*

Αποστολέας Θέμα: Ζητώ τη βοήθειά σας  (Αναγνώστηκε 2056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ζητώ τη βοήθειά σας
« στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:09:56 μμ »
Καλησπέρα σας και ζητώ την κατανόησή σας για την άγνοιά μου σε ό,τι διαβάσετε παρακάτω.  Βλέπετε είμαι λίγο εκτός πραγμάτων γιατί 2 χρόνια ασχολούμαι με ένα Μεταπτυχιακό ........

Είμαι ΠΕ60 και βρίσκομαι στον Ενιαίο πίνακα Αναπληρωτών με σειρά +/- 3300 !!!!  Πρόκειται να δουλέψω σε ιδιωτικό Σχολείο αναγνωρισμένο από το Υπουργείο ως Νηπιαγωγός σε θέση Δασκάλας για 2 χρόνια.  Το ερώτημά μου είναι αν πιστεύετε οτι μ' αυτή τη σειρά υπάρχει περίπτωση να διοριστώ ως αναπληρώτρια (μιλώ κυρίως για τη δεύτερη χρονιά).  Δεν ξέρω ούτε πόσους έχουν πάρει μέχρι τώρα, ούτε πώς μπορώ να υπολογίσω τη σειρά μου.  Έχω μπει επανελλημένα στο e-aitisi αλλά δεν κουνήθηκε..... φύλλο.

Δεύτερη ερώτηση και πιο σημαντική.   Η προϋπηρεσία μου ως εργαζόμενη σε θέση Δασκάλας μετράει στον ΑΣΕΠ?


Παιδιά, ίσως σας φανούν ....κουλά αυτά που ρωτάω, όμως αμαρτία εξομολογουμένη......  Εδήλωσα άσχετη με το θέμα.   Θα εκτιμούσα την καλή σας πρόθεση να με ενημερώσετε σχετικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:53 »

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2008, 05:04:24 μμ »
Μήπως να κάνεις την ερώτηση στον οικείο κλάδο των νηπιαγωγών του φόρουμ για να έχεις κια πιο έγκυρη ενημέρωση; Βλέπε αναπληρωτές κλάδος Νηπιαγωγών

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2008, 06:16:18 μμ »
Καλησπέρα σας και ζητώ την κατανόησή σας για την άγνοιά μου σε ό,τι διαβάσετε παρακάτω.  Βλέπετε είμαι λίγο εκτός πραγμάτων γιατί 2 χρόνια ασχολούμαι με ένα Μεταπτυχιακό ........

Είμαι ΠΕ60 και βρίσκομαι στον Ενιαίο πίνακα Αναπληρωτών με σειρά +/- 3300 !!!!  Πρόκειται να δουλέψω σε ιδιωτικό Σχολείο αναγνωρισμένο από το Υπουργείο ως Νηπιαγωγός σε θέση Δασκάλας για 2 χρόνια.  Το ερώτημά μου είναι αν πιστεύετε οτι μ' αυτή τη σειρά υπάρχει περίπτωση να διοριστώ ως αναπληρώτρια (μιλώ κυρίως για τη δεύτερη χρονιά).  Δεν ξέρω ούτε πόσους έχουν πάρει μέχρι τώρα, ούτε πώς μπορώ να υπολογίσω τη σειρά μου.  Έχω μπει επανελλημένα στο e-aitisi αλλά δεν κουνήθηκε..... φύλλο.

Δεύτερη ερώτηση και πιο σημαντική.   Η προϋπηρεσία μου ως εργαζόμενη σε θέση Δασκάλας μετράει στον ΑΣΕΠ?


Παιδιά, ίσως σας φανούν ....κουλά αυτά που ρωτάω, όμως αμαρτία εξομολογουμένη......  Εδήλωσα άσχετη με το θέμα.   Θα εκτιμούσα την καλή σας πρόθεση να με ενημερώσετε σχετικά

Κανείς δεν ξέρει πόσους αναπληρωτές θα καλέσουν φέτος. Ακούγεται ότι θα καλέσουν λιγότερους. Αλλά, ακόμα κι αν η φήμη δεν ισχύσει και καλέσουν όσους πέρυσι, νομίζω ότι δύσκολα θα φτάσουν στη δική σου σειρά.
Όσο για τη δεύτερη χρονιά που λες, δηλαδή τη σχολική χρονιά 2009-2010, θα έχει μεσολαβήσει νέος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ (καλώς εχόντων των πραγμάτων), οπότε ανάλογα με τα μόρια σου από τον καινούργιο ΑΣΕΠ και από όποια προϋπηρεσία, θα έχεις διαφορετική θέση στον ενιαίο από αυτήν που αναφέρεις σήμερα.
Η προϋπηρεσία σου ως δασκάλα δεν μετράει, γιατί θα δώσεις ως νηπιαγωγός. Αν με το καλό περάσεις, νομίζω ότι η προϋπηρεσία αυτή μετρά στις μεταθέσεις.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ZENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2008, 09:57:13 μμ »
Καλησπέρα σας και ζητώ την κατανόησή σας για την άγνοιά μου σε ό,τι διαβάσετε παρακάτω.  Βλέπετε είμαι λίγο εκτός πραγμάτων γιατί 2 χρόνια ασχολούμαι με ένα Μεταπτυχιακό ........

Είμαι ΠΕ60 και βρίσκομαι στον Ενιαίο πίνακα Αναπληρωτών με σειρά +/- 3300 !!!!  Πρόκειται να δουλέψω σε ιδιωτικό Σχολείο αναγνωρισμένο από το Υπουργείο ως Νηπιαγωγός σε θέση Δασκάλας για 2 χρόνια.  Το ερώτημά μου είναι αν πιστεύετε οτι μ' αυτή τη σειρά υπάρχει περίπτωση να διοριστώ ως αναπληρώτρια (μιλώ κυρίως για τη δεύτερη χρονιά).  Δεν ξέρω ούτε πόσους έχουν πάρει μέχρι τώρα, ούτε πώς μπορώ να υπολογίσω τη σειρά μου.  Έχω μπει επανελλημένα στο e-aitisi αλλά δεν κουνήθηκε..... φύλλο.

Δεύτερη ερώτηση και πιο σημαντική.   Η προϋπηρεσία μου ως εργαζόμενη σε θέση Δασκάλας μετράει στον ΑΣΕΠ?


Παιδιά, ίσως σας φανούν ....κουλά αυτά που ρωτάω, όμως αμαρτία εξομολογουμένη......  Εδήλωσα άσχετη με το θέμα.   Θα εκτιμούσα την καλή σας πρόθεση να με ενημερώσετε σχετικά

Κανείς δεν ξέρει πόσους αναπληρωτές θα καλέσουν φέτος. Ακούγεται ότι θα καλέσουν λιγότερους. Αλλά, ακόμα κι αν η φήμη δεν ισχύσει και καλέσουν όσους πέρυσι, νομίζω ότι δύσκολα θα φτάσουν στη δική σου σειρά.
Όσο για τη δεύτερη χρονιά που λες, δηλαδή τη σχολική χρονιά 2009-2010, θα έχει μεσολαβήσει νέος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ (καλώς εχόντων των πραγμάτων), οπότε ανάλογα με τα μόρια σο
υ από τον καινούργιο ΑΣΕΠ και από όποια προϋπηρεσία, θα έχεις διαφορετική θέση στον ενιαίο από αυτήν που αναφέρεις σήμερα.
Η προϋπηρεσία σου ως δασκάλα δεν μετράει, γιατί θα δώσεις ως νηπιαγωγός. Αν με το καλό περάσεις, νομίζω ότι η προϋπηρεσία αυτή μετρά στις μεταθέσεις.

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας.   Να ρωτήσω και κάτι άλλο?  Μπορείς να αρνηθείς το κάλεσμα ως αναπληρωτής και τί συνέπειες έχει αυτή η άρνηση?  Χάνεις το δικαίωμα να σε ξανακαλέσουν?  Αν δηλαδή κάνει κανείς Μεταπτυχιακό και δεν μπορεί να παρουσιαστεί ως Αναπληρωτής, τί γίνεται?

 Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση.   Καλή επιτυχία σε ό,τι ασχολείστε και σεις.   


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:53 »

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2008, 11:14:23 μμ »
Ζένια μπορείς να αρνηθείς εαν σε καλέσουν ως αναπληρώτρια αλλά  χάνεις το δικαίωμα να σε ξανακαλέσουν για το τρέχον σχολικό έτος. Δεν γνωρίζω εαν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση σε περίπτωση που υπάρχει το μεταπτυχιακό στη μέση...ελπίζω κάποιος που γνωρίζει να σε διαφωτίσει σχετικά :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5744
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2008, 11:10:46 πμ »
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας.   Να ρωτήσω και κάτι άλλο?  Μπορείς να αρνηθείς το κάλεσμα ως αναπληρωτής και τί συνέπειες έχει αυτή η άρνηση?  Χάνεις το δικαίωμα να σε ξανακαλέσουν?  Αν δηλαδή κάνει κανείς Μεταπτυχιακό και δεν μπορεί να παρουσιαστεί ως Αναπληρωτής, τί γίνεται?

 Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση.   Καλή επιτυχία σε ό,τι ασχολείστε και σεις.   



Στην εγκύκλιο των αναπληρωτών ορίζεται ότι:

"Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.4 του Ν.3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη. "
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ζητώ τη βοήθειά σας
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2008, 04:11:56 πμ »
δε μπορει να σου κανει προσληψη για δυο χρόνια.ειναι μόνο για ένα και κάθε χρόνο ανανεώνετε!!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.