο εργοδότης να μου συμπληρώσει το χαρτί για την άδεια κυήσεως, άρα δε θα πάρω τίποτα από το ΙΚΑ. Ξέρει κάποιος πόσα χρήματα είναι της άδειας κυήσεως και μετά της άδειας λοχείας? Από το τίποτα κάτι θα έιναι κι αυτό. Γιατί αν μείνω στο ΙΚΑ δε θα δικαιούμαι τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 05, 2010, 01:56:29 μμ »
Κορίτσια να ρωτησω και γω κατι..??   Τωρα που υποχρεωτικα όπου διοριστουμε πρεπει να μεινουμε υποχρεωτικα 3 χρονια, μια κοπελα που δικαιουται αδεια εγκυμοσυνης ή ανατροφης και την παιρνει μεσα στα 3 αυτα χρονια, θα χρωσταει την οργανικη της ή θα ειναι σαν να την υπηρετει?

θα μπορεί να πάρει 9 μήνες άδεια ανατροφής και εγκυμοσύνης και να μην τη χρωστάει.Αλλά να κάνει και πάνω από 1 παιδί για να καλύψει και τα 3 χρόνια:)

Ευχαριστω πολύ για την απαντηση!!  Δεν ξερω από πού, αλλα ειχα ακουσει ότι και να παρεις αδεια εγκυμοσυνης ή ανατροφης, με τις καινουριες αλλαγες , θα χρωστουσες τη χρονια.. 

Αποσυνδεδεμένος m_PE04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 05, 2010, 02:04:59 μμ »
m-PE04 πως θα γίνει να κρατήσω το ΙΚΑ παραπάνω? Μόλις βγει το διοριστήριο θα κάνω Οικειοθελή αποχώρηση στην πρωινή μου δουλειά. Δεν μπορώ να είμαι και στο δημόσιο και να δουλεύω και στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορεί ο εργοδότης να μου συμπληρώσει το χαρτί για την άδεια κυήσεως, άρα δε θα πάρω τίποτα από το ΙΚΑ. Ξέρει κάποιος πόσα χρήματα είναι της άδειας κυήσεως και μετά της άδειας λοχείας? Από το τίποτα κάτι θα έιναι κι αυτό. Γιατί αν μείνω στο ΙΚΑ δε θα δικαιούμαι τίποτα.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω  τα ποσά. Αλλά αφού διορίζεσαι πρέπει να φύγεις από το ΙΚΑ και να πας στο δημόσιο έτσι κι αλλιώς (για να σου βγάλουν βιβλιάριο υγείας δημοσίου θέλουν το χαρτί της αποχώρησης από το ΙΚΑ). Να πεις στη δευτεροβάθμια που θα ανήκεις την περιπτωσή σου και να τους πεις να επισπέυσουν τη διαδικασία.
Πχ εγώ που είμουν β κυκλάδων τα έκανε όλα η δευτεροβάθμια, ενώ σε άλλες δευτ/μιες πχ ρόδος ξέρω ότι ο ίδιος ο εκπαιδευτικός καταθέτει τα χαρτιά στον ΟΠΑΔ.
Καλύτερα πάντως που διορίζεσαι και μπαίνεις ΟΠΑΔ από το ΙΚΑ (όσον αφορά πολλά θέματα). Το ποσό πχ που σου καλύπτει το ικα όταν γεννήσεις είναι περίπου 900 ευρώ ενώ στο δημόσιο 1000, τις μικροβιολογικές εξετάσεις τις κάνεις όπου θέλεις τσάμπα κτλ. Και οι γιατροί του δημοσίου μακράν καλύτεροι από αυτούς του ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος matsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:12:18 μμ »
Γεια σας, είμαι νεοδιόριστη και έγκυος 4 μηνών. 'Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος πάρει άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης  χρωστάει την οργανική του θέση με το νέο νόμο; Και πως παίρνεις την άδεια κυήσεως;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:37:18 μμ από matsi »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 07:18:21 πμ »
Οταν κάποια παίρνει άδεια επαπειλούμενης ή ανατροφής θεωρείται ότι υπηρετεί κανονικά!

Αποσυνδεδεμένος za.vicky

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 08:27:27 πμ »
Απ΄ό,τι ξέρω θα πρέπει μετά την άδεια να κάνεις ολόκληρη την τριετία.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:57:57 μμ »
Απ΄ό,τι ξέρω θα πρέπει μετά την άδεια να κάνεις ολόκληρη την τριετία.
θα κανει το χρονο που απομενει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.