*

Αποστολέας Θέμα: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα  (Αναγνώστηκε 12827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 02, 2007, 10:43:13 μμ »
Φιλε δεν αναφερομε προσωπικα για σενα,για ολους μας μιλαω,...
και συ ρε φιλε,να λες ότι διδασκεις στα παιδια, πραγματα που δε τα ξερουν ο φροντηστες.Γιατι τους προσβαλεις ετσι τους αθρωπους; δηλαδη αυτοι κλεφτες θα γίνουν;Οσοι καθηγητες μου το κανανε αυτό στο σχολειο,ητανε για να πιασουνε ιδιαιτερα.Αφου σε νιαζει η εικονα σου γιατι δε προσεχεις, γιλακι τι γραφει;ςΤι ζωδιο εισαι;


Αυτό είπα δεν μπορείς να μιλάς για όλους. Δεν είναι όλοι το ίδιο και δεν μπορεί να είναι όλοι το ίδιο.

Διάβασε λίγο τη νέα ύλη και το νέο βιβλίο της Πληροφορικής Γυμνασίου και θα καταλάβεις τι εννοώ κανένας φροντιστής δεν μπορεί να κάνει φροντιστήριο στη Γ Γυμνασίου Πληροφορική.

Και γιατί πρέπει πάντα το φροντιστήριο να συνοδεύει το σχολείο; Το φροντιστήριο είναι άχρηστο αν το σχολείο κάνει σωστά τη δουλειά του.
Και έτσι πρέπει να γίνεται. Αρέσει δεν αρέσει.

Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:08 »

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 03, 2007, 01:14:55 πμ »
Κανεις δεν είναι το ιδιο με κανενα,ενοείται.Πάρε παραδήγμα το φορουμ,εγώ ειμαι ΠΕ20, ανορθώγραφος, η sorimavat είναι χημικός, επίσης και αυτή και δεν τη παλευει καθόλου,η mat κοινονιολόγος,είναι και αυτή κάπως,αλλά την παλεύει,εσύ νομίζω δεν εχεις προβλημα.Ο καθενας μια ξεχωριστη προσοπικοτητα σεβαστή όμως,αυτό είναι που μετραει.Γιαυτο είναι και ψιλό το επιπεδο. ;)

Καλά δε θα τσακοθούμε κόλας.Ο καθένας με τη γνωμη του και τη πραματεια του,σεβαστό είναι αυτό.Δεν είναι σκοπος του σχολειου να γινει φροντιστιριο,ουτε του φροντιστιριου να γινει σχολείο.Εγω σε φροντιστιριο δε θελω να δουλεψω,γιατι οι καθηγητες του σχοληιου,εχουν μεγαλη περιφρόνιση και ανταγονισμό με τους φροντιστες γιατί βγάζουν παραπάνω λεφτά και την εχουνδει πολύ ψιλά.
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 13, 2007, 01:31:01 μμ »
mavoglou πολύ στραβά το πήρες αυτό που έγραψα. Καθηγητές είμαστε όλοι και λίγο πολύ στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Αλλά ειλικρινά μου τη δίνουν οι διορισμένοι που 1.00 η ώρα είναι στα σπιτάκια τους και μετά τα απογεύματα πλακώνονται στα ιδιαίτερα και πολλοί απ' αυτούς βγάζουν τρελά λεφτά, όλα αφορολόγητα. Ξέρω τι λέω γιατί είμαι από επαρχία, μια μικρή πόλη 13.000 κατοίκων, όπου όλοι ξέρουν και το πότε φταρνίζεσαι. Έχω φύγει από κει πολλά χρόνια και ζω στην Αθήνα, οπότε προσωπικά καταγγελία δεν έχω κάνει ποτέ σε κανένα, αλλά αν ζούσα ακόμα στον τόπο που γεννήθηκα και δεν είχα δουλειά μπορεί και να το έκανα. Πες με παράξενη αν θέλεις, αλλά έχω βρίσει και τον άντρα της καλύτερης μου φίλης που είναι μαθηματικός, ασχολείται αποκλειστικά με ιδιαίτερα, δεν τον ενδιαφέρει το δημόσιο, βγάζει το μήνα καθαρά 3000 ευρώ και κάνει δήλωση στην εφορία ως άνεργος (όχι -σας προλαβαίνω- δε σκοπεύω να τον καταγγείλω). Και μετά βρίζουμε το κράτος για την υψηλή φορολογία, την ανύπαρκτη πρόνοια και τους χαμηλούς μισθούς.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 13, 2007, 06:21:37 μμ »
Τι να κανουν και αυτοι,ανάγκες εχουν οι άνθρωποι, να ψοφισουν απ΄τη πίνα;Διορήσου και εσυ και θα τα κανεις και εσυ,ποιος θα σε εμποδήσει; ;)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:08 »

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 13, 2007, 06:32:17 μμ »
olgalia: Συμφωνώ σε αυτά που είπες μαζί σου σε όλα.
Ξέρω πολύ χειρότερες ιστορίες από αυτές που ανέφερες. Και αν αρχίσω να τις εξιστορώ θα φρίξετε.

Αλλά ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα...

Εγώ από τη μεριά μου προσπαθώ να διορθώσω ότι περνάει από το χέρι μου.
Φέτος έμαθα ότι για τις εξετάσεις της Γ Γυμνασίου στο σχολείο μου, σε μια μικρή επαρχιακή πόλη, δύο καθηγητές αδιόριστοι έκαναν μαθήματα σε μαθητές μου στο μάθημα της Πληροφορικής! Μου ήρθε κάπως απότομο! Δεν το περίμενα.

Ότι και να κάνει κάποιος, αυτά τα φαινόμενα θα υπάρχουν όσο δεν αλλάζει η νοοτροπία.

Από τη μεριά μου πολύ απλά, έχω αποφασίσει ότι τους μαθητές που θα μείνουν για Σεπτέμβριο (αφού όλη τη χρονιά ήταν αδιάφοροι - μπορεί να έχω κι εγώ μέρος της ευθύνης) θα τους μαζέψω στο σχολείο και θα τους κάνω μερικά μαθήματα, προφανώς δωρεάν.

Αν θέλουν να μάθουν, ή έστω να προσπαθήσουν, για να πάρουν το απολυτήριο εγώ θα τους βοηθήσω όσο μπορώ. Όχι, όμως, δίνοντάς τους ένα απολυτήριο που δεν το αξίζουν, αλλά δίνοντάς τους όση βοήθεια χρειάζονται για να φτάσουν το επίπεδο που πρέπει.

Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 13, 2007, 07:54:31 μμ »
Χμ! τι προτημαω για να σκεφτω,ναμαι αδιοριστος και να τα κονομαω, η να διοριστω και να δουλεύω τζαμπα;Νομιζω οι αδιοριστοι καλα την εχουν,μ’αρεσει όμως και ο διορησμενος αλλά με χαλάειτο τζάμπα.Σωστο είναι να δουλευει τζαμπα ο αδιόριστος,που εχει και την ανάγκη και δε μπορεί να εκβιάσει  για πολλά λεφτά και να αφήνει το διοριςμένο να βγάλει τα φράγκα που εκβηάζει και με το βαθμό.Και ετσι και αλλιώς σημφωνω σε όλα με όλουςείναι από ποια πλευρα θα το κητάξεις ;)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2007, 11:14:40 μμ »
mavoglou συμφωνώ και κατανοώ απόλυτα όσα λες.
dinos νομίζω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος, θεωρώ τους εκβιασμούς κάθε είδους γελοίους και ότι κάθε άνθρωπος σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του μπορεί απλά να πει "όχι".
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος TheOne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:21:55 πμ »
Τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα;
Έχετε δίκιο σε όσα γράφετε, αλλά αυτό είναι μια κατάσταση που "βολεύει" και το κράτος. Και να σας πω γιατί...
Έχουμε καταρχήν τους υποψήφιους ακόμα εκπαιδευτικούς. Τους τυραννάει αυτό το κράτος μια ζωή μέχρι να τους διορίσει σε μια απροσδιόριστη ηλικία και σε ένα "εξωτικό" μέρος. Χώρια που αυτός ο εκπαιδευτικός ίσως και να χρειαζόταν να δουλέψει καθόσον χρόνο σπούδαζε στο Πανεπιστήμιο για να τα φέρει βόλτα όπως λέμε. Αργότερα θα τον κάνει να τρέχει σαν τον Βέγγο για κανένα μεταπτυχιακό (κι αυτό αν έχει και γνωστούς στο Τμήμα που το διοργανώνει, για να τον επιλέξουν) - ξανά στα θρανία δηλαδή, (χώρια και τα φροντιστήρια που έκανε από όταν ήταν μικρός σε Γυμνάσιο και Λύκειο και ξόδευαν κι εκεί οι γονείς του μια περιουσία). Αργότερα, διαπιστώνει πως πρέπει να πάει και στην πασίγνωστη σε όλους ΑΣΠΑΙΤΕ περιμένοντας ορισμένοι 10 και πλέον έτη με συνεχείς αιτήσεις να επιλεχθούν. Καλώς εχόντων των πραγμάτων επιλέγονται και παρατάνε τη δουλειά τους (ίσως) για να καθήσουν πάλι στα θρανία σαν μαθητούδια 30 έως 40 ετών για να παρακολουθήσουν τις π@π@ριές των παιδαγωγικών που δεν θα εφαρμόσουν ποτέ! Απλά και μόνο για ένα χαρτί! Τελειώνοντας και από εκεί τρέχει σαν ζητιάνος, να του δώσουν καμιά ώρα για ΠΔΣ για να αλλάξει πίνακα κατάταξης! Θα τον στείλουν κάποτε στη Γαύδο να διδάξει αναπληρωτής και επειδή... έχει ο Θεός μια μέρα θα διοριστεί! Εκεί, ορισμένοι είναι "όλο όρεξη για δουλειά", ειδικά αφού βολευτήκανε κι έπειτα! Το μάθημα που κάνουν είναι χαμηλού επιπέδου με αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ καθηγητές να διδάσκουν για ενισχυτική! Τι να κάνεις αφού τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν! Να' σου λοιπόν κι άλλες θέσεις εργασίας έστω και πρόχειρες! Εκτός αυτού ανθίζει το δέντρο που λέγεται φροντιστηριακή εκπαίδευση (γιατί το σχολείο δεν μας καλύπτει), και απασχολούμε κι εκεί πολλές χιλιάδες εργαζομένων πτυχιούχων χωρίς να γκρινιάζουν με πανώ στους δρόμους για διορισμό! Τι καταφέραμε λοιπόν; Ένα τέλειο σύστημα ομηρίας των καθηγητών για παρακάλια, ρουσφέτια, ΨΗΦΟΘΗΡΙΑ, και μια ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ για να έχουμε να επικαλούμαστε και σαν Κυβέρνηση προεκλογικά! Κι έτσι "τσιμπάνε" όλοι κι από λίγο από μια τεράστια πίτα που λέγεται εκπαίδευση και είναι ευχαριστημένοι!
Βέβαια, αυτό έχει και "παρενέργειες"! Όλες οι οικογένειες φωνάζουν "δεν μας φτάνουν τα λεφτά"! Τα ζευγάρια πρέπει να δουλεύουν και οι δυό για να μεγαλώσουν οικογένεια! Ποιο είναι το "όνειρο" όλων μας; Μια καλύτερη ζωή! Ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο! Αυτό προϋποθέτει ότι τα χρήματα που βγάζεις δεν θα είναι τσίμα τσίμα για φαγητό, ενοίκια κλπ αλλά και για ανώτερα αγαθά που έχει ανάγκη ένας άνθρωπος! Αλλά πώς να σου φτάσουν όταν το σχολείο δεν επαρκεί και πρέπει να στέλενεις τα παιδιά σου σε φροντιστήρια και να "καταθέτεις" κάθε μήνα ένα σεβαστό ποσό του μισθού σου εκεί, ενώ θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις κάπου αλλού; "Κλέφτης ονείρων" λοιπόν το σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα! Κι από εμάς τους εκπαιδευτικούς και την ποιότητα της δουλειάς μας εξαρτάται (κατά ένα μέρος βέβαια)  αν θα ανέβει το επίπεδο ζωής των νοικοκυριών της Ελλάδας κι ας γελάνε μερικοί που διαβάζουν όσα γράφω!
Κι ας σημειώσουμε και ένα τρίτο και ίσως σπουδαιότερο παράγοντα! Τί να την κάνει το κράτος την πολύ καλή εκπαίδευση; Ξεχνάτε ότι από τα αρχαία χρόνια ακόμα κάτοχοι της γνώσης ήταν μόνο οι ευγενείς και το ιερατείο; Γνώση σημαίνει δύναμη και εξυπνάδα! Τί να τους κάνει το κράτος τους σκεπτόμενους και ευαισθητοποιημένους πολίτες; Για να μην μπορεί να τους ποδηγετεί; Να τους κατευθύνει σαν μάζα έτσι όπως οι ιθύνοντες και τα "αρχοντάκια" θέλουν; Πολίτες που αντιδρούν δεν είναι επιθυμητοί!
Είναι πολλοί οι λόγοι φίλοι μου που στηρίζουν αυτό το σάπιο σύστημα εκπαίδευσης! Πάρα πολλοί!
"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι..." , όπως λέει και το Ευαγγέλιο...!

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 05, 2007, 12:14:17 μμ »
Πες τα Χρυσόστομε!

Θα τα μαζεψω,και θα παω στη Σουηδεία,τελια και παυλα!












"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος TheOne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 06, 2007, 07:58:47 πμ »
Βρε και στην Ουγκάντα να πάμε, τις "πρωτοτυπίες" της Ελλάδας δεν θα τις συναντήσουμε...

Αποσυνδεδεμένος PENNAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα!
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 01:47:42 μμ »
Γεια σας παιδια!ειμαι νεα στο επαγγελμα κ σκεφτομαι να βαλω αγγελια για παραδοση φιλολογικων μαθηματων σ εφημεριδα κ χαρτακια εξω απο σχολεια.τι με συμβουλευετε,να ξεκινησω τωρα ή με την εναρξη του σχολικου ετους?επισης,να πω οτι απευθυνομαι σε παιδια Γυμνασιου ή να μην αναφερθω καθολου?να συμπεριλαβω κ παιδια Δημοτικου?  ???

Αποσυνδεδεμένος Joanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 02:15:18 μμ »
Pennaki, εκτός από αυτά που γράφεις, καλό θα είναι να τυπώσεις κάρτες με τον όνομα σου και την ειδικότητα σου(θα φαίνεσαι πιο επαγγελματίας έτσι) και να τις μοιράσεις κυρίως σε βιβλιοπωλεία, γιατί από εκεί πολλοί γονείς ρωτούν για καθηγητές. Αλλά και σε γνωστούς σου και φίλους μπορείς να δώσεις ή και σε άλλα μαγαζιά, που ενδέχεται να ξέρεις κάποιον και θα πει δυο καλές κουβέντες για σένα (π.χ φούρνο, φαρμακείο κ.τ.λ). Μπορείς άνετα να ξεκινήσεις από τώρα.
Τα καλά κόποις κτώνται.

Αποσυνδεδεμένος PENNAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα!
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικα μαθηματα- ιδιαιτερα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 04, 2007, 12:30:01 μμ »
Ευχαριστω πολυ Joanne!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.