*

Αποστολέας Θέμα: Επιδόματα εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 23591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 02:49:09 πμ »


Από το επίδομα των 176 ευρώ μας έχει δοθεί το ποσό των 73 ευρώ (μεικτά) και απομένουν να δοθούν 103 ευρώ (μεικτά).Αυτά θα αρχίσουν να μας χορηγούνται από 01/01/2007 σε τέσσερις δόσεις σε χρονικό ορίζοντα ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ! :o

Δηλαδή 103 ευρώ,μείον τις παρακρατήσεις,υπολογίζω ότι τα καθαρά θα είναι ΠΕΡΙΠΟΥ 83 ευρώ.Σε τέσσερις ισόποσες δόσεις θα είναι περίπου 20 ευρώ επιπλέον κάθε χρονιά. :P

Οσον αφορά τα αναδρομικά πρέπει κανείς να προσφύγει στα δικαστήρια. ;)

Δεν το κατάλαβα αυτό; Δηλαδή θα παίρνουμε 100 ευρώ κάθε έτος, όχι κάθε μήνα;
Από πότε παίρνουμε στο μισθό μας τα 73 ευρώ;

Οταν παρουσιαστήκαμε τη Δευτέρα 4/9 στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας, μας μίλησε κάποιος και μας είπε ότι από αρχές του έτους θα παίρνουμε κάθε μήνα +100 ευρώ στο μισθό μας (αυτό που υποσχέθηκε η υπουργός παιδείας). Μας είπε μάλιστα ότι τις κρατήσεις που έχουμε ως νεοδιόριστοι (είναι περίπου 90-100 ευρώ κάθε μήνα), θα τις πάρουμε ΟΛΕΣ το Σεπτέμβρη του 2007. Από το Σεπτέμβρη του 2007 δεν θα έχουμε κρατήσεις. Αρα, αν ο καθαρός μισθός μας είναι τώρα (χωρίς επιδόματα γάμου, παιδιών, μεταπτυχιακού, διδακτορικού και με 4ετές πτυχίο) περίπου 950 ευρώ, από του χρόνου θα είναι 1150 (μαζί με τις κρατήσεις 90-100 ευρώ και τα 103 ευρώ)

Οποιός γνωρίζει παρακαλώ ας πει τι ακριβώς συμβαίνει και πόσα χρήματα θα παίρνουμε.
IDSG

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 07:23:02 πμ »
Θα ήθελα να ανοίξω μία συζήτηση περί επιδομάτων που θα έπρεπε να παίρνουν όλοι οι μερικοί εκπαιδευτικοί αλλά δυστυχώς δεν τα παίρνουν.

α) Επίδομα πληροφορικής για ΠΕ19-20
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ιστορικό για το επίδομα αυτό; Αν έχουν προσφύγει καθηγητές και έχουν δικαιωθεί; Θα ήθελα πληροφορίες για το ζήτημα αυτό γιατί ενδιαφέρομαι να προσφύγω στη δικαιοσύνη. Αν κάποιος το έχει κάνει ήδη θα ήθελα να με πληροφορήσει είτε με pm στο topic  αυτό.

β) Επίδομα των 176(103) ευρώ. Καλά λένε ότι από το 2007 θα το πάρουμε (σε δόσεις) αλλά υπάρχει ένα υπόλοιπο 4 μηνών του 2006 για τους νεοδιόριστους που δεν θα το πάρουν αναδρομικά αν δεν προσφύγουν στη δικαιοσύνη. Θα ήθελα και για αυτό πληροφορίες από κάποιον που έχει κάνει ενέργειες.

γ) Επιδόματα 6 και 7 τοις χιλίοις για τους εκπαιδευτικούς - μηχανικούς. Ποιες οι εξελίξεις;

Αν ξεχνώ ή δεν γνωρίζω κάποιο άλλο επίδομα που είναι υπό διεκδίκηση ας το βάλει στη συζήτηση.
Αγαπητε συναδερφε, μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος για το επιδομα πληροφορικης στους ΠΕ19-20 και να μας δωσεις περισσοτερες πληροφορίες. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 10:43:32 πμ »
Από το επίδομα των 176 ευρώ μας έχει δοθεί το ποσό των 73 ευρώ (μεικτά) και απομένουν να δοθούν 103 ευρώ (μεικτά).Αυτά θα αρχίσουν να μας χορηγούνται από 01/01/2007 σε τέσσερις δόσεις σε χρονικό ορίζοντα ΤΕΤΡΑΕΤΙΑΣ!  :o >:(

Δηλαδή 103 ευρώ,μείον τις παρακρατήσεις,υπολογίζω ότι τα καθαρά θα είναι ΠΕΡΙΠΟΥ 83 ευρώ.Σε τέσσερις ισόποσες δόσεις θα είναι περίπου 20 ευρώ επιπλέον κάθε χρονιά.  :P :P :P

Οσον αφορά τα αναδρομικά πρέπει κανείς να προσφύγει στα δικαστήρια.  ;)


Κάτι δεν έχω καταλάβει! Το επίδομα των 176€ είναι μηνιαίο ή ετήσιο?

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 10:51:45 πμ »
ΝΟΜΟΣ 3205/2003 ΦΕΚ 297/Α/23.12.2003

Μισθολογικές ρυθμίσεις λειτουργών και υπαλλήλων του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α., μονίμων στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και αντιστοίχων της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος και άλλες συναφείς διατάξεις.

........

Άρθρο 8

Επιδόματα

........

8. Πληροφορικής, για τους ειδικευμένους υπαλλήλους που ανήκουν οργανικά σε κλάδους πληροφορικής, υπηρετούν σε νομοθετημένες υπηρεσίες, κέντρα, διευθύνσεις ή τμήματα πληροφορικής και κατέχουν τα προσόντα που ορίζονται στο Π.Δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α'), καθώς και τους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς Ασφαλείας εναερίου κυκλοφορίας της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, οριζόμενο κατά ειδικότητα ως εξής:

α. Αναλυτές Προγραμματιστές, Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί σε ογδόντα οκτώ ευρώ (88 €).

β. Χειριστές - Χειρίστριες Η/Υ, διατρητικών μηχανών και εισαγωγής στοιχείων σε εβδομήντα τέσσερα ευρώ (74€).

γ. Ειδικά στους κωδικογράφους και στους χειριστές κοπτικών μηχανημάτων, που απασχολούνται κατά πλήρες ωράριο εργασίας σε οργανωμένα κέντρα πληροφορικής, χορηγείται επίδομα οριζόμενο σε σαράντα τέσσερα ευρώ (44€).

Σε περίπτωση που ανατίθεται, με απόφαση του οικείου προϊσταμένου διεύθυνσης, η αναπλήρωση των καθηκόντων των προαναφερόμενων θέσεων και ειδικοτήτων σε υπαλλήλους αντίστοιχης εξειδίκευσης άλλων κατηγοριών, το ανωτέρω επίδομα καταβάλλεται στους υπαλλήλους αυτούς με απόφαση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου.

Το επίδομα αυτό καταβάλλεται μόνον εφόσον και για όσο διάστημα οι δικαιούχοι εργάζονται στις προαναφερόμενες ειδικότητες, με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση στις υπηρεσίες που έχει προβλεφθεί η ειδική θέση. Για τη σωρευτική συνδρομή όλων των ανωτέρω προϋποθέσεων εκδίδεται, κάθε μήνα, βεβαίωση του οικείου προϊσταμένου, η οποία συνοδεύει τη μισθοδοτική κατάσταση.

Πλην των ανωτέρω περιοριστικά αναφερόμενων περιπτώσεων, το επίδομα πληροφορικής δεν καταβάλλεται σε άλλες ειδικότητες, όπως σε δακτυλογράφους, χρήστες Η/Υ ή προσωπικών υπολογιστών, ούτε και σε εκπαιδευτικούς κλάδων πληροφορικής.

Στους δικαιούχους του ανωτέρω επιδόματος δεν καταβάλλονται παράλληλα και τα προβλεπόμενα από την παράγραφο 11 του παρόντος άρθρου επιδόματα ειδικών συνθηκών εργασίας.





Το Π.Δ. 50/2001 (http://dide-v.thess.sch.gr/nomothesia/nomoi/pd_50_2001.pdf) καθορίζει τα προσόντα βάσει πτυχίου. Ανήκουμε σε κλάδος πληροφορικής βάσει του προεδρικού διατάγματος 50/2001 κατάχουμε τα προσόντα οπότε δικαιούμαστε το επίδομα.
Εγώ θέλω να ξέρω αν έχουν γίνει από κάποιους ενέργειες γιατί θέλω να συμμετέχω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 10:55:04 πμ »
Το Π.Δ. 50/2001 (http://dide-v.thess.sch.gr/nomothesia/nomoi/pd_50_2001.pdf) καθορίζει τα προσόντα βάσει πτυχίου. Ανήκουμε σε κλάδος πληροφορικής και βάσει του προεδρικού διατάγματος 50/2001 κατέχουμε τα προσόντα οπότε δικαιούμαστε το επίδομα.
Εγώ θέλω να ξέρω αν έχουν γίνει από κάποιους ενέργειες ή αν διατίθεται να κάνει γιατί θέλω να συμμετέχω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 11:16:17 πμ »
> Πλην των ανωτέρω περιοριστικά αναφερόμενων περιπτώσεων, το επίδομα πληροφορικής δεν καταβάλλεται σε άλλες ειδικότητες,
> όπως σε δακτυλογράφους, χρήστες Η/Υ ή προσωπικών υπολογιστών, ούτε και σε εκπαιδευτικούς κλάδων πληροφορικής.

Δηλαδή δεν δικαιούμαστε το επίδομα αυτό;

Εχω καταμπερδευτεί...
IDSG

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 11:18:43 πμ »

> Κάτι δεν έχω καταλάβει! Το επίδομα των 176€ είναι μηνιαίο ή ετήσιο?

Πολύ σωστή ερώτηση! Οταν παρουσιαστήκαμε πάντως τη Δευτέρα 4/9 στη Διεύθυνση, κάποιος αρμόδιος μας είπε ότι θα παίρνουμε κάθε μήνα (από αρχές του 2007) περίπου 100 ευρώ επιπλέον στο μισθό μας.

Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
IDSG

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 11:30:29 πμ »
Ενώθηκαν 2 θέματα...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 12:04:17 μμ »
ΝΟΜΟΣ 3205/2003 ΦΕΚ 297/Α/23.12.2003

Μισθολογικές ρυθμίσεις λειτουργών και υπαλλήλων του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α., μονίμων στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και αντιστοίχων της Ελληνικής Αστυνομίας, του Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος και άλλες συναφείς διατάξεις.

........

Άρθρο 8

Επιδόματα

........

8. Πληροφορικής, για τους ειδικευμένους υπαλλήλους που ανήκουν οργανικά σε κλάδους πληροφορικής, υπηρετούν σε νομοθετημένες υπηρεσίες, κέντρα, διευθύνσεις ή τμήματα πληροφορικής και κατέχουν τα προσόντα που ορίζονται στο Π.Δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α'), καθώς και τους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς Ασφαλείας εναερίου κυκλοφορίας της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, οριζόμενο κατά ειδικότητα ως εξής:

α. Αναλυτές Προγραμματιστές, Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί σε ογδόντα οκτώ ευρώ (88 €).

β. Χειριστές - Χειρίστριες Η/Υ, διατρητικών μηχανών και εισαγωγής στοιχείων σε εβδομήντα τέσσερα ευρώ (74€).

γ. Ειδικά στους κωδικογράφους και στους χειριστές κοπτικών μηχανημάτων, που απασχολούνται κατά πλήρες ωράριο εργασίας σε οργανωμένα κέντρα πληροφορικής, χορηγείται επίδομα οριζόμενο σε σαράντα τέσσερα ευρώ (44€).

Σε περίπτωση που ανατίθεται, με απόφαση του οικείου προϊσταμένου διεύθυνσης, η αναπλήρωση των καθηκόντων των προαναφερόμενων θέσεων και ειδικοτήτων σε υπαλλήλους αντίστοιχης εξειδίκευσης άλλων κατηγοριών, το ανωτέρω επίδομα καταβάλλεται στους υπαλλήλους αυτούς με απόφαση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου.

Το επίδομα αυτό καταβάλλεται μόνον εφόσον και για όσο διάστημα οι δικαιούχοι εργάζονται στις προαναφερόμενες ειδικότητες, με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση στις υπηρεσίες που έχει προβλεφθεί η ειδική θέση. Για τη σωρευτική συνδρομή όλων των ανωτέρω προϋποθέσεων εκδίδεται, κάθε μήνα, βεβαίωση του οικείου προϊσταμένου, η οποία συνοδεύει τη μισθοδοτική κατάσταση.

Πλην των ανωτέρω περιοριστικά αναφερόμενων περιπτώσεων, το επίδομα πληροφορικής δεν καταβάλλεται σε άλλες ειδικότητες, όπως σε δακτυλογράφους, χρήστες Η/Υ ή προσωπικών υπολογιστών, ούτε και σε εκπαιδευτικούς κλάδων πληροφορικής.

Στους δικαιούχους του ανωτέρω επιδόματος δεν καταβάλλονται παράλληλα και τα προβλεπόμενα από την παράγραφο 11 του παρόντος άρθρου επιδόματα ειδικών συνθηκών εργασίας.





Το Π.Δ. 50/2001 (http://dide-v.thess.sch.gr/nomothesia/nomoi/pd_50_2001.pdf) καθορίζει τα προσόντα βάσει πτυχίου. Ανήκουμε σε κλάδος πληροφορικής βάσει του προεδρικού διατάγματος 50/2001 κατάχουμε τα προσόντα οπότε δικαιούμαστε το επίδομα.
Εγώ θέλω να ξέρω αν έχουν γίνει από κάποιους ενέργειες γιατί θέλω να συμμετέχω και εγώ.
Αν ενας εκαπιδευτικος του κλαδου Πληροφορικης εχει παρει αποσπαση στην Δευτεροβαθμια και δουλευει μεσα στο τμημα πληροφορικης και οργανωσης και ειναι ολη μερα μπροστα απο εναν υπολογιστη δικαιουται το επιδομα αυτο!
αν δεν καταλαβα καλα, εξηγηστε μου σας παρακαλω

Αποσυνδεδεμένος argi37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 08, 2007, 04:28:42 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ 17,50;ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ;ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ;ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΕΛΕΓΑΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 08, 2007, 04:41:12 μμ »
Βεβαίως και το πήραμε - τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα! Αν δεις στη μισθοδοτική σου κατάσταση του Μαϊου στον κωδικό 0229 πρέπει να υπάρχει το ποσό των 17,50 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2007, 08:26:40 πμ »
Βεβαίως και το πήραμε - τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα! Αν δεις στη μισθοδοτική σου κατάσταση του Μαϊου στον κωδικό 0229 πρέπει να υπάρχει το ποσό των 17,50 ευρώ.
Πότε έγινε αυτό ρε παιδιά; Ανέκδοτο είναι; εγώ Κόρινθο δεν είδα τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2007, 08:46:37 πμ »
Η Κοζανη τα εβαλε αλλα με τον κωδικο 0216-Προσωπικης διαφορας:17,50€

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Επιδόματα εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2007, 09:11:48 πμ »
Η Κοζανη τα εβαλε αλλα με τον κωδικο 0216-Προσωπικης διαφορας:17,50€
Μάλλον η Κόρινθος κοιμάται (όπως πάντα έχω διαπιστώσει). Πήρατε και αναδρομικά φαντάζομαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.