*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων  (Αναγνώστηκε 14373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« στις: Ιούλιος 11, 2008, 11:46:45 μμ »
Έχω βγάλει αρχαία ιστορία, βυζαντινή και ιστορία νεοελληνικής λογοτεχνίας.
Δεν θυμάμαι τίποτα!   ::)
Βεβαίως έχω μια γενική εικόνα, αλλά στις πολλαπλής του ΑΣΕΠ με τις λεπτομέρειες που ζητάνε, απαιτείται τέλεια γνώση των πάντων.
Τί να κάνω;
Να συνεχίσω με νεότερη ιστορία και αρχαία γραμματολογία ώστε  να τα βγάλω και αυτά μία φορά ή να κάνω επανάληψη τα προηγούμενα και μετά να προχωρήσω παρά κάτω;

Εν τω μεταξύ, αν δώσουμε Δεκέμβρη θα πρέπει να έχουμε τελειώσει την ύλη ως Σεπτέμβρη, ώστε να την κάνουμε μία επάνάληψη.
Πώς θα γίνει αυτό ; Πότε θα τα προλάβουμε ; Είναι πολλά...
Να βγάζουμε ένα ένα τα γνωστικά ή όλα συγχρόνως.
Πείτε κανένα έξυπνο προγραμματάκι ανάλογα με την εμπειρία σας ...  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2008, 12:10:58 πμ »
εγω προτεινω αυτομαστιγωμα!   :o

υ.γ. δεν ειρωνευομαι, ουτε κοροιδευω. την κατασταση σαρκαζω.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:19:57 πμ »
Έχω βγάλει αρχαία ιστορία, βυζαντινή και ιστορία νεοελληνικής λογοτεχνίας.
Δεν θυμάμαι τίποτα!   ::)
Βεβαίως έχω μια γενική εικόνα, αλλά στις πολλαπλής του ΑΣΕΠ με τις λεπτομέρειες που ζητάνε, απαιτείται τέλεια γνώση των πάντων.
Τί να κάνω;
Να συνεχίσω με νεότερη ιστορία και αρχαία γραμματολογία ώστε  να τα βγάλω και αυτά μία φορά ή να κάνω επανάληψη τα προηγούμενα και μετά να προχωρήσω παρά κάτω;

Εν τω μεταξύ, αν δώσουμε Δεκέμβρη θα πρέπει να έχουμε τελειώσει την ύλη ως Σεπτέμβρη, ώστε να την κάνουμε μία επάνάληψη.
Πώς θα γίνει αυτό ; Πότε θα τα προλάβουμε ; Είναι πολλά...
Να βγάζουμε ένα ένα τα γνωστικά ή όλα συγχρόνως.
Πείτε κανένα έξυπνο προγραμματάκι ανάλογα με την εμπειρία σας ...  :-\

Προτείνω επανάληψη! Πρέπει να εμπεδώνεις ό,τι διαβάζεις πριν πας παρακάτω. Όταν λες τα έβγαλες εννοείς ανάγνωση ή τα έμαθες;

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2008, 02:37:50 πμ »
και εγω προτεινω επαναληψη....και εγω αυτο κανω...πρωτα επαναλαμβανω και μετα προχωραω σε κατι αλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:10 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2008, 08:09:45 πμ »
Εγώ τελείωσα αρχαία (όχι πολύ καλό διάβασμα όμως..), τώρα ξεκινάω ιστορία..Θέλω να'χω μία καλή εικόνα όλων (αναφέρομαι στα 3 γνωστικά) και μετά να κάνω επαναλήψεις. Ο χρόνος μου είναι πιό περιορισμένος (λόγω δουλειάς) και σκέφτομαι ότι καλύτερα να πιάσεις τη βάση σε όλα, παρά να γράψεις σε ένα πολύ καλά και να χάσεις τα άλλα..Δεν είμαι όμως έμπειρη από ασέπ, καθώς δίνω για πρώτη φορά..Όσοι από εσάς εργάζεστε κιόλας, πώς κινείστε? Ποιό σύστημα ακολουθείτε?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος sch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:21:13 πμ »
Και εγώ προτείνω επανάληψη γιατί οι ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών απαιτούν κυρίως  κατανόηση και αφομοίωση, έχοντας βέβαια πάντα  υπόψιν  την έκταση της  ύλης(που πανάθεμά την είναι είναι μεγαλύτερη από την  βυζαντινή αυτοκρατορία στα καλύτερα της!!! :'()και φυσικά το διαθέσιμο χρόνο μας(αυτός πάλι γιατί μου θυμίζει τις τελευταίες μέρες της Άλωσης; :D). Όσο για τη βάση NIKI1997 σύμφωνα με την προκήρυξη του προηγούμενου διαγωνισμού έπρεπε να έχεις τουλάχιστον 50 σε κάθε θεματική ενότητα και ταυτόχρονα τουλάχιστον 55 στον τελικό βαθμό.Καλό κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:42:48 μμ »
Σχετικά με την Ιστορία(μιλάμε πάντα για τον προηγούμενο διαγωνισμό): την ύλη την "έβγαλα" τρείς φορές, την πρώτη φορά με πολύ καλή μελέτη, με σημειώσεις και αυτοκόλητα χαρτάκια,τη δεύτερη, μετά απο ένα μήνα ,και με προσεκτικό διάβασμα  αλλά και τη συνδρομή των σημειώσεων ,και τέλος την τρίιτη φορά έκανα ένα "αεράτο πέρασμα" δύο βδομάδες πριν τις εξετάσεις. Αυτή τη μέθοδο την ακολούθησα για τη Βυζαντινή και τη Νεότερη Ιστορία.Την αρχαία, που είναι η μεγάλη μου συμπάθεια , την συγκράτησα απο μνήμης....

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2008, 03:07:01 μμ »
Πώς θα γίνει αυτό ; Πότε θα τα προλάβουμε ; Είναι πολλά...
  Σίγουρα χρειάζεται ψυχραιμία και καταπολέμηση του άγχους με κάποιο τρόπο(τα λέω για να τα ακούσω κ 'γω!)Από 'κει και πέρα νομίζω ότι βαδίζεις ανάλογα με ττην όρεξή σου... Είχα πιεστεί πολυ μέχρι να βγάλω τη γραμματολογία αρχαίων και ενώ μου έμεναν 10 σελίδες για να τη βγάλω, την παράτησα και άρχισα κάτι άλλο και είδα αμέσως ότι έκανα πιο αποδοτικό διάβασμα στο καινούριο αντικείμενο. Εναλλαγές όταν δούμε ότι μας τις "ζητάει" το μυαλό μας! Φιλάκια! :-*

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:15:35 πμ »
 Από 'κει και πέρα νομίζω ότι βαδίζεις ανάλογα με ττην όρεξή σου... Είχα πιεστεί πολυ μέχρι να βγάλω τη γραμματολογία αρχαίων και ενώ μου έμεναν 10 σελίδες για να τη βγάλω, την παράτησα και άρχισα κάτι άλλο και είδα αμέσως ότι έκανα πιο αποδοτικό διάβασμα στο καινούριο αντικείμενο.

Πραγματικά! Δεν ξέρω πως συμβαίνει αυτό αλλά από κάθε μάθημα αφήνω στο τέλος 5,6 σελίδες που δεν αντέχω να τις διαβάσω  :-\

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:20:48 πμ »
εγω προτεινω αυτομαστιγωμα!   :o

υ.γ. δεν ειρωνευομαι, ουτε κοροιδευω. την κατασταση σαρκαζω.


Ένα αυτομαστίγωμα θα ήταν ό,τι έπρεπε πραγματικά. Καταρχήν σε ανακουφίζει διότι εκτωνώνεται με τον τρόπο αυτό το άγχος και η ένταση. Έπειτα δίνει ώθηση για συνέχιση του διαβάσματος όπως στα άλογα για να τρέξουν.

Πέραν της πλάκας έχετε δίκιο παιδιά. Είναι καλύτερο να επαναλαμβάνουμε και να αφομοιώνουμε κάτι πριν προχωρήσουμε στα επόμενα μαθήματα, διαφορετικά στο τέλος δε θα θυμόμαστε τίποτα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2008, 10:51:53 πμ »
Εγώ πάλι έχω προτιμήσει το ταυτόχρονο διάβασμα.

Προχωρώ δηλ. σε νέα ύλη και παράλληλα επαναλαμβάνω, αφού προηγουμένως έχω θέσει πρόγραμμα σχετικά με το τι θα διαβάσω την κάθε ημέρα, πόσες σελ. θα βγάλω, σε ποιο/α μαθήματα καθώς και σε ποιο/α εγχειρίδια που επαναλαμβάνω, θα εστιάσω κ.ο.κ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2008, 11:32:12 πμ »
Εγώ πάλι έχω προτιμήσει το ταυτόχρονο διάβασμα.

Προχωρώ δηλ. σε νέα ύλη και παράλληλα επαναλαμβάνω, αφού προηγουμένως έχω θέσει πρόγραμμα σχετικά με το τι θα διαβάσω την κάθε ημέρα, πόσες σελ. θα βγάλω, σε ποιο/α μαθήματα καθώς και σε ποιο/α εγχειρίδια που επαναλαμβάνω, θα εστιάσω κ.ο.κ.
και εγω ετσι λειτουργω καλυτερα. συμφωνω και με τη habanero. το μυαλο (το δικο μου  ;D ) κολλα...

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2008, 04:39:41 μμ »
Mario και Vifo συγχαριτήρια!Πότε δεν τα κατάφερα να τηρήσωι το πρόγραμμα με το διάβασμα!Πάντα έβγαινα εκτός προγραμματισμου (κλαψ..Λυγμ...)
Πάντως lolipop αυτό με τις 5-6 σελίδες το κάνω σχεδόν σε όλα! Πάντα κολλάω στην... ουρά! ;D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2008, 08:49:50 μμ »
 Από 'κει και πέρα νομίζω ότι βαδίζεις ανάλογα με ττην όρεξή σου... Είχα πιεστεί πολυ μέχρι να βγάλω τη γραμματολογία αρχαίων και ενώ μου έμεναν 10 σελίδες για να τη βγάλω, την παράτησα και άρχισα κάτι άλλο και είδα αμέσως ότι έκανα πιο αποδοτικό διάβασμα στο καινούριο αντικείμενο.

Πραγματικά! Δεν ξέρω πως συμβαίνει αυτό αλλά από κάθε μάθημα αφήνω στο τέλος 5,6 σελίδες που δεν αντέχω να τις διαβάσω  :-\

Είναι πολύ λογικό να κολλάει το μυαλό και να αρνείται να συνεχίσει στις 10 τελευταίες σελίδες του βιβλίου!
Πήζει και αυτό, όπως πήζει όλος ο ΑΣΕΠικός (γλωσσοπλάστες καταντήσαμε με τον ΑΣΕΠ!  :P) οργανισμός...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161859
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.